Výživné pre manželku a výživné pre deti pred rozvodom

ivanagu
13. júl 2012

Ak máte skúsenosti poraďte mi prosím ako rozpísať výživné pre manželku na základe nároku na rovnakú životnú úroveň manželky a detí, aby bola rovnaká akú má aj ich otec. Ten je podnikateľ, ktorý je na tom pomerne dobre. Ja som žiadala 700e, pre 2 deti jedno aj druhé po 300e. potrebujem to dokladovať na súd. Poviem pravdu, ani veľmi netuším aké sumy mam písať lebo som nikdy nemusela sledovať koľko platím za drogériu...., ako sa to berie pri oblečení detí, kúpe hračiek, berie sa to na mesiac, ze teraz im netreba vetrovku alebo ako? Ospravedlňujem sa ak su to hlúpe otázky, ale fakt neviem ako to rozpísať. Dik

vietnamka
13. júl 2012

@ivanagu vies, naozaj si myslim, ze toto by si mala konzultovat s pravnikom. Viem, ze mozno nemas peniaze, ale skus hoci nieco predat, aby si ho mohla zaplatit.. tvoj muz ma peniaze, a polka z toho, co zarobil, je tvoja, takze vyplatit ta musi, tie peniaze dostanes.
Dalej, myslim, ze slovenske pravo nepozna pojem "vyzivne na manzelku". Zacni si hned teraz odkladat blocky, alebo si aspon pis, co si potrebovala pre deti kupit, a povedzme si nemohla. Uz par blockov ti da predstavu.
A PORAD SA S TYM PRAVNIKOM.

jaduska
14. júl 2012

@vietnamka slovenské právo pozná pojem "príspevok na výživné rozvedeného manžela" - to manžela sa myslí všeobecne, teda je to buď manžel alebo manželka...
http://portal.gov.sk/portal/sk/Default.aspx?Cat...

vietnamka
14. júl 2012

@jaduska to je super sprava, naozaj sa z toho tesim. Ktohovie, preco sa to tak malo vyuziva, aspon teda ja nepoznam nikoho, kto by dostaval alimenty sam na seba

jaduska
14. júl 2012

@vietnamka ono to tu existuje už dosť dlho....len asi o tom veľa ľudí nevie, keďže u nás je dosť nízke právne povedomie občanov....
a možno sa to aj ťažko dokazuje, že človek potrebuje výživné aj sám pre seba....

ivanagu
autor
14. júl 2012

dik baby, teraz vsak ide o vyzivne na manzelku a deti este pred rozvodom, predpokladam ze nas na prvom pojednavani ani nerozvedu, tak neviem ci do rozvodu bude platit to co uvediem teraz a po rozvode bude nova uprava, aspon to vyzivne na manzelku uz nebude platit

ivanagu
autor
14. júl 2012

este sa chcem spytat, je na prvom pojednavani potrebny pravnik ked v podstate budeme len odpovedat sudcovi na to, co je napisane v navrhu a teda budeme popisovat manzelstvo. ja nesuhlasim s icim co manzel uviedol v navrhu. Sudca ma na nas len pol hodinu, podavaju sa na prvom pojednavani aj dokazy?

ivanagu
autor
14. júl 2012

@vietnamka a podla mojho muza to co zarobil je len jeho, vsetko co mohol uz poprepisoval na rodinu

jaduska
15. júl 2012

@ivanagu jedna moja známa sa v pohode rozviedla aj bez právnika, ale teda oni boli s exmanželom na rozvode dohodnutý. Výživné riešila už pred rozvodom, ale iba na deti. Ja si myslím, že ak robí manžel obštrukcie, tak dobrý právnik je najlepšia istota a nech sa interesuje hneď od začiatku....

alice107
15. júl 2012

@ivanagu predpokaldam ,ze myslis na ´´vyzivne medzi manzelmi´´a na upravu vyzivneho na dieta do rozvodu.vyvzivne sa urcuje globalne.nielen podla prijmu ale aj vzhladom na majetkove pomery, tvoju moznost zaobstarat si potreby pracou,opravnene potreby tvoje aj dietata v pripade vyzivneho nan.takze na to aby ti niekto poradil ake vyzivne v jednom aj druhom pripade je adekvatne treba poznat celu situaciu. a to sa na konikovi neda poznat.preto sa obrat na pravnika o radu.on posudi vsetky okolnosti a navrhne pre teba najlepsie riesenie.to iste plati aj o navrhu na rozvod manzelstva.

tajusa
10. okt 2013

výživné na manželku...ak si podala už návrh na výživné z nejakou čiastkou je treba spraviť súpisku aký máš príjem do rodiny za jeden kalendárny mesiac napr. tvoj plat s priloženou výplatnou páskou..potom spíšeš výdaj za mesiac so súpiskou napr. platba za plyn, energie, byt, poistenie pree seba, pre deti a priložíš kópiu dokladu ak Ti platby strhajú z účtu priložíš výpis z účtu za jeden kalendárny mesiac...potom pridáš kópie bločkov za drogériu, oblečenie, stravu. V tej súpiske je vlastne vidieť aký je mesačný príjem do domácnosti a či výdaj presahuje ak deti chodia na nejaký krúžok je dobre zdokladovať aj to...pretože deti sa musia zapájať do sociálneho života (kino, klzisko atď...) Právnika nepotrebuješ pretože vieš sa sama obhájiť prtečo úpotrebuješ peniaze a manžel Ti to može pri pojednávaní vytknúť že na právnika vyhadzuješ peniaze.

jana2312
12. okt 2013

Dobrý deň. Chcem sa opýtať kam potrebujem ísť aby som vybavila rozvod a výživné na dve maloleté deti vo veku 5r. a 1,5r. A ešte sa chcem spýtať na čo mám nárok pre deti od štátu ked mám 24 r. Bolo mi povedané na socialke že pokial nemám 25 r. nemám nárok na nič ale šak na niečo hádam nárok mám ved deti neuživím z materskej a manžel mi povedal že na deti mi bude dávať 35e na jedno pokial to súd neurčí a to je dosť málo keď z toho musím platiť ešte aj školku. A ešte by som chcela vedieť manžel povedal že peniaze na deti mi bude posielať poštou posledný deň v mesiaci tým pádom mi prídu až na druhý mesiac dá sa s tým niečo robiť ešte pred rozvodom?

miruska320
18. okt 2013

@jana2312 tak to je fakt malo 35€ a kolko zarobi?Skus si tu nastudovat temy ohladom vyzivneho je tu toho kvantum.Musis si napisat vydavky na deti-jedno aj druhe-ranajky,obedy,veccere,skolka,poistky,obuv,oblecenie,hracky,lieky,narodeniny,meniny (oslavy s kamaratmi),cast najomneho,lebo vsak deti tiez musia byvat niekde,proste vsetko aj blocek za zubnu pastu-to si vyrataj kolko ti vyjde suma na mesiac,potom to daj x 12- vyjde ti nejaka suma a polovicu ziadaj od manzela.Sud beerie ohlad na deti taky az by si sa cudovala.Treba ist na UPSVaR tam ti vsetko poradia,usmernia ta co a ako aj pomozu napisat ziadost.Drzim palceky 🙂

prissel
16. mar 2014

zena porodila dieta inemu muzovi. Rozvadzame sa. Ma pravo na vyzivne i pre seba ked je na materskej dovolenke s dietatom ineho muza? Na moje deti z nasho manzelstva samozrejme platim i pred rozvodom. ma ona narok na vyzivne na seba po rozvode?

wrok
23. júl 2014

upozornujem, ze vyzivne nie je automaticky v polovicnej vyske prijmov oboch, pretoze aj naklady mozu byt rozdielne, napriklad ak je manzel podnikatel a potrebuje na to reprezentovat tak sud zohladnuje aj jeho vyssie naklady spojene s tym,
rovnako existuje statut zavrhnutia hodneho / opovrhnutia hodneho konania, ktory sa uz velakrat pouzil a to ci uz pre neveru, neuvazene rozbitie rodiny odchodom z domacnosti, branenim v kontakte s detmi, krivymi obvineniami na policii, kedy zanika pravo na vyzivne, respektive kedy ho sudy nepriznaju

kaktusik007
23. júl 2014

@wrok vyzivne na manzelku --- je zakladane na ROVNAKEJ zivotnej urovni manzelov a toto je alfa a omega zakona o rodine -- manzelia si maju byt ROVNI.

wrok
23. júl 2014

@kaktusik007 nemas pravdu, zakon o rodine to sice konstatuje no v dalsich castiach jasne hovori aj o tom kedy nie, mam osobnu skusenost a sudkyna jasne ex vysvetlila, ze rovnaka uroven nebude...

ondruliak
12. aug 2014

Na dve deti je zaužívané a reálne vysúdiť 30% príjmu, druhej strany. Sú na to tabulky...

kaktusik007
13. aug 2014

@ondruliak nie su. su tabulky na sirotske dochodky -- ale nie na vyzivne.

marek011
29. dec 2014

@wrok
@wrok ahoj.
moja bývalá priateľka s ktorou mám syna mi bránila v styku cca 2 roky až do rozhodnutia súdu. teraz vysúdila na základe koncesií na súde výživne vo výške 450 eur . stále ma vydiera cez peniaze so stykom so synom a najnovšie som obvinený z ublíženia na zdraví a znásilnenia blízkej osoby . mám už toho plné zuby .
právnici ma už stáli neskutočné peniaze a urobi s prepáčením( hovno)ak mi vieš poradiť budem rád .
som už v "prdeli" stále ma vydiera cez prachy.
Ak mi môžeš poradiť budem rád .
Posielam aj tel. 0907 441229.
Vďaka za pomoc.IK

rikamf
25. mar 2015

Dobry den vedeli by ste mi poradit? ako sa da vymoct dlzne vyzvne od ex manzela? su d urci vyzivne pre manzelku v sume cca 800 eur , co bohuzial do dnesneho dna nezaplatil a popri tom nas rozviedli v roku 2013, zije vonka v nemecku so svoujou novou rodinou, ako sa da vymoct dlzne vyzivne zo zahranicia? bohuzial dlhuje aj na vyzivnom na malolete dieta ktore tak isto neplati to je cca 1500 eur, prosim poradte uz som zufala ako by sa dalo od neho vymoct tie peniaze zo zahranicia, nakolko nasi slovensky exekutori ze vraj nemozu zasahovat do zahranicia dakujem

zana7
16. nov 2015

Ahojte. Viete nieco o zakone,ze ak otec nemoze vidat svoje dieta tak nemusi ani platit nan vyzivne? Dakujem