Odvolanie proti rozvodu je na krajskom súde. Ako to bude s priezviskom dieťaťa?

mima1959
19. sep 2012

Sedím tu s kamoškou a diktuje: min. roku bola rozvedená, odporca podal odvolanie, ktoré trčí na krajskom súde od augusta min.roku. Nežijú spolu už od podania návrhu. Kamoška má priateľa, s ktorým je tehotná. Dieťatko sa má narodiť v marci a bojí sa, že ak dovtedy nebude rozvedená, dieťa bude musieť mať meno po "skoro exmanželovi." Ako je to so zápisom mena do rodného listu na pôrodnici? Ďakujeme Vám.

eaka
19. sep 2012

Dieťa narodené do 9 mesiacov od rozvodu je stále považované za dieťa ex-manžela.. :-/
Na krajský úrad treba denne volať a urgovať svoju vec.. ale či to pomôže vo veci priezviska dieťaťa..nemám tucha..ale snáď on sám nebude chcieť, aby sa volalo dieťa po ňom a keby sa oficiálne aj na začiatku "muselo", tak to s radosťou podpíše, aby ste to zmenili...
Ale rozvod by bolo treba popohnať..

Teraz čítam ešte raz...tak bola rozvedená, či nebola???

klincek
19. sep 2012

ak by to ten krajsky sud stihol rozhodnut este tento mesiac, sanca tu je..ale pokial nie, tak ma kamoska smolu. totiz ak sa dieta narodi do 300 dni po rozvode manzelstva, za otca sa povazuje byvaly manzel. no a pokial by sa kamoska do narodenia dietata rozviest nestihla (t.j. ak by to na krajskom sude trcalo do narodenia dietata), tak samozrejme otcom je tiez manzel.
v tychto pripadoch do rodneho listu automaticky pisu manzela (exmanzela). potom treba dat na sud navrh o zapretie otcovstva voci (ex)manzelovi, a napisat tam, ze otcom je terajsi partner. po skonceni konania (ktore samozrejme preukaze, ze otcom nie je ex-manzel) pojdu rodicia (ti skutocni) na matriku a tam na zaklade ich suhlasneho vyhlasenia zapisu do RL dietata otcovstvo partnera matky..dufam, ze pisem zrozumitelne, je hrozne vela hodin 😉

sissy27
20. sep 2012

je to tak ako píše @klincek ... a treba aj budúcemu exmanželovi vysvetliť, ako sa veci majú, že ak bude zdržovať a naťahovať rozvod, tak bude toto dieťa právne jeho a bude teda požadovať výživné, nech sa uvedomí 😉

janulka188
24. sep 2012

dobry den.na krajskom sude mi to trci uz 13 mesiacov :(som momentalne v 4 mesici tehotenstva s priatelom. kedze niesom pravoplatne rozvedena ,tak dieta sa bude volat po "manzelovi",comu sa da vyhnut jedine tym ze nas sud rozvedie a ja sa vydam za priatela,a tym by bolo dieta zapisane ako jeho.problem je ze byvaly to natahuje a vyhraza sa ze na dieta bude mat ako rodic -uvedeny v rodnom liste take iste pravo ako ja ,pokial mu sudom nepride ze nieje biologicky otec-co su dalsie natahovaice....kedze ja mu dieta ktore nieje jeho nedam ,je schopny sem prist s policiou a robit problemy,kedze osobne si myslim ze je psychicky labilny a schopny vsetkeho,aka je sanca sa tomuto vyhnut ,v pripade ze by sud dovtedy nespravoplatnil rozudok ???

slavka034
24. sep 2012

janulka ak vás súd dovtedy stihne rozviesť(čo pri dnešnej rýchlosti silno pochybujem) tak ako píšeš stačí ak sa s priateľom zoberiete a v tom prípade bude v RL zapísaný ako otec on....ale ak to tvoj bývalý naťahuje a ty sa nemôžeš vydať bez právoplatného rozsudku tak ja by som Ti radila hneď po pôrode podať na príslušný súd žiadosť o zapretie otcovstva.Tvoj "manžel" tým že bude uvedený ako otec (kedže budeš v čase pôrodu vydatá ešte za neho tak iná možnosť nie je)v rodnom liste Ti nemá ako robiť problémy takže ani keď príde s políciou neporieši nič..)..takže ničoho sa neboj a môže byť aj "400x na hlavu" v tomto prípade bude bezmocný...)a urguj súdy aby ťa čím skôr rozviedli...