Dá sa prestravovať zo 40 eur na týždeň?

22ke
13. máj 2015

Ľudia, dá sa výjsť zo 40€ na týždeň už čiste len na stravu??? Sme 4-členná rodina a tento mesiac bol jednoducho pre nás tak finančne náročný, že po vyplatení všetkého mi ostalo 160€ :( z toho dcéra a manžel obedujú v škole/v práci, ja som na RD s drobcom. Moji nie sú nároční, nepotrebujú vkuse mäso ani varené...ale aj tak :( ďalšia výplata bude až 10.6. :(

natalym
13. máj 2015

Dá, ale musíš mať zásoby. Zemiaky, zeleninu, múku a pod. Ak nemáš tak neviem, neviem. ☹

mysicka123
13. máj 2015

U nas je to problem...]

22ke
autor
13. máj 2015

@natalym no veľa nie...mám šošovicu, smotanu, múku, droždie, špagety, halušky v prášku...:/ z toho všetkého viem vykryť stravu tak na pár dní...

dionyzka
13. máj 2015

@22ke ak nemas hospodarstvo, tak aj nie. Budete musiet vydrzat na cestovinkach a zelenine.

libka1
13. máj 2015

podla mna da ak ide o jednorazovu zalezitost, dlhodobo urcite nie, ale v tej situacii co popisujes ano...

ajana1
13. máj 2015

chce to len troche planovania ale urcite sa da. Sprav si pekne supis toho co mate doma a vymysli nejake jedla z toho. Par dni mozes navarit zo strukovin ktore su lacne, vyzivne a dobre zasytia. Napriklad nam velmi chute curry z karfiolu s cicerom co je super lacny recept. Tiez super vec su zavarane paradajky, mrazena zelenina a nakupovat co najviac sezonne nakolko je to vzdy lacnejsie.

vevesh
13. máj 2015

@22ke bude zo tazke, ale da sa - prepoctom toho vychadza cca. 5,50 eur na den- co usetris v jeden den,mozes pouzit na druhy alebo vikend ... Najlacnejsie je varit sama, ziadne poloprodukty a varit mucne /strukovinove jedla, ludove jedla , kupit suroviny v akciach a nekupovat do zasoby , len to,co si schopna v najblizsich dnoch spotrebovat... 😉

22ke
autor
13. máj 2015

@libka1 to len tento mesiac a požičiavať si rozhodne nechcem.

sue
13. máj 2015

@22ke ak manžel a dcéra obedujú 5x v týždni mimo toho, tak vykúzliš a mesiac prežijete aj z takejto sumy. Je to síce veľmi málinko, ale dá sa to.
Potrebuješ raňajky + večere pre 4 ľudí, obedy pre 1 dospelého a 1 malé dieťa + desiatu a olovrant pre 2 deti...urob si presný jedálny lístok a na nákup choď podľa toho. Uvar viac a zvyšné porcie zamraz a vytiahni na budúci týždeň - aby sa ti to nepokazilo a nejedli ste stále to isté... odporúčam strukovinové polievky (sýte, husté,...), guláš, cestoviny, ryžu a podobne... upeč koláč a to dávaj deťom na desiatu, resp. olovrant - je to lacnejšie ako keksíky a podobne...
Držím palce !!!

libka1
13. máj 2015

Dam par pre mna lacnych jedal:
- privarok s vajickom
- spenat s vajickom a zemiakmi
- kup cele kura, naporcuj si ho, stehna a kridla upec, z prs nejaku cinu s vela zeleninou k tomu ryzu, zbytok kurata na silny vyvar, maso potom mozes obrat a pouzit do rizota
- palacinky,
- zemiakovy paprikas,
- jogurty nekupuj ale sprav si doma, rovnako chlieb a pecivo,
- na ranajky napec nejaky hrncekovy kolac, bublaninu, daj do toho kompot ak mas doma, dalej sprav natierky, tie su lacne a mozes vymyslat od vymyslu sveta: vajickova, sardinkova, tuniakova, z vareneho masa, skvarkova, cicerova...
- zemiakove placky alebo zemiakova baba s kyslym mliekom,
- zapekany karfiol so zemiakmi,
- cicer ala kura na paprike,
- tvarohove gulky plnene ovocim,
- rezance s makom, orechami, tvarohom alebo co mas doma, hoc aj granko,
- vela sytych polievok a mnozstvo dalsich lacnych jedal...
Nevravim ze to bude jedalnicek roka s mnozstvom zdravych veci, ale 1 mesiac das bez ujmy na zdravi 😀

hradnapani
13. máj 2015

@22ke ten jeden mesiac to vydrzite urcite, da sa to. My sme mali obdobia, kedy sme mali traja 2-3 eura na den na stravu. Prezili sme to. Neviem ako, ale prezili.

22beba
13. máj 2015

ja koľkokrát tak a v pohode sa dá 🙂 len musíš variť jednoduché ale sýte jedlaá 🙂 a nekupovať do toho voloviny 🙂

sardinka333
13. máj 2015

Ak človek nemá inu možnosť tak sa to dá....musí sa dať. Zemiaky, cestoviny su pomerne lacne....hrnčekové kolače - to možeš dat aj na desiatu, jablka niektoré nie su drahé. Proste musíš čarovať ale iste prežijete. Ale dlhodobo by som do toho ,,nešla,, a radšej si hladala niečo na privyrobenie ak by mám peniaze non stop chybali.

miskakyblik
13. máj 2015

Ahoj, ja ti môžem povedať ze sme dvaja, vôbec nehladujeme a naš celotyzdenny nakup vychadza priblizne na 25 - 30 eur, podla toho, co treba. Varime si doma, vacsinou mame dva druhy jedla na tyzden..viem, niektori vravia ze im by to uz nechutilo ale my sme obaja tak zvyknutí, varime si papanice, ktoré nam chutia a bud obe jedla navaríme cez vikend, alebo jedno jedlo v nedelu a druhe štvrtok. nosime si ho do práce,v práci na obedy nechodime.a ked chceme zmenu, urobime si na večeru zapekane zemiačky alebo chlebik s pomazankami, co su tiez v pdostate minimalne polozky..kazdy druhy tyzden chodime na nedelny obed k nasim... podla mna s ato da este ked aj muz a dcera maju zabezpecene obedy, ... maso chodim kupovat k masiarovi,ovocie zeleninu na trh a mliecne vyrobky kupujeme v podnikovej predajni alebo v beznom obchode.. zvycajne podla akcii, ale nevyhladavam, len si vzdy pred nakupom pozrioem letaky .. My obaja mame gastrolistky v praci a kazdy mesiac nam zhruba polovica z jedneho pridelu listkov ostáva...
ALE ! toto svetko co som ti napisala sa zacalo diat az vtedy, ked sme si robili s mm rozpis jedal co by sme kedy varili..dovtedy sa u nas utracali peniaze na potraviny kt. s apotom vyhadzovali-co zduse nenavidim vyhadzovat jedlo. Ovtedy sme sa naucili planovat co kedy ako zjeme, coho treba kolko kupovat a hlavne vyuzivat ,,zbytky´´ ak to tak skaredo mozem napisat (jedlo ale niesu zbytky), ak viem ze budem robit rizoto s kuratom, kupim o jednu-dve nožky viac a urobim aj polievku, zuzitkujem vsetko a nemusim na kazde jedlo kupovat zvlast balenie masa a podobne. da sa to ale chce to priam ,,uctovnicky pristup´´...my sme si zalozili jeden tucny zosit, na Lavo si vzdy urobime rozpis toho co budeme papat, tzn. ako som vravela dve jedla na tyzden, plus veci na pomazanku alebo inu alternativu ked treba ( tak mam aj prehlad co sme kedy mali aby sme sa niecoho neprejedli a tak 🙂 ) a plus, ak ide mm na sluzobku (chodi do terenu) tak tam treba nieco zvlast, balene veci a tak, ale zas menej treba varit, popripade uvarim rovnako a jeho porcie zamrazim, a mam zeleznu rezervu keby nieco..a na pravo si urobim zoznam toho co na ten tyzden treba kupit. po nákupe tam uz len pricvaknem ucet, ze co to v skutocnosti stalo ( a to je dobre aj koli tomu aby sme mali prehlad o cenach velakrat je to financna negramotnost, v dvesnej dobe vela ludi ani nevie co stoji chlieb, mlieko , proste zak.potraviny). chce to disciplinu, kedze som velky puntičkar, mna osobne to bavi, farebne si odlisovat zeleninu, maso, mliecne vyrobky a podobne, mam v tom poriadok jasno a vzdy viem, co co stoji, a tym aj viem kde akcia naozaj akciou...jedine na mlieko vzdy cakame kedy je vyrazne zlacnene a vtedy si urobime zasoby.. drzim palce, myslim si ze ak to je naozaj iba na jedlo, je to uplna pohoda a ani malo to nieje nejak extra..jasne ze to nieje dost keby si chcela kazdy den ine jedlo...ale pre porovnanie, moja starka vari pre 3 ludi kazdy jeden den vacsinou 2 jedla, a tyzdenne necha v obchode okolo60-80 eur ( ale neratam maso, to ma zvlast od masiara..treba len trochu discipliny, uvidis ze prehlad sa zlepsi a mozes v tom pokracovat aj ked uz budete financne lepsie, toto sa proste zide, clovek pride na to ze vyhadzuje sialene peniaze na stravu...drzim palce, a neboj sa nicoho, vela ludi ma na mesiac to co vy na tyzden ☹

natalym
13. máj 2015

@miskakyblik Lenže vy ste to tak obaja chceli a aj ste sa tým stotožnili. Môj muž by 90 % jedál, ktoré tu baby napísali ani nejedol.
Ale obdivujem.

libka1
13. máj 2015

@miskakyblik ty to mas inak vypracovane 😅 super! mna by akurat za tie 2 jedla na tyzden zabili asi, inac vsetko ostatne mas perfekt 🙂 ja na toto nemam bunky...

libka1
13. máj 2015

@natalym tvojho muza by som ja osobne asi nezniesla ani na minutu, uz dlhodobo sa na nom snazim hladat klady ale zatial nic... nech je narocny, ale nech na to vytvori podmienky, ked na to nema, nech drzi hubu a krok 😅 moj muz zaraba super a v zivote mi neofrflal ziadne jedlo, vidim ked nie je moc nadseny, lebo sa v nom vrta, ale kritizovat nikdy nekritizuje, radsej potom snori este po chladnicke 😀

bosoriak
13. máj 2015
22ke
autor
13. máj 2015

@bosoriak dakujem :D

natalym
13. máj 2015

@libka1 Ani ja klady neviem . Poviem pravdu. Okrem toho , že je veľmi šikovný ale to sú aj iný chlapi. Ja si osobne myslím, že chyba je vo mne , nemám k nemu dobrý prístup, iná žena by mala na neho iný vplyv. To je tiež jedna z vecí s ktorou momentálne neviem urobiť nič. Ale nie o tomto to je

miskakyblik
13. máj 2015

@libka1 hovorim, vela ludi vravi ze ich by to zabilo ale my sme obaja nastastie vyrastali v tom ze nasi mali aj dve-tri roboty ked sme boli doma a tak tam nebol cas na kazdodenne varenie..ale zas urobili vzdy vsteko preto aby robili veci ktoré nam chutia...chudaci az teraz si mozu varit veci ako je kelovy privarok a podobne lebo to sme my neznasali 🙂 a preto s ami to tak ani nezda, mne praveze vzdy chuti jedlo tak 3-4 dni co je akurat ze to vychadza 🙂 ale chapem ze kazdy sa nevie tomu prisposobit i ked..keby naozaj museli, zvladli by aj to...zvladnut sa to da aj s menej sialenym puntickarstvom ako mam ja ( mam taketo zoznamceky aj na handry a kozmetiku ale ten je moj sukromny, lebo keby videl blocky mm tak neviem neviem 🙂 )

natalym
13. máj 2015

@libka1 Vidíš to je žena pre môjho muža. Ale je už zadaná. ☹
@miskakyblik

vevesh
13. máj 2015

@libka1 tak moj aj skritizuje 😀 ale ked nie je, ide makat do druhej alebo tretej roboty, aby bolo... On radsej bude tahat 20tky ako jest halusky alebo rezanky s tvarohom... 😎

libka1
13. máj 2015

@vevesh tak to je ale konstruktivny pristup, ten uznavam 🙂

22ke
autor
13. máj 2015

@vevesh no ja mám šťastie, moji halušky milujú, aj tvarohové rezance :D nezjedia mi špenát, to jednoducho teda nerobievam...ani také že cícer atď. Ale okrem toho myslím, že v pohode 🙂

ukulela
13. máj 2015

@22ke nuz, ostavaju len lacne jedla ... granadir, privarky, zemiaky, halusky, .... na veceru huste polievky/leco/ trebars aj chleba vo vajci ... ziadne keksy, cokolady, sladkosti, radsej doma upec kolac/bucjhty ...to das malej aj na desiatu. pomoze ti, ked si urobis rozpis, co budes varit a toho sa budes drzat.

miskakyblik
13. máj 2015

baby 😀 to ale musim povedať ze vacsinou vari mm 🙂 varime spolu ale ja mu vacsinou len asistujem, lebo moje kulinarske umenie...je na bode mrazu ..a u nich tiez vzdy varil tato tak si tuto uzasnu vlastnost priniesol aj do nasho vztahu..:D ja si kreslim zoznamceky, umyvam riad, podavam, pokrajam...ale on robi s masom, dochucuje, vymysla ..proste v kuchyni sme jeden tim...on by bezo mna nenasiel ani maslov ladnicke a ja bez neho by som jedla iba suchariky :D ale nas to bavi, otvorime vinko, pivko, zabavime sa na sebe ked sa niecim zabrbleme ako male deti, spolu ochutnavame a hadame sa co tam este chyba 🙂 ale kucharka ja osobne som hrozna...to mi verte ... bez neho by osm si neprdla v kuchyni a supeructovnickaosobna kniha by mi bola na dve veci tiez......🙂

natalym
13. máj 2015

@libka1
@vevesh Môjho by to ani nenapadlo. Povedal by, že rezance mu nevadia, ale by ich nejedol, alebo by jedol málo a za tri dni by vyzeral ako kulturista z Dachau.
Tvrdil by čo aj stále tvrdí, že som zlá gazdiná.

libka1
13. máj 2015

@natalym tu ale neostava nic ine len ho nakopat... si moc dobra... u mna by s tym nepochodil, kebyze ma naserie tak aj keby posiel na tu svoju hladovku neustupim 😀 😀 a este ze zla gazdina, az sa mi nozik vo vrecku otvoril..

natalym
13. máj 2015

@libka1 Len tak na obraz. Tento rok máme prvý krát nedoplatok, vždy sme mali preplatok skoro celý mesiac.
Povedal, že to preto lebo oplachujem riady pod tečúcou vodou. Neviem ako som ich umývala predošlé roky. A vôbec ho nenapadlo, že čo tak kúpiť umývačku............ 😎
Ale mňa to už nerozhádže.