Zvýšenie výživného na budúceho školáka

ishkaa
13. júl 2015

mamky, maly nastupuje do skoly. otec nanho plati 70eur povinne a 13eur mi dava ako prispevok na stravu dobrovolne. O kolko ste si vy pri nastupe do skoly zvysovali vyzivne? Idem to teraz podat a nechcem prestrelit ale ani ochudnobnit maleho...Byvaly zaraba cca 550-600 eur

pribinak
13. júl 2015

Podla toho ake ma vydavky? Ma ine deti? Kolko ho stoji napr byvanie ci cestovanie do prace?
ALE, ako sa zmenili aj tvoje pomery? Zarabas viac?

Vydavkov zo skolakom budes mat viac to je jasne, IDE O TO, ako postavis a popises naklady na dieta, potreby do skoly, viac penazi na oblecenie ci kruzky.
Skusit to mozes

ishkaa
autor
13. júl 2015

@pribinak u neho sa zmenilo to, ze ho povysili, co mu samozrejme prajem, ale logicky zaraba aj viac. ine dieta ani manzelku nema. ma hypoteku a kupil si auto. ja som v case rozvodu bola nezamestnana, teraz uz 8 mesiacov pracujem ale zarobok mam 350 eur, co teda na chod rodiny je dost malinko, a tiez taham hypoteku. nechcem si na sude nic vymyslat, chcem len aby malemu nic nechybalo a aby som sa nemusela zadlzovat

pribinak
13. júl 2015

@ishkaa no musis to tak naformulovat, ze mas naozaj dost nizky prijem a nechces, aby synovi chybalo, ide do skoly, takze oproti ms mas navyse naklady na skolske pomocky a kruzok (napriklad)
Ak sa synovi zhorsil zdravitny stav, napr zacal nosit okuliare, ci ortopedicke topanky, alebo mu musis kupivat spray do nosa kvoli alergii, to vsetko treba spomenut
Povedz aj to, ze ti dava 13 e dobrovolne sam od seba, ale, pytaj 100. Nema ine vyzivovacie povinnosti a chlapec rastie, stale cosi treba, topanky, oblecenie ci hracky a tak

Daj tam kolko ta co stoji - spolocne naklady, byt a strava a priblizny rozpocet na syna

nedielka
13. júl 2015

Z 350eur platis hypo??? 😕

ishkaa
autor
13. júl 2015

@nedielka no veru ano...zijem s priatelom ale jeho peniaze idu a sipo, stravu, mobily a tv plus auto...ako policajt ma az 500eur skratka vyskakovat nemozeme

nedielka
13. júl 2015

@ishkaa Klobuk dole. 😉

alicka850
22. júl 2015

Podla mna mozes kludne pytat aj 200. Naklady na syna nie su iha strava a oblecenie /co moze byt aj 150emesacne/, ale aj pomerna cast nakladov na byt,energie,vodu. Okrem toho lieky,kruzky,pomocky do skoly,vylety.

trinastka
24. júl 2015

@pribinak Aj ja sa pytam.Tiez nastupuje moje dieta v sept. do školy, výdavky su sakra vyssie, to uz v marci som kupila skol.tasku, a postupne kazdy mesiac vrecká (prezuvky, telesná apod.)...Ex dava súdom pridelené výživné-pravidelne. Do istej doby dokonca aj kupoval- z jari,alebo na zimu topánky,ci bundu....no uz sa tak nedeje. Tiez dostal povysenie, predal a zaroven kupil byt pre mamu,kedze on byva vo vlastnej novostavbe. Nedavno si kupil paradne velke auto, stare (tiez velke) predal..... No zaujima ma to,ako sa pripravit ci skor obrnit , ked ja budem ziadat o zvysenie,a on sa bude obhajovat tym,ze obyva dom s priatelkou a jej školopovinnym dietatom a k tomu maju spoločné dieťatko?

ukulela
24. júl 2015

@alicka850 tak ale zasaj chlap musi z niecoho zit.zarobi 550 az toho mu chces vyrubit 200 alimenty?
@ishkaa nevies sa dohodnut s ex, ze bude trebars kupovat pomocky? resp kupite pol na pol vybavu do skoly? ked tidava nejake prachy dobrovolne, mozno by sa dalo dohodnut.

pribinak
28. júl 2015

@trinastka určite by som skúsila požiadať o zvýšenie, najmä ak vieš, ze ma vyšší príjem a tebe sa podstatne zvyšujú výdavky na dieťa
Priateľka ma príjem asi teda materskú a prvé dieťa ma asi výživné, takze to nie je, ze on chudáčik živí 4 hladne krky a este aj ty ho ideš zdržať, skús požiadať napr o 50 mesačne viac, dieťa rastie, pre väčšie deti sú drahšie topánky aj oblečenie. Navyše v škole asi nebude v teplákoch ako v škôlke, viac zje, obedy v škole sú drahšie ako v MS, krúžky v škole tiez niečo stoja a pomôcky sú kapitola sama o sebe, proste niečo nekonečne ....

Ty to postav tak, ze jeho dieťa ma tiez predsa mat podobnú životnú úroveň, ma vyšší príjem a teda môže platiť na svoje dieťa viac
Daj zoznam toho co všetko si nakúpila, za koľko, koľko ta budu stať krúžky, oblečenie, obedy. Nezačal nosiť syn okuliare, ci ortopedické vložky ci spray do nosa alebo nejake lieky? Aj zmena zdrav.stavu je dôležitá
Držím palce

alicka850
28. júl 2015

@ukulela tak nech ide robit a zarobi viac. Moj ex si dava vykazovať 600e plat a pritom byva v luxusnom dome, ktorý si kupil s manželkou a vozí sa na 20 tis aute, je vysokoškolsky vzdelaný. Požiadal si o zníženie na 40e. Moje naklady na dceru su ovela vyššie, isto aj na syna baby v uvodnom prispevku. A co ak ona zarobí 500e, jej sa kto pýta, či na to má, ked syn niečo potrebuje. Moj ex bežne robí také veci, že nevráti z víkendu dcere bundu a ja jej musím kupiť novú, lebo mi ju vrati až o dva týždne.

ukulela
28. júl 2015

@alicka850 reagujes agresivne, lebo mas vlastnu negativnu skusenost. chlap tiez moze povedat, ze nech si zena najde tiez miesto aspon za 500 €. chlap jej plati a aj navyse ako ma. preto si myslim, ze priestor na dohodu tam je. akurat sud mu z 500€ platu nemusi a ani nevymeria 200€ vyzivne predsa. ked ziadala vyzivne vyssie nedavno kamoska, chlap argumentoval aj tym, ze ved si kupila auto, ved ma dom a aj byt a zvlada platiti hypo - a sudkyna sa aj na to pytala - odkial na auto ma a preco teda pyta viac na dieta, ked ma € dost - to len na okraj. ze oxxebava tvoj chlap na vyzivnom - je tvoja smola a nescholnost sudov to vidiet :( ale to neznamena, ze kazdeho chlapa treba zodrat dobre ze nie na nulu ... zakladatelka ma zjavne vyhovujuci zivotny stabdard a nevieme, co vsetko zo svojho platu este musi platit ex.

alicka850
28. júl 2015

@ukulela vyzivne na dieta ma prednost pred hypotekou, autom a vsetkymi inymi vecami. Ja nepatrim k zenam,ktore cakaju od manzela peniaze a nechaju sa vyzivovat. Zarabam viac ako moj ex,ale sa aj osobne staram o dceru, to podla mna tiez zavazi. Ked sa zena stara o dieta v utlom veku,tazko si hladat este robotu navyse,ak nemas k dispozccii babky na strazenie a vyzdvihnutie zo skolky.To nie je o tom,ze zena nechce,ale o tom,ze ked ti nema kto pomoct a otecko sa netrha,je problem vovec nejaku robotu si najst,aby si stihala skolku, aby si mala volne vikendy,aby si nerobila nocne. Na margo toho uvodneho prispevku, keby autorka mala normalny vztah s expartnerom a vedeli by si sadnut a dohodnut sa,nechodila by si po radu na MK. A okrem toho, peniaze chce pre syna,nie pre nu, aby mu mohla dopriat viac.

ukulela
28. júl 2015

@alicka850 ved ano, ale ty mas negativnu skusenost. zakladatelka sama pise, ze okrem stanoveneho vyzivneho jej ex sam dava este peniaze navyse. ano - 13€ je smiesna suma, ale je to dobrovolne. preto si myslim, ze skor je cesta snazit sa dohodnut napr na spolocnom nakupe pomocok do skoly, ako ist na sud, kde sa vyzivne stanovuje casto v percentach podla zarobku chlapa. a z 550 mu sd predsa nestrhne tretinu na vyzivne.
ano, vela podnikatelov osiera a na papieri ma minimalku a zena pred sudom nevie, co ma robit. ale aj u nas uz bli pripady, ked sud zohladnil, ze chlap ma auto, vilu, tri dovolenky rocne. len treba po tom tvrdo ist ... nepozname situaciu zakladatelkinko ex. preto argument"nech si najde lepsiu robotu" nie je celkom na mieste. mam kolegu, ktoreho ex doslova osklbala,ma tazku diagnozu vhodnu pomaly na invalida a tahal kvoli prachom dve roboty az sa dostal do nemocnice,kde skoro zatrepotal krpcami, preto sa na to snazim pozriet aj z druhej strany.

trinastka
29. júl 2015

@pribinak Ďakujem ti

ishkaa
autor
29. júl 2015

@ukulela ono s nim sa da dohodnut, ale vzdy to ma kratke trvanie. napr. mi prispieval na lieky. tri mesiace. ked som sa ho potom opytala co s peniazmi na lieky, povedal mi ze som si nemala pytat maleho do starostlivosti ak to nezvladam. (chudacik) . preto to chcem mat radsej cierne na bielom a nech peniaze navyse nemam len ked sa mu chce, ale bude musiet.

ukulela
29. júl 2015

@ishkaa ono jeto ozaj najlepsiemat na papieri. treba si spisat vydavky a s tym ist na sud. ak maly berie stalelieky, tak to tam ratat,stravu, alikvotnu cast z rezii na byvanie, stravuv skole (to sa da zistit, kolko budes platit),cca skolske pomocky, dochadzanie do skoly, oblecenie. ratajaj nepravidelne vydavky, ako trebars dioptricke okuliare, zubar,zeny ti tu urcite poradia, resp tu najdesnejaky zoznam. ... len teda z 550si myslim, ze 100 bude akurat,vsetko vyssie bude velky uspech.

pribinak
30. júl 2015

@trinastka držím palce

dajana86
31. júl 2015

Ahoj.moja dcérka teraz nastupuje do druhého ročníka V ZŠ. O zvýšenie výživného som požiadala V roku 2013.ale Veľa sa toho U nás zmenilo.dcérka má veľké zdravotné problémy A plus ešte aj škola. Môžem tento rok požiadať O zvýšenie výživného?otec dcérky zarába cca 1200eur.A ešte nemáte niektorá skúsenosti S úrokmi S omeškania výživného?lebo mesiac čo mesiac mešká S výživný A teraz momentálne 2 mesiace vôbec nezaplatil neposlal výživné.čo viem že to môžem riešiť až po 3 mesiacoch cez políciu

mirica
1. aug 2015

@dajana86 ..riešiť to môžeš okamžite, najprv by som mu poslala mail(hoc aj do roboty), a vyzvala ho na okamžitú úhradu dlžného výživného a upozornila ho, že ak to budem riešiť cez exekútora, tak bude platiť okrem výživného aj trovy exekúcie a tie sú velmi vysoké, a ešte mu odoberú aj vodičský preukaz(ak ho má).
No a ked sa neozve alebo nezaplatí išla by som za exekútorom -to sa dá aj pri 1 nezaplatenom výživnom.

o zvýšenie sa dá požiadať kedykoľvek pri zmene ..... nástup do školy taká zmena je, aj zhoršenie zdravotného stavu

dajana86
1. aug 2015

@mirica Ďakujem za radu.Hneď V pondelok pôjdem na sociálnu A potom K exekútorovi

matuuula
10. aug 2015

baby moje ja mam 2deti 10 a 5.. a moj ex zaraba 2000€ co sj priznal na sude, problem je v tom, ze mi sudkyna povedala ze moj syn 10 na ktoreho ziadam 300€ vraj uuurcite 300€ neminie,pritom som dokladovala kazdy jeden blok aj s podrobnym popisom 100strava,50skola(stravne,druzina)50oblecenie,60kruzky(tenis,varenie)40€ lieky -doktori(nakolko je predc. narodeny,prekonal zapal mizg. blan,sprejuje sa je prieduskar,chodi stale na neurologiu,alergologiu,2x do mesiaca na ant.)20€hygiena,20€ volny cas(vylet,kolotoc, kupko a pod) vsetko mala podlozene blokmi, od doktorky napisany posudok ze su stale chore a kde vsade chodime po
akych doktoroch a ze 2x do mesiaca su obaja na ant! a ona vam tadre ze to urcite 10rocne dieta nema 300€ vydavky na mediac ked on to 10rokov normalne vsetko platil a este som jej to vsetko podlozila!nakolko si nemozem najst pracu nemam sa s coho o ne starat a on robi v zahranici nemam ich kam dat a s kym sa striedat..a viete co mi povedala na to ze nerobim lebo hednoducho si nemozem najst pracu len na jednu zmenu ci s upravenym pr.casom? ze nech sa deti naucia samostatnosti a same sa o seba starat! tskze asi ich mam nechat v noci same a ist na nocnu, alebo rano vypadnut na 6 tu fo prace a nechat 5rocne dieta a 10rocne nech sa same odvlecu do skolky a skoly!!!!

worker_falcon
10. aug 2015

@matuuula tvl, nebolo to tak dávno, čo sme 5-členná rodina žili z 200€.

matuuula
10. aug 2015

lenze my nie.. a kedze sme spolu 10rokov fungovali na nejakej urovni,deti mali svoj standart a on zarobi bez toho aby sa natrapil,alebo narobil, preco maju deti o ten standart prist? on sa rizvaluje v dome o rozlohe 220m stvorcovych sam, zatial co my sme v byte 50m stvorcovych tak preco by im nemohol dopriat to co mali
aj doteraz,kedze im to doteraz bez problemov dal..a po dalsie nikdy ale nikdy sa o ne nestaral,syn ide do 5tej triedy a on doteraz nevie ani ako vyzera jeho ucitelka,kde ma triedu,ako vyzera ich doktorka,kde chodia na kruzky,nikdy sa o nic nestaral,lebo nemusel,vsetko som robila ja,nevie pustit pracku,mycku,sporak,nevie kde maju deti v dome veci!!! a teraz sa tiez nejde pretrhnut a platit si za jedno upratovanie 50€?! a cchodit fo restiky lebo nevie ani kavu zaliat!!!

guinevre
14. aug 2015

@matuuula No, vies co, ked minies na dieta 300 eur, aj tak nema len on zavazok zivit to dieta, ale aj ty. Deti maju 5 a 10 rokov, kedy mienis pracovat? Ved potrebujes zivit aj seba , a spolocne potrebujete zivit aj deti. Ked ziadas 300 eur na jedno dieta, tak to znamena, ze ty prispies tiez nejaou sumou, okrem ked nie si praceneschopna. Takze teoreticky chces povedat, ze minies na dieta 500e, alebo chces povedat, ze len tvoj byvaly manzel ma povinnost zivit vase deti.
Moj otec tiez nevie zapnut pracku a umyvacku, ale keby mama mala taky postoj, ze sa budu na domacich pracach podielat, tak by sa naucil. A keby sa rozviedli, tak b ysa hadam naucil postarat sa o seba, az taky neschopni ludia nie su.

Ja viem, ze si sklamana, ze sa vam manzelstvo nevydarilo, ale predsa sa treba na situaciu pozriet realne. A realita je, ze si budes musiet najst robotu, bohuzial.

matuuula
14. aug 2015

ja do prace chodim, na 3zmeny! a zarobim 350€ ! 200 dam na byt a co nam ostane? hm.. lenze je ine, ked dieta je pri otcovi v noci, ked je mstka b praci a je ine ked deti ziju iba s matkou..takze postoj sudkyne, ze maju byt same, rano sa vystrojit, ked mam rannu, ist do
skoly,skolky..poobede sa same zobrat zo skolky, prejst cez cesty a mesto a dotrepat sa domov,odomknut si obriadit sa a cakat na mamu kym pride z poobednej je podla teba normalne?! potom sa ale vsetci rozculujete ked sa deti v sutach zabudaju! ked sa 6-8 rocny chlapci utopia v priehrade! to vsetci kricia kde bols matka!!!