Ako je to s výživným, keď ex je práceneschopný?

momko
11. jún 2014

ahojte, prosim vas o radu, môj ex je živnostník a stal sa mu uraz tak na cca pol roka minimalne, takže nema príjem a v auguste mu pribudne dalšie dieta s jeho novou partnerkou. Ako mam postupovať alebo ako riešiť takúto situáciu?dakujem

sissy27
11. jún 2014

@momko čo chceš riešiť? ty keď budeš pn, tak tvoje dieťa nebude potrebovať jesť? alebo ti ex bude platiť viac? o zmene výšky výživného môže rozhodnúť jedine súd, dovtedy je povinný platiť sumu podľa posledného právoplatného rozsudku...

christina123456
11. jún 2014

Ak sa nedohodnete na zníženom výživnom, pokiaľ by to chcel, tak môže podať na súd o zníženie výživného a nasledovne podať aj predbežné opatrenie zníženého výživného- platenia výživného v nevyhnutnej miere/to by platil až do súdu o zníženie výživného/.Od podania má súd na to 30dní, aby prišlo vyporozumenie vo veci predbežného opatrenia. Právoplatné to je ihneď! Podáva sa to, keď už má samotný návrh na zníženie na súde to je podmienka. Predbežné opatrenie platí až do toho pojednávania o výživné a následne do jeho právoplatnosti. Potrebuje však na to podstatnú zmenu pomerov, ako je strata zamestnania, podstatne nižší príjem-čo môže byť následkom jeho PN, nová vyživovacia povinnosť voči dieťaťu, novej manželke...
No a k príspevku od sissy27 len toľko, že keby si bola PN ty, či on, to neznamená, že dieťa nepotrebuje jesť. Jednoducho by ste mali nižší príjem a tak by dieťa dostalo najesť, ale žiaľ by nešlo napr. na krúžok, alebo výlet, alebo iný nadštandard, keďže by jeho rodičia na to nemali. Minimálne výživné musí platiť aj rodič bez príjmu. Každý rodič platí podľa možností, schopností a majetkových pomerov. Povinný je platiť toľko čo doteraz, ale má právo požiadať o zníženie a keďže to trvá do 6mesiacov, tak aj o predbežné opatrenie. To je presne ako vy, prišli by ste o príjem z dôvodov hore uvedených a mali by ste právo požiadať si o zvýšenie výživného. Najlepšie je sa dohodnúť. Pekný večer.

klincek
12. jún 2014

@momko ty nemusis riesit nic, je to jeho na otcovi dietata. postup dobre opisala christina.
ak by ste necheli nic riesit cez sud a mate slusne vztahy, mozes mu nejaky cas tolerovat platenie znizeneho vyzivneho bez toho, aby bolo o tom rozhodnute sudom - to je sice neista pozicia pre neho, ale ked to jemu nebude vadit, nic sa nedeje..len aby si nebola prilis tolerantna zbytocne dlho 😉

jellinga
12. jún 2014

@momko Bud sa dohodnut osobne, alebo v krajnom pripade riesit cez exekutora, tam by si mohla dostavat nahradne vyzivne z UPSVaR. Treba sa poinformovat a zalezi aj aky mate vztah medzi sebou...

momko
autor
12. jún 2014

dakujem pekne za komentare.........s ním je tažke sa dohodnuť ale snad najdeme riešenie, tiež som počula o takom prípade ako spomína jellinga
mne na dieta platí 100eur, a mame dve deti a ja som bez práce kedže dcerka dovršila teraz tri roky a pracu sa mi nedarí zohnať