Kedy môže súd odobrať matke dieťa?

wewwi
8. mar 2013

Ahojte,
ja mam priatela, ktorý je rozvedený. Z prvého manželstva má dieťa, ktoré žije s matkou. Jeho ex sa vydala druhýkrát a tiez má dieťa aj v druhom manželstve. Teraz sa ide rozvádzať a môj priateľ si plánuje zobrať do opatery syna, pretože sa bojí, že si ona opäť nájde nejakého "zlého" chlapa ( a on nenechá svojho syna žiť s nejakým "debilom"), a že vraj ona nemá kam ísť ( čo je podľa mňa hlúposť, veď má rodičov a pochybujem že by ju nechali na ulici). Je tu šanca že by súd pridelil dieťa otcovi? Ja si myslím, že by to bolo možné len v prípade ak by sa ho ona dobrovoľne vzdala.
Ďakujem všetkým za príspevky. 😀

erni
8. mar 2013

ahoj, zalezi aj nato kolko ma chlapec rokov, ked by on na sude resp.pred socialnou pracovnickou povedal,ze chce byvat s otcom tak sa to kludne da tak realizovat, inak deti kym matka nie je alkoholicka,narkomanka alebo psychicky nesvojpravna tak ma otec male sance., a kedze ona skor mysli na seba tak mozno nebude mat o neho zaujem.....ja si hlavne myslim,ze deti maju byt s tym kto sa o ne riadne stara, venuje im svoj cas a nie ze to robi za neho niekto iny a on sa potom tvari,ze aky som perfektny rodic...drzim palce nech sa to vyriesi v maleho prospech 😉

martina364
8. mar 2013

@wewwi ahoj..urcite sa to da.to ,ze sa ide rozvadzat nieje dovod na to ,aby je odobrali dieta 🙂 ..nema ten tvoj priatel len take silacke reci? 🙂

anjelicek26
8. mar 2013

@wewwi - to, ze on ho nechce nechat zit s nejakym "debilom" nie je argument... pokial nepije, nedroguje, maly nechodi spinavy, hladny a dotlceny, nikto jej dieta nezoberie. Jedine, o co moze poziadat je striedava starostlivost, co je pre dieta viac trauma ako pomoc... nevie potom ani, kde je doma... ked chce synovi pomoct, nech je mu stabilitou, pravidelne si ho berie na vikendy a dovolenky, nehuckat, nenadavat, proste byt tam. Mozno sa syn raz rozhodne, ze by mu bolo u otca lepsie, od 10 rokov tusim deti mozu povedat svoj nazor a sud na to prihliada.

wewwi
autor
8. mar 2013

@martina364 no on by bol najradsej keby je maly v jeho vychove a mozno by bol iny. Lebo ked sa v rodine v ktorej maly zije niekto neustale hada, tak to ma na neho vplyv a nie teda najlepsie ☹
to zasa nemozem povedat ze by sa matka o neho nestarala, to nie...stara sa o neho, no len su tam nejake problemy a to dost na amelho spravanie vplyva a preto by to chcel asi priatel riesit takto.....

martina364
8. mar 2013

@wewwi no ked je to tak tak naco tato diskusia? 🙂 mali by ste pisat navrh na sud,nie? 😉

wewwi
autor
8. mar 2013

@anjelicek26 no maly mbude mat 12 rokov v lete. Vacsinu vikendov a vacsinu prazdnin travi u otca.....ja si tiez myslim ze mama je len mama a urcite by mu velmi chybala. O maleho sa stara, chodi pekne oblecený, upravený, ma vsetko co moze mat, ale je to rovnako aj z otcovej strany. co chyba, co je potrebne vsetko kupi.

wewwi
autor
8. mar 2013

@martina364 ja som chcela vediet ci by to bolo take jednoduche zobrat matke dieta. Predsvedcila som sa ze nie a nemyslim ze by v tomto pripade k tomu prislo.....A ked otec chodi este na tyzdnovky nemyslim ze by mu v takom pripade dal sud dieta. Ak by mu ho pridelili, on by mal byt so synom a nie niekto iný.
Ďakujem.

martina364
8. mar 2013

@wewwi no urazat sa nemusis 😉 pytala si sa na nazor a moj nazor je taky 🙂

wewwi
autor
8. mar 2013

@martina364 nie ja som sa neurazila.....v pohode, ja beriem vsetky nazory, preto som sem pisala....nestrannost je dobra, aspon to vidim z viacerých stran.

martina364
8. mar 2013

@wewwi a co ty?ty by si chcela,aby zil s vami? 🙂 uprimne

froschka
8. mar 2013

Ja si skor miyslim ze @wewwi sa bojis o to aby k vam pribudlo dalsie dieta. Podla mna chlapcovi by pomohlo zazemie, ktore pravdepodobne u jeho matky nema nakolko ona asi casto meni partnerov, resp. ma smolu alebo taku povahu ze od nej muzi utekaju.... toto je tema pre psychologicke poradenstvo, nie pre modry konik. A sud moze vziat dieta matke ak si otecko najde dobreho pravnika a bude mat dostatocne mnoszstvo argumentov a dokazov, preco by malemu malo byt lepsie u otca ako u matky.....takze mas sa cojo bat 😀 ale nie....ak milujes manzela a vas vztah tak sa nemas coho bat 😉

wewwi
autor
8. mar 2013

@martina364 no ved toto...ako sa sprava v poslednej dobe ja by som bola radsej keby je s mamou....ja s priatelom sme spolu aj cez tyzden pracujeme v BA a byvame spolu na byte..ibaze tu su s nami aj bratia a nemame ziadne sukromie, prideme domov na vikend a je tam jeho syn a taktiez nemame ziadne sukromie...uz mi to zacina vadit a tohto som sa strasne zlakla ked mi povedal ze by ho chcel mat on v opatere.....ja som mu povedala ze neviem ci to zvladnem, asi som sa zachovala ako svina, mala som mu povedat ze ho podporim a nema s tym problem, ale ako sa sledujem, tak s tym problem mam...co vikend, co prazdniny maly je u nas...na jednej strasne sa tesim, ze je s otcom ,ale na druhej strane by som s nim chcel aj ja byt sama aspon jeden vikend a troska si uzit.....bojim sa toho ked to pride ci to vobec zvladnem......

wewwi
autor
8. mar 2013

@froschka vystihla si to a teda uplne presne.....

martina364
8. mar 2013

@wewwi no podla mna tvoj priatel by musel v prvom rade zmenit pracu ,keby chcel take nieco vybavit 😉 vase byvanie tiez nieje idealne 🙂 ja si myslim ,ze by na sude teraz neuspel...no poviem ti pravdu ja by som sa tiez toho bala..rozkazat by som mu velmi nemohla a neviem ci by ma vobec respektoval 🙂 neviem aky je ten chlapec..ale kedze je tu zacinajuca puberta.... 🙂

anjelicek26
8. mar 2013

@wewwi - nie si hnusoba, ked chces pre vas sukromie, nie kazda zena chce mat doma 12 rocneho pubertiaka navyse. Je to tazka situacia. Ono ja mam tiez manzela z druhej ruky a viem, ake to je, baby su u nas casto na vikendy a prazdniny, ale vztah je fajn, zobrat ich k nam draheho ale nikdy nenapadlo, ved maju mamu a je im tam dobre… na mna by to bolo privela, je to pravda, nieco ine je vikend a nieco ine 24/7 mat doma dieta, ktore ta evtl. nebude akceptovat, nebude mat rado, ono puberta je tazka pre kazdeho a ten maly do toho prave pojde… ale toto si musis vydiskutovat s priatelom. Toto nema nic s harpiou, ani s tym, ze to dieta nemas rada. Mas ho rada, ale nie je to tvoj syn a ty nie si jeho mama. Ten vztah je a bude na baze priatelstva a nie authority. „Moje“ nevlastne dcerky poznam uz desat rokov, dnes maju 15 a 17, funguje to, ziadne vystupy, chodia k nam strasne rady… a aj ja ich tam mam rada, zabavia mi moje deti xixi Ine by to bolo, keby zili u nas, to som si ista… vikendy su fajn, clovek neriesi rutinu ako ucenie, rozvazanie, domace prace, je to vzdy pre to dieta taka mala dovolenka. Ale to vsetko sa zmeni, keby ste zili spolu. To si musi rovnako uvedomit priatel, hlavne to, ze syn je JEHO a on sam a starat, a ked nebyva cely tyzden doma, to ako ho chce zobrat k vam, aby si sa o neho starala ty miesto vlastnej maminy? A to ma byt podla neho lepsie? Ja si to nemyslim… ani pre to dieta…

wewwi
autor
8. mar 2013

@martina364 ved to ze ide do puberty, zatajuje znamky, klame, najlepsi je pocitac, telefony a telka....uz som mu cez vikend musela nasilu vypnut pocitac aby sa pozrel do kniziek, lebo mu priatel vravel aby sa siel ucit, on sa hral na PC a povedal mu ze POCKAJ, samozrejme ze sa na mna urazil...ako taketo spravanie u mna nepochodi a preto som asi z neho taka vynervovana a aj z toho ze sme s priatelom malo sami a tym upada aj komunikacia a aj ine veci.....a bojim sa toho ze to bude spiet k horsiemu a horsiemu ☹

wewwi
autor
8. mar 2013

@anjelicek26 no maly by bol cely tyzden u nas na dedine, len cez tyzden u jeho mamy a cez vikend u nas s nami....ja si toto neviem predstavit....keby to je ako u vas ja s tym nemam problem, tak ako doteraz....zacal mi trosku liezt na nervy lebo sa sprava tak ako sa sprava ale dufam ze sa to zmeni do buducna a bude to lepsie..ale aby som sa o neho starala ako mama to si predstavit neviem ale vobec......a ked budem na materskej(dufam ze sa do do 2rokov podari), budem mat co robit s malym babom a nie este aby som sa o pubertiaka starala a riesila problemy.....

martina364
8. mar 2013

@wewwi nezavidim ti ☹ nechcela by som byt za tu najhorsiu na svete 🙂 myslim v jeho ociach...skusa co si moze dovolit..niesi jeho mama,oco je na jeho strane ☹ ..mas to dievca tazke ☹

anjelicek26
8. mar 2013

@wewwi - sprava sa ako kazdy normalny 12 rocny chalan ;) Uplne normalne 🙂 Len ty na to nie si zvyknuta, maminy s tym vyrastu a toleruju viac, ty si dostala uz hotovy produkt ;) Toto chce skutocne debatu, taku od podlahy. Malemu je u maminy dobre a ak chce priatel nejake radikalne riesenia, tak nech je aj doma a sa stara, nie, ze ti prihodi na krk syna v style pre jeho dobre svedomia, ze je o syna lepsie postavane, ako pri jeho ex… to je take skor egoisticke, chciet zmenit dietatu vsetko, co pozna. Ako by to riesili zo skolou, z jeho kamaratmi? Ved to nie je horuci zemiak, co par krat do tyzdna meni bydlisko… toto moze blbo vypalit…

wewwi
autor
8. mar 2013

@martina364 ja viem ze chce pre neho len to najlepsie, ja to chapem...ale zasa sa bojim aby som nesklamala priatela....on sam povedal ze ma amyl musi respektovat a ked bude zle, bude papulovat alebo sa ku mne zle zachova ze ma neposluchne, tak mu mam dat vychovnu facku a povedal to pred malym...a rovnako malemu vysvetlil ze ma musi respektovat a posluchat ma..ale tak puberta zacina, nebude ani rodicov posluchat a nie to este priatelov ich rodicov...neviem ani sama co mam robit...rozist sa nechcem, ale aby som bola stale ako na ihlach, neviem.....

martina364
8. mar 2013

@wewwi neviem sama..budes to musiet znasat..casom sa to mozno spravi a bude dobre 🙂

wewwi
autor
8. mar 2013

@anjelicek26 ved toto neviem ako by to maly zvladol..predsa ma spoluziakov, kamosov, rodinu, je zabehnuty v nejakom rezime....neviem ako by to zvladal...aj ked sa mi niekedy zda ze by zvladol aj nezvladnutelne, ale ake by mal zasa spravanie, nikto nevie.....ja som priatelovi povedala ze som z maleho nervozna a preco musi byt kazdy vikend a kazde prazdniny u nas....ze som rada ze je s nim ale tak aj ja chcem byt s nim sama....bala som sa ze sa na mna nahneva ale to zobral uplne v pohode a este ma aj objal ze nechape preco som mala nervy...ja som zasa uprimna, ja poviem priatelovi vsetko co si myslim a co ma trapi...ale to ze nechcem s jeho synom byvat to teda neviem ako mu mam povedat...vcera som m to naznacila ze to nebudem zvladat a ze teda asi skoncim a on zufaly ci ma amelho dat do deckeho domova alebo nechat na ulici, ked s nim nebude mat kam ist jeho mama...ale toto neviem odkial zobral ze ona nema kam ist, ma rodicov, kym sa postavi na nohy moze ist k nim byvat, pochybujem ze by matka nechala svoju dceru aj detmi na ulici.....a neviem ci mojmu priatelovi aj jeho mama nehovoril aby si ho zobral k sebe...nie som si ista...

wewwi
autor
8. mar 2013

@martina364 ved to si aj ja uz zacinam hovorit, ze je to mozno len sila zvyku, ved clovek si zvykne na cokolvek, nie?? 😀 a mozno sa to casom podda a bude vsetko OK.....

anjelicek26
8. mar 2013

@wewwi - mne to prijde od priatela taky neuvazeny vystrel do tmy. Mama urcite s detmi nieco vymysli, ak nevymysli, tak nech jej docasne financne pomoze, kym sa postavia na nohy. TO je podpora, ktoru teraz svojmu synovi moze dat a ktora mu pomoze najviac. Syna by netrapilo, ze mama a surodenec nema kde byvat? V takychto situaciach treba drzat pri sebe a jedno, kto ten rozvod jeho ex zavinil… veci su ake su a treba to riesit… tym, ze vytiahne z kase len syna v podstate problem neodstrani… ale narobi dalsie… vo svojom vztahu a aj jeho ex… myslis, ze nebude ona nestastna, ze po rozvode prijde o vsetko, o byvanie a aj o dieta? Sa to na nu musi pekne sypat.

martina364
8. mar 2013

@wewwi hlavne pred priatelom nenadavaj na chlapca ..ze vyviedol to ,alebo ono..pokazilo by to vstah medzi vami 🙂 ..nikto predsa nechce pocut ,ze jeho dieta je najhorsie na svete...

wewwi
autor
8. mar 2013

@anjelicek26 aj ja si myslim ze by jej nemal brat syna..dobre niekedy nema na neho mozno tolko casu, chodi aj ona do prace..ale maly bude mat pomaly 12 rokov a mohol by sa ucit uz aj sam...lebo sa priatel hneva ze sa mu asi aj ona malo venuje co sa skoly tyka....ale ked ma druhe dieta tak sa aj o neo musi starat a nie len o starsieho....ja si nezastavam ani matku ani otca, podla mna ma kazdy chyby a nic nie je dokonale, ale malemu sa snazia podla mna obaja dat co najviac a niekey pmi to pride ako by to maly zneuzival....a myslim si ze by maleho trapilo keby nie je s mamou...nech je mama aka chce ale je to MAMA a to je pre dieta velmi dolezity clovek....a myslim ze ho lubi, ked je maly u nas niekedy mu aj 2krat za den zavola, to by teda nemusela ale tak zvykli sme si🙂...a ona je dospela zena a myslim ze nieco vymysli a neskonci na ulici ako sa on obava..keby som ja na jej mieste v prvom rade sa obratim na rodicov a podl amna ma kazdy takych rodicov, ktorí stoja pri svojich detoch a vkazdej situacii im pomozu....

wewwi
autor
8. mar 2013

@martina364 no to je jasne...ja ho upozornim ked nieco urobil zle a nedovolim si ho ani udriet, predsa nie je to moje dieta...ale tak nie som na neho ako med...ale zatial mi priatel nepovedal nerob toto alebo hento...si na neho prisna....zatial sa postavil na moju stranu, ked som maleho upozornila, potom mu este on dohovoril....ale tak davam si pozor aby som sa nezhnusila priatelovi🙂 a krotim sa a niekedy sa teda musim dost krotit aby som nevybuchla!

martina364
8. mar 2013

@wewwi ja by som asi robila s chlapcom dohody..nieco za nieco 🙂 ..ale tu je kazda rada tazka,ked nepozname povahu chlapca...asi sama vycitis co na neho plati 🙂 len sa obrnit trpezlivostou 🙂 to je niekedy tazke aj pri vlastnych detoch 😀

sympa1
8. mar 2013

@wewwi pokial nieje matka alkoholicka narkomanka alebo syna netyra tak jej ho nevezme . Možno upravia stretávanie s otcom

pipppina
14. mar 2013

wewwi prepac, aleaj ja mam rodicov, a vobec ich nezaujima, kde a ako zijem. ked som oznamila, ze som tehotna, matka na to, ze jej je to jedno a nech necakam, ze ona sa mi bude starat o decko. velakrat sme nemali co jest a nikoho to nezaujimalo, aj ked som bola chora a mala horucky, vsetko som musela zvladnut sama...