Muž je v zahraničí, ja na Slovensku. Kde podať žiadosť o rozvod?

silvia84
21. mar 2013

Zdravim vas, som v komplikovanej situacii.
Do konca februara som zila s muzom a dietatom v zahranici. Situacia bola neznesitelna, s jeho povolenim som aj s dietatom odisla na sk.
Sme obaja slovaci ktory sa vzali na urade v zahranici.
Moje dieta ma trvaly pobyt tu aj v zahranici (neodhlasila som nas), ja uz iba tu. Donedavna sme v zahranici mali problemy a boli
isti cas neprihlaseni na pobyt tam. Muz teraz nahlasil len seba a syna, lebo ja nie som fyzicky pritomna.
Oslovila som advokatku v zahranici, ta mi povedala, ze mamprist sa nahlasit, kontaktovat ju ze som tam a ze vyzivne na dieta
ziskam len vtedy ked preukazem ze si hladam pracu(dost divne)
Kazdy den chodim na pohovory kade tade, moje dieta bude mat europsku karticku poistenia, no ja ju mat nemozem, ze nie som prihlasena.
Tiez komplikovane. Kedze som bola domestikovana, mam recovu barieru co sa cudzej reci tyka a manzel ktory sa chova
psychopaticky a este ma aj verejne ohovara odmieta akokolvek spolupracovat.
Kedze je zivnostnik a ja som bola zena v domacnosti, vsetko bolo nahlasene cez neho.
Viete mi povedat, kedze tu mam trvaly pobyt, ci si mozem podat ziadost o rozvod na slovensku?Bude mu dorucena?a ako
to asi bude prebiehat?Mozem dostat vyzivne nech aspon zaplatim malemu skolku?Je z toho smutny.
Kto bude platit trovy konania?ja mam posledne eura na stravu, skolku si nemozem dovolit, este nemam pracu ale intenzivne hladam.
Chcem sa prihlasit aj na urad prace, no stale verim, ze nieco najdem.

silvia84
autor
21. mar 2013

Este nieco - nemam problem tam ist, ale nemam na to peniaze, navyse nechcem po tak kratkej dobe nechavat prcka sameho:/ Navyse mam vkuse nejake pohovory a ukratila by som sa o sancu konecnepracovat.Preto by som bola stastna keby to slo aj tu na Sk.

kristiii
21. mar 2013

@silvia84 neviem teda či sa niečo nezmenilo ale nepredpokladám: ja som podávala žiadosť o rozvod minulý rok-v Čechách lebo sme sa s bývalým brali v čechách, ALE: keďže ja som odišla s malým na slovensko, musela som podať hneď na to žiadosť o vysporiadanie malého /Dohoda o úprave práv a povinností k mal.dieťaťu alebo ako sa to presne volá/ a to na SLOVENSKU, nakolko malý žije so mnou na Slovensku a to je rozhodujúce. Až potom sa bude riešiť rozvod, najprv musí byť vysporiadané dieťa, dovtedy Vás nikto nerozvedie. Inak myslím že takéto informácie by ti mali poskytnúť bud na slovensku na sociálke alebo na úrade práce, neviem kde to tu spadá, nás takto informovali na sociálke v čechách a následne pri podaní žiadosti o rozvod na českom súde

kristiii
21. mar 2013

@silvia84 jaj a čo sa týka toho výživného, samozrejme že možeš žiadať aj keď si nezamestnaná, ja tiež onedlho budem lebo mi skončí rodičák, to predsa nevylučuje povinnosť otca podielať sa na výžive a výchove drobca

klincek
22. mar 2013

@silvia84
pre zistenie sudu, prislusneho na rozvod a veci s tym suvisiace, si sem dala malo informacii.
v akej krajine ste sa brali a v akej ste zili? ako dlho? kolko ma syn rokov? kde sa narodil? ma len slovenske statne obcianstvo? kto sa od neho staral od jeho narodenia? bola si s nim na materskej a RD ty po cely cas?
dokedy ti manzel dal povolenie na vycestovanie dietata?
ak na tie otazky nechces odpovedat na fore, napis mi IP. mozem sa ti na to pozriet.

silvia84
autor
22. mar 2013

ahoj, tak som poslala spravu.Kristi, chapem a dakujem. Nas uz raz na moju ziadost rozvadzali, no podla slovenskych zakonov, preto premyslam, ze pojdem vpondelok popytat sa na okresny sud. Dnes mi advokatkapisala, ze ak ma zacat rozvod, musim ist do Luxu na nejaky cas a ze najlepsie zit s nim pod jednou strechou!des a hroza :( O to dieta bude najvacsi boj, prosila som nech sa rozvedieme v klude, ze budem vzdy napomocna k tomu aby boli spolu co najviac, ze mu aj polovicu penazi necham na cestu, ale ako som odisla dohnal to do extremov. Jemu nerobi problem zneuzivat maleho, citovo ma cez neho vydierat alebo mu v nervoch povedat veci voci matke, ktore homozu zmiast a ranit, zapliest do sporu dospelych, to ma serie najviac:(((

kristiii
24. mar 2013

@silvia84 no to vraveli aj nám že by to bolo najjednoduchšie, resp. najrýchlejšie keby sme do rozvodu žili spolu pod jednou strechou, čo som ja teda rázne odmietla a donútila ho do tej žiadosti dať že súhlasí že malý bude so mnou na Slovensku. Lenže ja som v tej dobe nanho mohla podať trestné oznámenie tak súhlasil so všetkým, ako 3 mesiace uplynuli tak začal už tiež vymýšlať a tiež sa ešte obávam čo bude vymýšlať na súde a do budúcna..

silvia84
autor
24. mar 2013

ach jo, caka nas asimasaker:( mne dnes herec napisal, ze pride sem a berie nas spat do zahranicia a ze nebudem klast odpor a to mam brat ako fakt!:(aj sa vyhraza

kristiii
24. mar 2013

@silvia84 fúha, jaký milý, hlavne si odkladaj takéto smsky

silvia84
autor
25. mar 2013

to je nic Kristi, uz mi aj napisal ze sa budem zvyijat v krci a ze ma zlomi v pase...
a to nie je vsetko...dnes som obehala vsetky urady, kriminalku, mojsyn je resident, to znaci, najlahsie riesenie sa vratit do zahranicia a vratiti sa s papierom ze ho beriem legalne, keby ma obvinil z unosu, som v prdeli ako jarny sneh..caka ma mesiac pod strechou so psychopatom.

kristiii
25. mar 2013

@silvia84 no to áno, ja som mala súhlas ale viem že to kontrolovali že či s tým súhlasil, len som na to mala dokaz tak mal smolu...ale budem ti velmi držať palčeky lebo viem čo asi zhruba prežívaš

silvia84
autor
25. mar 2013

budem trvat na tom abyho sud odporucil k psychologovi, Kristi, neviem, je tonocna mora, len o tom tak velmi nepisem

kristiii
26. mar 2013

@silvia84 a nevieš sa tam nakontaktovať na nejaké centrum pomoci? Ja som bola v kontakte s jedným utajeným azylovým domom v Brne, keby bolo najhoršie.

silvia84
autor
27. mar 2013

jas nim musim byvat, lebo tam mam este pracu, robim nocne, dieta by nemalo s kym byt..no on sa tvari ze prichadzam navzdy, chce malemu vziat odtialto vsetky veci, maly mi place ze chce byt s nim, ja uz nemam ani fuka, ja neviem co robit..ked po mesiaci dostanem papier od sudu neviem ako odidem, je to 1200 km a on urobi peklo, bude plakat pred malym, boze, ja neviem co robit...uz naozaj zvazujem, lebo maly ho lubi, ze sa idem vzdat vlastneho zivota a zit s nim lenkvoli dietatu, on je psychopat a ja bezmocna...obehala som urad soc. veci, kriminalku, volala na urad na medz. ochranu deti, hovorila s advokatkou, kebyze tu podam o rozvod a on ma uda, ze som uniesla krpca, moze byt sud podla advokatky aj o pol roka a nemam garantovane ze ho prisudia mne, to by som potom mohla stratit dieta a uz sa len chodit stazovat do Haagu a skoncila ako tie nestastne matky v tfv, keby som aspon peniaze na advokatku mala, za vykon 50 eur, povedalami, ze som tak pravne komplikovany pripad, ze to bude casovo aj financne velmi narocne..navyse mam problem kopec veci preukazat, kedze uradne veci su vsetky v zahranici a ja nemam ani potvrdenia ani nic.. som tak zufala, keby aspon to dieta - ze ho lubi, ze chce byt s tatinkom, no ked na mna muz huci, maly krici tiez, vsak co z neho vyrastie v takej domacnosti, ja uz som stratila samu seba 😔

silvia84
autor
27. mar 2013

v nedelu po nas pride:(

kristiii
27. mar 2013

@silvia84 tak rada by som ti pomohla keby som mala ako, tiež som žila nejakú dobu zmierená s tým že s ním zo strachu čo bude zostanem, mne pomohlo paradoxne jedine to že ma zmlátil a že som bola nútená zavolať policajtov. Inak by som tam asi hnila doteraz. No neviem čo ti poradiť...

silvia84
autor
27. mar 2013

ja mam ponaucenie, ked ma udrie nabuduce, idemkdoktorovi a budemmat na to papier, lebo sud ti bez papiera nic neveri:( dakujem

modrazaba
21. apr 2013

@silvia84 A neskusali ste sa kontaktovat na centrum medzinarodnej pravnej ochrany deti a mladeze - tak nejako sa to tusim vola; oni pomahaju slovenskym mamickam v zahranici co maju taketo problemy aj poradenstvo robia pokial viem

silvia84
autor
21. apr 2013

ano, volala som aj s nimi, tiez mi odporucili respektive sa priklonili k navrateniu dietata do krajinyobvykleho pobytu

ivetkabab
6. máj 2013

@kristiii
@silvia84 ahojte mamicky.Chcem sa opytat ako ste dopadli na sude a hlavne ma zaujima vyzivne.Ja som mala dnes sud o vyzivne.Ex priatel,otec mojho syna 18 mesacneho je cech.Neprevzal zasielku a tym padom nedosiel na sud.Sud mi dal este jedno rychle konanie a pokial nebude suhlasit s vyzivnym/co urcite nebude/ tak to posiela na medzinarodny sud v Prahe.Ze vraj sa mam pripravit na to ,ze sa to bude tahat aj roky.Vsetko budu skumat.A ja na vlastne naklady budem tam chodit ako na hodiny klaviru.Nechapem to.Tu zijem,byvam,robila som a ja mam sa sudit u ex ?????S CR a uradmi mam strasne zle skusenosti

kristiii
7. máj 2013

@ivetkabab ahoj fúha, ja som zatial nedopadla nijak, nám ešte totižto neprišlo ani predvolanie na súd /podávali sme ho v septembri 2012/, my máme zatial spísanú dohodu ale je mi jasné že bývalý bude tiež špekulovať a snažiť sa výživné znížiť takže uvidíme, keď to tak čitam, aby som sa s ním roky ťahala, to sa potom ani nedivím že sa na to kolko ženských radšej vykašle

ivetkabab
7. máj 2013

@kristiii a byvas na SK aj si odala ziadost?no spsana dhoda vam je na nic.ak ju on nebude dodrzovat tak nic nezmozes.sud to neprikazal.EU zakony u postavene ,tak aby matka nebola chranena vobec.no mne nesuhlasui s nicim,tak som zvedava .Ja si neviem predstavit ako a bdem cestovat na kazde pojednavanie do Prahy a este si to vsetko aj hradit

kristiii
7. máj 2013

@ivetkabab tak mne zatial ex peniaze posiela podla tej dohody čo máme podanú na súd ale podla posledných návštev mi je jasné že na súde sa chystá hrať chudáka čo nemá ani na chleba, tak uvidím, ja ho už mardám, snažím sa najsť takú prácu aby som nebola od neho závislá

ivetkabab
7. máj 2013

@kristiii aj as je t pesne tak isto.no on je Cech tak mam problemy.Posielaju mi to z nasho sudu na Europsky do Prahy medzinarodny.Nechapem