Mám jej dať vyššie výživné?

samuel32
24. okt 2014

Ahojte,
chcel by som pocut nazor "nezainteresovanej" osoby.
Byvalej platim vyzivne 200 Eur plus malej zvlast platim 48 Eur sporenie a zivotnu poistku. Samozrejme vysku vyzivneho platim podla mojej moznosti a vysky platu. Nemame to urcene sudom. Bolo to na nasej dohode. Teda dohode ako dohode...
Mojej ex to pride strasne malo. Stale sa stazuje.Malu mavam tak 2-3 x v tyzdni, Byvam u rodicov. Samostatne byvanie ako napr.najom si dovolit nemozem.
Malej sa snazim dat vsetko, samozrejme okrem lasky a pohody sa aj snazim aby mala u mna vsetko. Zakazdym jej kupim nejaku hracku, taktiez jej musim kupovat oblecenie, stravu,vylety atd.... Co sa tyka oblecenia, musim taktiez kupovat od pancusiek,triciek, nohavic, az po zimnu bundu (ked je u mna dlhsie,ex mi nedava nic, len to v com pride, taktiez to od nej samozrejme ani necakam) Vela krat som jej kupoval oblecenie aj k nej domov, jej matka (moja ex) nemusela dlhu dobu vlastne kupovat nic mozno tak len spodne pradlo. Teraz som jej vsak dlho nic nedaval,myslim oblecenie, asi tak 2-3 mesiace, bohuzial moj financny stav to velmi nedovoluje, kupovat vecicky a hracky dvojmo (aj k nej aj k nam)
a naposledy mi poslala domov uctenku za nejakych 70 euro ze jej to mam preplatit ze jej kupila oblecenie(bundu a nohavice) , kedze som jej dlho nic nedal...
Neviem co mam robit, neviem, platim jej naozaj tak malo? Ona zaraba naozaj velmi dobre cize vo financnej tiesni nieje a mala nam chodi do statnej skolky,
Kolko vam prispieva ex?
Chcem sa este opytat jednu vec, davate svoje deti byvalemu aj ked su velmi chore?Myslim silny kasel, hlieny, horucka... Ci zmenite len na nejaky iny termin a drobca mate radsej doma?
Velmi pekne dakujem.

traffic
25. okt 2014

a manzelka je ako na tom finance, ona ma zvladnut samostatne byvanie, platenie vsetkych uctov, starostlivost o dieta a vsetko co k tejto rezii patri. Ked sa dvaja ludia rozvedu, tak dieta vacsinou ostava pri matke, chlapovi sa urci iba vyska vyzivneho co je velkarat smiesna suma, nehovoriac o tom, ze kolki chlapi vyzivne ani neplatia, a kde ostala vychova a vsetka starostlivost a zodpovednost o dieta, samozrejme mama sa musi o vsetko postarat, mama musi chodit do prace, aby uzivila dieta, musi byt doma, ked je dieta chore a byt stale na porudzi pri dietati, chlap si to akurat odkruti dvakrat do mesiaca alebo vobec,
k tvojej situacii, spocitaj si kolko manzelka plati za byvanie a cod domacnosti / ked ste sa brali tak ste obidvaja chceli mat dieta a aby bolo po vsetkych strankach o ne postarane, to znamena, ze nechces, aby tvoje dieta zilo na ulici, byvanie musi tvoja manzelka platit, aby z vasho dietata vyrastla plnohodnotna osobnost/ ake su vydavky na dieta a ked pises, ze tvoja ex je na tom finance dobre, tak samozrejme v takom standarde chce vychovavat aj svoje dieta a kedze je to vase dieta, nebude sa sama finance podielat na plateni vsetkych veci okolo vasho dietata, to znamena, ze musis sa prisposobit aj ty situacii alebo zobrat si dieta na mesiac k sebe domov a potom uvidis, co je to mat dieta, vsetky radosti a straosti, ktore zahrna starostlivost o dieta
neber to osobne, nechcela som sa ta dotknut ja som len napisala moj vseobecny pohlad na situaciu, ktora nastava po rozchode partnerov, kedy vsetko ostava na pleciach matky - financna stranka, starostlivost o dieta ako aj emocionalna a psychicka pohoda dietata zavisi od nej a od vsetkych okolnosti, ktorymi si zena musi prejst

bonaquaba
25. okt 2014

urcite nie, ak mas sudom urcenu vysku vyzivneho, tak bez papiera ani cent navyse, kvoli tomu, ze manzelka to moze vsetko zneuzit a pouzit proti tebe, a pises, ze je na tom financne dobre, takze myslim, ze ma dost aj na vydavky pre dceru a myslim si, ze 200 eur plus platenie poistky ci coho je dost pre dieta

moncsi1208
25. okt 2014

Ja dostanem na syna 80€ a navyse asni cent.v marci bude mat 11r.nestazujem sa,lenze v takom pripade,ked nemusis jej kupit knihu,prac.zosity,ked mas v blizkosti skolku-moj syn chodi autobusom,aj na kartu treba dat 10-15€,tak si myslim,ze vyzivne200€+ta poistka je az nadpriemerna,ked pises,ze ona zo strany financii nema problem.ty jej kupujes vsetko,aby si vedel porovnat,moj ex nic,ale uplne nic nekupi malemu,len ked on nieco vyslovene vyscenuje.prepac,ale v tvojom mieste by som si dala urcit vyzivne podla sudu.neznasam take vecicky,vycicat krv od exu,naco je dobre?mozes od nej vypytat uctenky,naco minala tie peniaze,co si jej dal.mas na to pravo.syn ked je chory,tak samozrejme nechodi k otcovi,ale on sa rozhoduje sam.to podla stavu dietata sa da dohodnut.este k otazku penazi.moja byvala svokra vzdy mala vo zvyku davat detom a vnucatam peniaze na meniny,narodeniny a vianoce.tentokrat to vyslo tak,ze som akurat nemala dostatok financii.poprosila som maleho,ked pride otec a prinesie peniaze na meniny,nech si to vypyta,lebo potrebuje dat na cipovu kartu aj nejake noviny bolo treba zaplatit v skole ale to som v tych dnoch nevedela vyriesit.on by mu radsej kupil hracku za tie peniaze...ale dal malemuon zaplati,co bolo treba,zvysok si dal do pokladnicky,aby mal rezervu,potom som mu este kupila saty ,ked som dostala vyplatu v tej hodnote,lebo hracky si neprosil.
Daj urcit to vyzivne,aby si mal pokoj,potom aj ona sa moze rozmyslat,ake boli tie krasne casy,ked ex bol stedry.pri takomto spravani by som jej urcite nezvysila vyzivne..ved si mlady,z coho zacnes novy zivot?aj tak sa staras o svoje dieta,mas ju rad,zaujimas sa o nu,ale treba najst rovnovahu.mne sa zda,ze u nej ide hlavne o financii.prepac.

sissy27
25. okt 2014

porieš si to súdnou cestou... 200€ výživné plus 48€ poistenie plus ďalšie náklady ako spomínaš nie je úplne málo, ona asi veľmi dobre vedela, prečo jej stačila dohoda "per huba", na súde by totižto sotva dostala viac... takto jej pravdepodobne súd odklepne tých 200-250€, keďže preukázateľne si doteraz bol ochotný a schopný prispievať takouto sumou, ale ty samozrejme môžeš dať návrh na úpravu výživného v inej výške.. budeš musieť vydokladovať svoj príjem a výdavky (ak máš nejaké úvery, tak to súd môže ale aj nemusí brať do úvahy), ona takisto bude musieť vydokladovať svoje príjmy a výdavky na dieťa... s najväčšou pravdepodobnosťou ostane výživné v tej sume, ako si platil doteraz, ale nebudeš musieť nakupovať alebo prispievať nad rámec určeného výživného... súd upraví aj stretávanie s dieťaťom...
čo sa týka toho, keď je dieťa choré, tak je to viac menej na dohode, osobne by som neprevážala choré dieťa hore dole, ale dala náhradný termín, resp. nech dieťa vyleží chorobu na jednom mieste, či už pri mame alebo u teba... pokiaľ budete mať súdom určené stretávanie, tak ti môže povedať že tento víkend nie, malá je chorá a nemusí ti dať ani náhradný termín, pokiaľ by si mal podozrenie, že si len vymýšľa, tak môžeš žiadať potvrdenie od lekára...

pupavka123
25. okt 2014

Myslim,ze sud by priklepol 50,max.pri dobrej voli 80 eur,neverim,ze viac....

spinoscapularnabeta
25. okt 2014

V takejto situacii som nikdy nebola ale ked pisete ze sa maju podielat na starostlivosti o dieta rovnako tak tvoja manzelka by mala "do malej investovat" tiez 200 eur....spolu stvojimi 400 € je pre jedno dieta malo?tvoja ex s peniaztmi problemy nema ako pises. robi len to co jej ty dovolis, nenechaj sa vidierat. mimo toho malej kupujes veci, platis ciastocne aj stravu kedze byva u teba celkom casto, plus poistka. ty mas tiez narok na nejaky standard. asi sa s tvojou ex nie lahko kominikuje a dohaduje.
Si vezmi ze si za tych 200€ zaplati najom, ostane jej 400€ mozno aj ovela viac na dve osoby.

zutera
25. okt 2014

No,já sice dostávám na dcerku 90€,a to o státu jako náhradní výživné-muj ex neplatí a nezajímá se už léta, ale o tom jsem nechtěla. Já bych to tak nebrala.Vidíš že ty věci nosí na sobě? Že si hraje z hračkami které ty koupiš?Jak ano,tak by ti to nemuselo být líto-je to pro tvoji dcerku.200€+pojistka je dost,ale myslim že ty peníze opravdu utratí za malu,ne za sebe.Pokud finance nemáš, malé určitě stačí obyčejné jedny rifle a tričko u tebe.A co se tíče toho účtu co chtěla poroplatit-ja bych to udělala tak že to co bys koupil ,,nadramec" donesla učtenku zase na proplácení mamince,ať je to fifty fifty 🙂

evelynm
25. okt 2014

suhlasim s @traffic , mam ten isty nazor ako ona.
A co sa tyka kontaktu s dietatom, ked je chore, to je individualne, zalezi od stavu dietata a od toho, ci chce ist k otcovi. Mnohi muzi sa po rozvode stazuju, ze im zeny nechcu davat deti a vyhovaraju sa na chorobu. Na druhej strane, aj otec sa moze postarat o chore dieta, predpokladam, ze aj u otca si ma kde lahnut do postele a liecit sa.

mawka
25. okt 2014

@traffic ono to je trosku zle vnimane ludmi to vyzivne. v praxi to ide tak ze: mna sa na sude pytali, ake mam mesacne vydavky spojene s byvanim, stravou a detmi. cize vtedy sme byvali v prenajme traja, takze najom deleno tri, co je 100 na osobu, cize deti dokopy 200 e najom ano, strava tiez deleno tri, cize taka 100-150 eur na deti, oblecenie, kozmetika, lekari, skola, skolka, cestovanie, kruzky, aktivity no nech 200 e na obe deti. cize 500 e vydavky na deti mesacne, tie zakladne a toto rozdelila na dve casti sudkyna, a to je exmanzelova cast co sa tyka starostlivosti o deti. Chcela som 250 dokopy, odklepli 230, ok. ale bolo to odklepnute spravodlivo. Oblecenie si kupuje ex pre decka a nedava im ho ku mne. oni tam maju u neho, takze konecne ich nemusim vzdy balit. idu v niecom, bez tasky, tam maju veci, vratia sa v tom, v com sli. ex mi nedava nic navyse, nic, absolutne nic. pretoze podla rozsudku jasne vyplyva, ze tych 230 eur je cast, ktoru plati ex a ta druha cast, tu predsa davam do deti ja. aj ked ja byvam, ja im varim, atd. ale ved aj ti chlapi musia niekde byvat nie? hoci u niekoho, ale aj tam niecim prispievaju. vyzivne nie je jednostranne. a ak niekomu nestaci, nech si pytaju maminy vyzivne aj na seba po rozvode.
a co sa tkya zakladatela, davas nadstandardne vyzivne pre malu, ale chod na sud, nech to mas sudom dane a plus preukaz co vsetko navyse si pokupoval. je to neskutocne vela. takto ta exka taha sakra z penazi. ine by bolo, keby si jej posielal 50 e, tak chapem, ze to oblecko ide do penazi a podobne. ale davas jej 200, malej platis sporenie a este jej kupujes hracky, obliekas ju a mas ju 2-3x v tyzdni.. kks toto je sen asi kazdej osamelej matky. moj ex mi posle 230 eur, deti si vezme na dva dni po 6 tyzdnoch a to je vsetko. dokonca ked im kupi hracku nejaku, ani nedovoli, aby si ju vzali od neho domov.
a nie, ked su deti chore, nejdu k nemu, lebo oni cestuju vyse 100 km. a s ex mame otvorenu dohodu, pre deti moze ist kedy chce. teda strasne si to zelal, lebo chce s detmi travit co najviac casu. no, som rada, ak si ich vezme po 6 tyzdnoch. v poslednej dobe sa to natahuje. zacinal po dvoch tyzdnoch, neskor raz za tri, potom raz za mesiac, najviac bolo 5 tyzdnov a teraz uz sest tyzdnov aj nejake drobne. vraj pracovne je vytazeny /jazdi po EU/ - to je sice pekne, ale vytazeni sme vsetci a ja sa musim zariadit. no co uz. v konecnom dosledku mi to zacalo vyhovovat, ze coraz menej pre ne chodi, lebo nie ze by ich huskal proti mne, ale dava im take blbe rozumy, ktore sa mi nepacia.

chikitka
25. okt 2014

ahoj, ja suhlasim s moncsi1208, treba si to dat jednoznacne urcit sudom! to ze jej davas peniaze na ruku ona moze lahko zneuzit. nemas to nijak dokladovane. jedine co mozes dokazat, je to setrenie a poistka, pripadne oblecenie ak mas uctenky. moj muz sa rozviedol a na dve dcery platil po ustnej dohode 200e + cele letne aj vsetky ostatne prazdniny, vikendy, volna, sviatky boli unho. platili sa dovolenky, oblecenie, skolske pomocky, vylety, hracky, blbosti, kofole a neviem co vsetko a vies co urobila byvala? vyziadala si vyzivne akoze dlzne a spätne vyzivne za obdobie rozvodu, kedy uz nebyvali v spolocnej domacnosti exekucne s tym, ze nic akoze neplatil, leboon to posielal po starsej dcere, teda nemal doklad. exekutor si tam pekne prihodil a uz 5. rok splacame sumu skoro 5000e, co z toho dokazala vyrobit. pritom ona si zaziadala vyzivne za pol roka, a ostane si zauctoval exekutor... rok nato chcela vyzivne zvysit na 310e! muz pracuje v statnej sprave a splaca riadne dlzne vyzivne aj to mesacne bezne. nastastie jej to nepreslo, zvysili o 30e. urobila nam zo zivota peklo. keby sa o svoje deti nestaral, nic nepoviem, ale ona sa mu msti. dost primitivne. tak aby sa ti nestalo to iste. najlepsie bolo, ze az pred tym pojednavanim o zvysenie vyzivneho, sme nasli dve potrvdenky nou podpisane, ze peniaze prevzala. a ked to muz na sude vytiahol, vysmiala sa mu pred sudkynou, ze "to je tvoja chyba, ze si blby". sudkyna na nu len kukala... to iste, co sa tykalo doktorov: chodi s babami k doktorom len on, to maju taky zvyk od maleho detstva ze chodil vzdy on, tym padom aj platil za lieky, zubara a pod. ona na sude povedala, ze zubara plati vylucne ona... doniesol dve potvrdenia, kedy zaplatil zubarske ukony a dalsie veci. tak sa pekne znemoznila. vsetko vsetko treba mat zdokladovane. od toho pojednavania mame veeeliku krabicu a odkladame kazdy jeden ucet z obchodu, lekarne, vsetko. minimalne aspon posielat postou peniaze, internetbanking, alebo na podpisany prijmovy doklad.

svetluska82
25. okt 2014

moj ex plati 27 euro, a uz nic ine. Cize Vianoce, narodky, meniny, kruzky odignoruje so slovami, že mi plati vyzivne. Takze pre mna 200 euro veeelmi slusna suma plus to co si popisal. Zial,niektore zeny su fakt na peniaze, kedze same su neschopne sa postavit na vlastne nohy. Syna si neberie vobec. teda raz cez leto na den a to homusime doviest, cize nejakych 300 km precestujeme tam a 300 km spat. Podla mna sa staras v ramci moznosti nadstandartne.

sue
25. okt 2014

No....ak sa nedohodnete,tak jedine sud. Ex urcite nepriklepnu viac... Sadla by som si s nou a snazila sa uprimne vylozit karty na stol...ake mas prijmy ty,ake ex a ake mate spolu vydaje na dieta. Malo by to byt na polovicu... Co sa tyka tej choroby,tak je to tiez na dohode,ale ak dieta ochorie u mamy,malo by sa tam aj doliecit,nevlacila by som ho chore hore dole,ale umoznila otcovi starostlivost o chore dieta u seba doma....

28hanka28
11. nov 2014

nečítam komentáre, ale môj nazor je, že keby môj ex platil 200e plus to šetrenie a ešte aj veci, tak drzím pusu a krok, asi tak . . .

cukricek20
12. nov 2014

ja na obidvoch synov dostavam 200e a z toho im platim a kupujem uplne vsetko,a z toho jedem syn je zdravotne tazko postihnuty,a mladsi pije umele mlieko a este plienky,,takze tak,,

timeadam
4. nov 2019

Platis dosť, lebo platis viac ako 200, aj keď nepravidelne, daj si pozor či sa dobre stará o dcérku, aký má s ňou vzťah citový hlavne, aby psychika dcéry bola v poriadku aby bola stastné zdrave dieťa, to je najlepší vklad do buducnosti a dieťa v chorobe má byť doma ale záleží kde má lásku a starostlivost a kde chce byť a môže. Nie všetko sú šaty a hračky a jedlo to je nič v porovnaní s laskou, nebude láska toto bude zbytočné a možno nenavidené ale ide o VZTAH o kvalitu, hľbku vzťahu, to je najviac čo dať dieťaťu.