Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

odbornicka
autor
14. okt 2013

@nikusik1990 ahoj, určite si v rámci vysporiadania BSM žiadaj predplatné ( zapocitanie ) tej pôžičky, podľa toho či sa tým kupovala vec asa spoločná alebo len ňieco co je pre jeho potreby a ostáva jemu si uplatňuje buď polovicu alebo celu sumu.

odbornicka
autor
14. okt 2013

AHOJTE BABY, NESTÍHAM ODPISOVAT DO FÓRA NA VAŠE DOTAZY,TAK RYCHLO, AKO BY SOM SI ŽELALA. Ak potrebujete poradit, tak mi napíšte radšej do IP, resp. Vo Fotoblogoch je PRÁVNA SKUPINA, v ktorej sa tiez mozete poradit. POZDRAVUJEM VÁS, Vaša Odbornicka 🙂 🙂

majka8657
14. okt 2013

@tajomna21
@odbornicka Dievcence dakujem za radu ano policajti boli u nej a vsak nechcela podat trestne oznamenie moc sa boji a potvrdenie od lekara este nemame ale sestra sa chysta k lekarovi pretoze tie modriny su hrozne...fotodokumentaciu ideme urobit este dnes....neviem ci na advokata zrovna budeme mat ale je moznost ze sa bude obhajovat aj sama....

machiabeli
26. okt 2013

Dobry den,odporucila mi sa tu opytat znama. Potreboval by som informacie ohladom mimosudneho vyrovnania. Tyka sa to autonehody kedy zrazil sofer moju manzelku (vinnik bol sofer) ja som mal lahke zranenie(len opuchnuta narazena noha) horsie obysla manzelka... Nema sice nic zlomene ale bolesti, nemoze chodit, hybat sa poriadne, otocit sa v noci na posteli je umenie ☹

sisa1320
28. okt 2013

Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť. Mám 2-masačnu dceru s parnerom s ktorým nie sme zosobášený ale rozchádzame sa. Dá sa dohodnúť o výživnom a starostlivosti medzi sebou ? alebo to musí isť sudnou cestou? v prípade žeby to muselo isť sudnou cestou, malá ma priezvisko po otcovi- prihliada sa na tom ohľadom starostlivosti? dakujem

tajomna21
29. okt 2013

@sisa1320 Najlepsie je to cez sud, dat navrh na vyzivne a zaroven aj upravu rodicovskych prav ... tu mozte urobit aj dohodu a sud ju schvali .... ale urcite by som to riesila sudne!!! Priezvisko dietata myslim nema preco hrat ulohu v uprave styku s rodicom ... podstatne je, ci je otec zapisany v rodnom liste a nie ako sa vola dieta.

sisa1320
30. okt 2013

@tajomna21 dakujem pekne...a ked sa dohodneme medzi sebou, tak to aj tak musi isť sudom? nebude to zbytočne?

tajomna21
30. okt 2013

@sisa1320 ako dnes sa dohodnete, zajtra mu nieco preleti pod nosom a uz to nebude platit .... ja by som sla na 100% sudne urcit vyzivne a ak mu veris co sa tyka starostlivosti, to mozte aj bez toho vyskusat .... ale vyzivne by som trvala na sude

sisa1320
31. okt 2013

@tajomna21 dakujem za radu

p.j.jacky
31. okt 2013

prosim o radu.Ex mi chce vziad dieta 2,5 rocne.sudom bola pridelena mne,ale podnika veci aby ju ziskal.v stretavani s otcom nebranim.Co robit? prosim info do IP,dakujem

marietta123
4. nov 2013

Pekný den prajem,veľmi by ste mi pomohli,keby ste sa vyjadrili prosím k tomu,že kedy môžem podať návrh na úpravu styku detí s otcom,ked rozvod bol 2 roky dozadu a otec si ich neberie,lebo to nemáme určené,či je tam nejaká doba,ktorú musím dodržať alebo môžem podať teraz a ešte on má majetok nadobudnutý pred naším manželstvom,ktorý je výlučne v jeho vlastníctve,sľúbil však,že dediť ho budú naše spoločné deti,lebo deti s prvého manželstva si už vyplatil,neni však spísaný žiadny papier a po jeho smrti majetok dedia všetky štyri deti,aký papier by sa mal spísať,kedže závet je napadnuteľný.Dakujem

bambino16
5. nov 2013

Dobrý večer,potřebovala by som poradit ohladom urcenia otcovstva.moj ex priatel bol vypocuty sudom otcovstvo neuznal,ako a kde si mam poziadat aby mi spisali,ziadost aby súd uznal otcovstvo,

barbora258
6. nov 2013

Ahoj tiez by som chcela poprosit o radu.S ex priatelom sme boli spolu 7rokov ked sa nam narodil syn prestalo to medzi nami fungovat a pred rokom som nas vztah ukoncila.Syn ma uz 3roky a otec mi kazdy mesiac posiela 100eur na ktorych sme sa medzi sebou dohodli aj na navstevy za synom chodi kazdy den pretoze to nemame sudne vysporiadane.A preto chcem poprosit o radu ako postupovat ak to chcem dat k sudu a mat to vsetko vysporiadane (vyzivne aj navstevy).Dakujem

tajomna21
7. nov 2013

@barbora258 no treba podat na sud navrh na urcenie vyzivneho a upravu styku s dietatom ..... na nete najdes plno vzorov .... do ziadosti na vyzivne uved tak, ako ze dohodnuti a starostlivost o dieta daj nejaky navrh, mozno aj to mate dohodnute .... podla mna kazdy den nie je vhodne, pretoze to obmedzuje aj teba a nejaky vaš samostatny spolocny program .... ale je to moj nazor, navrhni si ako sa ti hodi samozrejme

barbora258
12. nov 2013

@tajomna21 Mas pravdu dost ma to obmedzuje...Chcem sa este spytat ci moze dat aj ex priatel nejaky navrh na sude alebo z niecim nesuhlasit..a ci by mu sud v tom vyhovie!!!pretoze mi povedal ze ak to dam k sudu bude ziadat o striedavu starostlivost ☹ (maly ma 3roky).

lucia778
12. nov 2013

@odbornicka v máji tohto roku som podala návrh na určenie otcovsta a návrh na výživné(malý má 14m, a jeho tzv.otec je zavretý) v auguste mi prišlo zo súdu aby som zaplatila súdny poplatok.Nato som podala papiere o oslobodenie od súdnych poplatkou( podané to bolo v auguste).Odvtedy sú to 3 mesiace a neprišlo mi zo súdu žiadne vyjadrenie či ma oslobodili alebo nie a kedy bude termín pojednávania.Medzitým tu bola voľaká pani aj s mestským policajtom(bývam u rodičov)a sa ma pýtala na pomery,ským všetkým tu bývam atď.a od vtedy vonkoncom nič.Chcem sa ťa spýtať akú lehotu má súd aby mi poslal vyjadrenie a kedy by mi mohli dať termín pojednávania,a či s výživným mi vyhovejú ako mám v návrhu(100€/mesačne+zaplatiť všetký trovy konania)ak on sedí ale pracuje tam.Ďakujem

ewinah
12. nov 2013

dobry vecer tak ja mam problem taky ze zobrala som si do nahradnej starostlivosti brata sud som vyhrala uz mi bol doruceny aj rozsudok ale potrebujem pravoplatnost ale problem je v tom ze moji rodicia ho neprevzali a ani neprevezmu ako to potom funguje ked to neprevezmu kedy mi nadobudne pravoplatnost?dakujem

macicka66
13. nov 2013

Prajem pekný deň, chcela by som sa informovať. Som rozvedená a mám 9r. dieťa, môj ex nemá žiaden záujem stretávať sa s malým, nakoľko má "svoju novú rodinu" počas súdu sme sa mali dohodnúť, že kto ho bude vyzdvihovať nakoľko ex-svokrovci sa všade tlačia aj tam kde nemajú. zasahujú do výchovy dieťaťa. Ja mám tiež priateľa a moje dieťa si naň veľmi zvyklo samo mu začalo hovoriť OTEC, TATÍK... nikto mu to neprikazoval sám sa rozhodol. exovci s tým nesúhlasia a vždy ho za to napomínajú. No teraz sa chcem odsťahovať za prácou aj s malým a priateľom a bolo mi povedané, že mi na to musí dať ex súhlas. Pýtam sa prečo ak nemá záujem byť ani v jeho určený čas s malým. aj tak ho vyzdvihujú exovci a nie ex. trávi s ním možno cca pol dňa a to je všetko. platí mi 35€ výživné z priateľkinho účtu. požiadala som o zvýšenie tak uvidíme. Vždy v dohodách ustupujeme len mi a nikdy nie ex. Už ma to nebaví robia si čo len chcú a pripadá mi že všetci sú na ich strane...

clubforyou
13. nov 2013

Dobrý deň, chcela by som sa informovať manžel má 20 ročnú dcéru z prvého manželstva ktorá ešte chodí na strednú školu teda opakuje ročník pretože nezmaturovala aj keď do dnešného dňa nevieme prečo iba nerobila opravné skúšky, ale opakuje celý ročník. Výživné jej riadne platí vo výške 82€ dali sme teraz žiadosť na zníženie výživného leby my máme svoje 2 deti. Jedna dcérka má 3,5 roka nastúpila v septembri do škôlky a druhá má 1,5 roka. Tak sa chcem opýtať či je možné že nám ho znížia, manžel má čistý príjem 400€ a ja som doma na rodičovskom. Ďakujem.

tajomna21
13. nov 2013

@barbora258 samozrejme, ze moze dat aj on navrh, a taktiez moze aj nesuhlasit s tvojim navrhom .... ak je s tebou dohodnuty, preco mu vadi, ze to chces mat na papieri? ak ma cestne umysly, tak nema preco nesuhlasit .... co sa tyka toho, ze sa vyhraza striedavou starostlivostou ... tak poziadat o nu moze, druha vec je, ci tak aj skutocne urobi, ci to nie je len zastrasovanie ... ak je dobry otec a vie sa postarat o vase dieta, preco ti vadi, ze by chcel striedavku?

lianka2
14. nov 2013

@macicka66 ahoj. a to akože môžu ex svokrovci vyzdvihovať deti? môj tiež so mnou vôbec nekomunikuje, ani sa neodzdraví, tiež si prišiel po dieťa so svojou mamičkou, ktorá so mnou začala riešiť, ako sa budú s dieťaťom oni stretávať. veď to má riešiť otec, nie? tiež sa mamička do všetkého musí montovať, ako do nás, kým sme boli spolu, tak aj teraz po rozvode. a on len poslúcha...

macicka66
14. nov 2013

@lianka2 teoreticky je to len na tvojej dobrej vôli. Len neurob tú chybu ako ja, že sme im povolili a teraz vyskakujú. Jedine čo ma na tom zachránilo, že to bola len ústna dohoda aby ho starý rodičia vyzdvihovali a nieje to podložené na súde. Inak by sa ti mohlo stať že si budú nárokovať cez súd. Vždy keď budeš písať či už cez súd vždy tam uvádzaj len otca dieťaťa. Ja to mám tiež tak bez rodičov si ani neprdne...

lianka2
15. nov 2013

@macicka66 my máme stretávanie neobmedzene, ale jeho záujem nechápem. mesiac a pol nič, potom došiel s mamičkou, potom zas mesiac nič, tak som zvedavá, či to nedal na súd. jasnačka, že na rozsudku je písaný on, aj som to jeho mamičke povedala, ale podľa nej je úplne jedno, či to rieši so mnou ona alebo on.

macicka66
15. nov 2013

@lianka2 ty niesi povinná vôbec rozprávať s ex svokrovcami a nie nieje to jedno. Ja som svojím exsvokrovcom povedala, že buď bude po momjom alebo nech si po syna chodí len biologický otec. Ty im niesi povinná ani dvíhať telefón nieto ešte s nimi rozprávať... =D

lianka2
16. nov 2013

@macicka66 veď som im to aj povedala, že to má riešiť on ako otec a nie mamička. no ale podľa nich to je jedno. to ich zmýšľanie je nepochopiteľné. on vôbec nemá o malú záujem, robí len to, čo chce mamička. hrozní sú tí chlapi. drž sa. pa

macicka66
16. nov 2013

@lianka2 aj ty sa drž ahoj

moluin
16. nov 2013

Dobry den.
Prave teraz prezivam asi najhorsie obdobie vo svojom zivote, aspon dufam, ze ma uz nic horsie cakat nebude. Rozvadzam sa, ale manzel mi to velmi komplikuje. Cele nase manzelstvo trvalo rok a mame aj krasnu dcerku, ktora ma teraz uz 1 rok. Manzel od zaciatku nasho manzelstva casto odchadzal z domu a nechaval ma samu. Kedze sme byvali v jeho byte, casto nas z neho aj vyhadzoval. Jeden krasny junovy den nas surovo vyhodil z bytu aj s 9 mesacnou dcerkou. Odisla som k rodicom s malou dcerkou a rodicovskym prispevkom. Ked som si od sudu ziadala v ramci predbezneho konania vyzivne, aby sme mali z coho zit, sud mu urcil sumu 60Eur a z toho je 20 Eur danovy bonus, ktory si uplatnuje u zamestnavatela, takze jeho mesacne naklady na dcerku su len 40 Eur mesacne. My dve s dcerkou mame mesacny prijem 280.70 Eur a on ma plat okolo 1000 Eur. Na mojho manzela neplati zakon o tom, ze dieta ma mat rovnaku zivotnu uroven oboch rodicov, nakolko ma kontakty na spravnych miestach. Podarilo sa mu vybavit aj stretavanie s dcerkou bez mojej pritomnbosti a to kazdu sobotu aj nedelu v mesiaci a to bez mojej pritomnosti, takze ja nemam moznost urobit si nejaky program s derkou cez vikend. Na prvom pojednavani nas nerozviedli, nakolko manzel poziadal o odbornu pomoc. Manzel so mnou vobec nekomunikuje. Pri odovzdavani dcderky mi nepovie, co dcerka robila...ci spala, kedy a co jedla.... Ide o dieta, ktore ma len 1 rok, takze ona mi este nic nepovie... To je len cast toho, co vsetko mi manzel vyvadza... Chcem sa len opytat, co mam robit, aby mi manzel platil viac....Dakujem.

lianka2
17. nov 2013

@macicka66 a ak sa smiem spýtať, on si prečo nechodí po dieťa sám? ten môj ex so mnou odmieta akokoľvek komunikovať, tak jeho mamička komunikovala so mnou, lebo oni sú snáď jedno telo a jedna duša. on s tebou komunikuje?

lianka2
17. nov 2013

@moluin ahoj. no podľa mňa to len dať na súd. ale ak tam má kontakty, tak neviem. možno si sa mohla skúsiť odvolať. ja to mám to isté, žiadna komunikácia, pritom on nechcel byť s nami, choval sa tak, aby som už konečne ja odišla. je to nefér, aby mal on malú každý víkend. exsvokra tiež chcela malú každú nedeľu, ale len poobede, aby si mohla v kľude navariť. ale ja som to odmietla, my máme totiž neobmedzené stretávanie, tak mi nemôže nič urobiť, ak mu ju nedám. ja by som sa odvolala alebo to znovu dala na súd, že aj ty potrebuješ tráviť víkendy s dieťaťom, alebo navrhbi ty neobmedzené stretávanie s tým, že si môže po malú prísť aj cez týždeň, keď ti dá vedieť dopredu a neboj, cez týždeň sa on na to vykašle. ja som svokre tiež povedala, ench si príde po malú aj cez týždeň a oni chcú len víkendy. akože by si mu tým pádom nebránila, aby sa s malou stretával a mala by si aj ty víkend pre vás dve. a keby si mu ju niekedy nedala, tak pri neobmedzenom stretávaní ti nemôže on nič urobiť, iba to dať znovu na súd na určenie stretávania od-do. chápem, ako to musíš mať ťažké, ja to mám podobne, tak si viem úplne predstaviť tvoju situáciu.

havana_frost
17. nov 2013

@marietta123 Čo sa týka dedenia, deti možno len vydediť zo zákonných dôvodov, takže v momentálnej situácii by ozaj dedili všetky deti. Vaše spoločné deti však môžu požadovať, aby sa ostatným deťom započítalo, čo už za života poručiteľa dostali. Najlepšie by bolo spísať to u notára, ten Vám dá záruku, že závet bude spísaný správne a bude evidovaný v zozname závetov.
Návrh na úpravu styku maloletých detí s otcom môžete podať hocikedy, aj keď chcete upraviť už napríklad existujúcu dohodu alebo rozsudok, alebo taký ešte neexistuje. Ak sa však s deťmi nestretáva, asi nemá záujem a neexistuje inštitút, ktorý by ho k tomu prinútil. Určite nie zákonný.