Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky pri nezosobášených partneroch

miriama41
4. mar 2014

Dobrý deň mamičky,
žijem s partnerom v jednej domácnosti a čakáme spolu dieťatko. Otec bude zapísaný v RL a dieťa bude mať jeho priezvisko.
Keďže v dnešnej dobe sa deje všetko možné, čo človek nečaká, rozmýšľam nad tým, že keď sa nám bábätko narodí, dám si ho zveriť do svojej osobnej starostlivosti.
Chcem sa Vás opýtať, aký je postup, píše sa na súd "návrh na zverenie do osobnej starostlivosti matky?", určite mám k tomu doložiť aj RL dieťaťa a ešte aj iné doklady? Je potrebné - môže byť v tom jednom návrhu aj určenie výživného na maloleté dieťa? Budú zo súdu kontaktovať ÚPSVaR a určia automaticky dieťaťu kolízneho opatrovníka, či to nemusí byť?
Ak zašlem návrh na súd, budú kontaktovať aj priateľa? Pretože myslím si, že takéto uznesenia vykonávajú na základe návrhu bez prítomnosti partnerov, budeme musieť ísť na nejaké pojednávanie?

Ďakujem Vám

wandeirra
4. mar 2014

Ahoj bude pojednavanie o zvereni a urceni vyzivneho.priklada sa RL.a kolizny opatrovnik sa vzdy urcuje,zastupuje malolete dieta..

nikita308
4. mar 2014

@miriama41 Samozrejme v návrhu na zverenie mal. dieťaťa do osobnej starostlivosti matke sa žiada aj určenie výživného... stačí doložiť rodný list mal. dieťaťa... súd ustanoví kolízneho opatrovníka ÚPSVaR uznesením a samozrejme, že otcovi mal. dieťaťa bude zaslaný návrh aj s inými dokumentami, napr. to uznesenie o ustanovení KO... bude vytýčený termín pojednávania, taktiež otec mal. dieťaťa musí byť vypočutý a vyjadriť sa k tomu... ak spolu nežijete v spoločnej domácnosti, môže sa v návrhu žiadať aj úprava styku otca s mal. dieťaťom...

kacicka123
4. mar 2014

@miriama41 Ty pises, ze zijete v jednej domacnosti. Chces to len tak "pre istotu"? Partner o tom vie? Myslis, ze na pojednavani bude suhlasit?

janickacrazy
4. mar 2014

@miriama41 Ak spolu normálne žijete v jednej domácnosti a nemáte problémy, tak neviem, čo na to povie tvoj partner, že ti bude musiet platit výživné....asi nebude nadšený.....nie je to trochu predčasné? Pripadá mi, akoby si sa bála, že vám to nevyjde....

sissy27
4. mar 2014

@miriama41 otázka je - chceš si dať dieťa zveriť do osobnej starostlivosti poza partnerov chrbát, bez jeho vedomia? to sa nedá, na súd predvolaný bude a bude aj vypočutý...takéto rozhodnutia práveže súd len veľmi výnimočne rieši bez prítomnosti niektorej zo strán, pretože sa jedná o dieťa, ktoré má matku aj otca /aspoň biologicky/ a teda je na mieste, aby sa obaja k tomu vyjadrili ,tebe by sa asi tiež nepáčilo, keby si otec dieťaťa o niečo požiadal na súde a súd ti nedá šancu sa ani vyjadriť či je to pravda a či súhlasíš, len by to odklepli, lebo dostali návrh...
ak o tomto tvojom úmysle vie, môžete to spraviť aj formou dohody, právnik vám ju pomôže napísať, ale aj tá podlieha schváleniu súdom, inak nie je platná a právne vymáhateľná...
kolízny opatrovník sa určuje vždy, ale v podstate o ňom ani nevieš, ak sa nejedná o nejaké ťahanice, len je prítomný na súde a počúva obe strany, ak by sa vyskytli nejaké nezrovnalosti, vtedy sa ozve...
výživné ani styk otca s dieťaťom určený byť nemusí, ale napíše sa do rozsudku, že nepožadujete úpravu týchto vecí, lebo sa viete dohodnúť... potom samozrejme ak príde k nejakým nezhodám, tak nie je o čo sa oprieť a treba podať nový návrh na určenie výživného a styku dieťaťa s otcom...
najjednoduchšia a najrýchlejšia cesta je dohoda, ale myslím si, že nejaký zádrhel tu bude, inak by si sa nepýtala, či o tom bude informovaný partner 😅

miriama41
autor
4. mar 2014

Pytala som sa pretoze kamoska si to davala a bolo to bez pojednavania,no bola vydata

nikita308
4. mar 2014

@miriama41 Robím na súde, ale že by takéto konanie bolo bez pojednávania, s tým som sa teda nestretla...

anatalia77
4. mar 2014

Kedze som na konikovi precitala uz vela porozchodovych trapeni,tak ja by som sa "poistila"nejakym papierom.Ved,ked vztah bude fungovat,tak sa ziadne vyzivne predsa neposiela,nakolko su v spolocnej domacnosti.A ked sa zacnu balit kufre,tak obidve strany vedia,co je ich povinnost.
Nebude to asi celkom dobre prirovnanie,ale aj majetkove -bytove zalezitosti su neraz uz na zaciatku pevne dane.
Neraz tu mamicka po rozchode ani nevie kde jej hlava stoji,do toho jej bucha ex na dvere,lebo chce dieta,ale alimenti neda,vsak papier na to este nie je...

jahodecka
4. mar 2014

ja som si po narodeni malej tiez podala na sud o zverenie do mojej vychovy a ked prisli kuratorky na kontrolu,tak mi povedali,ze zbytocne som to podavala,ze mi to zamietnu,ked zijeme spolu,vraj mame rovnake prava aj povinnosti....ale tiez to zalezi aj od sudcu,aj to dodali...ja som to potom stiahla,nemala som na to nervy,kedze som mala dost starosti okolo malej zdrav.stavu.....ale mala som si za tym ist,lebo dnes uz ked spolu nezijeme su s tym neskutocne natahovacky a dokazovacky....chod si za tym 🙂

fullerenka
10. nov 2014

po mojej velmi nepeknej skusenosti by som si za tym urcite sla... tu je moj pribeh, ale skutocne velmi skrateny, ani sa neda celkom opisat vsetko tak dopodrobna, ako by clovek chcel... ale nech vam sluzi na vystrahu, ja budem za moju dobrotu, ze som mu dala zdrave dieta trpiet cely zivot... a predpokladam, ze sa bude snazit mi dceru zobrat tak, ako sa mi vyhrazal, ked som od neho odchadzala... dokonca ho v tom podporuju aj autority, lebo ja som takmer 20 rokov nezila v mojom rodnom meste, kontakty ochladli, nemam sa na koho obratit a dotycny je velmi dobrym kamaratom pana primatora... tak tu je moj pribeh: priatela som poznala este zo zakladnej skoly, kedysi sme spolu dokonca chodili aj na atletiku, nasi rodicia spolu pracovali vo fabrike...takze nas vztah bolo rychle vzplanutie, aspon z mojej strany, kratka znamost, teraz viem, ze z jeho strany to bola len cisto cista vypocitavost, ako dosiahnut a mat dieta a takmer zadarmo 🙂 takmer cele tehotenstvo som zila so synom z prveho manzelstva u mojej mamy, priatel si zatial zariadoval svoj nanovoprerobeny byt a nezostavalo mu ani na jedlo, ktore som mu nosila z nasho domova... nieto este, aby mi prispieval na moje potreby v tehotenstve... a to som musela absolvovat amniocentezu, chodila kazdych 6 tyzdnov na nefrologiu a mala hlavne vydavky na benzin a vyzivove doplnky, kedze som uz mala takmer 40 rokov... ja som mu to ani nezazlievala, ved chcel, aby sme formovali rodinu, aby som sa k nemu nastahovala, strasne na tom nastojil, a byvali sme spolu... mesiac pred porodom som sa stahovala a vydrzalo nam to po narodeni dcery 8 mesiacov... uz po narodeni zacal vystrkovat rozky, platil za nas len energie v byte, ja som mu varila, upratovala, starala sa o deti, on maximalne chodil kocikovat 2 hodiny denne, neskor som zistila, ze aj to len preto, aby sa ukazoval a aby mohol povedat, ako sa on staral...na stravu zo zaciatku aj prispieval, ale po 4 mesiacoch uz vobec, malej kupoval len to najnevyhnutnejsie (jeden dudlik pocas prvych 6 mesiacov hovori za vsetko), dokonca si chcel narokovat aj na porodne!!!... napokon som tie peniaze aj tak minula do domacnosti a na take polozky pre malu, na ktore sa on vykaslal, ved nekupil ani kociar, ani postielku, ani matrac do postielky... po 8 mesiacoch som sa rozhodla, ze prestavam varit, lebo aby mi chlap, ktory zarobi 800 eur nevedel prispiet na stravu 100 eurami, okrem toho si privyraba futbalom - minimalne 200 eur za mesiac a roznosom novin 100 eur, uz bolo nad moje pochopenie... v jedno pekne moje a synove chripkove rano mi nechal list od pravnicky na stole, ze on jej jedinym vlastnikom bytu a ze sa mam vystahovat...hoci po narodeni malej ma presviedcal, ako nas vsetkych nahlasil na byvanie, ale prisla som na to, ze zahlasil len malu par dni pred vyhadzovom... tak som sa vystahovala este v ten den, samozrejme aj s detmi... udal ma na socialke, prisli ma o 4 dni skontrolovat do bytu mojej matky... skonstatovali, ze deti su v poriadku a ze on udal, ze som mu zobrala dceru a branim mu v styku... vsetko si to ale presne naplanoval, na co som prisla uz velmi neskoro, podal si na sud, aby mu dceru dali do striedavej starostlivosti a ked nie, tak 3krat tyzdenne bez pritomnosti matky, podotykam, ze dcera mala len necelych 9 mesiacov, mu to aj odklepli, nastastie striedavku nie, ale to druhe bol tiez uder pod pas... ked si predstavite, ze sa po mojom odchode chcel nasackovat k mojej mame do bytu vzdy, ked sa mu zaziada... alebo chcel brat mojho syna do mesta na prechadzky... sa mi zdalo, ze nie je normalny, dnes uz viem, ze urcite nie je normalny... poistit sa treba a netreba to nechavat len tak... mne neprisiel pravnik na sudne pojednavanie, ani som nedostala sancu na sude nieco predniest o tom, ako sme zili, ake boli pomery pocas spoluzitia... dostal nakoniec to iste, 3krat tyzdenne 3 hodiny bez pritomnosti matky, odvolal sa, aj ja som sa odvolala, ale len kvoli alimentom, pretoze som vedela, ze nebude schopny navstevovat malu v case, ktory mu sud schvalil na jeho vyziadanie, pretoze pracoval na smeny a musel si kvoli navstevam menit smeny v praci a kvoli fotbalu tiez, bolo to neunosne, zo socialneho sa zacali stavat proti mne, ani neviem preco, len tusim, ze kvoli jeho znamostiam, chlapom, ktorí tam robia a chodia s nim piskat futbal... dokonca aj detsku doktorku zmanipuloval, nahovoril jej, ze som sa o deti nestarala, ked chodil davat predpisovat HAckove mlieko... a ona mu to uverila, napokon som od nej odisla, aj preto, lebo sa jej zacal vyhrazat, ked mu nechcela dat prepustaciu spravu z nemocnice, kde som lezala s malou 4 dni, lebo chcel kasirovať peniaze za poistku, ktoru zalozil dcere... zo socialneho ma nahnali, aby som sla k psychologicke spolu s nim, lebo vraj so mnou sa neda dohodnut na navstevnych hodinach s dcerou... a tie navstevne hodiny boli jeho ziadostou a jemu sud vyhovel... no ja som sa ich striktne drzala, pretoze na moj navrh sa sud uplne vykaslal rovnako ako aj na vysku vyzivneho, ktore mi na tak male dieta z jeho viac ako 1100 euroveho mesacneho zisku posielal - 85 eur, no co vam budem hovorit, mala som na zaciatku len na mlieko...dokonca si nechal vyplacat danovy bonus na dieta v praci, hodi sme uz nezili v spolocnej domacnosti, ten som tiez zrusila ja, lebo by ho bol bral doteraz... a ziadal ma aj o pridavok na malu, doteraz nechapem preco, ved on sa staral tak maximalne 2 hodiny denne, ked s nou behal po meste a predvadzal sa, ako sa on stara, ked malinka spala... alebo zacal chodit pre malu so svojim na mol opitym otcom, ktory mne aj mojej mame ponadaval na cele sidlisko do... no nemam chut sa ani rozpisovat a ze nas podreze, zareze a pod... podali sme trestne oznamenie a on vsetko poprel... dalsi den ma jeho otec opity nahanal po sidlisku, ma chcel zbit, tiez som podala trestne oznamenie a este ma obvinili, ze ja som ho napadla... smiesne, ked on na mna cakal pri vchode do panelaku v case, ked mi mal jeho syn vratit malu... na moje velke prekvapenie prislo predvolanie po viac ako polroku na krajsky sud, zaplatila som pravnicke, ta den pred sudnym pojednavanim stratila hlas... cely krajsky sud bola 40 minutova rychlovka, kde jeho pravnicka predniesla novy navrh - 4krat do tyzdna 3 hodiny denne bez pritomnosti matky a podla jeho pracovneho kalendara (podotykam, ze pracuje 2 dni ranna, 2 dni pobedna, 3 dni nocna, 2 dni volno a tak stale dookola), od 23 do 25 decembra s prespanim u otca, novy rok tiez dva dni u otca a velkonocne sviatky tiez 2 dni... a komplet navrh mu presiel, nemala som ani cas sa k tomu vyjadrit, vyzeralo to ako vopred dohodnuta vec...doteraz sa z toho spamätavam, lebo mala nema este ani rok a pol!!! doteraz kvoli praci nestihal ani 3krat tyzdenne 3 hodiny a oni mu pridali dalsi den a ja sa mam riadit aj s druhym dietatom podla jeho pracovneho kalendara, raz ma malu od 9-12, iny den od 14 do 17, dalsie od 15 do 18... to uz len je rezim dietata... a nikto sa nepozastavuje nad tym, ze mala o 11 hod obeduje a o 11:30 chodi spavat a spinka do 14:00... vazne uvazujem dat to vsetko mediam, nech sa v tom pohrabu, lebo podla mojho nazoru nebolo nic presetrene, ani pomery uz pocas tehotenstva, ani pocas spolubyvania... nikoho netrapi, ze dotycny je taky "dobry" chlap, ze doteraz za 20 rokov s nikym nezil, hoci je velmi pracovity, az tak pracovity, ze nevidi nic okrem prace...hlavne, ze ja som sa o deti nestarala a on bol maximalne 2 hodiny denne doma, ked sme spolu zili... a velakrat nestihne ani malej plienku prebalit, ked ho este po navstevnych hodinach caka roznos novin... a to uz nehovorim o tom, ze dieta po uplnom odstaveni kojenia v 6. mesiaci malo priberalo na vahe, lebo nechcel kupovat normalne mlieko, lebo bolo drahsie o 3 eura nez HAckove.... a ze v 8 mesiaci este nesedelo, ked jej porodna vaha bola 3590 gramov... lebo v noci podla jeho slov 7-8 mesacne dieta uz nepotrebuje papat a ked som mu prisla na to, ze jej robi malo mlieka, tak sa ohradil, ze nemusi byt taka tucna, ako moj syn (ktory mimochodom vobec nie je tucny)... nastastie sa spoluzitie skoncilo a mala mi v 9 mesiaci zacala sediet a za 2,5 mesiaca pribrala 1,7 kg, takze v roku mala 9,5 kg... vsetko sme dobehli vdaka mojej mame, ktora zo svojho dochodku financuje to, co by mal platit malej jej biologicky otec... takze poistit sa urcite! a nenechat veci na nahodu... ani slepo doverovat neradim...

mimimamina
12. nov 2014

ahojky....no mna caka 2decembra prve pojednavanie ohladom urcenia otcovstva...uvidim ci dotycny xy pride, posnazim sa slusne vyjadrovat o nom, lebo len tazko hladam slusne slova....mam 10mesacneho syna, ktoreho jeho otec ani nevidel, kedze chcel aby som si ho dala vziat...a toho xy som videla naposledy minuly rok v septembri, ale nenecham to len tak, ze si bude chodit po svete akoby nic...o maleho sa postaram, len nech mi prispeje....takze mam pravnika z centra pravnej pomoci, je to zdarma, kedze po dolozeni urciteho prijmu vas moze zastupit to centrum...najprv sa riesi urcenie otcovstva, ak partner potvrdi otcovstvo, jeho meno sa doplni do rodneho listu a potom sa riesi vyzivne...ale ak bude robit problemy, bud sud nariadi testy, alebo on sam a si ich aj zaplati....tak som zvedava ako dlho sa to bude tahat, ale snazim sa byt silna koli syncekovi...zaujima ma ale to co tu bolo spominane, ze mozem ziadat aby sa otec s dietatom nestykal?kedze ho este ani nevidel, nema on zaujem a ja ani nechcem aby mi ho bral...kto sa do toho rozumie, prosim reagujte, dakujem 😉

nikita308
26. nov 2014

@mimimamina Áno môžeš žiadať o zákaz styku otca s dieťaťom, avšak najskôr musíte mať vyriešené konanie o určenie otcovstva a zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti... ale keďže máš právnika, tak sa poraď s ním, skôr je oboznámený s tvojou momentálnou situáciou... 🙂

draik
26. nov 2014

@mimimamina
Stručne by som to zhrnul - vy chcete, aby otec dieťaťa na jednej strane prispieval na jeho výživu a na druhej strane aby sa s ním nestretával, lebo si to vy neprajete. Takto to však obvykle nefunguje. Zákaz styku by ste dosiahli len v prípade, že by otec dieťaťa napr. bol závislý od alkoholu, drog, dieťa týral a podobne.
To, že máte dieťa v osobnej starostlivosti, neznamená, že otec dieťaťa sa s ním nebude môcť stýkať. Rodičovské práva vykonávajú obaja rodičia. Teda ako otec bude spolurozhodovať o podstatných veciach, čo sa týka dieťaťa, čiže Vám bude môcť istým spôsobom komplikovať život. Preto si zvážte si Vám stojí za to určiť otcovstvo...

fullerenka
1. dec 2014

veru, na tvojom mieste by som to otcovstvo nepriznala... a dajte si pozor tiez na pravnikov zadarmo z pravnej pomoci, mne sa takato pravnicka snazila pomoct az po druhostupnovom sude, ked uz vedela, ze sa nemozno odvolat ani podat opravny prostriedok, den pred sudom zrazu stratila hlas a poslala ma so svojou mladou koncipientkou... cely sud netrval ani 40 minut, slo len o tom, aby si "otec" presadil novy navrh... 4-krat do tyzdna, hoci predtym nestihal 3-krat, zobral mi ju na Vianoce 3 dni, hoci dieta nema ani 18 mesiacov a uz 10 mesiacov zijeme sami, on ju maval len 3 hodiny 3-krat tyzdenne, takze teraz 2 noci bez matky a nikoho to netrapi... a ja sa mam riadit jeho pracovnym kalendarom a davat mu ju podla toho, ako on pracuje - teda v jeho pracovnom volne... neprihliada sa ani na to, ze mam aj druhe dieta, ze ja formujem rodinu a ze on je sam! je to vysmech nasemu sudnictvu! ze nieco takeho bez mihnutia oka odklepli... a to, ze mi dava na malu len 85 € a ma 1000 € prijem, okrem zakladnej roboty este 2 cierne prijmy, ktore sa mu "nedaju" dokazat, hoci pol mesta to vie... ziadnu hypoteku, byt si zariadil, co som bola tehotna a zila u matky...ale predpokladam, ze "ciste" to z jeho strany nie je... dokonca ziadal striedavku bez urcenia vyzivneho! hoci doma nie je viac ako 2 hodiny denne a ze sa mu jeho mater postara!!! vsetko len, aby mi nemusel dat ani cent na malu... ale ideme bojovat dalej, trosku sa napisem, rozposlem, lebo v tomto procese nieco riadne "smrdi"!!! takze prajem vela stastia s pravnikmi zo socialnej pomoci a dajte si naozaj pozor, to otcovstvo by som urcite neriesila, ale hladala moznosti, ako prist k peniazom inym sposobom... lebo si skomplikujete tak zivot, ze neskor uz bude neskoro plakat!!!

fidorka7
6. dec 2014

@miriama41 toto nepochopím, načo zverenie, ak na druhej stane ideš po ňom dobrovoľne dávať priezvisko, tak to je asi všetko v poriadku, nie?

fidorka7
6. dec 2014

@draik presne tak.
Má platiť, ale inak nech nechce nič. Takgto to teda nie je, má povinnosti ale zároveň i práva bez ohľadu na to, či sa to matke páči alebo nie. Tiež by som v tomto prípade otca nezapísala do RL a nijako ho nekontaktovala.

ivivaiveta
6. dec 2014

@miriama41 neexistuje

miriama41
autor
7. dec 2014

Nekomentujte uz tento prispevok. Nie je aktualny. Dakujem

marusia16
8. dec 2014

ahojky. chcem sa opýtať ako mam postupovať ked chcem požiadať o výživne .. trošku je to komplikovane - otec malej zatial plati ... neriešili sme zatial ani sud no prišiel s tým že sa pojde na sud ...

point111
11. mar 2016

@nikita308 mna zaujima co v pripade ked otec dietata je anglican.... ako teda u mna... a nema zaujem o dieta.... chcem sa poistit ze ho nechyti otcovsky zachvat lasky neiekedy v buducnosti a nebude mi robit problemy, tak chcem aby bol maly zvereny mne, nie sme spolu, nekomunikujeme ani mi na maleho nic neplati, je ale v jeho rodnom liste.... co by som mala urobit ja? dakujem

misasmisa
30. máj 2016

DObrý deň normálne som toto cele čítala zo zatajenym dychom a slzami v očiach :'( a rada by som Vám povedala v skratke svoj príbeh :(
Ja som otehotnela s priatelom po dvoch mesiacoch chodenia (ale už rok sme sa poznali a niečo akoby riešili) velmi sme sa tešili lenže ja som potom zistila že ma podvadzal tak som ochladla trošku nato on začal nadavať mojim rodičom a robiť hadky a ja som sa postavila na ich stranu.(hoci navrhoval isť žiť niekde do podnajmu na byt nesuhlasila som lebo proste osm mu už neverila a potrebovala som nech sa prv vyriešia spory a potom to spolužitie).a to konkretne s mojou mamou ktora mi bola ako v tehotenstve tak po pôrode ako aj dnes čo sa tyka maleho oporou ovela viac ako ok..kedže ma čakali štatnice a podotykam hadky začali 4 dni po narodeni maleho takže som to všetko preživala v porodnici..potom sa to ustalilo ale na krstinach som vybuchla a zase sme sa veľmi pohadali...nato odišiel na 3 mesiace do USA.,,stale sme sa cez FB hadali lebo hadky ktore vznikli medzi nim a mamou boli podla mna len kvoli tomu že nepochopil čo mu moja mama stale vravela a že nam chcela len dobre a ja som sa mu to snažila vysvetliť....no potom sa vratil s USA a ja som začala chodieať s malym k nemu domov na navštevy,,najprv vikend potom tyžden a tak no...on k nam len zriedkavo..vianoce sme travili každy u seba doma takže nie spolu...po vianociach doniesol malemu darček a navrhol opeť spoločne byvanie na byte (kedže k nim domov som byvať nechcela lebo on je moc ovplyvnovany otcom a jeho otec sa k svojej manželke tiež moc pekne nesprava stale mu niečo vadi..a moj priatel sa začinal spravať rovnako) ...aj som suhlasila no skor ako sa niečo uskutočnilo priatelovi v lese odtrhlo ruku dodnes je v nemocnici...a ked to už konečne vyzeralo že sa to utrasie ja som zistila že ma zase podviedol jeho vysvetlenie bolo že bol pod strašnym natlakom a v nervoch a potreboval to nejako odventilovať..zase sa začali hadky...a ked mal maly rok povedal že on to nezvlada a je koniec lebo podla neho som ja ta čo to všetko pokazila a on je len obeť ja som sa k nemu zle spravala atd...podotykam maly ma jeho priezvisko (žiaľ) :( a čo dalej čo je potrebne robiť???...on sam vyhraža že požiada o striedavu starostlivosť...ale my žijeme od seba vo vzdialenosti 155Km a maly ho ani nepozna a dokonca neviem prečo je to asi jediny človek ktoreho sa maly boji..i ked ja viem že ex ho veľmi ľubi ( niekedy ľubil aj mna :( ) zrejme citi čo ten človek robi jeho maminke...AKo postupovať v takom pripade??? A ako asi pochodom s vyživnym kedže ex bude dlhodobo nezamestnany a mam pocit že ostane na invalidnom dôchodku a ako s tou starostlivosťou??? Ja mu nebranim stretavať sa so svojim synom a nikdy nemienim ale so striedavou nechcem suhlasiť..

kari55
13. jún 2016

Dobrý deň, čo vlastne znamená pre mamu ktorej sú deti zverené do výchovy? Máme rodičovskú dohodu a otec sa s nimi stretáva ale je to hrozné mstí sa mne cez deti, neinformuje ma o ničom čo s nimi robí , robí si čo chce aj s čím nesúhlasím. Aké práva navyše mám vlastne ja keď sú deti zverené mne? Mám vůbec nejaké právo viac ako on? ?? Alebo to neznamená nič? Potom mi to pripadá, že je to jedno komu sú zverené keď každý si robí čo chce. Som zúfalá z toho. Můžem mu deti nedať ak nechcú ísť k nemu? On hneď zavolá políciu , že nedodržiavam rodičovskú dohodu.

draik
13. jún 2016

@kari55
Vy máte naviac osobnú starostlivosť a výchovu. O bežných veciach (kde s nimi, čo s nimi robí atď) Vás informovať nemusí, rovnako ako Vy neinformujete jeho. Čo sa týka neochoty detí ísť k rodičovi, nútiť ich nie je možné. Všetko samozrejme za predpokladu, že ich neochota nesúvisí s tým, že Vy dvaja si medzi sebou vybavujete účty.

bublaq997
4. aug 2016

Ahojte mamičky prosím vie mi niekto poradiť ako sa píše navrch o zverenia dieťaťa matke a o výživné.

kari55
15. aug 2016

@bublaq997 Ahoj, na internete je plno predlôh v tejto veci. Ak máte medzi sebou problém s ex tak venuj veľkú pozornosť rodičovskej dohode. Veľmi dobre si premysli všetky dni v roku, prázdniny, sviatky , víkendy, časy - proste všetko. Ja som na to až tak nedohliadla a teraz mám hlavu v smútku.

clovek123
2. máj 2017

Ahoj ja by som potrebovala tiez poradit ako napisat ziadost o zverenie a urcenie vyzivneho.

19peta86
8. máj 2017

@nikita308 dobry vecer mam otazku ked ja a expartner tiez nie sme manzelia mame 2 rocneho syna,ktory sa narodil v anglicku a tam viac zivota travy mozem napisat Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky aj tu na sud na Slovensku alebo to musim pisat do Anglicka v meste Bolton?
Maly uz ma Slovensky rodny list.
Maleho som uz rok nevidela,otec ho taji,stale nie su doma a na Slovensko nechce s nim prist.Podla Anglickej socialky maly ma byt so mnou na Slovensku zit a mam o tom aj doklady no expartner to nerespektuje,jeho oznacili ze je tyran a robil to na mne,mojom 1 synovy a zacal to robit aj na 2 synovy,ktory je s nim.
V marci.2016 sme na Slovensku spolu boli krstit maleho tyzden tu bol,otec ho vzal do Anglicka ale ja som s tym nesuhlasila a ani dobrovolne mu ho nedala a ani povolenie som mu nedala jednoducho si ho vzal pod vyhrazkami,nasilim.
Chcela by som od 1.6.2017 ist do Anglicka si po maleho na prazdniny ale viem ze otec mi ho neda pomohla by mi socialka a policia?
Je to surne a dakujem za odpoved napiste mi prosim

krisabs
7. júl 2017

@point111 Zdravím doriešili ste Vašu situáciu? V takomto prípade by som Vám radila ihneď podať na súd návrh na zverenie dieťaťa do vašej starostlivosti, vyhnete sa zbytočným problémom do budúcnosti, kedy by si otec nárokoval o dieťa. Po akú dobu sa už nachádzate na území SR (aj s maloletým dieťaťom)?

nilufer123
25. júl 2017

@nikita308 dobry chcela by som poziadat o zverenie dety do svojej starostlivosti ale chceme to ako dohodu ako mam poziadat ked to ma byt sudom potvrdene