Ako graficky znázorniť 5/4?

katakomba28
30. sep 2014

Teda keď je menovateľ nižší ako čitateľ :D pomáham dieťaťu s úlohou a v tomto som nejak pozabúdala. Budem rada za pomoc.

kpt
30. sep 2014

5/4 je su 4/4 + 1/4, to je 1 a 1/4. takze cely kruh ako jedna a stvrtkruh ako stvrtina..

katakomba28
autor
30. sep 2014

takže budem vyfarbovať dva kruhy? správne som to pochopila? ako celý a z toho druhého 1/4?

iwuskaaa
30. sep 2014

Pánečku a to sa koľkom ročníku preberá? 😝 😀
Taaaak ja mám ešte len predškoláka doma,ale fakt sa teším,keď bude školák 😝 😕 😅 😀

katakomba28
autor
30. sep 2014

Ale v siedmom :D ako ja to viem vedela som teda :D ale keď to človek dlhšie nevidí,tak ma obavy že poradí nejakú blbosť 🙂

guinevre
30. sep 2014

Tak, toto nemyslis vazne...

katakomba28
autor
30. sep 2014

@guinevre ach jáj, keď máš napísať sprostosť tak nereaguj prosím ťa 😉

gabriela69111984
30. sep 2014

@katakomba28 100 bodov ti davam, za tvoj komentaaar, milujem tiez take odpovedy typu guinevre 😠

vivinka26
30. sep 2014

@gabriela69111984
@katakomba28 čo je na odpovedi zlé? veď možno myslela, že toto nemyslíš vážene, že v siedmej triede majú žiaci takéto ťažké úlohy...

katakomba28
autor
30. sep 2014

@vivinka26 no ono to znelo tak že to nemyslíš vážne že to neviem :D prepáč teda, nepochopili sme sa 🙂

guinevre
30. sep 2014

Nie, myslela som to ty, ze dospela zena otvara temu na fore ze ako znazornit 5/4... Ked si predstavim, ze sa tu chodia zeny poradit ohladom nejakych vaznych problemov, tak fakt nevies kto za pocitacom z druhej strany sedi a radi co mas robit, teda niekto kto nevie znazornit pat stvrtin, no dobre, chapem, ze toto niekoho urazi, ale je to tragikomedia.

gabriela69111984
30. sep 2014

no a tu mame dokaz ze sme to presne spravne pochopili s katakomba28 proste ze to bolo ako vysmech podane, lebo niekto si tu dovolil polozit otazku, a co??? nikto uceny z neba nepadol, a clovek ked sa x rokov niecim nezaobera, preco by sa nemohol poradit??? vrrrrrrrrr

mawka
30. sep 2014

neviem, co je na tom trapne ci divne, niekto je na cisla, niekto na slovne ulohy, niekto na tvary. osobne z duse neznasam graficke znazornovanie zlomkov a pritom ine veci z matiky mi idu. a tiez si musim vela veci opakovat a tupa nie som.
holt, niekomu matika ide lavou zadnou, niekto ma zase ine schopnosti. osobne by som v tomto pripade tiez si nechala poradit.

katakomba28
autor
30. sep 2014

@guinevre vieš, niekto ti môže poradiť v oblasti zdravia - nemusí vedieť matematiku, ani jeden z medikov čo poznám matiku nevedel za to vedel biológiu a chémiu a podobne je to veľakrát, ja zase nemám rada zakomplexované chudery ktoré sa tu chodia odbavovať, to že viem niečo iné ďaleko lepšie ako ty ťa nenapadlo, ale odsúdiš človeka kvôli absolutnej hlúposti, neviem si predstaviť že by si mala dieťa diskalkulika asi by si ho zožrala zaživa 😢

guinevre
30. sep 2014

@katakomba28 Ale prosim ta, chapem keby si sa pytala na algoritmy a rovnice s neznamou, ale toto je proste zo zivota, babka co predava syr na trhu by vedela kolko je 5/4, nie je to bohvieaka "matematika", vysvetlovat dietatu diskalkuliku je jedno, a dospelej osobe ine, no dobre, nemienim tu to dalej rozberat.

mawka
30. sep 2014

@guinevre neviem, ci si uz videla ucebnice matematiky dnesnych skolakov a ver tomu, ze je velmi vela rodicov, ktori si musia volat navzajom, ci spravne pochopili zadanie alebo si hovoria v duchu WTF??? dnes sa decka ucia uplne inak matiku nez sme sa ucili my a tie zadania su neskutocne mätúce. ale ok, ty vies asi vsetko najlepsie 😉
@katakomba28 neries taketo odpovede. radsej sa desat razy spytaj nez aby si spravila z decka blba v skole. tiez si kopu veci nepamatam zo skoly a nic sa nedeje, no boze, tak sme zabudli zlomky, kriste pane.... a niekto sa tu z toho ide pos*at....

zuzkaanicka
30. sep 2014

@katakomba28 dobre Ti radi @kpt, 5/4 je viac ako jedna, takze musis vziat dva kruhy😉 ... na blbe pripomienky kasli, nie kazdy je na matematiku 😉

katarinamarkova
30. sep 2014

@katakomba28 presne tak, stara dobra ,,kolacikova metoda,, ku zlomkom sme sa v tych novych ucebniciach este nedostali, ale podla prvackych, 2,3tiackych pochybujem ze su normalne vysetlene v tychto novo-metodovych ucebniciach.

pastelky, kolieska 🙂

zuzkaanicka
30. sep 2014

@katakomba28 Tu som Ti nasla obrazok, sice je to pre iny zlomok, ale tiez je to podobny typ, je to pre 37/8, cize 4 cele a 5/8.

katakomba28
autor
30. sep 2014

@zuzkaanicka tieto viem 🙂 to je ľahké ale ďakujem skôr ma zaujímalo ako to podeliť keď je menovateli nižšie číslo.

zuzkaanicka
30. sep 2014

@katakomba28 no, ale tu prave je v menovateli nizsie cislo-ved to je 37/8 ... cize tam mas 4 cele kruhy a potom v jednom (piatom) vyznacis 5/8 ... cize ak Ty mas 5/4, tak jeden kruh vyfarbis cely a v druhom len tu 1/4 kruhu.