Predbežné opatrenie a starostlivosť o dieťa pred rozvodom

lelika
1. apr 2015

Ahojte dievcata, prosim o vasu skúsenost. Ide o to,ze sa rozvadzam a muz nesuhlasil sa nevie dohodnut na striedani dietata. Hoci som mu ho davala min.kazdy druhy den, pozadoval na socialnom upravu styku, tym ze sa dohodneme. Nakoniec vsak prisiel s tým, ze on nechce dohodu a socialnej pracovnicke oznamil,ze si poda o predbezne opatrenie. Je to iba jeho zámer,aby ma mohol deptat a o dieta mu nejde,kedze do jedneho roku sa o neho nezaujimal. Inak ma psych.a fyz.týral. Prosim poradte, ak mate skúsenost, ci si aj ja mam podat predbezne, alebo ako mam postupovat,kedze ina dohoda aspon z jeho strany neexistuje. Dakujem

trish31
1. apr 2015

No samozrejme.Treba ist za pravnikom alebo na socialne pokial nemas pravnika a poziadat o predbezne opatrenie.A na rozvodovom konani trvat na striedavej starostlivosti alebo teda ako sa dohodnete.A nech stretavanie s dietatom dodrziava podla rozhodnutia sudu.A ty sa nenechaj obmakcit ked mas s nim taketo skusenosti.

lajlilinka
1. apr 2015

Čo sa týka rozvodového konania, rozhoduje sa o čase po rozvode... Čo sa týka "predbežka", to rozhoduje o právach a povinnostiach do rozvodu, nakoľko samotné rozvodové konanie môže trvať aj niekoľko mesiacov.
Ak ho podal otec dieťaťa, je bezpredmetné, aby si ho podávala aj ty, nakoľko by sa jednalo o duplicitu. Po obdržaní jeho návrhu budeš vyzvaná sa k nemu písomne vyjadriť.
T.č. máte rovnaké práva a povinnosti, je to však na druhej strane aj - ja to volám "vákuum", nakoľko nik a nič ťa nedonúti pred vynesením rozsudku dieťa otcovi dať alebo nedať...Samozrejme všetko čo urobíš alebo neurobíš môže byť počas súdneho konania použité proti tebe.
Kolízny opatrovník musí prešetriť celú rodinnú, sociálnu a finančnú situáciu, aby mohol na súde vyjadriť svoj názor.
V rozvodom konaní sa určuje - zverenie dieťaťa do starostlivosti jedného alebo oboch rodičov, úprava styku dieťaťa s druhým rodičom, výška výživného...
Ak sa napr. na úprave styku neviete dohodnúť, rozhodne súd a to potom budete musieť obaja rešpektovať...

lelika
autor
3. apr 2015

@lajlilinka My sme vlastne boli na socialnom,kvoli tomu, aby sme spisali dohodu o úprave styku,kedze on napriek tomu,ze sa s dietatom stretaval,klamal,ze mu ho nedavam. K spolocnej dohode vsak nedoslo,pretoze on este pred jednanim dal podmienku,ze chce striedavu starostlivost a ked ja nesuhlasim,poda si sam na predbezne opatrenie. Socialna kuratorka to spísala,ze nemohlo dojst k dohode. Teraz vsak pozaduje,aby sa s dietatom mohol stretnut, aj ked to nie je nijak podlozene. No nie je to clovek,ktoremu sa da verit a obavam sa,ze by si mi ho nevratil. Je velmi agresivny,casto sa vyhraza,dokonca to robil aj pocas jednania na socialnom,s tým, ze pracovnicka povedala,ze ak ju neprestane urazat,zavola policiu. Tak povedz, ako by si konala ty? Na jednej strane je pravo, na druhej zdravy rozum...

lelika
autor
3. apr 2015

@trish31 urcite pri sude nebudem za striedavu starostlivost. Za jedno, dieta je este male, za druhe je to psychopat a tyran. Ano, je otec, ale slovo otec je v tomto pripade iba slovo.

betka22betka
22. okt 2015

@lajlilinka poprosím Vás o radu: dcéra teraz dostala predbežné rozhodnutie zo súdu. Partner s ktorým žila neprevzal návrh zo súdu, preto sa k návrhu ani nevyjadril. Ako bude súd postupovať teraz? K návrhu sa dá odvolať do 15 dní. Súd tam určil výživné 50 e, dcéra navhla 100 E. Má sa proti tomu odvolať ? ak sa partner neodvolá bude súdne pojednávanie aj bez neho? Ani kolízna opatrovateľka nebola zatiaľ u nej.dakujem