Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

ivet37
12. sep 2012

ahoj moze ma zaujimat ze moj ex je /umyselne nezamestnany/ neplati vyzivne moj 16 r syn nastupil na strednu skolu s vyssimi nakladmi podala som si o zvysenie vyzivneho ozaj ak ti stat plati nahradne vyzivne kto to splati statu ak syn dovrsi 18 alebo ukonci skolu

odbornicka
autor
12. sep 2012

Pri nahradnom vyzivnom ho nesplati nikto. Funguje to tak, ze ak tvoj ex neplati vyzivne ako ma, ty mas narok na nahradne vyzivne. Ak ho dostavas, peniaze, ktore dostanes od ex na vyzivne, vratis Socialke, pretoze inak by si poberala vyzivne dvojmo. Ak ti ex nebude platit, nebudes nic statu vracat. Takze, ak ti ex neplati, kludne sa obrat na Socialku,nech ti pomozu nahradne vyzivne vybavit.

ivet37
13. sep 2012

vies ale socialka mi ho vyplacala pred dvomi mesiacmi sa mi narodila dcerka s priatelom s ktorym byvam v jednej domacnosti a na zaklade toho ze sme asi spolu mi zastavili nahradne vyzivne . a dokonca som sa dozvedela ze ak on nesplati socialke vyzivne co mi stat platil zanho tak to budu vymahat odomna ked syn bude dospeli a dostuduje.preto som sa obratila na teba
co mam robit ale velmi pekne dakujem

1gabi2
17. sep 2012

dobrý deň. dočítala som sa že dokážete poradiť. chcela by som sa na pár vecí opýtať. mám 7 ročného syna a som rozvedená. súd mne zveril moje dieťa do opatery. chcela by som o dva roky vycestovať do Anglicka so synom natrvalo, ako by to bolo najlepšie vybaviť aby som z toho nemala problémy keď styk s dieťaťom má aj otec dieťaťa a aj jeho rodičia. kedže otec mi neplatí výživné, len v tom prípade keď sa do toho zaangažuje polícia a úrad práce - náhradné výživné. mám stým veľké problémy a stále sa to opakuje a opakuje. chcela by som poprosiť o radu o aký paragraf sa mám oprieť ked pôjdem na políciu, chcela by som aby toto celé neplatenie dostalo na prokuratúru a aby sa už niečo dialo. ďakujem

stazina1
18. sep 2012

Dobrý deň.

Taktiež vás prosím o radu.Sme s manželom obidvaja slováci ale momentálne žijeme v Čechách,odkial poberam RP.Máme 16 mes.syna a ja sa chcem dat rozviest a vrátit sa naspat na Slovensko.Prosím o radu ako postupovat.Všetci traja máme trvalý pobyt na Slovensku,ja s malým u mojich rodičov a manžel u svojich.Možeme podat návrh aj na Slovensku?Vobec neviem kde začať a čím začat.

Ďakujem
Pekný deň

ivet37
20. sep 2012

@stazina1 ahojcek jasne ze na slovensku rozvod vzor si najdes aj na nete podla toho lahsie napises a usetris za pravnika minimum 50 ecok navrh stoji teraz asi 70 eur

hausknechtova
20. sep 2012

Dobry den ja sa tiez rada nieco opytam od decembra som rozvedena byvali ma sudom urcene navstevy kazdu druhu nedelu za pritomnosti matky a v bydlisku matky nakolko ma psychycke problemy a viac krat ma opustil tak to doporucila psychologicka odysiel od nas ked mala mala 2 roky dnes ma 4 za cely čas ju videl asi tri krat po 10 minut a od rozvodu vobec da sa to neako upravit aby som nemusela byt doma a cakat nanho aj ked viem ze nepride na socialke mi povedali ze sa s tym neda nic robit ze musim byt doma. Dakujem Pekny den

nikoleta2011
24. sep 2012

Dobry den, potrebovala by som pravnu pomoc, prosim. Som rozvedena mama styroch deti. Starsie dve su z prveho manzelstva, otec na ne plati vyzivne vo vyske 270 eur. Druhe dve deti mam s mojim sucasnym partnerom (rocne dvojicky), no nie sme ani oficialne druh a druzka a ani zosobaseni. Moj sucasny partner ma z prveho manzelstva dceru na ktosu plati 100 Eur vyzivne. Jeho byvala manzelka poziadala o zvysenie vyzivneho na 170 eur. Chcem sa opytat, v nasom pripade sa ktore prijmy posudzuju (moja materska 240, partnerova mzda 650 Eur, vyzivne na moje deti z prveho manz. 270 Eur) pri zvysovani vyzivneho na jeho dceru z prveho manz. Pripadne aka je vyska zivotneho minima na mna, mojho partnera a 4 deti zijuce s nami v spolocnej domacnosti. Dakujem, Niki

odbornicka
autor
24. sep 2012

@ivet37 Nemyslim si, ze by ti socialka zastavila vyplacanie nahradneho vyzivneho len z dovodu, ze s niekym zijes. Pytala si sa oficialne na dovod? Ak sa ti narodilo babatko, tak to v prvom rade srdecne blahozelam. To by si mala dostavat od Socialky matersku na dieta,ktore sa ti teraz narodilo. S tym nahradnym vyzivnym je to tak, ako som uz pisala skorej.

odbornicka
autor
24. sep 2012

@stazina1 Ahojcek, navrh na rozvod podavas na slovenskom sude, v ktoreho obvode ste mali s manzelom posledne spolocne bydlisko. Bude sa to volat: Navrh na rozvod manzelstva s prislusenstvom. (tym sa mysli uprava rodicovskych prav k dietatu,v yzivne, styk s dietatom a pod.) Navrhy najdes na webe, je ich vela. Skus napriklad www.rozvod-rozchod.sk Prilozis k tomu original sobasneho listu, original rodneho listu dietata, z MsU potvrdenie o poslednom spolocnom bydlisku manzelov. K vyzivnemu, ak sa nedohodnete vopred s manzelom na jeho vyske, tak tiez musis zdeklarovat tvoje mesacne prijmy a vydaje, sud chce vzdy originaly dokumentov. Najlepsie a najrychlejsie to ide, ked obaja s rozvodom suhlasite a mate dohodu ohladom dietata. Vtedy vas sud rozvedie a schvali rodicovsku dohodu o dietati na jednom pojednavani. Inak to moze trvat dlho.

odbornicka
autor
24. sep 2012

@hausknechtova
Nuz ano, na Socialke vampvedali pravdu, mali by ste byt doma. Chapem vsak, ze je to pre Vas obmedzujuce. Ja by som Vam navrhla riesit to tak,ze date vasmu exM vopred vediet (tak aby ste mali o tom dokaz - smskou, emailom), ze v case urcenom na navstevy nebudete doma, ale navrhujete mu iny termin, napr. cez tyzden, ked budete doma. Nemalo by to byt pravidlo, ale obcas to takto kludne urobit mozete. 🙂 🙂

odbornicka
autor
24. sep 2012

@hausknechtova
Este je tu samozrejme moznost, podat navrh na sud na upravu styku s malotetym dietatom, kde navrhnete upravit styk napr. na 1xmesacne, alebo 1x za 2 mesiace a zdovodnite to tym, ako casto/resp. malo chodi biologicky otec dietata na navstevu. Na sude to nebude problem.

stazina1
24. sep 2012

@odbornicka
Ďakujem pekne za odpoved.A ešte jeden dotaz,na Slovensku mám trvalý pobyt a v inom meste ako manžel.Akosi sme nato zabudli dat ho dokopy,kedže žijeme v Cechách,možem podat návrh aj v ČR tam,kde mame obidvaja prechodné spoločné bydlisko?
Ďakujem

mananenka
24. sep 2012

Môžem poprosiť o info,aký to má vlastne postup v tomto prípade?.. Ak je otec za neplatenie výživného už odsúdený právoplatne, je to na prokuratúre na súde..tak teraz čo? Dostane platobný rozkaz..myslím..ak ten nevyplatí, tak čo potom? Ako dlho to pane bože trvá,kým sa matka dopracuje k svojim peniažkom? Kamoška podávala trestné stíhanie za neplatenie na svojho ex ešte v máji.Až teraz ho odsúdili, už jej dlží cca 800 eur. Je to vraj na súde..Naposledy vieme,že dostane jej ex poštou platobný rozkaz.. Tam je nejaký dátum,dokedy to môže vyplatiť? Ak to nevyplatí ani takto,čo sa bude diať? Ďakujem pekne...

ivet37
24. sep 2012

@mananenka vies dievca dlho z prokuratury mu daju lehotu 18 mesiacov a ked to nevyplati tak bude sud a ak sa ti dva krat nedostavy ako mne tak potom mu sud napise ze ho predvedie eskorta a ak sa dostavy dak ho odsudia na sest mesiacov ak ho neudas este raz aby to bola recidiva to mam vlastnu skusenost neoreberal si zasielky nedostavoval sa uz to trva treti rok a to som nanho dala eexek. aby stat platil zan nahradne vyzivne ale vela stastia

ivet37
24. sep 2012

@odbornicka ahoj dakujem ale stalo sa brali do uvahy jeho zarobok a zastavili mne to pripadfa ze zakony podporuju takych ako je ex

anjel77
26. sep 2012

som rozvedená matka dvoch detí..syn má 15 rokov a začal navštevovať strednú školu a dcéra je tretiačka na základnej škole. bývalý má stanovené výžívné na syna 60 eur a dcéru 40 eur, s deťmi sa stretáva 3krát do roka a nedáva im nič. V čase keď mu súd určil výživné syn bol na základnej škole a dcéra v škôlke, takže z tohto hľadiska po štyroch rokoch viem,že môžem žiadať o zvýšenie. Moja otázka znie..mám šancu,že mi súd odklepne zvýšenie výživného keď so svojím súčasným partnerom sa budeme brať a tak vlastne budem vydatá?? Môže súd brať do úvahy aj jeho príjem a sudca mi povie, nech sa stará môj terajší manžel???Pretože už neverím v spravodlivosť...

lokomotiv
26. sep 2012

Dobrý deň, prosím Vás ako mám postupovať, keď som zistila zaujatosť zo strany sociálnych pracovníčok a viem, že bývalému na stopro pomáhajú, aby dostal čo si zažiada? Čaká nás súd a som bezradná, keďže už viem dopredu aké odporúčanie dajú bez ohľadu na dieťa. Mám právo poukázať na súdnom pojednávaní na zaujatosť sociálky?

janettesc
27. sep 2012

Dobrý deň. Chcem sa pripojiť ohľadom výživného, ja už si neviem rady, už pred viac ako 18 mesiacov som podavala prvé trestné oznámenie na exmanžela za neplatenie výživného, dostal podmienku, potom za ten čas som podala dvakrát a nič sa s tým nerobí, on to všetko ignoruje, a ani sa nečudujem ked naše orgány sú na takýchto slabí všetko hraje na ich stranu a my matky s deťmi môžme žgrlošiť nemám nárok ani na náhradné výž. že som prekročila o 20eur, a to že ja celý život dávam na nezamestnaných hajzlov okrem výnimok to je OK!!

janettesc
27. sep 2012

@odbornicka dobrý deň, tak ja by som sa chcela opýtať, aké kroky mám dalej robiť , kedže už vyše rok a pol sa ťaham s exmanželom kvoli výživnému už bol aj podmienečne odsudený za neplatenie odvtedy som už dvakrát podala na nho trestne chodím len na políciu a tí stale nič moc nevyriešili mal poslednú šancu to doplatiť do konca augusta tohto roka a už je koniec septembra a nič ani z polície mi nič neposlali žiadne informácie, samá ignorácia.dakujem za odpoved

zukna
2. okt 2012

Ahoj, chcem sa opýtať nasledovné: Exmanzel si v piatok vyzdvihne dcerku zo skoly a podla rozsudku mi ju má vratit v nedelu o 17,00. Teraz ale žiada aby ju mohol vratit v sobotu o 8:00 pretože niečo má. Mňa stavia do pozície, že som povinná ich v sobotu ráno čakať. Žiaľ nemôžem, pretože v piatok cestujem k mame 200 km (otec mi nedavno umrel) a potrebujem jej pomôcť okolo domu. Ako postupovať? Jednoducho ja odmietam zastrihať ušami, postaviť sa do pozoru ako ex povie. Pretože on mne v ustrety nikdy nevyšiel, práve naopak. Nepoužije prosím ťa, alebo bola by si taká láskavá.... A samozrejme bráni v stretávaní dieťaťa so starými rodičmi (už len s babičkou). Na súde mám žiadosť o zmenu upravy styku otca s dieťaťom.

odbornicka
autor
2. okt 2012

@ zukna: Ahojky, pokial mate v rozsudku presne stanoveny styk s dietatom tak ako pises, je povinnostou tvojho Ex v tomto case si riadne plnit rodicovske povinnosti, kam patri aj riadna starostlivost o dieta. Nemusi sa sice starat osobne, ale musi ju riadne zabezpecit! LEdaze by ste sa dohodli inak. To vsak nie je vas pripad a tak je jeho povinnostou sa riadne o tvoju dcerku postarat a priniest ti ju tak ako mate urcene v rozsudku. V tomto case je plne zodpovedny za zivot a zdravie tvojej dcery a tak by sa mal podla toho patricne spravat. Drzkaj sa.

zukna
2. okt 2012

@odbornicka ĎAKUJEM TI VELMI PEKNE. DRZKAJ SA AJ TY.

odbornicka
autor
2. okt 2012

@ janettesc
V tvojom pripade by som poradila ist cestou exekucie (ak ma tvoj ex nejaky majetok, resp. prijem), no toto bohuzial nie je moja parketa a tak ti nechcem zle poradit. Na policiu skus zavolat alebo zajst osobne, treba chlapcov v uniforme trochu ponahanat 😨)) Uvidis ako to uzavru.

odbornicka
autor
2. okt 2012

@lokomotiv
Urcite pred sudom mozes namietat zaujatost Socialky, ale musis to preukazat. A to bude narocne. Socialka zastupuje dieta a vzdy bude, vlastne zo zakona musi. MOzes namietat zaujatost konkretnej osoby, ktora je zo Socialky poverena zastupovanim. AK chces namietat zaujatost, musis tak urobit hned na prvom pojednavani a musis to podlozit dokazmi. Neviem o co konkretne ide, takze ti neviem povedat viacej. j

trasko
2. okt 2012

ODBORNICKA-ja mam po rozchode od 2007 zvereneho syna do opatery a urcene vyzivne AZ vo vyske 1500 SKK.ex zaplatil 6500 do troch dni od sudu aj spatne co mu urcil sud a odvtedy nic.udala som ho zacal nekonecny tahanec z ktoreho je aj tak velke H...O! po niekolko vela mesacnych tahaniciach po obvodnom,kriminalke atd atd kde NASLUBOVAL ze uz uz zaplati dostal podmienku 6m na 12m. nezaplatil nic tak som ho znovu udala uz na krimimalku ako opakovanu trestnu cinnost ze to pojde rychlejsie. znova tahanic

trasko
2. okt 2012

ODBORNICKA-znova nekonecno.trestnym rozkazom bol odsudeny na 12mesiacov nepodmienecne.takze bol sud lebo zaplatil 548eur.v case pojednavania 4mesiace dalsie neboli zaplatene.ja na sud predvolana ako SVEDOK!po namietke ze podla mna trest.cin pokracuje sudca reagoval ze to znova musim udat a K...T prokurator ze mala som si rozmyslet s kym sa davam!ex nerobi,nic nepobera a nic OFICIALNE nema...okrem chuti na pervitin!velke nervy mam!pre koho su tu zakony?!hamba celemu statu.

trasko
2. okt 2012

ODBORNICKA AJ ZVYSOK- takze taham sa od 2008 po sudoch a inych INSTITUCIACH a nikam to nevedie.toto netrapi ani jedneho krasavca z parlamentu...mame smolu dievcata-ani jedna sa nevolame druhym menom BALOGHOVA,BERKYOVA ALEBO BOTOSOVA.tym aj socialka poradi a na nas vyleju zlost...a potom chodte nieco niekam vybavit!urcite sa stretnete s ochotou.

odbornicka
autor
2. okt 2012

@anjel77
Pri navrhu na zvysenie vyzivneho je klucove, ci tvoj Ex ma z coho platit viac!!! POkial ide o tvoj prijem, tak sa prijem tvojho nastavajuceho bude podla mna brat len do tej miery, ze sa mate obaja podielat na plateni veci v spolocnej domacnosti, napr. byt platite na polovicu a pod. Tj. sud bude posudzovat realne mesacne vydavky na dieta, ktore treba samozrejme zdolkadovat (napr. aj blockami, dokladmi od lekara, zo skoly, z kruzkov, cestovne a pod) a bude posudzovat, aj tvoje dalsie vydaje napr. na byvanie, stravovanie apod a prave tieto uz neznasas sama, ale s tvojim novym partnerom, takze je to pre teba horsia situacia. To ci si vydata alebo zijete ako druh z druzkou je podla mna jedno, podstatne je byvanie v jednej domacnosti. Pokial vsak spolu nebyvate, je to argument v tvoj prospech.

odbornicka
autor
2. okt 2012

@1gabi2
Ahoj, ak tvoj ex neplati vyzivne dopusta sa trestneho cinu zanedbania povinnej vyzivy podla § 207 Trestneho zakona. Tam sa hovori, ze kto najmenej tri mesiace v obdobi dvoch rokov nepni, co aj z nedbanlivosti, zakonnu vyzivovaciu povinnost, potresta sa odnatim slobody az na dva roky.

Akonahle mas zdokladovane, ze tvoj ex ti min. 3krat vyzivne pocas dvoch rokov nezaplatil, je to dovod na zacatie trestneho stihania. Ty podas trestne oznamenie na policii, kde opises, co je vo veci, zdokladujes kedy ti ex nezaplatil a potom je to uz robota policie, nasledne prokuratora a sudu.