Bude mi musieť partner dať polovicu za výbavičku?

andreaba
26. okt 2009

Vie mi niekto poradiť s mojou otázkou? mám 3mesačné dieťatko, s partnerom sme sa rozišli ešte pred narodením malej. na výbavičku mi nedal ani cent, vlastne doteraz mi nič nezaplatil. dnes sme boli na súde ohľadom výšky výživného a výbavičky. súd sa však odročil, ale môj ex povedal že na výbavičku som dostala tých 25tisíc (čo dostávajú všetky matky) od štátu. Chcem Vás poprosiť ak ste riešili takúto situáciu: bude mi musieť dať polovicu za výbavičku alebo súd to nechá tak s tým, že som dostala tých 25tisíc??? Nemám sa s kým poradiť, pretože na súd neprišla kolízna opatrovníčka...
Ďakujem

kacenqa
26. okt 2009

andrea - ja by som rozhodne pytala od ex peniaze...ved len nas kocik (obycajne pliko p3) 3kombinacia stal 24tis...a kde mas postielku, matrac, vanicku, osatenie, kozmetiku, plienky....pekne si spis vsetky vydavky a polovicu z nich by som od neho pytala...chlapi su chrapuni 😠 😠 😠

kisska
26. okt 2009

andrea - jaaaj tak toto ma vie neuveritelne vytocit. Vsetko, co si mohla kupit za ten prispevok, budes musiet za par tyzdnov kupovat znovu. Pokial si tvoj ex neuvedomuje, babo stale rastie, potrebuje nove veci, neskor prikrmy, potraviny, ovocie, zeleninu, mlieko... 😠

andreaba
autor
26. okt 2009

baby moje, ja som z toho namraky. mne sa tak zdalo akoby bol sudca na jeho strane. keby mi tak este tych 25tis. zostalo. musela som kupit domov nový kotol na tuhé palivo. a ten stal 31, zvysok doplatili rodicia...skoda reci.
kacenqa - ved som vsetko dokladovala sudcovi, len ex tam vyblakol ze vsak som dostala na vybavicku od statu!!! a toto ja neviem ci sudca uzna a nebude mi musiet dat nic. ja som kupovala celu vybavicku cez net pouzivanu. vsetko, na cisto nové som nemala...keby ex nemá tak nic nepoviem, ale podniká uz 16rokov, ale pred sudcom vyhlasil ze mi moze davat mesacne 10eur.ked mu sudca povedal ze min. je to 26 no tak neochotne suhlasil aj s touto sumou, ale to som zase nesuhlasila ja!!!

kacenqa
26. okt 2009

andrea - to su take smiesne peniaze, az mi nad tym ostava rozum stat 😨 😕 😕 😕 akoze 10 eur vyzivne?????? boze, ved si neuvedomuje, ze to nie tebe, ale tomu dietatu odtrha od ust???? sak si tymi peniazmi nebudes tapetovat zachod preboha.....

inak, urcite si za vybavicku dala viac ako 25tis...tak ak sudca uzna tu sumu, ziadala by som teda o kazdy jeden halier co ju prevysuje....

velmi ti drzim palce!!!!

andreaba
autor
26. okt 2009

kacenqa dala som do 24tis.vies chudiatko moje malinke ma vsetko,aj ked pouzivane, ale peknucke.dakujem za palceky. keby mam na pravnika tak si ho zavolam na sud co budeme este mat. aj ta kolizna opatrovnicka sa na sud bezdovodne nedostavila. mozno to mohlo dopadnut uplne inak...

jaduska
26. okt 2009

teda ja nie som právnik, ale ten príspevok sa predsa volá Príspevok pri narodení dieťaťa a Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa a nie Príspevok na výbavičku pre dieťa. Mal by sa skôr volať Odškodné za bolesť ( 😀 ), ale to asi žiaden chlap nepochopí.... Andrea nedaj sa a žiadaj všetko čo sa dá, aj výživné na seba, nielen na dieťa....

andreaba
autor
27. okt 2009

jaduska aj to som ziadala. ale viete,ked som videla tu jeho pretvarku ako tvrdil sudcovi ze nic nema, tak mi bolo z neho zle. ziadala som nech predlozi na dalsom pojednavani svoj penazny dennik, nech sud vycita ci naozaj prirjmy a vydavky su na tej istej urovni. obrat ma 9,5miliona rocne a z toho mu chudacikovi nic nezostava....

kaktusik007
27. okt 2009

andreaba - boze, toto je strasne.... ja by som tych chlapov niektorych zaskrtila, neskutocne ma to vytaca... 🙄 bojuj dievca, nenechaj sa odradit sudcami, vsetko si spisuj, dokladaj blockami, preukazuj a pekne polovicku od neho ziadaj.... ten prispevok - s tym asi nespravis nic, je to na rozhodnuti sudu... ale skus zajst za tou koliznou pracovnickou samotna, a skus sa popytat jej... hlavne sa nenechaj znechutit, a snaz sa byt v pohode... ja viem, sa mi to vravi... lenze babatko ta potrebuje bez nervov!!! vela sil 😉

eliza.liza
27. okt 2009

Andreaba... Po-prve, otazka - ste boli manzelia alebo len prijatelia? v druhom pripade - prijatelia - ty sa povazujes sa slobodnu matku. pri uvedeni mena otca dietata do rodneho listu dietata otec dietata ma vyzivovaciu povinnost nie len voci dietatu, ale aj voci tebe do 2ch rocneho veku dietata. dokonca, ked ste neboli a nie ste zobraty, mas narok si spiatocne narokovat nahradu nakladov suvisiacich s obdobim tehotenstva a porodu. Nebud skromna, a si len pekne vyrataj kolko mesacne potrebuejs na domacnost, na elementarne hygienicke potreby pre seba, a kolko potrebujes na dieta. O tu sumu uprav si narok vyzivneho na sude. dokonca sud bude chcet od teba preukazat dokladovo vysku tvojho naroku na vyzivne pre teba a na vyzivne pre dieta. doporucujem si odkladat vsetky bloky /strava, drogeria a td./, pomoze ti to. dokonca ked autor tvojho dieta sa tak hnusne sprava, ja by som osobne este aj od kamosiek vypytla blocky - aby som preukazala conajvacsi naklad. jedno viem isto - doriesenie tejto situacii vo mnohom zavisi od tvojej sebaistoty, vedomosti tvoich zakonnych prav a zakonov, a hlavne od sudcu.
namraky nebud, treba odlozit emocie niekam na policu, do ktorej nevies sa dotahnut, a chladnokrvne to riesit. ZA emocie totiz sa nic neda kupit v obchode a ani sa najest.
Co sa tyka tych 25 tis. - su to tak zvane "kocikove", tak ze nevidim dovod preco by niekto tu sumu, ej ucel mal riesit. je to statna davka, ktory ti patri podla zakona!
napis mi svoj email, poslem ti nejaky pravny "vycuc" s Internetu - na co mas naroky a naco nie. Bohvieco to nie, ale rozhodne lepsie ako nic. Rado pomozem, aspon radom. P.S: zial, nie som pravnicka.

andreaba
autor
28. okt 2009

kaktusik - ja ani neviem ktora kolizna nas ma na starosti.kedze na sud bez udania dovodu neprisla,hoci si vybrala doporucenu zasielku. dneska tam pojdem, vies len to musim cestovat 20km a s malou to nie je bohvieco.a ze stat ti pomoze. no nie, pomoz si ako mozes sam...

zanebudka
28. okt 2009

ahoj
ja mám v podstate rovnaký problém ako Andrea, akurát navyše sa súdime o určenie otcovstva, lebo ocinko sa k malému nechcel priznať. Ale otcovstvo je už konečne potvrdené. malý má teraz 9 mesiacov a po tom ako súd nariadi zapísať otca do RL začne sa prejednávať výška výživného. Okrem výživného na dieťa chcem súd požiadať aby otec malého platil výživné aj mne a tiež preplatil časť nákladov na výbavičku dieťaťa. čo to som už prečítala a výklad zákona mi nie je nejako celkom jasný. Hodím ho sem a tiež aj link na jedno OZ, ktoré tento zákon popisuje.

Otázka znie mám podľa §74 nárok na preplatenie výbavičky a výživného alebo nie.

Lebo OZ, ktoré tento zákon " vysvetlilo " uvádza že som o to mala požiadať už pred pôrodom a v zákone je že mám na to čas do troch rokov od pôrodu. Tak ako tomu mám rozumieť? Alebo si zle vysvetľujem opis toho OZ? A tiež v jednom článku na www.baby-web.sk som sa dočítala, že nárok na preplatenie výbavičky nemám, ale dieťa áno? Takže to mám akože napísať v mene dieťaťa?

http://www.obcianskaporadna.sk/?page=materialy - len treba kliknúť na vyživovacie povinnosti - ôsmy riadok od spodu. Ináč sú tu aj vzory rôznych tlačív ak by niekto potreboval.

§ 74

(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.15)

(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.

Článok na baby-web.sk hovorí:

"Príspevky
Nevydatá matka má podľa ust. § 74 zákona o rodine právo na určité finančné príspevky od otca dieťaťa a ak nie je otcovstvo k dieťaťu určené, aj od muža, ktorého otcovstvo k dieťaťu je pravdepodobné. V zásade má právo na príspevok na svoju primeranú výživu, a to najdlhšie po obdobie dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu a na úhradu niektorých nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom od otca dieťaťa. Zákon o rodine osobitne pamätá aj na tehotnú ženu, ktorá čaká dieťa, ku ktorému nebolo určené otcovstvo. Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby tejto tehotnej žene poskytol vopred primeranú sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu (t. j. 28, resp. 37 týždňov). Treba však upozorniť, že tento nárok môže s úspechom uplatniť len žena v čase tehotenstva a nie až v čase po narodení dieťaťa. Narodenie dieťaťa však nebráni vecnému vybaveniu takéhoto návrhu, ak bol podaný ešte pred pôrodom.

Nevydatá matka sa teda môže voči otcovi svojho dieťaťa domáhať, aby jej jednak primerane pravidelne prispieval na jej výživu a aby jej uhradil náklady spojené s tehotenstvom a pôrodom. Tieto náklady však musí matka vedieť preukázať. Spravidla ide o náklady na tehotenské oblečenie, vitamíny, na stravu, ktorá je v tomto období náročnejšia na prísun živín, či náklady spojené s pobytom pôrodnice, ktoré neboli hradené prostredníctvom matkinho zdravotného poistenia. Tieto nároky treba uplatniť v rámci klasického občianskeho konania, súd je návrhom žalobkyne - nevydatej matky viazaný, (t. j. nemôže priznať vyššiu sumu, ako matka v žalobe požadovala, i keby na ňu mala po realizácii dokazovania nárok). V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že matka nemôže podľa § 74 uplatniť vo vlastnom mene a pre seba náhradu nákladov spojených so zadovážením detskej výbavičky, kočíka, postieľky, nánožníka a pod., v danom prípade ide o vlastné nároky dieťaťa, ktoré sa priznávajú priamo dieťaťu pri úprave jeho výživného. Matke neprislúcha ani nárok na úhradu nákladov spojených s pohostením pri krstinách dieťaťa, aj keď je takého pohostenie napríklad obvyklé."

No proste som z toho jeleň a potrebovala by som jednoduché a jasné vysvtlenie. Ako sa povie tak po lopate.
dík všetkým

andreaba
autor
29. okt 2009

Zanebudka - ja som jelen čislo 2

Ja som bola na tom takto. po porode ex neuznal otcovstvo. išla som na socialne a tam mi pracovnicka napisala dva listy na sud - dva rozne konania. jeden o urcenie otcovstva a vyzivneho a druhy na moje vyzivne ako nevydatu matku. jeden sud ohladom vyzivneho na malinku som uz mala. ale tam sa to odrocilo kvoli chudobe mojeho ex a teraz ma caka ohladom vyzivneho na mna. vraj ide o nejaku smiesnu sumu. ale popravde mne aj ta smiesna suma pomozue.
vie dat niekto prosim vas zrozumitelne vysvetlenie toho co pisala zanebudka v prispevku?Dakujeme

zanebudka
29. okt 2009

a ešte mimochodom, ja som v zákone nikde nevyčítala že musím mať nejaké bloky, ktoré dokazujú, čo som kúpila a za koľko. Ja len preto, že som nevedela že na to mám nárok a veľa blokov som si nenechala, a tiež som veľa oblečenia kupovala v Poľsku na trhu a tam Vám bloček nikto nedá. Kvalitou je to tam adekvátne veciam, ktoré kúpim tu ( aj tak to sem odtiaľ dovezú, len nahodia dva krát takú cenu ) a tiež som nemala na kopu nových vecí, takže som aj prekupovala z druhej ruky.

kaktusik007
29. okt 2009

zanebudka - je tam napisane neico ako ze si povinna preukazat.... a najlepsie sa tym preukazuje blockami.... ale... dam vam radu 🙂 som pracovala na likvidacii v poistovni, mali sme tiez poskodenym hradit uplatnene a PREUKAZANE naroky, a... dopadlo to tak, ze ak poskodeny napisal cestne prehlasenie, tak sme ho museli akceptovat, pretoze u nas cestne prehlasenie akceptuju sudy... takze.... ak nemate blocky, skuste to takymto sposobom..... cestne prehlaste ze ste to a to nakupili tam a tam vtedy a vtedy za tolko a tolko..... a sud by to mal akceptovat, ved tie vecicky pre deticky preukazatelne vlastnite.... ak by ste mali otazky ohladne cestneho prehlasenia, myslim jeho formulacie, kludne sa na mna obratte do IP, rada pomozem 😉

zanebudka
29. okt 2009

dík kaktusik

andreaba
autor
30. okt 2009

ja som si nastastie blocky odkladala. a ked som nieco kupila od bab tuna na nete, tak mi napisali cestne prehlasenie ze mi predali to a to a poslali postou. zanebudka ani moj ex nepriznaval otcovstvo, az ked mu sudca povedal co to bude stat tak ho priznal...vy mate kedy sud? my este do konca roka by sme mali mat. a aj ten ohladom vyzivneho na mna....

kacenqa
30. okt 2009

no andrea, zanebudka, ked som si to precitala, tak ja to chapem tak, ze tehotenske oblecenie, vitaminy, pripadny nadstandard v porodke alebo vyber porodnika...tieto veci su uz pre andreu pase, o ich preplatenie mala poziadat este pred narodenim.

no a vybavicka, o jej preplatenie nemoze ziadat vo svojom mene, cize to by mala riesit spolu so sporom o vyzivne na malinku.

a este (ale nie som pravnik) by som to pochopila aj tak, ze ten prispevok (25tis) bol vyplateny na MOJE meno, cize ten by sa do sumy za vybavicku nemal zaratavat...takze podla mna sudca by nanho nemal prihliadat....mozno by som sudcovi oponovala ze prave ten prispevok som pouzila na dodatocna vyplatenie dlhov sposobenych nakupmi v tehotenstve, na ktore som jednoducho nemala a tak som si musela pozicat s tym, ze to vratim po priznani onoho prispevku (za tie naklady suvisiace s tehu, ktore si uz narokoat nemoze)

zanebudka
30. okt 2009

andrea u nás to bolo zložitejšie, my sme to riešili testami DNA, a na posudok sme čakali takmer štyri mesiace a to len kvôli znalcovi, ktorý to neskutočne naťahoval, podľa nariadenia súdu ho mal odovzdať do 1,5 mesiaca od prevzatia súdneho nariadenia. Ja by som po tom ako sa otec malého vyjadroval nebola súhlasila s tým aby sa to doriešilo bez testov. Aby mi do budúcnosti nikto nemohol vykrikovať že bol k niečomu donútený. Teraz v novembri budeme mať pojednávanie, kde predpokladám že nariadia zápis otca do RL a neviem či na výživné bude samostatné jednanie, lebo ja som to dávala v jednej žiadosti ( určenie otcovstva aj výživné ) a o to výživné na mňa a výbavičku chcem požiadať až teraz. Preto sa informujem na čo mám nárok a uvítala by som ak by niekto vedel aj ako to napísať, že to mám priradiť k spis. značke to viem, ale ako to štylizovať?

a tebe kacenqa dík za rady

zanebudka
5. nov 2009

haló, haló, nie je tu nikto kto by sa v tom viac vyznal?

kuriatko2309
7. sep 2011

Ahojte.. ja sa chcem opytat, tiez som si dala ziadost na vyzivne pre mna a aj veci spojene z tehotenstvom, porodom a samozrejme vybavicka.. vybavicku mi tam bohuzial zamietli, ze som si ju mala dat, ked som si riesila vyzivne na maleho.. to mi samozrejme na socialke nepovedali... preto sa chcem opytat, ci sa ten navrh na vybavicku da podat samostatne, a ze aka je ta premlcana doba, lebo syn bude mat v novembri 2 roky.. dakujem

lea1333
16. aug 2012

aj ja hladam niekoho kto mi vie s tym to poradit dakujem

michaelats
15. júl 2018

Dobrý večer, som slobodná matka... Odišla som od ex. Keďže to nemalo význam 🙂 dieťa má 9 mes. Od jeho narodenia... Mu ako otec nekúpil vôbec nič 3x mlieko a 3x plienky. Všetko sa rieši súdom. Celu vybavu som kupovala pre dieta ja a všetko kupujem. On mi dáva 60€. "výživne". Môžem si ja ako slobodná matka žiadať "výživne" a aby mi preplatil vybavicku pre dieta. Môže 9 mes. Dieťa súd zveriť do striedavej starostlivosti????? (bývame 17km od seba) dakujem

mimiqa
15. júl 2018

@michaelats ahoj..lepsie sa poradit s pravnikom..kludne chod aj na upsvar mne tam pomohli raz...mozes pytat peniaze aj na seba kedze nerobis to viem...a taktiez do zadu od narodenia kedze ti nic neplatil...

michaelats
15. júl 2018

@mimiqa na úrade som sa pýtala a bolo mi povedané ze za to nedá... Keďže som s nim žila v jednej domácnosti cca 5mes. Do neodklad. Opatrenia síce napísal ze zabezpečoval materiálne rodinu ale všetko šlo z môjho účtu, môj účet bol spoločný a jeho bol jeho. Stačia na súd moje vydaje z banky???? Všetko čo som kupovala som platila kartou, teraz odkladam bločky co kupujem malému....

mimiqa
15. júl 2018

@michaelats ja som nemusela nic vydokladovat..proste som povedala o nic sa nestaral..aj ked sme zili spolu vsetko som platila ja a bolo...to je vsetko aj o sudcovi

michaelats
15. júl 2018

@mimiqa je spisane a podané na súde.... Ze sa o nič nestaral, že ho dieťa nezaujímalo... Ze mu nič nekúpil.... 6 dní ho dieťa nezaujíma a na 7mi sa tvári keď príde po malého ako najsamlepi ocko na svete 😂😂😂😂a so mňa bude robiť chorú, hlúpu atď. A maly keď od neho príde po 6 hodinách tak je vyplaseny, bojazlivy, uplakany v noci plače prehadzuje sa 😢

michaelats
15. júl 2018

@mimiqa a sudkyňa co nás má, drží stranu matke... Info od kamosiek

novaavon
15. júl 2018

@michaelats ak nie ste manzelia, tak vyzivne na seba ziadat nemozes.

michaelats
15. júl 2018

@novaavon Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom (§ 74 ods. 1 Zákona o rodine).

Zákon rozlišuje v tomto prípade dva príspevky, a to:

príspevok na výživu nevydatej matke v trvaní najviac dvoch rokov odo dňa pôrodu a
príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
Túto vyživovaciu povinnosť je povinný plniť otec dieťaťa, ktorého otcovstvo bolo určené (buď súhlasným vyhlásením rodičov pred matrikou/súdom alebo rozhodnutím súdu).

olive777
15. júl 2018

@andreaba Dnes sú aj advokáti aj sudcovia podplatiteľní aj ovplyvniteľní, nie je ten sudca jeho známy alebo jeho známeho známy...?....