Vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva

levicat
1. júl 2014

Chcem sa spýtať ako dlhy čas max môže byť od rozchodu aby som mohla podať na súd návrh,, neboli sme zobratí iba sme spolu žili a máme spolocné dieťa ,
Ďakujem ,,, tyka sa len poziciek iny spolocný majetok nemame dakujem

kaktusik007
1. júl 2014

@levicat ak ste neboli zobrati, tak ziaden majetok v bezpodielovom spoluvlastnictve nemate.
A pozicky mate tak, ako ste si ich zobrali. Bud spolu, alebo kazdy sam.
Tak nechapem, co ty chces riesit na sude...

Aj ked teoreticky by si mohla - ak mate pozicku spolocnu a jeden z vas neplati splatky, a plati iba ten druhy, tak ano - tomu prvemu vznika vlastne bezdovodne obohatenie sa a ten druhy ma pravo tie peniaze od prveho vymahat.

Ale toto nesuvisi s rozchodom, to je proste bezny fakt.

levicat
autor
1. júl 2014

@kaktusik007 ono sa to da ,, mam to overene len je to casovo obmedzene a ten cas neviem ,, ide o to ze som to brala ja a on to vsetko prechlastal a nahadzal do automatov , svetkou dokazy vsetko mam ,,, akonahle mame spolocne dieta tak sme ako druh a druzka a tym s toho vyplivaju prava aj povinnosti ,, skoro take iste ako manzelia

zuska_bluzka
1. júl 2014

@levicat áno sama si napísala, ste/boli ste druh a družka a nie manžel a manželka... BSM vzniká VÝLUČNE len medzi manželmi (aj to nemusí, ak sa tak dohodnú) presne ako ti napísala @kaktusik007, takže nechápem čo chceš vyporiadavať? aký máte spoločný majetok? ak máte nejaké pôžičky a pod spoločne, tak ide o solidárnu zodpovednosť, čiže banke/nebankovke je jedno kto z vás ju splatí, následne máš nárok na regres pomernej časti od partnera...

levicat
autor
1. júl 2014

vsak na ten narok si chcem uplatnit ... len je tam nejaka odmlcacia lehota ak sa do uciteho terminu nezacnem riesit padne to a nemozem si nic narokovat

mima4
1. júl 2014

@levicat
to ze ste druh a druzka nedava ziadny pravny zaklad na bezpodielovy majetok... Ty a tvoj exdruh ste oficialne neboli nikdy rodina, kedze ste neuzavreli manzelstvo - boli ste len priatel a priatel, ktori spolu byvaju a maju dieta. Tvoj expriatel ma povinnosti iba voci svojmu dietatu, s tebou ho nespaja ziadny zvazok.

Pokial si si pozicku brala iba ty a on to prechlastal, musis to splacat iba ty.

zuska_bluzka
1. júl 2014

@levicat všeobecná premlčacia doba (nie odmlčacia) je podľa občianskeho zákonníka 3 roky, ale opakujem vám žiadne BSM nevzniklo, nemýľ si pojmy a dojmy. ak máte obaja uzavretú zmluvu o pôžičke, máš nárok na regres, ale pozor, najprv tú sumu budeš od neho vymáhať "po dobrom", ak nezaplatí, tak dáš žalobu na súd, možno sa odvolá možno nie, následne návrh na vykonanie exekúcie a následne exekútor bude od neho túto sumu vymáhať a to môže trvať roky rokúce pokiaľ nemá žiadny nehnuteľný majetok, auto a pod a navyše má vyživovaciu povinnosť... neviem o akej sume sa bavíme, ale je dosť možné že ti ju bude splácať po 20 eur mesačne, čo môže byť v dôsledku inflácie a devalvácie tohto tvojho nároku hotovým výsmechom... v tvojom prípade, keďže nemáš ani základné právne povedomie by som navštívila radšej právnika...

klincek
1. júl 2014

@levicat navrh na vyporiadanie BSM treba podat do troch rokov od pravoplatnosti rozsudku o rozvode manzelstva. ale vy ste manzelmi neboli, vas sa to netyka. spolocne dieta je sice zavazok, ale so spolocnym majetkom nijako nesuvisi.
ak si si vzala uver len na seba, si povinna ho sama aj splacat. ak by si mala doklady o tom, ze si nejake z tych penazi pozicala dalej tvojmu ex (napr. na podnikanie),tak by sa dalo nieco robit. ak si mu ich len fyzicky odovzdala a nijako sa "nepoistila", nemas ich od neho ako ziskat spat. bez akehokolvek pisomneho dokladu o mnozstve a charaktere tych penazi si v totalnej dokaznej nudzi, sud nema hodnoverny podklad pre rozhodnutie.

blizenec228
11. júl 2014

Dobrý deň, potrebujem radu som po rozvode a riešim BSM. Exmanžel chce vyplatiť polovicu ceny z nábytku ale neviem ako ju určiť viete mi poradiť nejaký vzorec na to alebo ako sa to počíta. Náš nábytok má 13 a 5 rokov. Ďakujem za rady.

draik
13. júl 2014

@blizenec228
Vzorec nie je žiadny. Je to na Vás, ako sa dohodnete. Znalca snáď netreba priberať 😉

blizenec228
16. júl 2014

Dakujem ale s ním sa ťažko dohodnem, nárokuje si veľmi veľa a nič si nechce zobrať len peniaze chce. 😒
@draik

zuska_bluzka
16. júl 2014

@blizenec228 tak mu navrhni, že on si môže nechať všetok nábytok, resp. že tak ho teda predajte a peniaze si rozdelíte 50:50... (neviem aký máte nábytok ale ten 13 ročný asi nebude žiadne finančné terno). nájdi mu podobné inzeráty na internete, zájdi do výkupu opýtať sa koľko by vám zaň dali a ak má ešte aspoň štipku zdravého rozumu, tak bude súhlasiť aj s vyplatením nižšej sumy...

radka138
16. júl 2014

ja som už od manžela pol roka a stale sa nemožem dosťat k svojim veciam doklado ci topankam vymenene zamky na chalupe a v chalupe nova pani je to pravne poriadku ked chalupa je pisana na oboch a ja nemam pristup do nej

draik
16. júl 2014

@radka138
Samozrejme, že nie je.
Čo sa týka vysporiadanie BSM, zrejme sa nevyhnete vysporiadaiu súdnou cestou.

mariahpd
17. júl 2014

@radka138 pokial nie ste majetkovo vysporiadani, musi ta pustit do domu, ktoreho si spoluvlastnickou, normalne chod k domu a ked ta nepusti dnu, zavolaj policajtov, ze vymenil zamky a nemozes sa dostat do svojho domu pre doklady

kaktusik007
18. júl 2014

@radka138 ak je chalupa pisana aj na teba - nik nema pravo branit ti uzivat tvoju vlastnu nehnutelnost - aj ked z nej vlastnis iba malinku cast.

@blizenec228 tak to otoc - ze ci tolke peniaze da on tebe a nech si nabytok necha.
Tak mozno uvidi, ze robi kravinu... Proste ty ocen nabytok tak, aby ta suma bola taka ze si mu ju ochotna vyplatit, ale ak sa rozhdone, ze ten nabytok chce on, tak ze ty tu sumu zan akceptujes...