Ako postupovať pri neplatení výživného?

daania
1. máj 2008

Prosím o radu, ako postupovať pri neplatení výživného? Treba ísť na políciu podať trestné oznámenie, zájsť za exekútorom, alebo rovno podať žalobu na súd za neplatenie výživného? Akú formu má mať tá žaloba? 🙂

suzana121
2. máj 2008

Treba to nahlasit socialke alebo exekutorovi 🙂

jaduska
2. máj 2008

a daj si aj žiadosť na vyplácanie náhradného výživného, kým ti neplatí otec dieťaťa, bude ti štát a potom to budú vymáhať od neho

martina.d.
2. máj 2008

Ak ste rozvedení, a ty nie si ešte vydatá, môžeš žiadať výživné aj na seba, nie len na deti. Ak nie ste rozvedení, môžeš požiadať súd, aby rozhodol o finančnom príspevku na teba, deti a vedenie domácnosti .- pretože pokiaľ rozvedení nie ste, domácnosť máte "akože "spoločnú. Takto to riešila moja kolegyňa. Stačí podať žiadosť na súd. S tou ti pomôže aj pracovník na súde, raz do týždňa by mali mať hodinu pre občanov.Ale podľa mňa, keď sa poriadne naštveš, zvládneš to aj sama. 😀

martina.d.
2. máj 2008

Môžeš si vypýtať aj zvýšenie výživného spätne. 😝

lyrra
2. máj 2008

Ak máš exekučný titul - napr. právoplatný a vykonateľný rozsudok, ktorým bolo otcovi uložené platiť výživné, treba podať exekútorovi návrh na vykonanie exekúcie - písomne dvojmo, priložiť overenú kópiu exekučného titulu a 500 Sk kolok

v prípade ak otec neplatí výživné viac ako tri mesiace, je to trestný čin a môžeš podať trestné oznámenie - spíšu ho do zápisnice na polícii

nie som si istá, ale mám pocit, že náhradného výživného je možné sa domáhať len vtedy, ak ho nebolo možné vymôcť inými spôsobmi

daania
autor
3. máj 2008

Ďakujem za odpovede.
Môj "ex" mi nezaplatil od roku 2006 ani korunu. Niekde som čítala, že stačí poslať na okresnú prokuratúru doporučeným listom žalobu o neplatení výživného a nemusím ísť na políciu podať trestné oznámenie, len neviem aké má mať tá žaloba náležitosti.( Nemáte niektorá vzor? ) Viem, že na polícii si "odsedím" aj niekoľko hodín, kým si ma niekto všimne. Mám kamarátku, ktorá to vybavila, až na tretí raz a to sa ešte policajti tvárili, že čo otravuješ. Za aké obdobie sa preukazuje príjem, ak chcem náhradné výživné? Treba dať do účtarne nejaké tlačivo, alebo iba poviem, že potrebujem môj príjem. Mám jedno 11-ročné dieťa. Aký môžem mať príjem? Počíta sa sa čistý príjem?

😝 😝 😝

sicilia79
16. máj 2008

martina.d-ja len poopravím tvoje tvrdenie, o tom, že rozvedná manželka môže žiadať na seba výživné.
Keď sú manželia rozvedení, tak manželka má nárok na výživné pre seba len v tom prípade, ak má zdravotné postihnutie, alebo sa stará o choré dieťa a preto nemôže pracovať.
Zdravá ex manželka má nárok na výživné len počas trvania manželstva

cynthia
7. jún 2008

Sicilia79a co v tom pripade ked budem pokracovat v studiu na VS,vtedy mozem poziadat vyzivne aj na seba kedze pocas studia nebudem pracovat a budem mat iba 4000sk-vyzivne na dieta od byvaleho?

jedinacik
3. feb 2009

ahojte.mam podobny problem.otec na mna cely zivot nezaplatil ani korunu a to mam uz 18 rokov.neviem ako mam postupovat ci podat trestne oznamenie kde ziadat o pravnu pomoc ( ako student asi na pravnika nenaberiem). sud mu to aj nariadil ale on nic tak sa na to mama vykaslala a nechala to tak.ako vidim moj by mal byt dozivotne v base ked je to trestny cin po 3 mesiacoch neplatenia.ocenim vsetky rady.dakujem 🙂

alexandra
3. feb 2009

sicilia79 nie je tomu tak 😉

miskinadamko
3. feb 2009

baby ja mam taky skor opacný problem ale dufam ze mi poradite , moj mm ma skoro 19 rocneho syna, a ked sa rozvadzal zo svojou ex tak si zobral vsetky splatky , uvery atd na seba, nakolko ju nechcel zatazovat s financiami kedze ona si zobrala syna k sebe. ona plati len 1200sk mesacne, on plati viac ako 10krat tolko co ona, + este vyzivne takmer 3000sk. ona si podala ziadost o zvysenie vyzivneho, evidente to mala s tou sudkynou dohodnute a mojmu mm stanovila ta sudkyna vyzivne pomaly 60000sk a este ze musi aj rok dozadu vypklatit, pritom my mame spolu syna , cize on ma 2 deti ja som studentka a dostavam len rodicovsky, ked predlozil sudkyni vypisy z banky tak mu to vychadzalo ze je schopný platit ani nie tych povodných 3000sk, tak ako je to mozne ze mu dali take vyzivne?dakujem

katrin21
4. feb 2009

miskina: odvolaj sa !
na vyssom sude bude ina sudkyna... to nie je normalne....

titkovamiriam
4. feb 2009

myslim si ze teraz je to lepsie ked alimenty za neplaticov vyplaca stat-samozrejme ze je kopec behaciek ale je to lepsie ako ked som ja pred 10rokmi zazalovala ex a on dostal rok basy/co mu akosi nevadilo/ a hovno som si pomohla lebo aj tak som alimenty nedostala.
teraz ked clovek poda tresne oznamenie,ide na socialku,vybeha si tie veci co chcu tak alimenty plati stat.a policajti nahanaju dlznika 😀

katrin21
4. feb 2009

sicila: aj zena na MD nemoze pracovat, ak nema kde dat dieta... takze ma narok na vyzivne, ale zalezi od sudcu...

ninulik
7. feb 2009

S výživným je to rôzne, skutočne veľa závisí od sudcu,ale aj od strán ako ho presvedčia.
Čo sa týka trestného oznámenia- môžete ho podať na ktoromkoľvek obvodnom oddelení,ale ako tu niekto písal aj písomne, a to aj priamo na prokuratúru. Trestné oznámenie by malo obsahovať okrem údajov oznamovateľa a povinného aj obdobie,počas ktorého si povinný neplní svoju zákonnú povinnosť a výšku dlhu. Ak platil,ale nepravidelne,aj prehľad platieb. Taktiež skutočnosť,či poberáte náhradné výživné. K tr. oznámeniu je vhodné priložiť aj rozsudok, ktorým bolo výživné určené,rodné listy detí a prípadne potvrdenie o návšteve školy dieťaťa.
Možno to niekto nevie,ale rodič má povinnosť prispievať na dieťa zo zákona o rodine, rozsudok súdu určuje len jeho výšku, to znamená,že tr. oznámenie možno podať,aj keď výška výživného nie je stanovená súdom.

jedinačik-zisti,či bol vydaný nejaký rozsudok,ktorým tvojmu otcovi určili výšku výživného.Ak už máš 18 rokov a nie si schopná samostatne sa živiť, požiadaj súd o zvýšenie výživného, minimálne výživné je myslím 738,-Sk.Ale bez toho môžeš podať tr. oznámenie.

ninulik
7. feb 2009

Ešte som chcela doplniť, že skutočne polícia síce dlžníka odstíha,ale pokiaľ mu je jedno, že bude odsúdený,tak v konečnom dôsledku to pre toho oprávneného nemá žiadúci efekt-teda vyplatenie peňazí. Ale mnohým to jedno nie je a skutočne až tr. konanie ich donúti platiť.Pokiaľ povinný má nejaký príjem,tak najrýchlejšia cesta je exekútor.
Čo sa týka posudzovaného príjmu pre náhradné výživné, tak je to 2,2 násobok životného minima, čo by malo byť cca do 14.000,-Sk, zistím presnejšie a dopíšem.

dada2009
7. feb 2009

chcem sa vas spytat ideme sa rozvadzat dohodneme sa s muzom na podmienkach a on sa ma pyta kolko si predstavujem vyzivne na deti mam dve deti a som na materskej kolko si mam pytat nemam o tom vobec predstavu dakujem vaaaaam)

ninulik
7. feb 2009

Ťažko povedať konkrétnu sumu,tá závisí od viacerých faktorov- predovšetkým výška jeho príjmu, vaše výdavky, to či to staršie dieťa je už školopovinné atď.Myslite aj na to, že po zmene pomerov,ako napr. pri nástupe dieťaťa do škôlky, do školy, napr. pri zdravotných problémoch môžete požiadať o zvýšenie.Zväčša na to staršie sa určuje viac.

maci118
22. okt 2009

Ahojte. Chcela by som Vas poprosit o radu ohladom vyzivneho. Moj byvaly ma sudom stanovenu vysku vyzivneho 3.000sk +500sk splacat dlh, uz skoro dva roky sa tej sumy nemozem domoct,plati mo kolko jemu vyhovuje-1.500sk ,este ani raz nezaplatil sumu urcenu sudom.Stale sa odvolava kde aj tak nikdy nepochodi, a aj na krajskom sude mu rozsudok potvrdili a stale nic. Neviete mi poradit,ci mam ist exekutorovi,alebo neviem uz kam ☹
Dakujem.

tami_tami
22. okt 2009

je pravda ze ak som studentka denneho studia, byvam doma a nepracujem - ze nemam narok po porode na vyzivne od ex-partnera - ako nevydata matka - pretoze maju voci mne vyzivovaciu povinnost stale rodicia??? a ze ani na vybavicku tym padom? lebo ze ved vraj na to dostanem 20 000 po porode??? lebo takto ma zrusila pani na socialke ked som sa bola pytat kde a kedy mozem ist -aby mi ex prispel na naklady spojene s tehotenstvom a porodom.... vraj mam prist po porode s rodnym listom kvoli vyzivnemu na male len.... 😖

lullunka
24. okt 2009

Dobrý deň,chcela by som sa Vás spýtať...Bývalý manžel neplatil výživné,tak mi ho začal platiť štát..exmanžel ale jeden mesiac zaplatil,potom ďalšie dva nie..A teraz mi zablokoval účet exekútorom,a vraj mám vrátiť štátu tie peniaze čo mi posielal namiesto neho..Mám doma dve deti,nemáme z čoho žiť,na účet mi chodili výplaty,neviem z čoho mám akože platiť byt,a všetky ostatné výdavky 😨 Vraj kým nezaplatím nejakých 30 000 /sk/ tak mi účet neodblokujú..Prosím Vás,vedel by mi niekto poradiť ako ďalej? SOm už úplne na dne 😢

monika.c
24. okt 2009

ja sa sice do tychto veci velmi nevyznam,ale ked som to spravne pochopila,tvoj ex ti dal zablokovat ucet,alebo ti ho zablokoval exekutor?podla mna by si mala ist na policiu,tam vsetko vysvetlit,lebo to,ze ti zaplatil jeden mesiac,to nic neznamena,ty mas pravo na neho podat trestne oznamenie a tym padom potom ziadat aj nahradne vyzivne.treba to len obehat a mala by si mat podla mna aj nejaky doklad o tom,ze ti zaplatil za ten jeden mesiac.a peniaze,pokial je to nahradne vyzivne ma stat ziadat od tvojho ex,ten jeden mesiac im vrat len asi to budes musiet vsetko riesit cez policiu a socialku,prajem ti pevne nervy a vela stastia

lullunka
24. okt 2009

Monika,ďakujem.Dal mi ho zablokovať exekútor,na podnet exmanžela..Ono to bolo tak že zaplatil mi napr za január,potom nič,potom zase zaplatil za marec,potom zase mesiac nič,potom za máj..na neho je už trestné oznámenie podané..On má dlh cez nejakých 50 000/sk/,na tom výživnom,ale s tým nič nerobia,pretože on stále nič nemusí,lebo on chudák nemal dlho prácu/ lebo stále pil,od všadial ho vyhodili/.Dojlady mám nato všetky,len už neviem kam sa mám obrátiť.Všade sa mi zdá,že mu skor prajú,a nie aby mal zato platiť 😢 Ešte raz ďakujem 😉

marianka79
28. nov 2009

chcela by som vediet kolko si možem vypýtat výživné na syna o rozvod mám podané rok spolu nežijeme a nič mi neplatí iba pol roka platí synovi stravu a školské výdavky

marianka79
28. nov 2009

dakujem

ada32
29. nov 2009

lullunka socialka ta ale predtym ako postupila vec exeutorovi a pred zablokovanim tvojho uctu zrejme vyzvala aby si vratila peniaze.stalo sa to aj mne.ja som sla na socialku a milej pani som tam vysvetlila,ze peniaze im nemam naraz coho vratit a ze im to budem splacat po stovke/sk/.dala som trvaly prikaz a platila.asi pred rokom mi prislo,ze som im dlzna este tusim 28tisic a mam to zaplatit.tak som ich kontaktovala znovu,povedala som ze nemam z coho,a vraj splacat to po stovke je smiesne malo,tak sme sa dohodli na 18eurach.
tym chcem len povedat,ze dohodnut sa s nimi da ,ku mne boli vzdy maximalne slusni...
nechce sa mi verit,ze ti zablokovali ucet bez toho,aby sa predtym pokusili o nejaku dohodu.

co s tym ma tvoj ex?co z toho ma,ze ti zablokuju ucet? 😕

p.s.aj tak by som rada videla,kedy im tie davky budu vracat vsetky tie nase cierne mensiny.
ti musia byt chudacikovia chraneni.. 😠 😠 😠 🙄

marianka chcod k pravnikovi,spiste navrh na urcenie vyzivneho a odnes to na sud.
vyska zavisi od prijmov tvojho muza,veku dietata a mnohych inych faktorov.

marianka79
6. dec 2009

ada ale moj muž nemá pravidelný mesačný príjem podniká v taxislužbe a tam má peniaze na ruku

ada32
6. dec 2009

Marianka takze je zivnostnik ak som spravne pochopila.takze budu chcietb danove priznanie a urcia mu to zo sumy,ktoru prinava.a ta urcite vysoka nebude.na tvojom miesťte by som sa snazila s nim nejako po dobrom dohodnut,lebo ti hrozi,ze dopadnes podobne ako ja.a to nestaci pomaly ani ta tie obedy v skolskej jedalni.

ak sa mylim,opravte ma.

morciatko1
12. jan 2010

ahojte! neviem ci som spravne pochopila, ale ak exekútor vezme ocovi aj vodicak ako to vyplyva zo zakonai ked si neplni vyzivovaciu povinnost a vezme aj ostatne veci a nebude mat co uz mu vziat, tak pojde do basy???

ari1
15. jan 2010

aké výživné možem požadovat po manželovi na deti, ked momentálne nepracuje, ale výpoved z práce dal dobrovolne? može ho súd nejak donútit nájst si akúkolvek prácu, alebo ako sa to rieši?
ja som si dala do žiadosti na rozvod sumu 200 euro na jedno dieta, vysokoškolák si musí podat o výživné sám, ale tiež, kolko može žiadat, ked otec nepracuje?resp. vyhýba sa aj práci aj plateniu.
mylslela som, že výživné sa určuje zo sumy za minulý rok, nie je to tak?