Sme na tom mizerne

ewka0012
5. máj 2014

ahojte baby,potrebovala by som radu co sa tyka rozpoctu,ale aj celkovo penazi,hlavne vediet nazory co si kto nezainteresovany mysli.sme 3clen.rodina,syn ma 27mes,s muzom sme spolu necele 4roky,z toho necele 3roky manzelia.Kym som este pracovala mali sme sa vyborne,ako asistentka riaditela som zarobila cca 800e,plus 13plat,vianocne premie,priplatky za vystavy ci za sluzobne cesty.S muzom robime v tej istej firme,tiez zarabal pekne okolo tych 700e,je referent odbytu plus skladnik,sem tam aj sofer.nebavilo nas stretavat sa stale u rodicov a prespavat u seba,svokra nam robila dost zo zivota peklo,nevedela sa vzdat syna,narobila nam problemy s byvanim aj peniazmi,tak sme si nasli podnajom.Ked som zistila ze som tehotna,mali sme mat svoje byvanie,ktore nam ale svokra prekazila,oklamala nas.tak sme odisli do 2izb.podnajmu,ze to nam bude stacit kym nebude maly vacsi,ze potom si bud kupime svoj alebo prenajmeme vacsi.Matersku som mala 600e,muz zarobil,este si privyrobil bokovkami vo firme a hral futbal na dedine,odkial tiez doniesol peniaze.mala som tazky porod,maly sa narodil s neurolog.poruchou,cize sme vela chodili po lekaroch a rehabilitaciach,minuli sme na to a na zariadenie byvania vsetky peniaze.zrazu som bola na rodicovskej za 220e mesacne.2izb.byt nam zacal byt maly,pol roka sme hladali novy 3izb.prenajom,svoje sme si netrufali kupit,rodiny nam nijako extra financne nepomahaju ani nemame co zdedit.nasli sme si pekny byt ale platime najom 480e mesacne.plus platime 120e leasing na auto.ja mam stary uver 180e mesacne z minulosti,ktory som chcela davno vyplatit,aj som mala peniaze na to,ale vsetko sa minulo na maleho vyliecenie a zivobytie.samozrejme telefony,magio,internet,poistky,ved to poznate.v nasej spolocnej praci sa prestalo darit,muz nosil stale mensie vyplaty,nedali mu ani 13ty plat,dva mesiace ani premie ktore su znacna cast vyplaty.cele to ide dolu vodou,nemame na nic,niekedy sme na tom tak zle ze nemame za co ani zaplatit ucty,ci kupit plienky ci mlieko,neraz som mala na ucte nulu,v penazenke 2e a isla s malym lekarovi s dufanim ze tam nebudem musiet nic platit.muz sa snazi ako vie,ale je psychicky aj fyzicky vycerpany,strhany,schudol,futbal prestal hrat aby mi pomahal s malym,s cvicenim atd.nechceme odist z bytu,pretoze co sme spolu s muzom je to nas 3ti podnajom,nevladzem sa stahovat inam iba ak do svojeho,aj tak sa v meste nic slusne za menej neda najst,maly potrebuje sam izbu lebo s nami zle spal,vsetko mu vadi.aj mna budil zasa on a zle som spavala.uz rok spi sam.vela krat nam uz prisli upomienky,ci mi odpojili mobil,smeti sme mestu nemali z coho zaplatit,muz sa hanbil ze nas nedokaze uzivit,vela krat mi uz zatajil ze nieco nezaplatil,napr zivotnu poistku ktora skoro zanikla.proste uz nevladzem,chcela som sa vratit do prace,lenze kvoli maleho zdravot.problemom nemozem ist skor do prace,a v septembri mi ho nechcu vziat do skolky lebo bude mat 32mesiacov,nebude mat tri roky,statne jasle v meste stoja 220e mesacne,o sukromnych skolkach radsej pomlcim.s malym nas este caka cvicenie,a mozno aj operacia a dalsie rehabilitacie,lebo ma zrastene dva prsty na ruke a hemiparezi pravej casti tela.aby vedel sediet a chodit sme museli makat.prezili sme vela zleho,ale drzime pokope a chcela by som aby sme sa mali lepsie.aby som mohla konecne zajst aj kozmeticke,ako predtym,zubarovi,kupit si oblecenie ci kozmetiku,kupit malemu co potrebuje,nielen z bazaru.o dovolenke asi ani nesnivam,tuzim po umyvacke riadu,ci vlastnom gauci.muz si skusal najst inu pracu ale je to beznadejne a viac by nezarobil,sef si s nimi robi co chce,rozmyslala som ci refinancovat stary uver a leasing novou pozickou,aby sme mali mensie uroky,nizsiu splatku,a zostali peniaze navyse kym nepojdem do prace,muz sa vsak nechce zadlzovat,stary uver mam za par mesiacov splateny,auto predat nemozeme lebo ho potrebujeme,ci uz na lekarov alebo normalny zivot.rodicia nam nemaju ako pomoct,obaja sme z chudobnych rodin,moji rodicia este 10r do dochodku,muzovi este viacej.tuzime aj po dalsom dietati,ale na to potrebujeme zasa len lekarov,geneticke testy,aby sa nam nenarodilo chore dieta,peniaze,zda sa mi nezodpovedne priviest na svet druhe dieta ked sme na tom zle a ani byvanie nemame svoje.tak by sme chceli normalne zit,mat dlasie dieta,ale v tomto state je to hrozne,vsade sa doplaca za vsetko,tvrdia ze min.mzda rastie,pritom muz ma plat nizsi a nizsi,rozmysla ze by si nasiel dalsiu pracu,napr.SBSkarka na nocne.ci do zahranicia,lenze uz vidim aky by chodil strhany,a nebol by s nami,sme na seba strasne naviazany,ja bez muza ani zaspat neviem poriadne,maly ho miluje,neviem si predstavit ze by odisile do cudziny,byvame v meste kde nemame rodinu iba pracu,takze som s malym sama kym nepride muz.neviete poradit ako sa vyhrabat s tejto slamastiky?s muzom mame 28rokov,zivot pred sebou,krasneho syna,a zivot nas len bije a bije,neviem preco.......

ammellia
5. máj 2014

ewka, na jasle dostanes prispevok od statu, takze pokojne sa mozes vratit do prace a to by vela vasich problemov vyriesilo.

mokon
5. máj 2014

@ewka0012 máte oveľa viac ako mnohí mladí, takže na umývačku zatiaľ zabudni, určite by ste na čas vystačili aj s 1,5 izb. bytom, zredukovať všetky nepotrebné platby, refinancovať úvery, resp. rozložiť na dlhšie obdobie s menšou splátkou, nevidím to inak, ako na uskromnenie, manžel nech skúsi hľadať popritom prácu za lepšie peniaze, ak bude treba, bude musieť odísť aj do zahraničia, tisíce ľudí tak žije, žiaľ to je realita dnešných dní

nini1010
5. máj 2014

Ahoj,verim ze to mas tazke.laska je krasna vec ale bez penazi sa zit neda.neviem do akej miery je ochorenie synceka vazne,ci potrebuje tvoju 24 hodinovu opateru,ale ak nie vratit sa do prace je to najlepsie riesenie.uz je velky,ja mam ovela mensie dieta a coskoro sa tiez vraciam do prace.na jasle dostanes prispevok,ktory ti pokryje naklady na statne jasle,takze zacnes zarabat a budete volnejsie dychat.inak sa naozaj takato situacia vyriesit neda a verim,ze na tvojho muza je toho uz tiez dost.ocividne je to spravny a dobry chlap 🙂 Drzim palce

buba183
5. máj 2014

skus si najst finančnu poradknu mozno ti pomoze

kveta
5. máj 2014

Urcite by som sa stahovala do mensieho.

marionmarion
5. máj 2014

@ewka0012 suhlasim s ammellia, jasle ti stat preplati, treba sa o tom poinformovat...do prace sa vratit mozes, mali by ste dva prijmy, vyriesilo by to vela...
v najhorsom pripade, by ste si museli najst mensi byt ( a to myslim, ze ak je niekto v situacii ze nema na mlieko a plienky, tak je nemiestne riesit ze ci bude mat dieta vlastnu izbu a co sa tebe chce alebo nechce stahovat 😕 )
Poznam rodiny co ziju v jednoizbaku a nestazuju sa, lebo si uvedomuju ze momentalne na viac nemaju. A tiez poznam rodinu, kde rodicia spia v kuchyni a ich dieta ma v tom jednoizbaku vlastnu izbu...vsetko sa da ked sa chce aj v skromnejsich podmienkach. Nechcem sa ta dotknut, ale na to v akej ste situacii, mate na zivot privysoke naroky. Asi sa treba zobudit a divat sa na to realnejsie. Ja syna vychovavam sama, jediny moj prijem je rodicovsky prispevok, som nutena byvat u rodicov. Auto nemame a k lekarovi chodime autobusom. Plienky kupujem najlacnejsie v Lidli, oblecenie mame pozicane od svagrinej...vsetko sa da zvladnut, ked sa chce...ale treba sa na veci divat realne. Pre mna je absolutna priorita, aby moje dieta nebolo strcene do jasli, ale aby sme si jeden druheho uzili ( zvlast ked jeho otec s nami nezije) a kaslem na to ze mame malo penazi...nic nam nechyba, mame vsetko co je v zivote dolezite, sme zdravi, sme spolu, mame sa radi...nic viac si nezelam...
skus sa spytat seba, co ty povazujes za dolezite a podla toho sa zariad...
Neber moje slova ako kritiku, pisem iba svoj pohlad na vec.
Verim,ze to nejako zvladnete 😉

lulu369
5. máj 2014

@ewka0012 určite to nemáte ľahké, ale úprimne povedané, ktorá mladá rodinka to má v dnešnej dobe a našom štáte ľahké...Neberto to v zlo. pokiaľ sa rozhodneš dať malého do jaslí, tak ako píše ammellia dostaneš príspevok od štátu. Neviem čo ti mám poradiť, no raz bude určite lepšie, sú mnohé mladé rodinky, ktoré nemajú ani to čo vy alebo my...držím Vám palce aby sa Vám situácia veľmi skoro zlepšila 😉
My bývame s mojimi rodičmi v RD (oni majú prízemie a my poschodie - sme 2 samostatné domácnosti)... Keď sme sa zobrali mali sme to oveľa ťažšie, no vtedy nám pomohli moji rodičia, od svokrovcou sme sa pomoci nedočkali a ani sme ju nemohli čakať, lebo sú s tých chudobnejších. No ani moji rodičia nie sú bohatí, no majú len mňa, tak sa nám snažili pomôcť ako vedeli...No rokmi už ani oni nemajú tu prácu čo mali a zárobky im išli tiež dole.
Ale časom (najmä od dedkovej smrti) sa vzťahy natoľko pokazili, že sme sa rozhodli riešiť naše bývanie. My máme 2 detičky a keď mal malý 8 mesiacov, tak mi manžel povedal, že odchádza do Švajčiarska kvoli práci, že chce aby sme sa mali lepšie...pracuje v zahraničí už rok (3 týždne je preč a týždeň doma), nie je to ľahké, veľakrát som si už poplakala, keď som bola na dne (a pomoci od svokry, či mojich rodičov sa nedočkám)...

senka111
5. máj 2014

V prvom rade Vám prajem veľa síl , lebo dnes je to ťažké pre všetky mladé rodiny.My máme dve deti, muž je živnostník ja som na RP.Zarobí dobre, ale všetko odíde na úvery, poistky, auto a pod. Niekedy mám 5eur na deň ☹ do obchodu a to varím z toho a robím desiatu mužovi a synovi 😅 . A ako sa to dá 😕 .Dá treba rozmýšlať, jasné niekedy to prešvihnem a druhý deň kúpim len rožky, mäso našťastie mám od otca je poľovník, a ked tak kupujem všetko v akcii.Tiež niekedy si poplačem, ale sú na tom aj ľudia horšie a poviem si ešte vzdy je čo jesť.Myslieť pozitívne, prajem hodne síl. 😅

zuzik16
5. máj 2014

ahoj obdivujem Vás aj tak za to že to takto zvladate..ste mladi a samostatni 😉 ale tiež si myslim že by sa možno niečo dalo s tym urobiť...hlavne s tym byvanim, určite by vam stačil aj menši bytik keby ste sa uskromnili, pripadne v časti mesta kde je lacnejsie byvanie, predsa len ked mate auto da sa dostat kamkolvek 🙂 existuju napriklad jeden a pol izbove byty, kde by mal vas synček vlastnu izbu a vy by ste mohli spavať v tej "pol izbe" pri kuchyni. aspon na nejaky čas a uvidis že nejake peniažky za par mesiacov aj našetrite, alebo aspon vam to bude lepšie vychádzať 🙂 rovnako možno by sa dalo v pripade že mate paušaly na telefony zmeniť paušal za lacnejši, takisto aj zrušiť magio, pripadne vybrať lacnejsi internet...ak sa samozrejme da...ale ak byvate v nejakom vacsom meste tak by sa to možno aj dalo..dnes už sa v takmer každom meste da najsť aj lacnejšia alternativa internetu alebo kablovky 🙂 ale hlavne nechcem aby si to brala ako kritizovanie, je to len môj nazor a to čo ma napadlo ako prve ked som si prečitala tvoj prispevok. 🙂 a ešte jedna vec,...neviem sice ako variš..ale skus variť na viac dni...dva alebo aj tri..aj na tom sa da pekne ušetriť...prípadne variť zo zvyškou...neviem či vieš čo tym chcem povedať 😀 ....ale držim vam oboch velmi palce aby sa vasa situacia zlepsila a hlavne vela vela zdravička aj vam aj synčekovi 😉
@ewka0012

siska53
5. máj 2014

@ewka0012 ako tu niekto pisal,na,jasle dostanes priplatok od statu-zisti si,ako sa k nemu dostat. Ak teda maly moze chodit do jasiel. Inak to tiez vidim len,na uskromnenie sa. Ja som,s,rodicmi byvala v jednoizbaku (akebo sa,to vola dvojgarsonka? Kuchyna,je s obyvackou pkus 1izba) do mojich 4,5 roka. Az potom,sme,sa,stahovali do vacsieho,o 2mesiace sa mi narodila,sestra. Mama nemohla chodit do prace kvoli srdcovej chybe,ktoru som mala a ktoru mi operovali ako 5rocnej. Ak sa,dalo,pracovala,z,domu,aby aspon co-to zarobila,otec mzl tiez 2,dakedy aj 3roboty. Tiez sme nemohli vyskakovat,otec robil,co mohol,aby nam nic nechybalo. Lebo mama na mnz nedostavala v tych casom ani korunu od statu,ziadna,predlzena materska nebola.
nebolo to pre nich lahke. Viem,ze ani pre vas nie je. Fakt jedine sa uskromnit a casom bude lepsie.

geenna
5. máj 2014

@ewka0012 este ma jedno napadlo tych 480 eur co date mesacne na najom , nevysiel by vam uver na kupu vasho bytu aj s najomnym a vy by ste aspon takuto ciastku platili sebe a nie do svojho?

nikawero12
5. máj 2014

@ewka0012 prepáč, ale ja mám z teba taký pocit, že chceš všetko a hned - lenže takto to v reálnom živote zvyčajne nechodí. Podľa mňa by vám s manželom prospelo, keby ste sa trochu uskromnili, napríklad 3-izbový byt je vo vašej situácii zbytočný luxus. Tak isto aj umývačka riadu-je to vec, bez ktorej sa dá v pohode žiť.Takže navrhovala by som ti, aby ste si s manželom vydiskutovali, čo pre váš život nie je až taká priorita a potom nájdete aj spôsob, ako ušetriť peniaze.

mamama2
5. máj 2014

Moj nazor..rozhodne lacnejsi najom mozno ziadost o pridelenie mestskeho bytu.a porusit poistky.informovat sa o moznych prispevkoch prisluchajucich vasmu choremu synovi.a mozno skusit podat odvolanie do skolky.alebo skusit inu skolku.na nas sa tiez vsetko sypalo ale ja som mala to stastie ze som mohla chodit do prace a zaroven poberat matersku..

domin85
5. máj 2014

Podla mna ked na to dojde pomestite sa aj do mensieho bytu kym sa vratis do prace a pribudne vam dalsi plat. Nejedna rodina zila v jednoizbaku s dvoma deckami, kym sa zena vratila do prace..
Co sa tyka jasiel, presne ako ti pisu baby, stat prispieva do tretieho roku(neviem ako je to v pripade zleho zdravotneho stavu) 230€ na starostlivost. Alebo druha moznost je kedze je maly chory, poziadat si o predlzenie rodicaku, co by mohlo ist do cca5rokov, cize rodicak pokryje prispevok na jasle- len neviem ci netreba potom nanovo spravit zmluvu so zamestnavatelom, aby to bol iny pracovny pomer- na to sa popytaj, oni to kazdy chvilku menia...
Dalsia moznost je najst si brigadu, ak sa da, v case, ked je muz doma, aby si mala nejake drobne navyse..
Jo a este to byvanie- a nevyjde ta rovnako draho platit najom alebo uver? Aspon v BA to tak vychadza cca rovnako coz si myslim ze platit niekomu druhemu je na nic..
A hlavne hore hlavu, este stale to nie je tak zle (to mi pripomina ako sme my zili minuly rok, radsej zabudnut..)

duracelko
5. máj 2014

@ewka0012 ja idem toto všetko riešiť sama s 3 mi deťmi, prenájom bytu, starostlivosť o deti, viem ze ked sa uskromníme dá sa to zvládnuť, dúfam ze si nájdem aj dobrú prácu aby som to zvládla. ste normálna rodina mama, oco a dieťa... akých je tu na SK každá druhá. ako radia baby uskromniť sa to je základ, teraz je to takto, ked pojdeš do práce bude lepšie aj finančne. a ste na to predsa dvaja 🙂 osamelé matky s deťmi to majú oveľa ťažšie ako ty...

hanuska148
5. máj 2014

Ok, budem za hnusnu ale..vzdy ma udivuje preco si niekto spravi dieta ked nemate svoje byvanie ani nic? Tak najskor nasetrim, nieco svoje si zariadim, nejako sa na to pripravim...
Teraz je zbytocne plakat nad rozliatym mliekom.
K situacii...stacil by vam aj ten dvojizbak ;) maly bude mat izbu v spalni, vy budete v obyvacke. Vybavena vec. A hned usetrene. Co sa poziciek tyka-tak ako baby pisu.
Skus si nieco privyrobit popri malom..opatruj susede deti, vyvenci susedom psika, rodina by vam mohla teoreticky pomoct tym ze budete chodit aspon na obedy (ak su schopny pomoct aspon takto).
Vsetko sa da. Treba chciet. Vsetko zle je na nieco dobre. Hlavy hore, aj spolu s muzom. Usmej sa, chod za muzom, daj mu pusu, povedz mu ze ho milujes a ze to spolu zvladnete, nech vie ze sa hanbit nemusi, budte si oporou! ;)
Drzim palce, mate to tazke ale da sa to 🙂

mirullka
5. máj 2014

Ahoj, pises, ze synceka Ti do skolky nevezmu, ze ma 32 mesiacov a beru od 3 rokov. Sestra mala ten isty problem, ale poziadala o nastup v tych troch rokoch, dovtedy jej miesto v skolke drzali. Skus sa nato opytat, ze by syn nastupil az za tie 4 mesiace. Potom by si mohla do prace a prijem by sa vam zvysil. Tiez by som uvazovala nad stahovanim sa do mensieho bytu. Skus sa pozriet na tie poistky, ci sa da platenie pozastavit, alebo predlzit platenie po mensich platbách. Vyssie v diskusii baby spominali zrusenie, ale tam su vysoke sankcie, pozri zmluvy...

zuzik16
5. máj 2014

@hanuska148 ja takisto nechcem byť hnusna, ale keby mali vsetci mladi ludia čakať na to kedy budu mať peniaze na vlastne byvanie ..tak sa dočkaju možno tak po 30 aj neskor...ale vela ludi ma potrebu založiť si rodinu aj skor, aj ked tie podmienky sa niekomu možu znať ako nevhodne /kedze nemaju vlastne byvanie/. 😒

my sme ešte o par rokov mladsi ako zakladatelka a zistili sme že počať dieťatko nie je vzdy take jednoduche ako sa možno na prvy pohlad zda....a často su tam komplikacie ktore sa možu vekom zhoršovať...

to len tak okrajom... 😉

asi som to napisala nezrozumitelne ale nechcem aby si to brala ako rypanie..je to len môj nazor

elienka
6. máj 2014

@ewka0012 podľa vašich príjmov si žijete dosť nad pomery. 480 e dať len za byt je devastačné. treba si prenajať 1izbák a potlačiť sa tam. zrušiť mágio a podobné nepotrebnosti. treba si preklepnúť vaše paušály telefoonu, či neplatíte zbytočne veľa, prípadne obmedziť tie hovory. a ak dostávaš rodičák a jasle stoja cez 200 e, tak to je presne na to a tvoja výplata by bola ako bonus. po 3 rokoch do štátnej škôlky ak ti ho teda vezmú. a aj keby súkromná, stále ak z tvojej výplaty zaplatíš súkromnú škôlku, stále by sa príjem rodiny zvýšil.

magdalenkami
6. máj 2014

uskromnit sa,ist do prace-ak to zdr.stav maleho uz dovoluje a platit 480eur radsej za svoje ako za najom...6clenne rodinky ziju v 2izbovom byte,nemaju internet,magio,deti su vzdy slusne,pekne cisto oblecene...... ine riesenie nevidim,prajem vsetko dobre a spravne rozhodnutie

winka99
6. máj 2014

ze traja ludia v dvojizbovom byte a bol vam maly? 🙄 poznam rodinku 6 ludi, byvali v 1- izbovom byte 32m stvorcovych a prezili cuduj sa svete 😀

mysicka36
6. máj 2014

Škoda že keď si otehotnela ste rýchlo nezobrali úver na menší byt. To by ste miesto komerčného nenávratného nájmu platili SVOJ úver. Po rokoch keď vypiplete 2 deti po škôlku a žena nastúpi do práce sa dá preniesť úver na iný väčší byt a pokračovať tak z dvoch platov.

Vám radím teraz ísť z 3izbáku do 2i. a v 3 rokoch dať malého do škôlky. Ty do práce a z dvoch platov skúsiť úver na vlastný byt. Lebo prenájom stojí vela a dlhodobo to proste zrujnuje rodinu.

darty13
6. máj 2014

Uplne chapem tvoje pocity, ak ste doteraz zili s takych prijmov a odrazu pride rodicak za 200 e, tak tych 400€ chyba..... Myslim ze za byt platite vela, za tie peniaze si vies platit aj hypoteku na byt, a ak mate len 1 dieta tak myslim ze mensi byt by vam uplne stacil. Myslim ze maloktora rodina s detmi si dnes moze dovolit viac. Ak ti mozem poradit, alebo co by som urobila ja- isla by som do mensieho, prefinancovala pozicky- su financny poradcovia, ktory dokazu robit zazraky a usetria ti kopec penazi. Poziadaj o predlzenie materskej,, zo zdravot. Dovodov, pises ze maly je chory.... Myslim ze zdrave deti maju dost ked nastupia do skolky a aj tak su vecne chore.....ty popri predlzenej materskej mozes dat maleho do skolky- ked sa pocas roka uvolni miesto- mozes poberat rodicak a este k tomu pracovat. A ak si nechces odtrhovat od ust tak na druhe dieta zatial nemysli.... Nedzi mojimi detmi je 6 rocny rozdiel. A vies preco? Lebo sme sa museli najskor financne zocelit a tak ist znova na matersku. Ale to je dnesna realita bud mas deti alebo peniaze.

simca06022011
6. máj 2014

Podla mna nemate na tie pomery ake si predstavujete (aj keby ste pracovali popri dietati). Jednoznacne 480Eur za podnajom je vela (si vezmi 60tis hypo mam 200EUR splatku+pri nasom nesetreni 220EUR inkaso) a este nie ste ani vo svojom. My byvame v 2i, kde mame okrem 3 ludi aj kancelariu... ze nam je byt maly?? Zarabame obaja a vacsi si nekupime. Treba skresat naklady, bohuziakl ked na to nemate, tak na to nemate... hadam dieta a to aby vam nechybali zakladne veci je prednejsie ako velky byt a magio ;) Ci sa mylim?

@hanuska148 lebo raz to dieta nemusime mat... a niekedy sa podari aj neplanovane, alebo sa stane to co zakladatelke temy, zarabali dobre ale ruzove okuliare im nedovolili vidiet fakt, ze po narodeni dietata klene prijem ale mozu nastat aj necakane situacie (vtedy ani uspory nepomozu... casto)

afrika
6. máj 2014

@ewka0012 nevrážajte tak veľa peňazí do vzduchu - podnájom..... buď sa nachvíľku kým budeš môcť nastúpiť do práce vrátiť k rodičom alebo hľadať byt pre vás na hypo...

zuzimia
6. máj 2014

@ewka0012
Naroky, ktore mate, nie su primerane moznostiam - tot cely problem. Proste je treba sa uskromnit, kym nepojdes do prace a nebude lepsie. Podla mna magio, umyvacka riadu a podobne su vo vasej momentalnej situacii luxusom, bez ktoreho sa da v pohode zit. Rovnako je luxusom 3-izbovy byt pre 2 dospelych a jedno male dieta. za 480 eciek mesacne (ved mnohi ludia za take peniaze ziju cely mesiac!). Tymito polozkami by som to zacala riesit a aspon docasne zabudla na kozmeticku a podobne. A vobec by som nemala vycitky nakupovat pre maleho v bazariku, ja som to tiez dlho tak robila a detom sa zato nic nestalo. Proste neda sa vsetko hned a hlavne uz ziadne dalsie zadlzovanie. Ja viem, doba je tazka hlavne kvoli tomu, ze casto je tazke najst pracu, ale vyskakovat sa moze len do vysky penazenky.

hanuska148
6. máj 2014

@zuzik16 chapem tomu 🙂
Ale pozri sa...co keby si po skole vzali hypoteku? Zarabaju obaja, mohli splacat, byvat vo vlastnom, nastavit si splatky aby to vychadzalo. Ok chceme dietatko, aspon priblizne vyratat ake to bude ked bude iba manzelov prijem. Nieco si za par rokov usporit. Da sa to.
Toto v akej su situacii je podla mna nezodpovedne. Chciet dieta preto lebo ho chcem. Dieta nie je sranda. O dieta sa treba starat, byvat treba, jest treba atd. Mam pocit ze tuzba po dietati na istu dobu zatemni mozog a nasledne nevie rozmyslat. Je krasne mat deticky...ale nie je to len tak. A potom plakat nad rozliatym mliekom.
Moj nazor.

ellca123
6. máj 2014

skoro vsetci mladí takto začínaju, s "holim zadkom",malokto sa narodi zo zlatou zlyzickou v puse
na zivote sa mi paci,ze neustale musim riesit nejaky problem a ten pocit ked sa mi zadari - je fajn

potrebujete len cas a par spravnych rozhodnuti

kuka221
6. máj 2014

Vôbec nie si na tom mizerne. Keby ja platím 480 za byt, tak nám ani na chleba nezostane 😒
Keď zľavíš polovicu z tvojích nárokov, tak prídeš na to, že ako ti je vlastne dobre. Tiež žijeme z jedného platu, rodičovský už nemám, prácu tiež. Manžel chodí na zmeny a syna nemôžem nechať samého..
Umývačka riadu ma netrápi a dovolenky tiež. A máme sa dobre...
Jednoducho každý si vyskakuje do výšky svojho platu.
Keby si bola z chodobnej rodiny tak by si to vedela - ako hospodáriť.
A sú rodiny ktoré sú na tom horšie, otec mininálna mzda, 2-3 deti... a musia žiť.

dafnea
6. máj 2014

Magio, internet, byt.. nehnevaj sa, ale sú na tom aj horšie. Si myslím, že to nie sú veci, kt. tak potrebujete. Internet sa dá zohnať za 6€ a magio človeku netreba. My sme sa dobrovoľne vzdali tv a je nám oveľa lepšie. Okrem toho ako ti už písali vyššie pre dieťatko ti dajú príspevok takže by si mohla ísť do práce. Väčšina mladých nemajú ani polovicu z toho čo vy. Ja mám 23 a to teda nemám ani podnájom lebo by sme si to nemohli ešte dovoliť.