Koľko by ste si žiadali výživné na 6 ročné dieťa?

berty152
19. nov 2012

Ahojte maminy-prosím vás ja by som potrebovala poradiť-v súčasnej dobe som sa rozhodla rozviesť sa-môj syn ma skoro 6 rokov-otec dieťaťa pracuje v zahraničí-koľko by ste si,prípadne koľko dostávate výživné na dieťatko v takomto veku-aby som to neprehnala -prípadne nepýtala málo-až by sme mali nárok na viac?Kolízna pracovníčka odporučila cca 80 € no mne sa to vidí staršne málo,nakoľko jeho otec má isto plat aj 1,500€ (som jedna z tých,ktorej manžel nemá potrebu preukazovať koľko zarobí ) 😖

jaruska8
19. nov 2012

Hm, no aspoň 200 €, pri akom príjme, ale určite to bude zatĺkať... 😠

berty152
autor
19. nov 2012

@jaruska8 ešte som si myslela,že daňové priznanie hádam pretlčie jeho zatĺkanie.Fakt som v tom nováčik takže neviem,len tých 80€ čo navrhla kolízna sa mi vidí málo,navyše je to vzdialená rodina môjho "ešte manžela" 😉

jaruska8
19. nov 2012

@berty152 No, to je fakt smiešna suma. 😠 Pýtaj vac, podľa mňa možno aj viac ako 200€. Čo, nech sa stará, fuj, neznásam rodičov, čo sa nestarajú!! 😒

hradnapani
19. nov 2012

@berty152 vychadzajme z predpokladu, ze stat dava rodicom prispevok na dieta do veku 3 rokov vo vyske cca 200.-eur. Myslim, ze na sestrocne dieta by som pytala (ak by to bolo v mojej moci) minimalne tolko, ak nie viac - podla zarobku otca.
80.-eur je vysmech.

zukna
20. nov 2012

Ahoj. Tak po prve, ak je kolizna opatrovnicka pribuzna, tak to by som argumanetovala na sude, ze nie je nestranna. A po druhe, ja vzdy na sude pytam 30% z cisteho prijmu otca. Ja som mala urcene vyzivne na sestrocnu dcerku 146 € + 10 € doplacal po zvyseni, pretoze sud uznal zvysenie spatne. Vyska cisteho prijmu otca bola 836 €.

sissy27
20. nov 2012

@berty152 výška výživného sa neodvíja od toho, čo napíšu baby na diskusii, ale od toho, aké máš na malého výdavky a koľko jeho otec reálne vykáže príjem... čiže ty si napíš, aké máš v súvislosti s malým výdavky (bývanie, škôlka / škola, krúžky, strava, poistenie, lekár - bežné výdavky plus ak má nejaký zdravotný problém, napr. okuliare, ortopedická obuv, špeciálne lieky a pod., drogéria, oblečenie, ďalšie mesačné výdavky, plus napr. oslava narodenín, časť letnej dovolenky a iné jednorazové väčšie výdavky - rozrátajú sa pomerne na každý mesiac)... tebe napríklad po zrátaní všetkých výdavkov vyjde suma 500€, tak si vypýtaj polovicu, tvoj ex buď bude súhlasiť a vtedy jeho príjem ani veľmi skúmať nebudú, alebo ak nebude súhlasiť, bude musieť zdokladovať svoj príjem a sudca sa rozhodne... čo sa týka jeho výdavkov, súd bude zaujímať len to, či má nejakú inú vyživovaciu povinnosť (ak áno, musí zdokladovať), na ostatné jeho náklady súd môže ale aj nemusí prihliadnuť... nezabudni, že takisto ty budeš musieť zdokladovať svoj príjem (ja som dávala za posledné dva roky) a výdavky na malú (väčšinou postačia tie základné, väčšie výdavky, ak si napr. na drogériu pre dieťa nenapíšeš 200€ / mesačne ale nejakú normálnu reálnu sumu, tak súd to nejak detailne skúmať nebude)

lea641981
20. nov 2012

😲 😲 😀 😀

sintra
20. nov 2012

Cha, pani kolizna ma dobry zmysel pre humor 😀 😠
Prosim ta, 80 Eur je vzhladom k jeho prijimom absolutne neprimerana suma.
Po prve, namietaj zaujatost koliznej opatrovnicky, kedze su v pribuzenskom vztahu!
Po druhe. Musis podrobne dokladovat vsetky vase zivotne vydavky, ake su pravidelne aj mimoriadne mesasne naklady, a ake mas prijimy.
Po tretie, ma tvoj ex okrem vasho syna inu vyzivovaciu povinnost?
Podla mna pod 100 Eur nechod.

kawaa
20. nov 2012

Ahoj,
ved na male babatko je vyzivne 200 E. A nakolko naroky a potreby dietata vekom rastu je to urcite viacej!
Ak chces zavolaj JUDr. Palkovicovej je dobra v tychto veciach.
Ked nic ine aspon Ti poradi. Popripade Ta moze zastupovat ak bude mat cas.
Kontakt: 0915 731037

anos18
20. nov 2012

Davam Ti do pozornosti zakon o rodine, a z neho par.par.62-65, ktore sa tykaju vyzivovacej povinnosti rodicov k detom. Pozri si ich.
Tu je "vycuc":
Par. 62, ods.2:
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí
podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni
rodičov.

T.j., podla tohot par., ked je prijem otca nadnesene napr. 5000 EUR mesacne, tak aj vyzivne vo vyske 200,- EUR je malo, lebo dieta musi mat aj u matky taku zivotnu uroven, ako by malo u otca.

Par.63, ods.3:
(3) Ak to majetkové pomery povinného rodiča dovoľujú,
za odôvodnené potreby dieťaťa možno považovať aj
tvorbu úspor. V takom prípade súd uvedie pri určení
výživného sumu výživného, ktorá je určená na tvorbu
úspor, a uloží povinnému rodičovi, aby túto sumu poukazoval
na osobitný účet maloletého dieťaťa, ktorý
v prospech neho zriadi rodič, ktorému bolo maloleté
dieťa zverené do osobnej starostlivosti. Na nakladanie
s prostriedkami na účte maloletého dieťaťa je potrebný
súhlas súdu.

zakajo
20. nov 2012

Asi ťa nepoteším, ale v skutočnosti to nefunguje ako to vidíme v súdnej sieni. Tých 80 Eur čo ti navrhla kolízna opatrovníčka je síce málo, ale aj sudcovia odklepnú zvyčajne takúto sumu. Pýtať si môžeš koľko chceš. Ja mám na syna 2500 Sk k rukám a 500 Sk na tvorbu úspor. Syn má 6 rokov.Zámerne píšem v Sk. Toto výživné nám určil súd keď syn mal 3 roky a bývalý zarábal 35 000 Sk. Je to v našej spoločnosti skôr o tom koľko chce otec platiť na syna a nie koľko ty v skutočnosti potrebuješ. ☹

sisaha
20. nov 2012

@zakajo uz davno si mohla poziadat o zvysenie. Ja by som sa nespoliehala na to, co odporuci kolizna a odklepne sud, ale tak ako radili ostatne baby, na sud ist so zoznamom vydavkov, ktore matka s dietatom ma. A zaujatost koliznej by som namietala ako prve..

zakajo
20. nov 2012

sisaha, to nieje také jednoduché. Keď hrozilo, že zvýšia výživné tak sa otec dal vyhodiť z práce aby nemusel platiť výživné. Toto je ako beh na dlhú trať. Nie každý chce na svoje dieťa platiť. Chcel platiť iba 32 Eur. A keď mi odklepla sudkyňa viac tak neplatíl. A doteraz neplatí. Exekútor nevymohol do dnešného dňa nič. Po prvom trestnom stíhaní a odsúdení na podmienku, nedoplatil nič. Pri druhom trestnom stíhaní sa nemohla započítať prvá dlžná suma, lebo zatú už odsúdený bol ( aj keď nič nezaplatil). Mohla som žiadať iba od dátumu nového trestného stíhania. A keď prišlo, že ho odsúdia tak zaplatil dlžnú sumu za príslušné stíhanie a oslobodili ho. Zo starého trestného stíhania nič. Stratila som nárok na náhradné výživné a čakala som na čas kedy naň budem mať znova nárok, lebo neplatí. A aj keď si myslím, že by som mala znova podať trestné stíhanie a dať ho konečne zavrieť - musím sa priznať, že z toho behania a dokazovania po úradoch a policajtoch a súdoch som už unavená. A tak to nechávam tak, štáz platí náhradné výživné v najvyššej sume akú garantuje a mám od neho pokoj. A práve preto kolýzna odporúča iba takú nízku sumu. Ak však bude otecko sám od seba platiť viac, tak ja fandím a prajem každej mamičke aby na dieťa dostala čo najvyššie výživné :o)

mirec007
20. nov 2012

Ak ti môžem poradiť tiež, tak si navrhni 200.-€ čo bude možno aj reálne pri jeho plate a v konečnom dôsledku o tom rozhodne sudca, že kolko bude platiť. Ale 80.-€ je fakt malo na školou povinné dieťa.

berty152
autor
23. nov 2012

@hradnapani
@mirec007
@anos18
@sintra
@lea641981
ďakujem vám baby,80 € je isto výsmech aj podľa mňa,veď viem aké výdavky mám na dieťa a to nekupujem nič prehnane,len toľko čo treba,ale keď sa nad tým zamyslíte to dieťa mesačne len preje 150 € -ten môj odhad.A keĎ tatinko cvelkom slušne zarába a teda to diežťa má dvoch rodičov,mal by sa podielať na tom aby mu nič nechýbalo.Ja som bola taka nas***á na kolíznu a máte pravdu budem riešiť aj ju.Rozhodla som sa že skúsim požiadať o 250 € nech majú z čoho skresávať.Manžel má ešte jednu vyživovaciu povinnosť na 3 r.dieťa,ktoré splodil mimo nášho manželstva.Vo výške 60 € -to je ináč tiež na smiech-ale teraz toto neriešim 😠 .
Nechápem niektorých mužov-že jakmile je medzi manželmi problém-a dôjde na rozvod-hneď si myslia poniektorí ,že sa rozvádza aj s dieťaťom 🙄

berty152
autor
30. nov 2012

Maminky už v tom mám miš maš-poprosím aspoň tie čo si tým prešli alebo sú odborníčky-ako je to pri schvaľovaní alimentov?Prihliada súd na reálne výdavky či na to aby dieťa žilo v podobných podmienkach ako jeden z rodičov?Aby ste boli v obraze-manžel je jeden nepodarený týpek,kotrý svoje dlžoby splatil za čias keď som bola na tom ja lepšie-teraz sa rozvádzame-ja som momentálne nezamestnana len ako dohodárka,ale manžel je na tom relatívne dobre.Na čo bude brať súd ohľad?Na súčastnén výdavky dieťaťa či na ti koľko môže otec poskytnúť?S manželom sa nerozprávam už 2 mesiac etakže normálna dohoda nehrozí............Ale zase sa mi zdá nenormálne aby mi prisúdili tak málo ☹ -