Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

goord
31. jan 2010

všetkých vás zdravím , som tu prví krát a už potrebujem poradiť vo viacerých veciach.Som dva mesiace rozvedený a v najbliššej dobe budeme riešiť bsm s mojou ex manželkou ja by som to chcel čo najskôr ale ona to zdržuje , v čase rozvodu sme obaja podnikali ako živnostníci ona teraz po rozvode svoju živnosť prerušila a prihlásila sa na úrade práce . ja podnikám ďalej ale založil som si s.r.o. už po rozvode a mám ešte aj živnosť , poradili mi to aby som nechal aj živnosť až do vysporiadania bsm ale to by malo byť v živnosti ukončené účtovnou uzávierkou ku dnu nadobudnutia právoplatnosti rozvodu , čo som aj urobil.teraz sa chcem spýtať ako je to pri bsm pri hnuteľnom majetku včetne auta ktorý používa živnostník na výkonávanie svojej živnosti (ešte počítače a nábytok v prenajatej kancelárii) ďalej by som chcel vedieť ako to je so životnou poistkou ktoru sme každý uzavreli počas manželstva ,otázok budem mať neskôr asi viac lebo očakávam že to bude v našom prípade veími komplikované .vopred vám moc ďakujem vaše odpovede sa mi zdajún dosť kvalifikované 🙂

hga
31. jan 2010

"poradili mi to aby som nechal aj živnosť až do vysporiadania bsm ale to by malo byť v živnosti ukončené účtovnou uzávierkou ku dnu nadobudnutia právoplatnosti rozvodu , čo som aj urobil."

zivnost nema nic spolocne s BSM.

"ako je to pri bsm pri hnuteľnom majetku včetne auta ktorý používa živnostník na výkonávanie svojej živnosti (ešte počítače a nábytok v prenajatej kancelárii)"

veci nadobudnute pocas manzelstva patria do BSM ibaze boli zakupene 100% za peniaze jedneho manzela.

"ako to je so životnou poistkou ktoru sme každý uzavreli počas manželstva"

v BSM su len veci, nie poistka.

goord
31. jan 2010

ešte jedna otázka , ak by sme sa chceli dohodnúť mimosúdne (bolo by to asi najlacnejšie ) ale nezhodli by sme sa na hodnote nášho spoločného nehnuteľného a hnuteľného majetku ako postupovať?

hga
31. jan 2010

nemusite sa zhodnut, staci ze si ho rozdelite.

goord
31. jan 2010

ako je to s peniazmi ktoré máme na podikateľských účtoch tež musia byť súčasťou bsm ,myslím ?

goord
31. jan 2010

myslím že v bsm niesu len veci ale aj prípadné dlhy?

hga
31. jan 2010

len veci. na dlhoch sa vsak mozete pri rozdeleni dohodnut tiez.

skyle
1. feb 2010

Dakujem za radu, pomohla si mi🙂

vcelamaja14
3. feb 2010

prosim vas chela by som sa poradit oblasti majetku ak manzel ziskal majetok od babky zacali sme spolu prerabat dom chela by som si uplatnit narok na majetku co mam robit ak manzel suhlasi ake kroky mam podniknut ake dokumenty mi k tomu treba kolko by ma to stalo dakujem.

ari
10. feb 2010

dnom rozvodu zaniká bsm, a ako dalej? konkrétne na čo mám ja osobne právo a na čo nemám?
u nás je situácia hrozná, ja platím sama všetko, od nájmu cez inkaso, školy detom, jedlo aj pre muža...
ako sa mám teraz bránit proti jeho príživníctvu? dnes som mu navrhla, aby sme si byt zatial nejak na polovičku podelili, lebo ja mám tu najmenšiu izbu v byte, on obývačku a ostatné, ja sama platím všetko, pričom som tu len dva týždne a on je tu stále...ako mám vlastne pokračovat?

andzi
10. feb 2010

ari, prepáč, ale neviem, čo chceš stále riešiť cez koníka. Tvoj problém je tak zložitý a tak komplikovaný, že je nereálne, aby si dostala kvalifikovanú radu bez poznania konkrétneho skutkového stavu. Radím ti obrátiť sa na advokáta, lebo tuto pomoc nenájdeš.

viatour
16. feb 2010

ahojte, som tu prvykrat, mozno som niekde prehliadla uz zodpovedane tieto dotazy, ale skusim:
- po rozvode riesim BSM a chcem sa opytat:
- pocas manzelstva som predala pozemky zdedene po otcovi a peniaze vlozila na nas spolocny ucet
vedeny na meno manzela, spadnu tieto peniaze do BSM? Mam doklad o predaj pozemku, prijmovy doklad,
cast penazi som si nechala ja a cast sa vlozila na rodinny ucet.
- ucet je vedeny na meno manzela, mala som na nom dispozicne pravo, ktore manzel 3 dni po rozvode
zrusil, banka so mnou, samozrejme nekomunikuje. Da sa napadnut toto zrusenie, ktore bolo navyse urobene
este pred nadobudnutim pravoplatnosti rozsudku? Je to moznost napr. trestneho znamenia?
Obavam sa, ze tazko, kedze ucet je na jeho meno, moze sa teda tvarit, ze je jeho osobny, cim budem
rada, ked dostanem polovicu a na vklad za zdedene pozemky mozem zabudnut
Vdaka, ak niekto poradi

andzi
16. feb 2010

Skutočnosť, kam boli peniaze vložené je bezpredmetná. Podstatné je po právnej stránke to, že majetok získaný dedením do BSM nepatrí a peniaze získané predajom zdedeného majetku tiež. Takže odporúčam zaslať manželovi výzvu na vydanie bezdôvodného obohatenia a následne žalobu na súd. Predpokladám však, že bude argumentovať, že peniaze boli počas manželstva spotrebované.

viatour
16. feb 2010

vdaka,
asi mas pravdu, tazko sa dokaze, ze peniaze sme nespotrebovali spolocne, ale za pokus to stoji.
Horsie, ze zrusenim dispozicneho prava sa uz k uctu nedostanem, takze dokazovanie asi naozaj len sudne.
A co sa tyka zrusenia dispozicneho prava mam nejaku sancu? Znovu podotykam, ze je ucet na jeho meno,
rozviedli nas pred tyzdnom, rozhodnutie nam este nebolo dorucene, takze nie je pravoplatne.
Trestne oznamenie asi neprejde?

viatour
16. feb 2010

andzi,
este dotaz, neviem sa z toho vymotat. Kedze manzel mi zrusil dispozicne pravo, cim som zostala
zavisla len na svojom prijme - mzde, ktore je, paradoxne, polovicou este stale jeho, nie je sanca,
aby sa ucet odblokoval este pred rozdelenim BSM, co moze byt aj 3 roky.
Ako sa branit? Ako formulovat trestne oznamenie a je to vobec mozne (nie je to zbytocny trapas, ak je
ucet na jeho meno? Ale z neho boli platene vsetky vydavky, ktore teraz musim ustriehnut zo svojho -
skola, najom, poistky ...)

andzi
16. feb 2010

Pokiaľ ide o bankový účet, ten sa zakladá na základe zmluvy s bankou a trestné oznámenie je blbosť, nič nerieši, nejde predsa o žiadny trestný čin.

viatour
16. feb 2010

Mas pravdu,
zbytocne emocie. Takze uz len cakat, kym vyrabuje ucet, na ktory sme spolocne setrili 20 rokov.
Je smutne, ze si setris tolke roky a zrazu tie peniaze vlastne nemas k dispozicii.

tin007
16. feb 2010

viatour, pokial bol manzel majitelom uctu a ty disponentom, tak mal ako majitel pravo kedykolvek ti tvoje disponentske pravo zrusit. a banka musi realizovat jeho pokyn, tu by si nemala na koho podavat trestne oznamenie, to by policajti odmietli.

ale, ak si vlozila peniaze na ucet, ktore preukazatelne pochadzaju z dedicstva (cize vies dokazat kroky ako isli od zdedenia pozemkov, ich predaj - datum predaja, datum, kedy si dostala peniaze za predaj a datum vlozenia - mali by byt co najblizsie k sebe), tak by stalo za zvazenie podat zalobu na sud na vydanie predbezneho opatrenia, ktorym sa zakaze manzelovi s danou sumou disponovat az do rozhodnutia sudu v danej veci, cize pri deleni bsm. ak by banka dostala taky pravoplatny rozsudok, tka by blokovala peniaze a manzel by nemal moznost to zrusit, iba rozsudkom sudu k danej veci (cize tu by banka nepozerala na to, ci je alebo nie je majitel, dostala by rozhodnutie sudu a konala by).
andzi, ale neviem, ako presne by to mohla zrealizovat, porad

este ma napadla ina vec, nech vyzve manzela na vydanie bezdovodneho obohatenia (doporucene s dorucenkou) a ked to nesplni v lehote napr. 7 dni, tak podat zalobu na vydanie platobneho rozkazu, kde by v pripade, ak by manzel nevyhovel rozsudku mohla poziadat o vydanie exekucneho titulu na uspokojenie svojej pohladavky. opat ide o to, predlozit co najpodrobnejsie doklady, aby mohol sud jednoznacne konstatovat, ze k bezdovodnemu obohateniu doslo.

andzi, ako je to tu s premlcanim? podla obcana su to 3 roky, vsak?

viatour
16. feb 2010

Vdaka,
tiez ma to napadlo - bezdovodne obohatenie, i ked je smutne, ze volakedy tam clovek vlozil peniaze v dobrej voli.
Je mi jasne, ze ako disponent vela vody nenamutim, v konecnom dosledku mi i tak prinalezi polovica uspor,
len skoda, ze treba pockat na sudne rozhodnutie.
A to obohatenie - ziadat len sumu z dedicstva alebo z celeho uctu, ktory bol 20 rokov nas spolocny?
Tie 3 roky premlcania ma ani nenapadli, to by uz bola smola, dedicstvo bolo v roku 2006, ale to, dufam, nehra rolu,
kedze tento prijem by mal byt uplne vyluceny z BSM.

tin007
16. feb 2010

viatour, ziadala by som iba tie vlozene peniaze z dedicstva (lebo to ma byt vylucene z bsm) cez zalobu - bezdovodne obhatenie. potom by som ziadala v ramci vysporiadania bsm nejaku sumu z uctu (ale neviem kolko, zeby polovicu ku dnu rozvodu? neviem)
viatour, no ak to napadne na sude, ze je to premlcane, tak to moze vyhrat, andzi ti urcite napise viac

hga
16. feb 2010

bezdovodne obohatenie sa premlcuje skor ako 3r.

viatour
16. feb 2010

otazne je, kedy to obohatenie vzniklo - asi vtedy, ked manzel pozastavil pravo s tymito peniazmi disponovat?
Lebo pocas manzelstva boli peniaze vlozene na baze dobrovolnosti. ???

mata13
19. feb 2010

mam prosby o radu:
- zivotna poistka vraj do BSM nespada, hoci moj manzel si 3 poistky platil z nasho spolocneho uctu 10 rokov.
Da sa s poistkami nieco urobit? Napr. nie kazda ma vyslovene nazov "zivotna", vacsinou sa sklada z viacerych
produktov ako sporenie, uraz, poistenie nezamestnanosti a pod.
- co s poistkou pravnej ochrany rodiny? Napr. DAS
- planujem poziadat vo vysporiadani BSM i o polovicu podielu firmy s.r.o., predpokladam, ze po podani na sud
prevedie manzel svoj podiel na spolocnikov. Bude sa vychadzat zo stavu v case vysporiadania alebo v case
manzelstva? Lebo dovtedy to urcite pravne "osetri"

Dakujem, ak je tu niekto, kto si s tym poradi, pripadne tym uz presiel

janulqa07
8. mar 2010

Prosim o radu ☹
Priatel je rok rozvedeny, ale jeho ex sa nechce dohodnut na vysporiadani, vlastia dom, ona tam ostala zit so svojou mamickou a tvrdi, ze nemaju z coho zit takze dom nepreda ani ho nema z coho vyplatit, chceli sme ju vyplatit, ale vraj ona si za tie peniaze nenajde ziadne slusne byvanie a zaraba min.mzdu. Vyuziva dom a vsetko zariadenie, zatial co my sme sa po usi zadlzili aby sme mali kde byvat, bojim sa vysokych sudnych poplatkov, moze tam ostat a vyuzit to ze malo zaraba?

andzi
8. mar 2010

janulqa, súd pri vyporiadaní BSM skúma okrem iného aj schopnosti toho ktorého manžela vyplatiť druhého manžela. Ja predpokladám, že dom (bez ohľadu na lokalitu) má hodnotu minimálne ako 2 garsónky, takže ak by súd dom prisúdil do vlastníctva tvojho priateľa a uložil mu povinnosť vyplatiť ex-manželku, podľa môjho názoru, by si kľudne za tieto peniaze minimálne garsónku mohla kúpiť. Ale neviem sa vyjadriť presne nakoľko neviem, kde sa dom nachádza a akú má hodnotu. Tiež sa prihliada aj na záujmy maloletých detí, takže ak z manželstva pochádzali maloleté deti a súd ich zveril exmanželke, bude to s vyporiadaním BSM zložitejšie.

janulqa07
8. mar 2010

andzi dakujem, oni deti nemali, jeho ex sa hra na chuderu a vyuziva vsetok spolocny majetok, bojim sa ist na sud kedze budeme dve deti naviac, peniaze treba 😒
bude sud prihliadat na sucasny stav mojho priatela ze je zadlzeny a mame deti alebo na nu ze zaraba min mzdu a vraj si nemoze dovolit ani platit byt. ale keby nemala z coho zit mohla pol roka po rozvode poziadat aby ju zivil ci nie?

andzi
8. mar 2010

Nebude prihliadať ani na jedno ani na druhé....jednoducho majú spoločný majetok, dom, ktorý treba vyporiadať. Nie je predsa možné, aby jej zostal dom a jemu nič. Súdu sa neboj, najskôr jej zašlite predsúdnu výzvu, že ju tvoj priateľ žiadať o výplatu 1/2 trhovej hodnoty domu a uzavretie dohody o vyporiadaní BSM. Ak nebude reagovať, podajte žalobu na súd a ona zaplatí súdne trovy, pretože sa nechcela dohodnúť a tým dala podnet na začatie súdneho konania. V konaní o vyporiadaní BSM súdy zväčša náhradu trov konania nepriznávajú, ale stretla som sa aj s takým prípadom, že priznané boli. Tak to treba skúsiť najskôr mimosúdne.

janulqa07
8. mar 2010

poslali sme jej doporuceny list kde sme jej uiedli moznosti dohody, dnes dosla odpoved ze ona nema z coho zit nech ju nechame na pokoji ona tam chce zit s mamou a je ochotna dat 10000e co nie je ani polovica hodnoty domu a chce si nechat vsetko zariadenie. Musime dat spravit aj odhad?

andzi
8. mar 2010

janulqa, ja by som neodporúčala dávať si robiť znalecký posudok na vlastné náklady, je to zbytočná investícia, stačí odhad z realitky. Aj tak by ho namietala a súd by dal robiť nový. Normálne podajte na súd žalobu o vyporiadanie BSM, ak to zvládnete skoncipovať samy.

janulqa07
8. mar 2010

No to neviem ale ked clovek musi tak zvladne, ako je to s realitkou? to akoze tam mame povedat ze ho chceme predat a na kolko ho ohodnotia?
este ma zaujima, priatel kupil auto pocas manzelstva, ale na kamosa, ktory mu ho po rozvode prepisal, takze neexistuje ziadna zmluva ze bolo v manzelstve, brali pozicku na auto ale neda sa dokazat na co bola. moze si narokovat aj na auto?
dedictvo sa do majetku nepocita?