Ako napísať odôvodnenie zmeny priezviska dieťaťa?

koran
28. dec 2012

Ahojte.
Chcem dať zmeniť dcérke priezvisko hned teraz po sviatkoch, už som si pozisťovala v podstate čo k tomu potrebujem - súhlas otca s overeným podpisom (mám vzor ale keby ste mi poskytli ak nejaký máte bola by som rada) a teda aj žiadosť o zmenu priezviska dieťaťa (to som si našla na nete tiež) ale neviem ako to mám správne odôvodniť, aby mi to uznali. Nájde sa tu niekto ochotný a pomôže mi? S priatelom sa spolu nebudeme brať v budúcnosti (to prosím neriešme prečo a podobne), pred pôrodom sme na matrike zapísali jeho do rodného listu ako otca a dala som malej jeho priezvisko. Teraz mi to ale prekáža už v pôrodnici mi to vadilo, ale to teraz nechajme tak. Priatel súhlasil, a ja jej ho chcem teda zmeniť, ale vôbec neviem čo napísať do odôvodnenia, lebo asi nie všetky dôvody uznajú, ak tam napíšem že mi to prekáža a že jednoducho chcem mať s dcérkou rovnaké priezvisko, to skrátka uznať nemusia asi...
Ďakujem za pomoc.

lilitela
28. dec 2012

@koran Treba si pozriet zakon, je to tam zakotvene z akych dovodov je mozna zmena mena, presne si nepamatam.

kaktusik007
28. dec 2012

@koran zakon som necitala, ale dovod, aby matka dietata mala rovnake priezvisko ako dieta je dost vazny, zvlast, ak s tym otec dietata suhlasi...
tiez by som po rozvode chcela dat mojim detom moje meno za slobodna, a jedinym dovodom bude aby sme mali rovnake priezviska - akurat - taky problem - otec mojich deti mi ten suhlas neda... 😠 😠 😠

lilitela
28. dec 2012

@kaktusik007 Tiez si myslim, ze je to dost zavazny dovod, no nie som si ista, ci to bude stacit, ked otec suhlasi ak s nimi nadalej zije a nezrieka sa tym aj otcovstva. Neviem, ci to posudzuje aj nejaky sud, urcite sa im to bude javit cudne, a nebudu si chciet nechat z toho robit "holubnik".
@koran

koran
autor
28. dec 2012

@lilitela
@kaktusik007 dakujem kočky, kurnik ale kde je ten zakon?? asi neviem moc hladať..
a @katusik007 to je blbe ze ti neda suhlas, aj ten moj si to mozno rozmysli...uvidime

koran
autor
28. dec 2012

@cairka vdaka! 🙂

sedmikraska82
29. dec 2012

Ahoj, ja som davala pred 3rokmi zmenit priezvisko po nasom rozchode, musi s tym suhlasit otec, ja som si to pred nim odovodnila tym, ze mam problem v skolke, v lekarov, neustale sa ma pytaju preco ma dcera ine priezvisko, ci je adoptivna atd. to iste som udala ako dovod na matrike, asi do mesiaca a pol mi prislo vyjadrenie, ze povoluju zmenu priezviska a od toho dna este muselo prejst 10-14dni, aby to nadobudlo pravoplatnost.. potom mi vystavili novy rodny list, napisali nove priezvisko a dali, ze rodena (stare priezvisko) 🙂)) takze aj maly brept sa stal, ale hned nam vyhotovili novy rodny list.. teraz sa s malou smejeme, ze uz bola aj vydata ako 6rocna 😀
ak by si chcela, mozem najst ten papier a opisat presne znenie..

koran
autor
29. dec 2012

@sedmikraska82 ahoj, toby si bola moc zlatá, na takúto reakciu som čakala 🙂 prosím môžeš mi to poslať na zu999@azet.sk alebo do IP neviem či to máš v PC alebo to opíšeš len z toho papiera. a keby si mala prosím aj ten vzor čo musí podpísať otec, bola by som vdačná. a ešte ti napíšem IP ale až zajtra, chcela by somsa niečo ešte spýtať, ďakujem 🙂

sedmikraska82
29. dec 2012

napisem ti zajtra na azet email ok? nech to teraz v noci nehladam.. v pc to nemam, komplet cele to prepisem, to bude chvilka.. a vzor co podpisoval aj otec, ani neviem, ci nejaky formular na to bol, myslim, ze len podpisal ten moj navrh..
inac, ked to priezvisko bolo prepisane, tak mi padol kamen zo srdca, ze je konecne pod mojim priezviskom.. neskutocne mi vadilo, ze by sa mala dcera volat priezviskom muza, ktory uz s nami v jednej domacnosti nikdy nebude.. a mna potom oslovovali v skolke pani xy po priezvisku malej, cize mojho ex.. uz by som sa nikdy nedala ukecat dat priezvisko partnera, pokial nie sme svoji.. a to sme boli spolu 8rokov..

koran
autor
30. dec 2012

tuto je ten vzor ak by nahodou niekedy niekto potreboval tak to sem dávam čo som našla na nete, ja si to len upravím lebo nie sme manželia.

Súhlas manžela k zmene mena/priezviska maloletého dieťaťa

Meno a priezvisko: ..........................................................................
miesto a dátum narodenia: .........................................................................
súhlasím so zmenou mena/ priezviska maloletého (tej) dcéry/syna mojej manželky
meno a priezvisko dieťaťa: ........................................................................
dátum narodenia .........................................................................
r. č. : ........................................................................

z mena/ priezviska .................................... na meno/ priezvisko ...............................................






................................
podpis manžela matky
OP číslo:

leamato
30. dec 2012

@kaktusik007 ak otec nesúhlasí, tak je možne dať návrh na súd síce asi máme po rozvode všetkých súdov dosť, ale ak by si veľmi chcela aby mali deti tvoje priezvisko tak je tu aj táto možnosť.

koran
autor
31. dec 2012

@lilitela
@kaktusik007
@cairka
@sedmikraska82
kočky ešte som sa chcela spýtať či neviete náhodou, kto to vlastne schvaluje? idem na matriku, alebo teda OU a odovzdám tam tieto všetky veci a ten mesiac čo to trvá, tak kto to musí schváliť? to nejaký súd alebo ten úrad?? dakujem

sedmikraska82
31. dec 2012

na mojom rozhodnuti sa pise - obvodny urad Senec, odbor vseobecnej vnutornej spravy ako prislusny spravny organ povoluje zmenu priezviska.. ja som bola vybavovat vsetko na matrike.. drzim palceky.. 😉

vavrova1334
17. jan 2013

ja som byvalemu dala zatial len podpisat papier u notara ,aby tam overili ten podpis,prosim možeš mi poslat link alebo kde si najdem aj tu žiadost k tomu a kam to mam zaniest ? s byvalim nemam žiadny kontakt ani maly,,, je to dosledok jeho vlastneho uvaženia,, ale zatial nepodpisal,, že si to ešte musi rozmysliet

joya333
20. aug 2013

ahoj , prosim ta, ja by som chcela tiez dat zmenit malej priezvisko, mohla by si mi poslaie tie tlaciva a poradit ako na to? nema o malu zaujem a myslim si, ze on mi zmenu podpise, len budem musiet za nim ist . dakujem velmi pekne a mozes mi napissat na joya@azet.sk, velmi by si mi pomohla, dakujem velmi pekne...

@vavrova1334

joya333
23. aug 2013

@vavrova1334 ahoj , prosim ta, ja by som chcela tiez dat zmenit malej priezvisko, mohla by si mi poslaie tie tlaciva a poradit ako na to? nema o malu zaujem a myslim si, ze on mi zmenu podpise, len budem musiet za nim ist . dakujem velmi pekne a mozes mi napissat na joya@azet.sk, velmi by si mi pomohla, dakujem velmi pekne...

martinasukennikova
6. sep 2013

@sedmikraska82 ahoj chcem sa spytat ci ti pri zmene otec suhlasil. Lebo aj ja chcem zmenit . Len on nechce suhlasit. Ale on ma stale depta . Stale mi rozprava ze on ma jeho priezvsko a ze moje deti nebudu mat rovnake mena a ze to je hanba kedmoje dieta sa vola inak. A ja uz som na nervz ja neviem co mam robit.na maleho plati ale starat sa nestara tak asi to bude zlozite :(

sedmikraska82
10. sep 2013

Ahoj, moj ex suhlasil. Daj to na sud a do ziadosti udaj dovody od vymyslu sveta. Ze s tym mas problem v skolke, skole, u lekarov, ze chces predist nejakym posmeskom v skole ked sa mama vola inak atd, su to blbosti, ale vsetko zalezi ako si to obkecas. Drzim palce.

luckaar
15. sep 2013

Citala som na jednej stranke, ze po pravoplatnom osvojeni, nepotrebujem povolenie na zmenu priezviska dietata. Plati to vtedy, ked sud urci dieta do mojej opateri a teda nepotrebujem suhlas otca?

ivonn2
24. sep 2013

@koran Koľko rokov má tvoja dcérka a kde žijete? Ak otec so zmenou priezviska súhlasí, treba dať súhlas overiť notárom.
A potom zaslať žiadosť o zmenu priezviska s overeným súhlasom otca na Obvodný úrad v meste, kde žijete. Stačí iba správne odôvodniť žiadosť, napríklad, že nakoľko v budúcnosti neplánujete spečatiť váš vzťah, by bolo pre dieťa najvhodnejšie mať priezvisko totožné s matkou dieťaťa. A to z toho dôvodu, aby deti v škole nenadobudli dojem, že rodičia dieťaťa sú rozvedení, čo by ušetrilo dieťa v škole od nepríjemných otázok zo strany zvedavých spolužiakov. Tak nejak by som to sformulovala. Žiadosť by mala byť stručná a jasná, netreba sa príliš rozpisovať, potrebné je uviesť iba vážny dôvod. Držím palce a daj vedieť, ako to dopadlo.

koran
autor
24. sep 2013

@ivonn2 ahoj, dakujem Ti velmi pekne, aj za IP. ale žial uz sme od seba a v ziadnom pripade nedovoli zmenu priezviska ☹ trápi ma to a som z toho dosť na nič, ale nič nezmôžem.

deborah77
12. jan 2014

@koran Ak otec súhlasí, ide to na súd, alebo to zmenia automaticky?

deborah77
12. jan 2014

@koran Ahoj, mám presne tento istý problém, ako cez kopírku. Prosím ťa, ak si niečo zistila, daj vedieť, chcem ísť čo najskôr vybavovať. Ďakujem. Aký dôvod si napísala? Chcem to riešiť veľmi rýchlo. Dá sa to?

janulqa07
25. jan 2014

Maminky prosim nemate niektora vzor ako napisat ziadost o zmenu priezviska????

stevka93
24. apr 2014

Ahojte nema niektora z vas suhlas ktory podpisuje partner? Potrebujem ten vzor

stevka93
24. apr 2014

@koran neposlala by si mi ten vzor suhlasu?dakujem

d_i_c
26. okt 2014

... platí za niečo za tú zmenu priezviska ? ... či len prídem, dám to tam a príde rozhodnutie?
@sedmikraska82 🙂 Ďakujem

lucia900
17. mar 2015

dobry vecer mohli by ste aj mne poslat ten vor dakujem

viktoria2013
21. mar 2015

Dobrý deň, tak to je nás celkom dosť, prosím, ktorá ma ten vzor, aj ja by som potrebovala, dakujem. A čo keď otec nebude suhlasiť zo zmenou, tak som asi skončila však? ☹

draik
21. mar 2015

@viktoria2013
Ešte je možnosť dosiahnuť zmenu cestou súdu, ak máte pádne dôvody (len samotné rozdielne priezviská takým dôvodom nie sú).