Mám nárok na výživné na mňa, aj keď sme neboli zobratí?

monicek111
19. máj 2011

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mám nárok od otca môjho synčeka, s ktorým sme nežili v spoločnej domácnosti, ani sme neboli zobratí, požiadať súd o určenie výživného pre mňa, nakoľko som vo veľmi zlej finančnej situácii a on mi navyše dobrovoľne prispievať nechce? Počas tehotenstva mi neprispel na nič, ani na výbavu dieťatka... včera sme mali súd ohľadom výživného a úpravy styku so synom, súd mu vyrúbal 200 euro. Na návrhu uvádzal príjem 800 euro. Ďakujem za odpoveď

gumimaci
19. máj 2011

Ahoj,
neviem presne ako to je, ale ak mas vydokladovane kolko ta stala vybavicka, tak on ti ma zaplatit polovicu,. tiez mas narok aby na teba prispieval tusim do 2 rokov, ale niesom si ista, ci to nebolo treba zaziadat este v tehotenstve alebo kratko po porode... skus sa popytat na socialke...

klincek
19. máj 2011

ahoj @monicek111,
narok na vyzivne nemas, kedze nie ste ani ste neboli manzelia. ak vsak mate spolu dieta, teoreticky by si este mohla mat voci jeho otcovi narok na primerane vyzivne najneskor odo dna porodu max. na 2 roky a tiez mozes ziadat uhradu nakladov spojenych s tehotenstvom a porodom. to ale zavisi od toho, aky stary je vas syn. ak ma viac nez 3 roky, je to uz vsetko premlcane.

sarzan
2. jún 2011

200e mu dali dost...si vyrataj kolko ta vyjde male mesacne-to si potom od tych dvesto odrataj-nemas to dost na tu vybavicku a pre seba? ved ho financuje len on

annaopialova
2. jún 2011

ahoj nemas narok ale mozes poziadat o zvisenie vyzivneho on sa urcite odvola ale trvaj si na svojom ved teraz je ozaj vsetko drahe bud ti to sud zamietne alebo schvali

ela2710
2. jún 2011

@sarzan 😀 toto co si tu napisal hadam nemyslis vazne 😀 ze 200 eur je dost na vybavicku? 200 eur je dost na mesacne naklady na dietatko? 😀 no som sa teraz dobre pobavila...mas deti? vies kolko take dieta cloveka ,,stoji" mesacne? rataj tak priemerne 3 balenia pampersiek .to robi tych 48 eur, detska kozmetika, mydielka, vlhcene obrusky tych 20 eur, nas maly ma napr. suchsiu pokozku, teda len na hydratacne kremiky davame mesacne tych 15 eur, teraz ide leto male potrebuje opalovaci krem, to je minimalne 15 eur, ked idu zubky potrebuje rozne kremiky na dasienka - my davame na to 4 eura mesacne a malemu pomahaju, dalej ak maminka nahodou nekoji na umele mleiko minie tiez minimalne 60-70 eur mesacne, maleho uz aj prikrmujeme teda aj tam ide dost vela penazi, ja osobne miniem na oblecenie pre maleho tych 50-80 eur mesacne (niekedy i viac) a to neratam hracky - teraz su velmi drahe, len na den deti som zacalovala 35 eur, to neratam narodeniny, meniny, oslavy, neskor skolku, skolu, s ktorou je spojene skolne, cestovne, strava, ...a cim je dieta vacsie, tym viac stoji jeho oblecenie, strava, hygienicke pomocky,...teda by som ani zdaleka nepovedala, ze ho financuje len jeho otec...
vyrataj si kolko ta stoji prvotna vybavicka: postielka, prebalovaci pult, vanicka, kocik,... a pochopis, ze 200 eur je vlastne nic, to dieta musi aj niekde byvat, si myslim, ze na jedneho rodica je toto vsetko platit privela, my platime len za najom 300 eur a neviem si predstavit, ze by som na toto vsetko bola sama a moj priatel by mi dal ,,az" 200 eur mesacne, to by mi s mojou materskou nestacilo ani na najom

@monicek111 ahoj, co sa tyka tohto podla mna mas narok na vyzivne i pre seba, moja kamaratka si teraz dala od byvaleho vyzivne, pri com im dietatko uz zomrelo ☹ ale i tak mala na to narok, kedze nechala studium a teraz sa k nemu vratila. Ale vseobecne do 2 ci 3 (neviem presne) rokov mas narok na vyzivne i pre seba, treba sa ale poradit s pravnikom, ako to presne je. Ale mas napr. narok (neviem ci si ho vyuzila) ziadat polovicu financii z penazi co si vynalozila na kupu hlavnej vybavy a to napr. kocik, postielka, vanicka, prebalovaci pult - z takychto vacsich financnych obnosov mas narok na polovicu, mozes si ju uplatnit, moja mama si uplatnovala polovicu u mojho biologickeho otca, no ten odmietol prispiet a tak to riesila cez sud, a samozrejme vyhrala 😉 ste rodicmi obaja a tak na vacsich nakladoch ako je ta vybavicka si mozes vyziadat polovicu. A kedze vyhras sudne poplatky bude platit on 😉 a ak nahodou otec tvojho dietatka zaraba viac nez priznal pred sudom a mas na to dokazy, mozes vyziadat na dietatko este vacsie vyzivne 😉

hajanka
2. jún 2011

@ela2710 s tvojim prispevkom sa 100%-tne stotoznujem.

@monicek111 narok na vyzivne mas ak je otec zapisany v rodnom liste dietata, to je jedina a hlavna podmienka. Nemusite byt ani manzelia ani zit v spolocnej domacnosti. Ak nie ste manzelia mas narok aj na "prispevok nevydatej matke a prispevok zalahnutia" znie to smiesne ale je to tak, po dobu 2 rokov od narodenia dietata, mas narok na uhradenie nakladov spojenych s tehotenstvom a porodom a kupou vybavicky. Do nakladov spojenych s tehotenstvom a porodom sa rata napr. tehu oblecenie, obuv, vitaminy, spodne pradlo, vybavicka pre novorodenca, potreby do porodnice. To si vsetko musis uplatnit cim skor, lebo po troch rokoch ti vyprsi. Otec je povinny vyplatit tieto naklady a prispevky spatne a ty ako matka si oslobodena od sudnych poplatkov a pridelia ti aj pravnika ak si ho nemozes dovolit.

len sa neboj a obrat sa na urad socialnych veci a rodiny, tam ti poradia, aj pomozu s vypisanim vsetkych ziadosti a navrhov na sud, drzim palce...

maggie59
3. jún 2011

@sarzan
Ty sa citas co pises???Sak len kocar stoji 2x tolko. Vidno ze si nejaky zakomplexovany chlap, tak ako vsetci co vedia len deti robit a potom sa ked treba platit, tak to uz nie

nikita308
3. jún 2011

ahoj... máš nárok na výživné pre nevydatú matku a pri výživnom na dieťa si si mohla pýtať, aby ti zaplatil polovičku výbavičky... 🙂