Problémy s expriateľom a jeho mamou

mamicka0005
28. aug 2012

Ahojte, mám 5 mesačného synčeka. Môj expriateľ má 18 rokov a je študent. Kým som bábätko čakala, ešte sa naň ako-tak tešil, no ked sa dieťatko narodilo a prišli prvé povinnosti a prvé nedorozumenia s jeho mamou, ktorá mi chcela diktovať ešte aj to aký kočík musím kupiť malému aké mu mám dať meno a pod. sa úplne zmenil správaním voči mne a nášmu dieťaťu, nezaujímalo ho nič iné len jeho kamaráti, alkohol, diskotéky, výlety spojené s jeho hobbym - bicyklom a na nás úplne kašlal. vela sme sa hádali pre to, že si nikdy nenašiel peniaze pre naše dieťa aby mu kúpil mlieko, plienky atd. všetko ťahám ja z materskej a pomáhajú mi rodičia u ktorých aj bývam..Keď sme sa raz pohadali a povedala som mu aby priespieval na naše dieťatko tak ma vysmial že ho mám dať na súd a že aj tak od neho nevysúdim ani korunu lebo je študent. Jeho mama ho v tomto čo robí uplne podporuje, nemám s nou dobrý vzťah a expriatelovi povedala že mu bude dávať peniaze na čokolvek ale na nášho syna ani korunu. Tak to aj je. Odmalička bol vychovaný ako jedináčik a bol zvyknúty že nemusí nič a všekto sa postará jeho mama. Dôvodom prečo píšem je, ale aby ste mi povedali, ak mate s tým niekto skúsenosť, že ked budem pýtať súdne výživné a budú ho platiť jeho rodičia, nakolko on je zatial len študent, či im budem musieť dávať malého... To by som totiž to neprežila keby som svoje dieťa musela sem-tam dávať tým ludom... expriatelov otec dosť popíja, jeho mama je zasa typická šéfka, ktorá diktuje čo a ako bude.. večne sa u nich kričí, háda, s maličkým sme tam parkrat boli ale byť v ich spoločnosti znášal velmi zle... a jednej v noci som ho musela isť uspávať pred panelák v kočíku lebo nemohol dnu zaspať pre ich ziapanie... Asi sa ale budem musieť rozhodnúť, bude výživné alebo malý s nimi nebude.... 😒 ☹

sisaha
28. aug 2012

@mamicka0005 vobec to nie je take zle ako si myslis. Vyzivne bude hradit za neho jeho mama. Stretavanie s dietatom mozes podmienit vo svojej pritomnosti (tu chvilu si myslim vytrpis), na noc mu ho nedaju. Takze rychlo spisat navrh na urcenie vyzivneho spätne od jeho narodenia a takisto aj vydavky spojene s tehotenstvom. Pravnik ti s tym pomoze, alebo mile tety na UPSVaR.

keziah
28. aug 2012

Je stanovene urcite minimalne vyzivne, ktore je povinne hradit otec bez ohladu na to, ci ma prijem, ale sumu ti zial neviem povedat (nejak sa to odvodzuje tusim zo zivotneho minima). A inak, ak nemoze otec, povinni voci dietatu su aj stari rodicia. Navrh na urcenie vyzivneho skus vygooglit, toto je prvy, co som nasla ja, ale mozno najdes aj lepsi:
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace...

bublina83
28. aug 2012

@mamicka0005 Zienky tu ti dobre radia, minimalne vyzivne zo zakona je cca 26 euro, ale do navrhu si daj minimalne 60-70 eur. Aj ked nepracuje je velka pravdepodobnost, ze ti schvalia viac ako je minimum a samozrejme su povinny jeho rodicia vsetko za neho platit. O upravu styku s dietatom nemusis podavat s navrhom na urcenie vyzivneho, to by mal mat zaujem si podat on a pokial to tak neurobi, nie si povinna mu dieta ani ukazat. Drzim ti palce a pevne nervy !

sissy27
28. aug 2012

@mamicka0005 na súd žiadosť o zverenie malého do tvojej opatery a návrh na výživné - či pracuje alebo nepracuje, to ťa nezaujíma, ak nebude platiť on (aj keď z peňazí jeho rodičov) tak si požiadaš o náhradné výživné a neskôr si to od neho bude vymáhať štát...
@bublina83 nie je pravda, že mu nemusí dieťa ukázať ak nemá súdom určené návštevy - pokiaľ nie je súdom dieťa zverené jednému z rodičov do opatery, tak majú naňho obaja rovnaké práva, to znamená že ho on môže zobrať bez vedomia matky a nič sa nedeje, lebo je jeho otec a má právo... Iba ak by nebol v rodnom liste uvedený ako otec, tak vtedy by nemal právo malého vídať...Takže v tomto prípade bude lepšie, ak @mamicka0005 požiada aj o úpravu styku otca s dieťaťom

bublina83
28. aug 2012

@sissy27 no neviem, nechcem tu radit zle, ale ako si pisala pojednavanie na urcenie vyzivneho je spojene s tym, ze dieta musi sud zverit do jej opatery - ja s mojim ex sme nikdy nemali sudom urcenu upravu styku a mne to tak vyhovovalo ,lebo to bol a aj je nezodpovedny darebak a deti som mu dala ked som to uznala ja za vhodne, takze v pripade @mamicka005 som predpokladala o podobnej situacii.

sissy27
28. aug 2012

@bublina83 ale to je len o tom, že on nevedel, aké má práva... žiaľ, pokiaľ nemáš deti súdom zverené do svojej opatery, tak máte obaja rovnaké práva a to, že nemáte súdom upravený styk, neznamená automaticky, že ich nesmie vídať alebo žeby si mu v tom ty mohla brániť... jediný, kto môže legálne zakázať styk dieťaťa s ktorýmkoľvek blízkym príbuzným (rodič alebo starý rodič), je súd a aj to len na základe dôkazov (napr. o fyzickom či psychickom týraní dieťaťa - nie teba ako matky, a pod.). To, čo sa odohráva medzi Vami dvoma, nemá žiadnu oporu v zákone, keby si napr. nedala ex deti a on by prišiel s políciou, tak prvé čo budú pýtať je rozhodnutie súdu o zverení detí do tvojej opatery a stanovené návštevy - nemáš? holt má rovnaké právo na deti ako ty a ty mu v tom nesmieš brániť...

bulva6
28. aug 2012

rovnake prava na dieta maju ak su zobrati...ak nie,tak matka,co dieta vychovava...to mi povedali pred tyzdnom na urade prace...

sissy27
29. aug 2012

@bulva6 odporúčam ti opýtať sa právnika... paničky na úrade práce a podobných inštitúciach obyčajne nevedia ani to, čo by vedieť mali...ak budeš potrebovať niečo vybaviť, tak budú požadovať rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do výchovy, nestačí len per huba "ja ho vychovávam"...

bulva6
29. aug 2012

ja som sa pytala kvoli tomu,ze moja dcera ma tri roky a az teraz som si podala na sud,doteraz som mala s ex dohodu,ktoru porusil,tak preto..vsak nic netrva vecne...tak som sa spytala,ze ked sme neni zobrati,nezijeme spolu a on by mi malu nechcel vratit,ze co treba robit...tak povedala,ze keby sme boli manzelmi,tak mame rovake prava,ale ak by som zavolala policajtov,tak ako prve by si pytali rozhodnutie sudu...kedze sud este nebol,tak sa opytaju s kym dieta zije,kto ho vychovava a hlavne,kde ma trvaly pobyt...ale ni som pravnik,tak neviem ako to je..toto je len moja skusenost,co mi povedali...uvidim ,ked budem na sude..