Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

mkccc
9. mar 2010

Priatelova ex podala navrh na vysporiadanie BSM. Priatel jej vsetko nechal, vratane hnutel. veci a zaroven vyrovnal hypo, ktora este ostavala na byte - ona zatial uziva s malol. detmi ich spolocny byt. Aka je prax v pripade, ak bude od nej ziadat vyplanie 1/2 podielu z bytu?

andzi
10. mar 2010

Pokiaľ bol byt kúpený za trvania manželstva a je predmetom BSM, tak samozrejme, že to žiadať môže. 🙂

mkccc
10. mar 2010

Andzi, vdaka. Samozrejme bol byt kupene pocas trvania manzelstva a je predmetom BSM. Mna zaujima, aky je v praxi postup, ak priatel bude ziadat vyplatenie svojho podielu. Ci ju sud zaviaze rozsudkom k vyplateniu ku konkretnemu terminu alebo ako? 🙂 Dakujem.

saxana1
13. mar 2010

Chcem Vás poprosiť o radu, s manželom sa budeme rozvádzať a nasledne potom bude prebiehať BSM, tak som sa tu dočítala že najjednoduchsie a najlacnejšie je dohodnuť sa... ale chcem sa spýtať, moj manžel je špekuant, mysli si že na nič nemam narok ap, a ja vobec neviem čo mam od neho žiadať, myslim pri dohode, či neexistuje nejaká osoba, ktorá by mi vypracovala že čo a na ake podmienky mam na rok ja, myslim že čo bude pre mna a moje deti najvyhodnejšie ..myslim to tak že mame aj uver, mame aj nejaký majetok, aj dlhy z podnikania, aj darovane veci ap, a ja jednoducho neviem usudiť, ako je to s majetkom ktorým ručime na uvere, napr. moj manžel bude tvrdiť že ked nemam na splatenie tohto majetku tak to ostane jemu, aj ked to splaca 6 rokov, nakolko ja som 6 rokov na MD a staram sa o naše deti....
Proste neviem na koho sa mam obratiť, kto mi spracuje a vyhodne zanalizuje taketo veci, alebo mam ist za nejakým poradcom finančným alebo pravnikom? čitala som tu že pokial sa tu majetok ťaha 3 roky, a za ten čas sa nerozhodne ide to napoly, čo v takom pripade že ja tie 3 roky nebudem mať finančne prostriedky na splacanie uveru ( ručeneho tou nehnutelnostou, o ktoru sa bude BSM jednať?)

andzi
14. mar 2010

saxana, ohľadne vyporiadania BSM a prípadného vypracovania dohody ti môže pomôcť jedine advokát. 🙂 Jedine ten ti dokáže pomôcť a poradiť, ale za vyporiadanie BSM sú ceny advokátov doooosť vysoké, aspoň teda v našej kancelárii to tak je. Ale určite to stojí za to, ako sa nechať oklamať manželom. Čo sa týka úverov môžeš ísť aj za finančným poradcom, ale ten ti neporadí, ako úver vyporiadať medzi rozvedených manželov.

hga
14. mar 2010

saxana,

advokat ta kvalitne oholi.

tu mas ako priklad vynatok z rozsudku kde hodnota BSM bola stanovena na 480,000 SK a advokat za 3 ukony zobral 22 tisic SK.

a kazdy si plati svojho advokata.

---

O trovách konania súd rozhodol podľa § 146 ods. 2 prvá veta O.s.p. tak, že zaviazal žalobcu, ktorý z procesného hľadiska zavinil zastavenia tohto konania, aby uhradil žalovanej dôvodne vzniknuté trovy konania vo výške 22.162, 50 Sk.

Tieto trovy pozostávajú z odmeny za 3 úkony právnej služby, z toho 2 úkony, 1 úkon á 9.650, - Sk (prevzatie a príprava zastúpenia, písomné vyjadrenie k žalobe zo dňa 03.03.2005) a 1 úkon á 2.412, 50 Sk (účasť na pojednávaní dňa 27.10.2005, kedy bolo pojednávanie odročené bez prejednania veci, v dôsledku čoho za tento úkon právnej služby patrí len 1-ina odmeny) a z režijného paušálu trikrát po 150, - Sk.

Pri vyčíslení odmeny za 1 úkon právnej služby súd s poukazom na § 10 ods. 1, 6 vyhlášky MS SR č. 655/2004 Z. z. o odmenách a náhradách advokátov za poskytovanie právnych služieb vychádzal z polovice hodnoty všetkých vecí stanovenej v žalobe, teda z čiastky 480.000, - Sk.

Súd na rozdiel od predloženého písomného vyúčtovania trov žalovanej tieto trovy v plnej účtovanej výške nepriznal, nakoľko trovy žalovanej pozostávajúce z trov právneho zastúpenia pre Mgr. R. K. nevznikli v tomto konaní, ktoré začalo doručením žaloby na súd dňa 07.12.2004 (tieto trovy vznikli žalovanej v priebehu roku 2003).

Priznané trovy je žalobca povinný s poukazom na § 149 ods. 1 O.s.p. zaplatiť na účet právneho zástupcu žalovanej do troch dní od právoplatnosti tohto uznesenia.

saxana1
14. mar 2010

dakujem Vám za odpoved.
Takže mam ist za pravnikom... ale ako je to, ked ja nemam na to aby som vyplatila pravnika, nemam žiadne fin.prostriedky ap, dá sa dohodnut, teda možem navrhnuť že pravne zastupenie a všetky naklady mu vyplatim až ked vymožem nejaký majetok ap...a nasledne, vie mi pomocť aj tento pravnik predať takýto majetok, aby som mala fin.prostriedky na vyplatenie čím skôr?
prepačte ak pišem bludy či odveci, ale ja som na pokraji psych.zrutenia, vobec neviem ako taketo veci prebiehaju, naopak od manžela, ktorý je výborny znalec a vie si veľa veci upraviť ako jemu pasuju, navyše študuje pravo, a po sudoch je zvyknutý... a ja narozdiel od neho som len ubitá rokmi v domacnosti, a fakt vobec nie priebojna.

andzi
14. mar 2010

saxana, chápem tvoj problém, ale skutočne nie si jediná žena, ktorá má takýto problém. V prípade, ak tvoj manžel študuje právo a je znalý (čo sa ti síce môže zdať, ale štúdium práva má od praxe ďaleko, a zvlášť pokiaľ ide o BSM-ky), ale v každom prípade, by som ti ja osobne v prípade súdneho sporu advokáta odporúčala. Neviem, či by sa našiel advokát, ktorý prevezme zastúpenie bez zloženia preddavku, ale skôr si myslím, že nie, ako áno, tak keď budeš advokátov obvolávať, priprav sa na pevné nervy.

andzi
14. mar 2010

Skús si preštudovať ešte tento článok, či náhodou nespĺňaš podmienky na poskytnutie právnej pomoci bezplatne.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...

hga
14. mar 2010

andzi: nemusi byt zbehly v prave aby stihol znicit blocky, zmluvy a hocico ine co by preukazovalo nadobudnutie majetku v jej prospech alebo podpisat pred notarom exekucnu notarsku zapisnicu.

saxana1
14. mar 2010

presne toho sa bojim, on bol zbehli už aj pred studiom prava, bežne chodil za firmu na sudy a obhajovať sa on vie, ale trapi ma to, že aj ked sme kedysi napriklad robili pred 10 rokmi založnu zmluvu ai, aj uver brali ap, ja nemam od ničoho doklad, uplne od ničoho, mna pred piatimi rokmi či aj pred viac ako 5tiimi ani nenapadlo, istiť sa a ukladať všetky doklady o ktorých ani už pomali neviem a nepamätam si ich, verila som mu, a ono teraz vlastne od ničoho doklad nemam.. šetko zobral, neviem kam, a ja ani neviem povedať pravnikovy aky uver presne mame, zmluvy nemam od ničoho ap...
ale predpokladam keby som si aj najala pravnika on by hadam mal niekde cez notarov pristup k takýmto veciam, otazne je to z čoho ho budem platiť, kedže zatial som na RD ale aj ta mi končí..

saxana1
14. mar 2010

a dalšia vec, veľmi sa bojim toho že manžel napriklad, sa dohodne s mojim pravnikom ap, viac v prospech neho, nie moj, a aj keby som možno splnaa podmienku poskytnutia pravnej pomoci bezplatne o to viac by som sa bala...

hga
14. mar 2010

je mozne si najat pravnika aj mimo mesta/okresu - bude to vsak drahsie.

benuliatko
26. mar 2010

...v centre pravnej pomoci su dobri pravnici. Od poslednej reakcie ubehli dva tyzdne, mozno si uz centrum vyhladala a len dufam, ze si bola spokojna. BSM sporov riesia naozaj dost.

miska456
27. mar 2010

ahojte mam problem som rok rozvedena exmuza som vyplatila dostal cez pol miliona korun auto osobne veci teraz zijem s priatelom v nasom dome ide o to ze sme ho vyplatili mam papier podpisany od notara ze je vyplateny a sme majetkovo vysporiadany ale dom nie je na mna napisany,nechce ho prepisat pokial neprepiseme na seba aj hypoteku ktoru splacam ja ale napisana je na mna aj na ex a ja zasa nechcem prepisat najprv hypoteku lebo potom budu dlhy na mna a dom stale na neho neviem ako sa pravne postupuje neviete mi poradit?a este jedna otazocka mne ostala hypoteka cela vyplacat na mna nemal by vyplacat tu hypoteku aj on ked je vyplateny?mam este sancu aby aj on ju platil aj ked mam papier ze sme vysporiadany??dakujem moc mi vas nazor alebo rada pomozu

hga
27. mar 2010

miska456: ten papier ktory podpisal notar pisal nejaky pravnik?

maryx
12. apr 2010

Ahojte potrebovala by som radu ak sa niektorá vyzná. Moja maminka je v súdnom konaní o vysporiadní BSM, bolo rozhodnuté a otec ju mal vyplatiť z bytu, ale vzhladom na to že sa odvolal, tak sa vlastne k vyplateniu nedostalo. Dnes sme sa dozvedeli, že vlastne byt, z ktorého ju mal vyplatiť teraz predal. Ovplyvní to niečo??? A môže vlastne predať byt, ktorý je predmetom súdneho konania??? Maminka je uplne na dne z tejto správy :(

andzi
12. apr 2010

maryx, pravdu povediac nechápem, ako otec mohol byt predať bez súhlasu a podpisu tvojej matky, keď byt je stále v BSM a na liste vlastníctve sú zapísaní obaja. Pokiaľ rozsudok o vyporiadaní BSM nie je právoplatný, tak správa katastra stav nezmení. Takže nerozumiem tomu. Ale ak by Krajský súd rozsudok okresného súdu potvrdil, nič to na veci nemení, otec bude povinný ju vyplatiť.

maryx
12. apr 2010

andzi,
no problém je aj v tom, že pred rozvodom ked už bol podaný návrh na rozvod, otec mamu prinútil pod falošným príslubom, že po rozvode napíše byt na nás dve dcéry k podpisu, že sa stáva jediným majiteľom bytu. Po rozvode však túto dohodu komplet odignoroval a teraz po rozhodnutí okresného súdu sa odvolal a byt predal.

andzi
12. apr 2010

A určite bol ten byt v BSM? Určite ho predal? Lebo nechápem ako. Zisti si to radšej na katastrálnom portáli, či je byt skutočne predaný.

janulqa07
20. apr 2010

Prosim o pomoc, manzel este nema vysporiadanie BSM, jeho ex-manzelka ostala byvat v ich spolocnom dome a zakazala mu pristup do domu, vymenila zamky. Manzel tam uz nema trvaly pobyt, ale stale je majitelom nehnutelnosti, na co vsetko ma pravo? Moze tam chodit ked tam este maju spolocny majetok? Moze urobit nieco s tym, ze vymenili zamky?

dajna11
21. apr 2010

juj no neviem,treba sa asi popýtať na policii.ak nemaju vysporiadane BSM tak aj on je z polivce vlastnik nehnutelnosti a teda by tam mal mať prístup

janulqa07
21. apr 2010

dajna dakujem, za snahu pomoct idem skusit napisat na policiu a uvidime

andzi
21. apr 2010

janulqa, nechápem, čo chceš riešiť na polícii. Trestný čin to nie je, maximálne tak priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Ja by som dala návrh na predbežné opatrenie aby jej súd zakázal spoluvlastníka obmedzovať v užívaní spoločnej nehnuteľnosti.

janulqa07
21. apr 2010

andzi dakujem
netusim ako sa to riesi, preto sa pytam , kde sa podava taky navrh?

andzi
21. apr 2010

Na súde.

janulqa07
21. apr 2010

Takze aj to potrva nejaky cas ☹ To je fakt na ..... ked sa ani na vlastny pozemok dostat nemoze

andzi dakujem

andzi
21. apr 2010

janulqa, lehota na vydanie predbežného opatrenia súdom je 30 dní. Nemáš za čo, rado sa stalo.

danu
20. máj 2010

mel23 - Dnes o 10:12
Neriesim svoj problem,ale manzelov.Pred 3 rokmi sa rozviedol a z prveho manzelstva mu ostali dlhy v hodnote pol miliona. Vsekto kvoli exmanzelke lebo nevedela hospodarit s peniazmi.Rok sa snazil s nou dohodnut,ale zbytocne, tak nakoniec to dal na sud. Prislo vyjadrenie od nej ze nech sud ju od dlhou oslobodi.Manzel polovicu dlhov splatil. Maju postihnuteho syna ale pravde podobne mu to sposobila sama lebo ho zanedbavala.Nemyslim tym ze bol spinavy alebo chodil v roztrhanom ale radsej sa venovala milencom a psychycky mu ublizovala.Nemam skusenosti s vysporiadaim BSM tak by som sa chcela poradit ako tofunguje v praxi, ako sa prihliada na deti, do akej miery. Ci je mozne ze aj tu druhu polovicu bude musiet zaplatit moj muz. Nas prijem je polovica s vydavkou a mame spolu syna.

mel23
20. máj 2010

Vy mate zlych manzelov a moj manzel ma neznesitenu exmanzelku.Narobila dlhy pocas manzelstva ,kym moj muz chodil na tyzdnovky a zarabal ona minala s milencami.Celkovy dlh je pol miliona a nevlastnia nic iba maju dlhy.Rozvedeny su 2 roky. Moj manzel polovicu splatil ale druhu nema z coho lebo je nezamestnany,plati vysoke vyzivne na to ze je nezamestnany. Mame spolu syna. Poziadal o vyporiadanie BSM sudnou cestou lebo s ex sa rok pokusal dohodnut.Spolu maju postihnuteho syna ktoreho zneuziva aby platil vysoke vyzivne,ona ho zanedbava.Teraz ziada aby jej sud dlhy odpustil a vsetko uhradil moj muz. Je to realne? Ako vyporiadanie prebieha v praxi?