Vyžije matka a dieťa z 200 eur na mesiac?

sumba
23. máj 2015

Ahojte. Syncek mi ide v septembri do skolky, ja do prace . Zatial byvam u rodicov ale rozmyslam ze by som sla do podnajmu. Myslite ze sa to da zvladnut ak by som mala plat 380 plus stravne listky ,byvali by sme v garsonke, najom ratam do 180 az 200 eur. Odpadli by nam tepla strava- obedy cez pracovne dni. Ja v praci maly v skolke, varilo by sa len vykendy.Cize by sme zili z tych povedzmee .... 200 eur?? Telku by sme nemali /nepotrebujem, naozaj /, len internet, a ja si za mobil platim uplne smiesne peniaze .
Tak co na to hovorite ????

ninda25
23. máj 2015

Při vsetkej skromnosti,určitě,ano🙂 🙂 drziim palce

arvven
23. máj 2015

Ahoj bola som vo veeelmi podobnej situacii, myslim financnej a bolo to natesno ku koncu kazdeho mesiaca. Ked som potrebovala kupit nieco navyse, musela som si to riadne rozmysliet, najma ak prisli necakane vydavky ako choroba a podobne. A to som nijako nerozhadzovala- nove oblecenie ani drahsie potraviny takmer nekupovala. A ked ti maly nastupuje do skolky, je mozne ze bude chory castejsie ako doteraz a bude treba riesit kde/ako/ s kym bude. Takze ja by som pocas tychto viacerych zmien do oddeleneho byvania urcite nepustala. Mozno po nejakom uvodnom pol roku ked sa uvidi ako zmeny zvladate, pripadne si nasporis nejaku ciastku ako poistku pre kazdy pripad...

seahorse27
23. máj 2015

No ja by som nevyzila urcite, mne by to vystacilo tak maximalne na stravu a drogeriu...hlavne ked zoberies do uvahy necakane výdavky (lieky, nieco sa ti pokazi...). Musis ratat aj s tym, ze budes casto na OCR a tym padom prijem bude nizsi (ak maleho ma kto postrazit, tak by to bolo fajn). V tej sume asi nemas zaratane výdavky na obcasny vylet, kino, zoo, darceky na sviatky, Vianoce...ci ano? Ale mozno sa bez toho zaobídete...neviem, aki ste narocni. Ak by som s rodicmi nemala velke nezhody, tak by som od nich asi v takejto situacii neodchadzala.

pribinak
23. máj 2015

Ako mas poriesene, ze ked syn ochorie, nebudes moct ist do prace a tym padom bude prijem nizsi?
Na tvojom mieste by som sla najskor do prace, nasetrila si nejaku financnu rezervu a az potom zhanala byvanie

Lebo kazdy mesiac vyskocia nejake necakane vydavky a aby si nebola zbytocne sklamana, ze to nezvladas

Poplatky za skolku nevidim v rozpocte, rataj cca 50 eur mesacne ( teda ja pisem za BA)

lenka.s
23. máj 2015

Myslim, ze to je velmi malo ... mas zaratane energie, skolku, lieky v pripade choroby ? rezervu na napr darcek na narodky malemu atd ? skus to este zvazit a ko kocky radia najpr troska nasetrit a az tak sa osamostatnit

janickacrazy
23. máj 2015

@sumba Síce je pravda, že nebudeš variť cez týžden, ale tie obedy v školke zaplatiť musíš plus kadejaké poplatky, mna stojí školka mesačne 43eur a to sme na dedine, niekde je to aj viac. Okrem toho moj malý príde zo školky vždy hladný, takže ja varím aj cez týžden každý druhý den. Okrem toho majú v školke každú chvíľu nejakú akciu, divadielko alebo den matiek koľkokrát treba dačo zaplatiť aj navyše. U rodičov to budeš mať lepšie, aspon ti malého postrážia, ak bude chorý, teda ak sú ochotní. Aspon rok by som ešte zostala tam a uvidíš, trochu si našetríš a bude sa ti lepšie začínať potom, budeš mať rezervu, keby niečo.

aristka
23. máj 2015

Nie nevyžiješ ,teš sa ,čo ťa čaka po nastupe dieťaťa do školky ,plus ak pridam nejaku chorobu ,lieky ,ošatenie ,dieťa ťa vyjde mesačne v skôlke minimalne 60eur ,takže mesačne na stravu a drogerku doma ti zostane 140euro ,nijak nevyžiješ a byť o suchom rožku cely mesiac ,len aby si sa osamostanila a ešte niečo ak ti dieťa ochorie ,kto bude pri ňom ...očr si nonstop brať nemôžeš a prvy rok v školke je adaptačny a tym padom aj dieťa nachyta každy bacil....

henikav
23. máj 2015

@sumba pocitas aj s nepredvidatelnymi vydajmi? Lieky, skolsky vylet, pomocky do skoly ci skolky, oblecenie, topanky, nedoplatky na energiach.... Je to malicko, pri najmensom necakanom vydaji to doslovne ohladujete. Samozrejme ked sa musi tak sa musi, ale bude to asi tazke, aby z toho samostatneho zitia nebolo zivorenie

karotka12
23. máj 2015

@sumba určite to treba skusit, ak si veris, ze sa a z toho vyzit a takto si si to pekne vykalkulovala tak si myslim ze sa da z toho vyzit, bude to sice o chlebe a vode, ale ked ty aj maly budete mat teplu stravu pocas dna v skolke a robote, tak nie je problem, na vecer uvaris hocijaky zemiak alebo len chlieb si date, a myslim si, ze ak bude naozaj zle, tak rodicia urcite pomozu, alebo dobri ludia sa najdu co vam podaruju nejake oblecenie pre maleho, prajem vela sil a stastia

sumba
autor
23. máj 2015

Vyborne, dakujem za nazory 🙂 Ratala som s tym, ze do podnajmu by sme sli samozrejme az po par mesiacoch. Nie hned po nastupe do skolky, pretoze aj tak bude pre maleho nastup do skolky velky stres, a nechcem k tomu pridavat aj stres zo stahovania, cize dam si pekne na cas. A kedze s nasimi ako tak vychadzam a maju pravidelny prijem, nemaju sa veru zle, tak ratam s tym ze mi neake peniazky budu urcite prispievat. Nie nie su to milionari, :D ale ratam s tym ze mi pomozu urcite... Ale chcem sa osamostatnit. Je to moja existencna zalezitost, ako to citim, vnimam. Som neustale ovplyvnovana , usmernovana vo vychove atd. Neda sa to zvladat potrebujem si zit s malym svoj zivot. Ale toto tu nejdem rozoberat.

sumba
autor
23. máj 2015

A s tou mojou pracou to bude tak - je to praca kde mozem robit aj "z domu" uz mi bolo aj povedane, ze ak bude maly chory nebude pre mna problem s nim ostat doma. Je to praca kde si dokazem aj privirobit povedze aj 200eur. Realne. Cize na tych 380 nebudem uplne odkazana. Ale to je zatial v teoretickej rovine

sumba
autor
23. máj 2015

Neake peniaze mam este nasetrene co som si odkladala ,ale tie si chcem nechat na zariadenie podnajmu. Takze nasetrene mam, ako to uz bolo spominane, ze na necakane vydavky. Mozem to pouzit aj tam .Nevyzera to potom az tak zle, co poviete ? 🙂 Chcem pocut ze ANOO pod do toho dievca :D

zuzanockamt
23. máj 2015

@sumba ved ked si o tom presvedcena, tak chod a uvidis ... je to tvoj zivot, hadam sa nerozhodnes podla nazorov z netu

dionyzka
23. máj 2015

@sumba No, ja byt na Tvojom mieste, tak naprv idem do prace - rozkukam sa, zapracujem, maly nech si zvykne v skolke a ked to bude vsetko ok a budete to zvladat tak potom "ANOO pod do toho dievca" 🙂

maslenka47
23. máj 2015

@sumba Teda neviem, co to planujes za pracu, ale ja by som sa nespoliehala na to, ze popri chorom dietati doma nieco spravis. Doobedie stravis tym, ze mu treba navarit a ho zbabavit, poobede na 2 hodinky odpadnes s nim a vecer ho bude treba zabavat tiez...

Urcite by som si to riadne rozmyslela, hlavne ak sa chces osamostatnit len preto, ze doma ti "kecaju do vychovy". Aby si nedopadla tak, ze o par mesiacov sa budes vracat k rodicom. Navyse, ak ta budu stale financne podporovat, tak to ziadne osamostatnenie nie je 😎 (a kecat do vychovy ti budu stale, cez tie peniaze)

slimstar
23. máj 2015

a tych 180 euro je zo všetkými energiami ? Voda, elektrina, odpad, plyn a bytový fond ? Tú stravu som nepochopila koľko to stojí mimo domu ?

Okrem toho treba na cestovné, oblečenie, jedlo, lieky a nevyhnutné výdavky, resp. odkladať na horšie časy.

pemasinika
23. máj 2015

Chápem tvoje pocity po samostatnosti. Ja som odišla od manžela so svojimi štyrmi deťmi, takmer rok som u nich bývala v trojizbovom byte. Musím povedať, že mám úžasných rodičov, ale predsa, ako píšeš, musíš sa prispôsobiť svojim rodičom, keď u nich bývaš. Tiež som pociťovala veľkú túžbu po samostatnosti. Bývam samostatne, ale oni sú mi vždy nablízku, hlavne mi pomáhajú s deťmi, keď som pracovne odcestovaná. Na tvojom mieste by som ešte chvíľu vydržala u rodičov, našetrila peniažky, nejakú rezervu a keď šťastne zvládnete synovu škôlku a tvoju prácu, potom to môžeš skúsiť. Verím, že aj ty máš rodičov, ktorí ti budú naďalej pomáhať a podporovať ťa. Určite, keby to z nejakého dôvodu nevyšlo, je dobré vedieť, že sa máte kde so synom vrátiť. 🙂

sue
23. máj 2015

@sumba odporucam zapisovat vsetky vydavky a potom dat do primeru a vyjde ti,ci vyzijes ci nie...
Prijem: 380€ + 100€ stravne listky
Vydavky: 200€ najom s energiami (mimochodom uplne bozsky-su dobre nastavene zalohove platby za energie? Ako su v zmluve zakotvene nedoplatky?
45€ skolka so stravou minimalne

Chyba mi doprava, drogeria+lieky, poistka zivotna teba alebo syna, poplatky za smeti, mobil... to co ti potom zostane vydel 30dnami a uvidis kolko ti zostane na den....

Upozornujem,ze v tom nemas nepravidelne vydavky ako masku na karneval,zrps, sponzorske skolke, darceky malemu a rodine, vyletya podobne. Podporu od rodicov vyuzijes na vypadky v praci......resp.prijmu z prace....

Neodradzam ta,zila som tak...schudla som na 48kg ale neuveritelne mi to zdvihlo sebavedomie....

No a pouvazuj aj o vysporiadani vyzivneho na dieta 😉

zandaa
23. máj 2015

Vyzije pri vsetkej skromnosti....ale nebude to ziadna slava......na vychode ziju cele rodiny tak

sumba
autor
23. máj 2015

Tak to mam dobru perspektivu, kedze som z vychodu :D
@zandaa

zandaa
23. máj 2015

@sumba
No vidis ako dobre 🙂🙂

sissy27
23. máj 2015

@sumba no neviem... 180€ je čisto nájom alebo sú v tom zarátané už aj energie - elektrina, plyn? výdavky na škôlku? si si istá, že okrem bývania a stravy a toho internetu nemáš žiadne ďalšie výdavky? drogéria, hygiena, lieky, telefón, cestovné, oblečenie, obuv ..? a teda úprimne, pokiaľ sa spoliehaš na to, že rodičia finančne pomôžu - tak zostaň pekne u nich... lebo pokiaľ ťa budú dotovať, tak ti aj naďalej budú do všetkého pindať... okrem toho - to je tvoja domnienka, že pomôžu, alebo ste sa o tom rozprávali a sami sa ponúkli? a čo potom, keď nebudú môcť / chcieť finančne ďalej podporovať "samostatnú" dcéru? úspory sa minú?
ja určite som za osamostatnenie sa, ale teda treba vedieť počítať...

sumba
autor
24. máj 2015

@sissy27 Neviem co si ty predstavujes pod pojom dotacia od rodicov, ja som mala na mysli neakych 50 eur ktore by mi posielali 🙂 Nemam na mysli 200 ani 300 ako to je mozno u inych mladych samostatnych ludi ktorym vsetko platia rodicia. Ale uvedomujem si, ze tych 200 eur na zivot je skutocne malo 😒

henikav
24. máj 2015

@sumba Najlepsie to zistis tak ze este teraz kym si u rodicov, budes tych 200 eur najmu odkladat na sporiaci ucet, akoze uz neexistuju, taisto kazde jedlo ktore zjete u rodicov vypocitaj kolko by si dala za tie potraviny a odloz do pokladnicky, plus vsetky ostatne vydaj si plat, co zaplatia rodicia odloz tu sumu, akoby si to zaplatila ty a velmi rychlo prides na to ci ano alebo nie. Zistis ako budes vychadzat a zaroven usetris kopu peniazkov, ktore sa ti neskor zidu. Verim tomu ze zit u rodicov je tazke hlavne ak sa ti do vsetkeho motaju, ale zivorit je niekedy este horsie. Tatiez sa nespoliehaj ze ti budu niecim prispievat, jedine ak to mate tak vopred dohodnute

sissy27
24. máj 2015

@sumba je úplne jedno či ti majú rodičia posielať 10€ alebo 1000€ pokiaľ to jednoducho potrebuješ... a teda viaceré sme sa ťa pýtali, čo všetko je zahrnuté v tých 180-200€ za bývanie? energie? prípadná káblovka, internet? (ak to tam majiteľ bude mať zavedené, tak sotva bude ochotný to odpájať a odpočítavať kvôli tebe)... je táto cena za prenájom garsónky v tvojom okolí reálna, alebo je to len tvoja predstava?
pozisťuj si reálne náklady a možnosti na takéto bývanie vo svojom okolí (treba rátať aj s depozitom za byt, odložiť bokom na prípadné nedoplatky, niekedy je problém prenajať bývanie pre niekoho s deťmi...) a tak, ako radí @henikav - nejaké 3-4 mesiace u rodičov sa snaž finančne fungovať v režime "platím si podnájom aj všetky náklady" a uvidíš, ako to vychádza a teda úprimne, na september si do škôlky už teraz odkladaj, to zvyknú pýtať za stravu na dva mesiace (počas roka sa platí mesiac vopred, takže v septembri vypýtajú aj za sept. aj za okt.), poplatok za škôlku, zrp, "dobrovoľný príspevok", pranie, hygiena, kadečo...

cecil36
24. máj 2015

@sumba zijem sama s dvomi detmi a ani omylom z toho nevyjdes, aj ak by si mala uz v cene 180-200 eur zaratane aj energie (co podla mna nemas. Ale ratajme, ze 180 eur ti zostane na mesiac. Z toho odrataj 50€ skolka (odeby+poplatok), cestovne do prace ak len 10 eciek, drogeria 20€ (prasky, vlozky, mydla, toaletak....), lieky 20€- ani nevies ako v lekarni zahucia ( iba maloktore dieta zvlada prvy rok v skolke bez castych chorob, takze znacna suma pojde na lieky, ak nie tak ich vrazis na vitaminy ci ovocie a zeleninu), internet 10€, telefon 10€...a uz sme pri sume 120€ a este si ani nejedla....

sumba
autor
24. máj 2015

@cecil36 Ved pisem, ze som pochopila, ze je to malo 🙂 A tych 180 za garsonku je u nas realne. Pozerala som uz ineraty ,takze ano. Neviem ci su v tom zahrnute energie, niekde sa pise ze ano. Ale ok dakujem za nazory

regina22
24. máj 2015

ano, nájdeš si aj nejakú robotu z domu, to ti niečo hodí, sú matky čo si privyrobia účtom, alebo aj štrikovaním veľmi slušne, určite to zvládnete, dieťatu môžeš kupovať veci v sekáči, topánky vo výpredajoch.... do toho

prirodamaja
9. júl 2015

@sumba
Chod kym je syn maly, ja som bola presne tak ako ty, a maleho vychovala moja mama teraz uz ma 13 ,neposlucha ma nevazi si ma , som sa naplakala co si mu obliekla co jedol jedna so mnou ako so soplavou
.chod chod ja ti frzim prsty, uvidis ako budete spolusrdzni,

pravomila
10. júl 2015

Určite áno, nebudeš mať problém uživiť seba aj synčeka, myslím, že vieš brať veci reálne, vieš si spočítať čo a ako. Potom budeš na seba hrdá, že to zvládaš a zároveň budeš dobrým príkladom pre tvojho synčeka.
Ináč poradím jednu stránku o šetrení a celkovo o životnom štýle, keď treba vyžiť z malým množstvom peňazí. Možno ti v niečom pomôže: http://www.dobrasova.eu/