Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

dopa
17. jún 2010

@maggie2 ja mu podpisovať nič nebudem,hlavne preto nie lebo je to vychcálek.Mám ešte jednu otázku:ak by som po rozvode chcela s deťmi ostať v dome,kvôli deťom,lebo tu je ich domov, lenže ja by som manžela nemala z čoho vyplatiť ako by to asi dopadlo?

maggie2
17. jún 2010

To je trochu ošemetné, a snáď by skôr andzi vedela presne odpovedať. Ja vychádzam z toho, že manžel bude trvať na rozdelení majetku. Otázka je či, dom je architektonicky tak riešený, že by sa dal rozdeliť na dve časti (niekedy u starších domov sa to dá, sú robené napr. tak že sa dajú rozdeliť napr. po poschodiach a spraviť osobitný vchod. Takéto delenie by takisto muselo prebehnúť súdne, kde by sa jasne vymedzilo, ktorá časť domu komu bude patriť. Ak by to nebolo možné a manžel by nesúhlasil, museli by ste dom predať (ak by ani on nemal na vyplatenie), alebo by Ťa musel vyplatiť (trhová cena). Pokiaľ máš inú obývateľnú nehnuteľnosť (v Tvojom vlastníctve), manžel by Ti nemusel zabezpečiť náhradné ubytovanie. Pokiaľ nemáš iný dom ani byt, manžel by musel zabezpečiť náhradné ubytovanie (ak by Ťa vyplácal), lenže na to by som sa nespoliehala, pretože s tým náhradým ubytovaním je to tak, že súdu postačuje skutočnosť, že manžel Ti nájde podnájom, prvých pár mesiacov Ti ho zaplatí, ale to je všetko, potom už nič. Takže to nie je žiadna istota.

dopa
17. jún 2010

niekde som čítala,že by mne a deťom musel zabezpečiť rovnaký životný štandard ako má on sám.Takže ak on by ostal v dome musel by nám zabezpečiť aspoň 3izb.byt,ale nie do podnájmu

maggie2
17. jún 2010

@dopa myslím si, že v Amerike, Nemecku, Taliansku a i. určite, bohužiaľ na Slovensku sudcovia menej inklinujú k potvrdeniu takýchto (podľa mňa tiež oprávnených) požiadaviek. A zákon tiež na to nie je (myslím si). Povinnosťou bývalého manžela je len výživné. Všetko ostatné, ak deti budú zverené Tebe, je v Tvojich rukách. Ale ruku do ohňa za to nedám. Každopádne sa na to tiež nespoliehaj, pretože v tom som si istá, že 3i byt Vám manžel zabezpečiť (teda nie podnájom) bohužiaľ NEBUDE musieť.

andzi
17. jún 2010

@dopa pokiaľ bol dom v BSM, pri vyporiadaní súd prihliada súd aj na schopnosti a možnosti toho ktorého manžela vyplatiť podiel druhého manžela, ale prihliada sa aj na záujmy maloletých detí a na to, komu boli deti zverené do osobnej starostlivosti. Pokiaľ by ste však už žiadny iný spoločný majetok nemali (napr. auto, záhrada) ktoré by aspoň čiastočne mohli kompenzovať podiel manžela z domu a manžel by nesúhlasil s tým, aby dom pripadol do vlastníctva tebe, asi ťažko by to súd takto vyporiadal. Skôr sa prokláňam k názoru, že by vám odporučil dom predať a z výťažku by ste si každý kúpili menší byt. Je to síce kruté pre deti, ale ani tebe by sa iste nepáčilo, keby tvojmu manželovi ostal celý dom a ty by si mu nedala ani cent.

andzi
17. jún 2010

@dopa a ešte k tomu životnému štandardu. Vyporiadanie BSM je jedna otázka, životný štandard po rozvode druhá. Ak bol dom v BSM, teda bol spoločný, platí to, čo som uviedla vyššie, teda máš nárok na 1/2 domu a ak ostane tebe, musíš manžela vyplatiť a opačne. Zjednodušene povedané, je to takto, ak on vyplatí teba, z peňazí si kúpiš byt alebo to už jedno, ako si bytovú otázku vyriešiš. Po právoplatnosti rozvodového rozsudku už každý začínate nadobúdať majetok len do svojho výlučného vlastníctva, to znamená, ak manžel napr. zarába 2000 € a manželka 500 €, nič to na veci nemení. Manžel je povinný len platiť výživné a tu platí, že dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov, teda ak muž zarába povedzme 2000 € tak aj výživné bude vyššie. Ale na manželku nie je povinný platiť žiadne výživné. Existuje síce aj tzv. príspevok na výživu rozvedeného manžela, ale tu by som rada zdôraznila, že tento inštitút sa v praxi súdov moc nevyužíva a súdy ho len veľmi zriedkavo priznávajú. Museli by byť splnené 2 podmienky: jednak odkázanosť jedného manžela a neschopnosť si zvýšiť svoj príjem vlastnou prácou, napr. invalidita a schopnosť druhého manžela mu výživné poskytovať. Inak povedané, musel by tu byť prudký rozdiel v príjmoch rozvedených manželov.

maggie2
17. jún 2010

@andzi áno andzi, presne si to nadefinovala, čo som nevedela vyjadriť, v podstate si pamätám ako svojho času nejaká pani po rozvode žiadala od manžela súdnou cestou aby jej naďalej prispieval na štandard na ktorý si zvykla počas manželstva, s argumentom, že kvôli nemu sa vzdala svojho času kariéry a teraz je už v takom veku, že tú kaíéru už dohnať nemôže. Súd jej to samozrejme neuznal, a ešte ju i vysmiali novinári v lokálnych novinách. V Amerike by to bolo samozrejmosťou, že muž s patričným postavením a príjmom (napr. primátor) musí manželke ktorá ostala v domácnosti aj po rozvode platiť apanáž.

maggie2
17. jún 2010

@maggie2 na ujasnenie, bola to manželka primátora nejakého mesta tuším na Strednom Slovensku

dopa
17. jún 2010

@andzi s manželom vlastníme spoločne ešte jeden pozemok a on sám má vo vlastnícve ešte jeden dom a jeden pozemok

dopa
17. jún 2010

@andzi to zabezpečenie životného štandardu(bývania,nie výživného pre mňa) som mala na mysli len od rozvodu po dobu kým sa neuskutoční majetkové vyrovnanie,lebo také niečo trvá niekedy dlhší čas

andzi
17. jún 2010

@dopa majetok, ktorý vlastní manžel sám do BSM nepatrí a z tohto majetku on nie je povinný ti nič vyplácať. Tak potom je to pomerne jednoduché, aj pozemok, ktorý spoločne vlastníte má nejakú hodnotu, i keď asi menšiu ako dom, ale dá sa speňažiť. Bohužiaľ, od rozvodu až do vyporiadania BSM trvá akési vákuum, už manželia nie ste, teda každý sa stará sám o seba z toho, čo si zarobí a preto sa treba čím skôr dohodnúť a vyporiadať. Ani počas tohto obdobia ti nie je povinný zabezpečovať žiadny životný štandard, každý má taký štandard, na ktorý si zarobí. Je to možno kruté a nespravodlivé hlavne v tých prípadoch, ak sa žena vzdala kvôli deťom rozbehnutej kariéry ako píše maggie, ale je to tak. Preto sa netreba vzdávať svojich snov o živote kvôli jednému mužovi. Ako vravia česi, pro jedno kvítí slunce nesvítí. Ja napr. svojho muža milujem ale láska na celý život existuje podľa mňa len tá rodičovská, i keď asi každá z nás by rada verila, že je tomu ináč. Držím palce a prajem pevné nervy. 🙂

dopa
17. jún 2010

@andzi ĎÍKI za rady, nejak to už snáď dopadne ☹

dopa
22. jún 2010

@andzi ahoj Manžel trvá na tom že,náš spoločný majetok daruje už teraz našim deťom(4a8) ak by sa mu niečo stalo,aby neboli problémy s dedičstvom,pretože má ešte dve deti mimo nášho manželstva,no on chce aby náš majetok patril len našim deťom.Ja stým nesúhlasím,lebo nevieme čo z našich detí bude za dvadsať rokov a nerada by som ostala na ulici a aj preto lebo si myslím že je za tým aj niečo iné(zo strany manžela) a neviem čo.Ak by som to podpísala čo by sa stalo po rozvode,to by ani jednému z nás nič nepatrilo? Ja mu to nechcem podpísať ale on tvrdí že stačí podpis jedného z manželov,aby to bolo právoplatné(vraj mu to povedala jeho právnička) prosím poraď mi

maggie2
22. jún 2010

@dopa Tvoj manžel môže nakladať len s jeho majetkom s Tvojim nie. Ak máte nejaký spoločný majetok môže darovať svojim deťom len svoj podiel z neho.

krasnulka
26. júl 2010

@andzi, chcem ta touto cestou poprosit o radu. Manzel si podaval na sud BSM lebo žiada od byvalej manzelky aby platila polovicu s ich pozičiek. Dnes mu po dvoch mesiacoch prislo zo sudu, ze ma doplnit svoje podanie, lenze my si nevieme rady. Ma tam byt doplnene coho sa manzel domaha, teda podanie musi obsahovat jednoznačny rozsudočny navrh,ako ma sud rozhodnut, lebo sme žiadali aby platila jeho byvala polovicu z kazdej neuhradenej pozicy a aby manzelovi vratila polovicu sumy, ktoru zaplatil od ich rozvodu, to je 1333 eur. A co znamena, ze ma predlozit dokazy coho sa navrhovatel dovolava? To znamena, ze ma zdokladovat vsetky pozicky a aj doklad o zaplateni poziciek od ich rozvodu? Lebo to sme tam napisane mali. A ked ma este doplnit nejake drobnosti,ako statne obcianstvo tak si ten navrh mmozme napisat znovu? Lebo ako to mame doplnit? Prosim ta velmi o pomoc, už si s tym nevieme rady.

krasnulka
26. júl 2010

mamičky, prosim vas, ktorá mate BSM po rozvode určené súdom? Potrebovala by som poradit. Je to surne.

klaudia958
26. júl 2010

ahojte.
mam tiez otazku tykajucu sa tohoto tematu. o rozvode rec nie je,,, ale mame s manzelom spolocne kupeny byt pocas manzelstva, hypoteka na 30 rokov 😠 momentalne to vychadza tak, ze keby sme chceli byt predat, tak hypoteku by sme museli este doplacat!!!! ceny klesli, a nedostali by sme sa na tu sumu, ktoru sme si pozicali 😔
spolocne sme sa dohodli, ze byt prepiseme na MNA, z nejakych dovodov. je potreba to riesit aj v banke? Ten prepis? alebo iba u notara? a co konkretne? ze manzel mi daruje alebo? Ako to funguje, prosim vas?
Chcem aby som bola zapisana v katastri len JA. A aj tak v pripade vyporiadania BSM, polovica bude jeho, aj ked sa byt prepise len na mna?
A tiez mam trochu inu otazku, ale vidim sikovne holky, ktore sa rozumeju do toho,,, snad mi zodpovedia, @andzi @maggie2 diky vopred
🙂 tyka sa to bytu mojej svokry... stale som bola v tom, ze byt vlastni ona... ale nejak som surfovala po stranke "kataster", a prave ten jej byt som pod jej menom na katastri nenasla, ale akoze majitel je Bytove druzstvo v tom meste, kde sa nachadza byt... Ak som to dobre pochopila,,, ona ten byt nevlastni? takze mm ho ani nebude dedit, alebo ako to mam chapat? viem, ze to moja vec nie je, ale mesacne jej prispievame na domacnost,,, mm nema surodencov, a my mame dieta, hypoteku,,, takze jasne ze ta ciastka ktora ide jej, by sa zisla, ale - vraj to inak nejde,, ze ju podporovat musime... uz len kvoli tomu, ze byt ostane jemu.. Ale ako to mam chapat, ked v katastri vlastnicka nie je? MM som sa nepytala na to, nechcem aby to vyznelo ze mi ide len o ten byt,,, ale proste - ma to trochu zaskocilo 😒 vyznate sa v tom? je tam nejaka ina moznost, ze je majitelkou, aj ked nie je na katastri uvedena??? DIK>

tin007
27. júl 2010

@klaudia958 pozri si uverovu zmluvu s bankou, ci mas uvedene, ze akekolvek zmeny vlastnickeho prava, ci zapisy tarch treba konzultovat s bankou. podla mna, to tam na 99.99% uvedene mas, t.z. ziadna takato vazna zmena (ako je "prepis" bytu na teba) nie je mozna bez suhlasu banky. inak nerozumiem co presne myslis pod pojmom prepis; mas na mysli to, ze ti manzel svoju polovicu bytu daruje, alebo preda?
potom mam este jednu otazku; chcete byt nadalej uvedeni spolocne na uverovej zmluve, ze splacate uver, alebo chces byt iba ty sama dlznikom vo vztahu k banke? ak by si chcela iba ty sama uver splacat, tak ti musi banka dat na to suhlas a vypracovat dodatok k uverovej zmluve. priprav sa na to, ze budes musiet predlozit doklady o prijme/och banke a ta opatovne posudi bonitu, v tomto pripade iba tvoju (pozeram, ze mas malicku dceru, ak si doma na RD, tak na 99.99 % ti banka suhlas so zmenou dlznika neschvali, pretoze nemas prijem).

andzi
27. júl 2010

@klaudia958 ak s manželom nie ste rozvedení, ste bezdpodielovými spoluvlastníkmi bytu, čiže ani jeden z vás nemá na byte polovicu, ale každý vlastní celý byt, preto sa to aj volá bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. V takom prípade, je prevod celého bytu len na jedného manžela nemožný. Iná je situácia po rozvode, kedy sa to v rámci vyporiadania BSM dá. K druhej otázke: svokra byt nevlastní, byt vlastní bytové družstvo a ona má právo si ho od bytového družstva odkúpiť za zostatkovú cenu, ktorá sa ani zďaleka nedá porovnať s trhovou cenou. Treba sa informovať na bytovom družstve. V prípade, že by ho neodkúpila, tak tvoj manžel zdedí tzv. členský podiel na byte a bude môcť byt odkúpiť od bytového družstva za zostatkovú cenu tak ako svokra.

klaudia958
27. júl 2010

@andzi dik za info, co sa tyka aj svokrinho bytu ...
s manzelom rozvedeni nie sme... to fakt sa neda byt prepisat iba na moje meno? ja som pocula, ze "podnikatelia" taketo prepisy robia bezne, aby trebars neprisli o majetok, ked dojde k exekucii... a vlastne aj z toho dovodu by sme chceli tento prepis urobit.. a v pripade rozvodu (co dufam, ze nikdy nedojde 😀 ), tak fakt by som sa nebranila jeho polovici 😀
@tin007 ako som teraz spomenula dovod nasho uvazovania ze by sa prepisal iba na katastri,,, trebars na moje meno. na hypoteku by sme ostali obaja, to by sme nechceli menit.

krasnulka
27. júl 2010

@maggie2-ahoj, prosim ta vedela by si mi pomoct ohladom BSM? Potrebujeme surne napisat rozsudok,ktory ma sud vyniest a nevieme si s tym rady.

andzi
27. júl 2010

@klaudia958 nie nedá sa to, lebo byt je v BSM, zrušiť BSM za trvania manželstva môže len súd a to len v prípade, ak by jeden z manželov podnikal, pokiaľ ani jeden nepodniká, tak to jednoducho nejde.

klaudia958
27. júl 2010

@andzi diky moc za odpoved.

laila22
30. júl 2010

prosim o radu. chcela by som sa spytat ci v pripade, ze idem idem vyplatit ex manzela z bytu, mozem odratat z tej sumy aj polovicu dlhu dlhu.. napr mam mu vyplatit 1 000 000sk z trhovej hodnoty nehnutelnosti a dlh za manzelstva mame napr. 200 000 mozem mu z tej jeho polovice odratat este 100 000 sk a tym padom mu dat iba 900 000. ide vsetko v bsm na polovicu? bez ohladu na tomu komu ostava nehnutelnost?

krasnulka
30. júl 2010

@laila22 -ahoj, my riešime podobny problem a z informacii ktore som dostala viem, ze na polovicu ide nehnutelnost aj pozicky.

krasnulka
30. júl 2010

Prosim vas, kto mi vie poradit s navrhom na BSM po rozvode? Je to velmi surne.

zuzu000
4. aug 2010

Ahojte.
Prosím o radu pre svojho brata.
Tento rok sa rozviedol. Spolu so ženou nadobudli počas manželstva jednoizbový byt prostredníctvo hypotekárneho úveru / 100 % prefinancovanie bankou /.
Jeho ex manželka aj po rozvode chodí do bytu, ale nič neplatí. Neplatí úver ani služby spojené s užívaním bytu. Dokonca mu kradne peniaze, jedlo, hygienické potreby....Všetky splátky uhrádza môj brat.
Teraz sa dokonca prišlo na to, že na LV sa objavila plomba, exekúcia. Zistili sme, že jeho ex manželka má zobratých niekoľko pôžičiek od nebankových subjektov o ktorých môj brat nemal ani tušenie. Tie samozrejme prestala splácať a domov začali chodiť upomienky.
Skúšali sme sa s ňou spojiť, dohodnúť, ale ona nám len povedala, že nič platiť nebude, že nám nič nepovie a že bude môj brat veľmi prekvapený koľko bude musieť za ňu zaplatiť.
Prosím o radu a ako máme správne postupovať ? Máme ju najprv vyzvať na uzavretie dohody o vysporiadani bsm ? Alebo môžeme podať hneď na súd návrh na vysporiadanie bsm ? A čo s tými pôžičkami ? Môžeme na ňu podať nejaké trestné oznámenie ?

andzi
4. aug 2010

@zuzu000 nechcem ti kaziť náladu, ale dlhy, ktoré narobila exmanželka, môžu byť podľa Občianskeho zákonníka uspokojené aj z majetku v BSM, takže byt s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde do dražby. Trestné oznámenie je úplne zbytočné, nič nerieši, pretože nedošlo k spáchaniu žiadneho trestného činu, to, že si manželka vzala pôžičky, nie je predsa trestný čin. S dohodou o vyporiadaní BSM pravdepodobne súhlasiť nebude.

zuzu000
4. aug 2010

@andzi
Keď som to správne pochopila, tak nám nič iné nezostáva iba podať návrh na súd o vysporiadanie bsm....správne ?
Môžeme aspoň podať žalobu na súd o neplatnosti zmluvy o úvere ?

andzi
4. aug 2010

@zuzu000 môže podať návrh na vyporiadanie BSM, ale exekúcii to nezabráni. Pokiaľ ide o relatívnu neplatnosť zmluvy o úvere, tak tam tiež nič nepomôže, lebo dlh exmanželky z tejto zmluvy je len jej dlh, ktorý však môže byť uspokojený z majetku v BSM.