Ako obmädziť rast detí?

mirka_77
17. máj 2011

Moja dcéra rýchlo rastie a priberá .Má 11 rokov 177 cm a 90kg ☹
My tiež meriame 180,takú nadváhu nemáme ...... ani druhá dcéra,ktorá má 14 rastie tak akurát...
táto mladšia rastie doslova pred očami,je mi z toho už do plaču......na endokrinologii sme boli všetko OK,menzes má už skoro rok.........naposledy narástla za pol roka 10cm a pribrala 10kg...S váhou už ideme niečo robiť ,ale čo s tým rastom? Do kedy deti rastú? Nedá sa to dáko spomaliť?
Keď som bola malá pamätám,že môjmu kamarátovi dávali dáku injekciu......aspoň to tvrdil,je niečo také? ☹ ☹

anjelicek26
17. máj 2011

Existuju injekcie na zastavenie rastu ale treba ich brat pravidelne pred nastupom puberty u dievcatka asi dva roky optimalne vek 11-13 rokov. (my budeme u deti riesit asi opacny problem) . Kolko dcera vyrastie sa dalo zistit na rentgene kosti v 7 rockoch, teraz by to uz boli len odhady. Ale mozes ratat, ze do 14-tich bude minimalne este rast. Ta vaha je ale fakt velmi velmi vela s tym urcite nieco robte 😖

slniecko_z
17. máj 2011

@mirka_77 ako nic v zlom nechapem v tej vahe problem vidim ale to isto nie je otazka mesiaca a take nieco si mala riesit omnoho skor a spravit preto nieco aby taka tlsta nebola ale ze je vysoka pchat jej dake injekcie no to je zvlastne.

ewisam
17. máj 2011

@mirka_77 No, nepoviem ti co je toho pricinou, ale najlepsiu radu co ti mozem dat, je kontaktovat odbornikov, aj ohladne látok ovplyvnujucich rast. Ak ti tvrdia, ze je vsetko v poriadku, tak len sportom znizovat hmotnost. Ak si dobre spominam, rast sa zastavuje okolo toho 16-18 roku.... takze este daleko....relativne u kazdeho je to individualne vplyv ma genetika...

yanni
17. máj 2011

@mirka_77 presne ako anjelicek napisala, take injekcie existuju. Len zial uz je neskoro. Kedze ty a tvoj muz ste dost vysoki, je tu predpoklad, ze deti budu este vyssie. To meranie kosti sa robi v 6-7 rokoch, robili to aj mojmu bratovi. Tam sa da takmer presne urcit, aky bude clovek vysoky a podla toho sa zariadit, ci dat lieky na zmiernenie rychleho rastu alebo na podporu rychlejsieho rastu. Zial tvoja dcera je uz v puberte ale isla by som ju dat este checknut, ze co a ako. A na odtucnovaciu kuru, lebo ak sa to nepodchyti teraz, moze mat v dospelosti problemy. Pri 177 cm by nemala mat ani zdaleka 90 kg aj ked este rastie.

A slniecko nemas pravdu, ze pchat do niekoho injekcie. Lekari vedia co robia. Ono to nie je len z estetickeho hladiska, zena ktora ma 2 m ale aj zo zdravotneho. A robi sa to aj u chlapcoiv. velmi vysoki ludia maju dost zdravotnych problemov, napr. velmi rychle opotrebovanie chrupaviek atd. A nemusia byt ani tucni....

traktor
17. máj 2011

vo vyske problem nevidim...a urcite by som to neriesila injekciami na zastavenie rastu..nie je to este taka *strasna *vyska...niekto rastie rychlejsie a rast sa sam zastaví...niektore deti su naopak nizke...a az neskôr naraz vyrastu...tu treba skôr riesit vahu..a divim sa , ze uz si to neriesila s lekarkou..alebo sama lekarka ti neodporucila nejake vysetrenie, konzultacie / nepises o tom viac..takze tazko k tomu viac povedat/..ale taka vaha nie je zdrava...ale ty o tom urcite vies.. @yanni jasne , ze lekari vedia co robia..len ona sa na tie injekcie pyta sama a nie, ze jej to lekar navrhol..a to pride aj mne divne/ divne-ze to riesi tu, lebo fakt taku vahu nema za jeden den../..ved predsa deti chodia aj k lekarárovi, ten ju vidi..a jemu sa paci to ako to dieta vyzera?...skoda, ze je to otazka., keby to bola diskusia, @mirka_77 by o tom mozno napisala viac..

kiaora
17. máj 2011

Mile damy, ja meriam 197 cm, vaha 75 kg, teraz po porode 80 (snad to dam este dolu). Manzel ma cez 2 m a cela nasa rodina je z kategorie "vysokych" no a co??? Zijem, dycham, sice pocuvam neustale a donekonecna trapne otazky a komentare zakomplexovanych ludi, ale taky je zivot a s tym sa treba naucit zit. Uz v 11 rokoch som bola vysoka, mama ma dala ceknut na endokrinologiu, tam mi chceli umelo vyvolat menzes (nakoniec som ho dostala aj tak o pol roka) + hormonalne injekcie na zastavenie rastu. Chvala bohu, ze matka s otcom rozmyslali zdravym rozumom a po 3 tyzdnoch stravenych v nemocnici ma odtial zo dna na den zobrali domov. Dovod? Vsetky hormonalne zasahy do tela maju aj svoje rizika a nasledky, v tomto pripade to bol mozny vyskyt rakoviny v neskorsom veku. OK odvtedy medicina pokrocila, uz ubehlo dobrych 20 rokov, ale aj tak je to PROTI PRIRODE ZASTAVIT RAST! Suhlasim, s vahou treba nutne nieco robit (ja som zas vzdy bola prilis chuda), ale vysku??? Kazdy ma nejake geneticke predpoklady a 177 cm v 11 rokoch? Ja som uz v tom case mala ovela viac a sice dospievanie a puberta boli narocne, ale cim je clovek starsi, tym stretava viac inteligentnych ludi, ktorych nazaujima len vzhlad, ale hlavne to co je v tebe. No a moja dcera bude 100 pro vysoka pomne, ale ked som to zvladla ja, zvladne aj ona. Ak clovek celi neustale narazkam okolia casom sa obrni a lepsie s nadhladom zvlada zivotne situacie. Mirka, drzim palce s pozdravuj odoma svoju dceru! 😎

miroslava_77
17. máj 2011

ja som tu prvý krát tak som nevedela,že v otázkach nemožem viac reagovať.....takže ja som mirka-77
mne je jasné že bude vysoká po mne a bude vyžšia ako ja,tak ale za pol roka 10 cm?! to isté pol roka pred tým čiže za rok 20cm?! tak mne sa to nezdá normálne a bohužiaľ posledný polrok čo cm aj kg........ja viem že bola silnejšia vždy ale teraz sa to strašne zrýchlilo......a preto som sa sama pýtala na endokrinologiu,čo ešte naša DR nezabudla napísa´t že na žiadosť matky.......
všetci jeme rovnako a najvačší problém má ona...kúpili sme psa,chodíme denne na dlhé prechádzky....sladkosti moc neje....áno,viem,viem váhu musíme bezpodmienečne znížiť.......
ja viem aj to že hormonálne inj je bordel ,ale zároveň viem že može byť problém takto rýchlo narásť...ale asi je to OK ak to nerieši ani jedna dr........
ešte som zabudla,možno aj to je dosť problém,má astmu a teda berie aj kortikoidy.......

irriss
17. máj 2011

Sleduju tuhle diskusi uz nekolik hodin a moc moudra jsem z toho nebyla. Za zasadni chybu povazuju neinformovanost z rad lekaru, protoze jen tam muzes dostat adekvatni odpovedi na Tve otazky. Navic jsi pred chvili prihodila dalsi 2 dulezita fakta, ktere "trochu" situaci meni, ale zaroven jsi se dostala na tzv. krizovatku a mela bys jit k leklari, ktery ti predepsal pro dceru kortikoidy - zrejme tam bude "zakopany pes"..mrkni na Nezadouci ucinky, kde je i obezita, ktera Tvoji dcerku trapi....
Nic neodkladej a jednej...
Hodne stesti a ozvi se!
http://www.stefajir.cz/?q=kortikoidy-nezadouci-...

Problémy léčby kortikoidy:

1. Musíme si uvědomit, že kortikoidy u autoimunitních nemocí i jiných chorob neléčí vlastní příčinu onemocnění, pouze blokují imunitní systém poškozující tělo pacienta. Při nasazení kortikoidů tedy projevy nemoci často velmi rychle ustoupí, po vysazení kortikoidů se však mají tendenci navracet.

2. Pokud pacient bere kortikoidy dlouhodobě a pak je náhle vysadí, tak ho to může ohrozit na životě. Jeho nadledviny totiž poznají, že jsou přisunovány kortikoidy zvenku a přestanou je vyrábět. Člověk se náhle ocitne bez kortikoidů a to ho může usmrtit. Proto se kortikoidy po dlouhodobějším užívání musí vysazovat postupně.

3. Kortikoidy utlumí imunitní reakce celkově a činí tak člověka náchylného k infekcím i ke vzniku nádorových onemocnění. Tohle je důvod, proč se neustále hledají léky tlumící imunitu jen selektivně a nikoliv celkově.

4. Kortikoidy s sebou nesou riziko vzniku příznaků Cushingova syndromu. K těmto příznakům patří:

a) Přerozdělení tělesného tuku a obezita – Tuk se hromadí v obličeji a na břichu. Vzniká typický obézní měsícovitý obličej a velké břicho s relativně tenkými končetinami.

b) Zvýšení hodnoty krevního cukru – Může vzniknout obraz cukrovky 2. typu.

c) Poškozování kůže – Kortikoidy v tabletové formě mají celkově špatný vliv na tvorbu kolagenu, který se v kůži nachází. Kůže tak začne praskat a vznikají temně fialové kožní praskliny - strie (typicky na břiše). Kůži při dlouhodobějším užívání narušují i kortikoidy v mastech. zde je ovšem oblast poškození vázaná na místo aplikace masti.

d) Zvýšení krevního tlaku – Má vliv na rychlejší aterosklerózu a její komplikace

e) Žaludeční vředy – Kortikoidy blokují i tvorbu ochranného hlenu žaludku, který chrání žaludek před účinkem žaludeční kyseliny chlorovodíkové. Podle nových studií se kupodivu ukázalo, že samotné kortikoidy nemají na vznik žaludečních vředů velký vliv. Pokud ovšem zkombinujeme kortikoidy s nesteroidními antirevmatiky (léky na bázi aspirinu, paralenu, ibuprofenu apod.), tak je riziko vzniku žaludečních vředů velmi vysoké!

f) Osteoporóza – Kortikoidy mají vliv i na kosti a jejich dlouhodobé užívání způsobuje projevy této nemoci.

titkovamiriam
17. máj 2011

Michal este rastie uz ma 180cm Milan rastol do 18-180cm 70kg noha46!!!

zatial najvacsi problem mal Milan ked ako 14r narastol za rok o 14cm co bolo strasne rychlo a vela-normalne mu popraskala koza v krizovej oblasti ako sa ,,vytiahol,,samozrejme trpel bolestami klbov od kolien az po clanky prstov-pomohlo mu plavanie 2-3 krat do tyzdna a jazdenie na koni co robil intenzivne kedze kone studuje.Dnes ma uz pokoj,Michal rastie postupne ale ten si zasa musi strazit vahu -je po mamine 🙂 strasne rad je ale zasa ma stastie lebo on ma rad fotbal,hokej,plavanie a kedze studuje za kynologa zachranara v telocvicni a na cvicisku je deno denne.Myslim si ze naozaj asi najvacsi pomocnik je cvicenie a pohyb .ja som strasny lenoch,cvicenie mi nikdy nic nehovorilo tak len kysla a kysla 🙂 a deticky mam akokeby som im vsetko zjedla 🙂 🙂 a ak chces diskutovat popros adminov nech ti otazku prehodia ako diskusiu bude to asi lepsie! 😉

kaja73
17. máj 2011

@mirka_77 Moj syn ma 12 rokov a vysku 176cm-minuly rok male o 15cm menej.V triede ma splužiačku, čo je od neho aj teraz o hlavu vyssia 😕 Moja znama ma dcery vysoke vyse 190cm a obe tu vysku dosiahli v 14rokoch.Dievcata zacinaju rast skor,ale rastu pomerne kratko-od tych 14 rokov už len maličko narastu.Ja som moju vysku dosiahla v 13 rokoch-170 a odvtedy nerastiem-len priberam ☹ Mladsi ma zas už teraz 90 cm a ma len 16m-je vyssi ako dva a pol ročne deti.Holt každy sme iny.

bodka70
18. máj 2011

Mirka, moje dcérky, hlavne tá mladšia majú skôr problém s nízkym vzrastom - mladšia dcérka dlhodobo raste pod tabuľkovým minimom, takže o problémoch rastu som si dosť naštudovala. Mne osobne sa nezdá hlavne veľmi rýchla dynamika rastu tvojej dcérky (20 cm za rok) čo je fakt dosť veľa a je to nad rámec rastu dievčat - ani v puberte by zdaleka nemali rásť tak týchlo. Je možné, že v nasledujúcich rokoch sa jej rast rapídne spomalí, napokon mala už menštruáciu, takže teoreticky by to malo mať vplyv na spomalenie rastu.

Viem, že na endokrinológii ste už boli, ale robili vám aj magnetickú rezonanciu alebo niečo podobné? Viem, že za spomaleným rastom sa môže skrývať veľa problémov (metabolické poruchy, problémy s trávením-napr. neznášanlivosť lepku, nedostatok rast. hormónu atď.) Ale za nadmerným až gigantickým rastom (hlavne ak dieťa pri dovtedy normálnom raste začalo náhle rásť výrazne mimo svojej rastovej krivky) sa okrem dedičných predispozícii väčšinou skrýva nádor na hypofýze. Neviem, či vám toto ochorenie vylúčili, ak áno, je to dobré, je veľký predpoklad, že rast sa čochvíľa ustáli - a je jedno či bude mať nakoniec 185 či 195 cm, dôležité je, že bude zdravotne v poriadku. Ak nie, určite by som za tým išla a žiadala vyšetrenie. Nejde predsa len o to, ako sa dieťa psychicky zrovná zo svojou výškou, ale to, či to nebude mať následky na jeho zdravotný stav.
Čo som čítala na internete, nejaký rok dozadu zomrela najvyššia žena na svete, mala cca 230 cm, mala nádor na hypofýze, operovali jej to až v 22 rokoch, mala zdravotné problémy s kĺbami, srdcom, obličkami, posledné roky strávila na vozíčku a zomrela pár rokov po päťdesiatke.

berus222
18. máj 2011

ja sa tomu nerozumiem, ale ked som citala vase prispevky o tom, ake mate vysoke deti, tak sa mi to zda strasne vela. ja mam 175 a moje 2. rocne dieta ma uz meter, takze z neho drobec nebude, ale v 11 rokoch 177 cm na dievca sa mi zda dost.

tamulik
18. máj 2011

@mirka_77 aj moj syn je podla mna dost velky. v oktobri mal 6 rokov a vysku 147 cm. a vahu 42 kg. je v triede najmladsi ale napriek tomu najvyssi. velky je od malicka.narodil sa ako 4200g . a 54 cm. vlastne ani nebol babo 🙂 . ale tiez mam z toho jeho rastu a vahy strach, brat je diabetik tak aby nebol aj moj syn. a napriek tomu ze pravidelne sportuje, 3-krat do tyzdna dzudo, a 2-krat tanecna, k tomu stale lieta vonku, a brusko ma take ze nohavice nezapneme. musim mu kupovat vacsie cislo a podohynat aby mu neboli uzke v pase.nam teraz lekarka na gastre nasadila dietu, polovicne porcie a vecer uz iba jablko, hrusku alebo jogurt. pediatricka zasa povedala ze ked je hladny tak nech sa mu dam najest, ze co riesim su aj tucnejsie deti. tak co clovek to iny nazor. vysku u dcery neries, ktovie mozno bude modelka, ale s vahou jej pomoz.

dai
20. máj 2011

mirka_77
ja som prestala rast v 11-tich - mam sice len 162 cm, ale akonahle mi nastupila menstruacia tak som uz nenarastla ani cm...
tiez by som isla na vsetky vysetrenia aby som vylucila choroby ( hlavne nadory na mozgu...) - ak je zdrrava tak nato kasli, kazdy sme nejaky - ja som cely zivot mala napr... a co? nikdy som nemala frajera pod 190cm ( aj moj muz ma tolko...), keby sa tvojej dcere teraz zastavil rast tak ma optimalnu vysku podla mna 🙂 ak sa nezastavi tak bude hold vysoka...

dada1212
22. máj 2011

ja som tiež vždy bola najvyššia z triedy, mala som aj sklon k nadváhe, menzes som dostala v jedenástich, vo veku 11 až 13 rokov som narástla už len nejaké 2-3 centimetre a v trinástich sa mi úplne zastavil rast, nakoniec mám len zhruba 164cm.
takže ak už dostala menzes je predpoklad, že už veľa nenarastie a čoskoro prestane rásť, takže by som to neriešila, dnes je už kopa dievčat, ktorá majú nad 180 centimetrov a deti sú čím dalej vyššie,nakoniec pravdepodobne bude patriť len k priemeru, čo sa týka výšky.
skôr treba riešiť tú váhu, musí byť niekde chyba v stravovaní alebo v pohybe, kedže so štítnou žlazou asi problémy nie sú.

akika722
23. máj 2011

ja si myslím že vyšku ovplivniť už nemožeš...ale vahu ano...dnes je vela vysokych ludi,aj ja mám 178cm,bratia 2m 😉 ale ak sa da s vahou niečo robte..je to velmi vela na 11r.dieťa 😒 skus ju priviesť k zdravemu stravovaniu-dieťa sa učí od rodičov...
a deti su krute,aby si t nej neutahovali ☹
a s rastom neurobiš nič..možno sa to už zastavi a rasť nebude...no určite by som do nej nepchala žiadne lieky ani injekcie.ved je to len dieťa...

andrejka1974
29. máj 2011

vahu ma velmi vysoku moj 11 rocny syn meria 140 cm a ma 30kg ,14 rocny syn ma 150 cm a 40 kg, 18 rocny syn ma 190 cm a 75 kg a najmladsia dcerka ma 2 roky 8 mesiacov ma 86cm a 12kg ja mam 163cm 75kg manzel ma 172 cm 70 kg a tvoja dcera rast urcite este bude

mirec_753
31. máj 2011

ludia ja mam 14 rokov zachvilu 15 :D a meriam priblizne 180 cm a vážim tých 60 kg som o trocha nižší ako moj oco :D a matku mám malú :D chcel by som si už pozastaviť rast ale neviem ako :D mne sa to zdá velka vyska na moj vek :D neviete my poradíť ? (ako aj pribrať ? )

slniecko123456
20. sep 2012

Mam 14 rokov a 180 cm . poradte mi prosim ako mam zastaviť rast je to dost vela podla mna .

anna223
4. nov 2012

Ja mám 13 ( v decembri 14) 176 cm a 59 kg ..... žijem,dýcham no tiež už nechem vyrásť už ani o 1 cm, pomaly som už prerástla celú rodinu no v 11 mať 177 cm no okey to by sa ešte dalo ale 90 kg?! 😨 S tým by som niečo robila

tajga
26. jan 2013

moj syn 15 rokov a 188 cm

jankasz
26. jan 2013

no takze pes je zakopany asi v tych kortikoidoch pretoze moj syn maval caste laryndytidy aj 3 krat do mesiaca a doktorka mu fukla hned cipku rectodelt a to su synteticke kortikoidy...vobec nam nechcela dat domov sprej na dychanie a a ani na alergologii...uz som bola z toho na nervy lebo syn zacal priberat a rast...noha mu za rok narastla aj o 2 cisla,uz som bola z toho na nervy kazdy,ved v puberte z toho vyrastie...bola som na vsetkych moznych vysetreniach a je v poriadku...az na lieceni v smokovci sa chytal primar za hlavu,ze tak casto bral ten rectodelt...dal mu sprej,ktory je o polovicu menej skodlivy a uz ho ani neberieme.lebo mu to preslo lenze syn neprestal rast...ma 8 rokov , 160 cm a 65 kg a nohu ma 38...musim mu kupovat panske nohavice a aj bundy lebo decke neoblecie a nezapne...s jedlom ho stale obmedzujem a sladkosti ziadne...pohybu ma dost,chodi aj na sportovy kruzok, na klzisko, bavi ho to,ale ta vaha neklesa,niekedy mam pocit,ze pribera aj z vody...na stitnej ma vsetko v poriadku....ja len verim,ze fakt z toho v puberte vyrastie lebo neviem...bojim sa len,ze sa mu pokazia klby...teraz najnovsie snim muz doma cvici aj brusaky...a pre traktor, doktorku to vobec nezaujima,keby si nevybeham sama vsetky vysetrenia tak on moze mat aj 120kg a vobec ju to netankuje.... takze na tvojom mieste by som jej nedavala pichat ziadne injekcie lebo ide do puberty,mohla by si jej aj nieco poskodit....skor by som skusila zmenit lieky ktore by jej sposobovali nadvahu....kamaratka napr.strasne pribrala zo zodacu,potom zmenila lieky a schudla....takze skus ist touto cestou....vela stastia...

kaktusik007
26. jan 2013

no... ja som mala 10 rokov, 174 cm... to som sla do piatej triedy... potom ked som koncila osmicku som mala 179 cm a na konci prveho rocnika na strednej 182 - a tu to aj ostalo.

za rok som vyrastla 25 cm - na tych 174... malo to za nasledok brutalne problemy s pankreasom, moje telo malo problem sa vyrovnat s rychlym rastom a takto strajkovalo... po troch rokoch sa to upravilo.... no a hrozil mi korzet, nik mi ho vsak nedal... a tak mam sest srobikov v chrbtici.... ale inak pohoda 🙂

tea333
1. jún 2013

to co sa deje tvojej dcere je ze z nej asi rastie vysoka baba, co nie je nic strasne. ten rast sa onedlho zastavi, nemusi uz narast ani viac nez 5cm. Trochu zarazajuce je, ze ste nic nerobili s jej vahou. predpokladam ze aj varis, kupujes jedlo a mozes to nejak ovplyvnit.
Ked s to nebudete v spolupraci s nou riesit, zavarate jej na obezitu a vsetky vazne zdravotne dosledky k tomu do buducna.
Stravovacie navyky sa zacinaju pri rodinnom stole a pohyb a aktivita patri tiez k rodinnemu zivotu

fedko2012
2. júl 2013

mam 9 rokov a mam 142 cm chcel bi som narást z cm 142 na cm 156.
😀

monikajaco
2. júl 2013

aj u nas je to tak ... ja mam 180 cm a moja polovicka 202 cm .. nase deti samozrejme vysoke .. prva dcera mala aj nadvahu ale dali sme na slova p DR a dnes je uzasna a v pohode a v 3,5 rokoch sme dokazali schudnut za 6 mesiacov 4 kg .. bolo to velmi narocne ale da sa ... neries vysku ,ale vahu ... z tej nadvahy su rozne choroby nehovoriac o nekomfortnom zivote ... inam teraz ma dcera 5 rokov a oblecenie jej kupujem na 8 rocnych ... je proste velmi vysoka a co ... mne sa vzdy viac pacili vysoky ludia ako nizky a nikdy som ja konkretne nebrala svoju vysku ako prekazku 😉 drzim palce ... daj dceru na sport .. vela casu travte vonku odstavit sladkosti a nejest po 6 hodine ...ked to zvladlo moje 3 rocne dieta takto tak tvoja to musi tiez ....
😉

kamajka
20. júl 2013

Ahojte prikmotrím sa tu, chcem sa opýtať je normálne že 9 ročné dievčatko z týždňa na týždeň rapídne priberá......? Jedná sa o moju dcérku, začínajú už aj prsia rásť ale tie teda rastú oveľa pomalšie ako jej bruško, zadoček a stehná... Meria 146 cm a má 37 kg a každým týždňom to ide hore...Vždy bola útla a teraz nič neoblečie, začínam sa báť, jej tatino má výšku 187 cm a váhu 130kg...:(
Ďakujem!!!

danieluska0407
18. feb 2015

Podľa mňa tak ideálna výsmka v dospelosti u ženy je tých 167 až168 cm a váha okolo 55kg

mata2212
16. júl 2015

Ahoj, ja meriam 187 cm, a v období medzi 12-13 rokom som vyrástla o 16 cm, o rok na to o ďalších 13 cm. Našťastie moja detská lekárka mala toľko rozumu a neťahala našich po všelijakých vyšetreniach. Moja výška sa ustálila v 15. roku. Mama meria len 168 cm a otec 194, sestry su nižšie o 10 cm...
Moja dcérka má dva roky a meria 98 cm...takže nepredpokladám že bude nižšia ako ja, kôli tomu však nebudem behať po vyšetreniach a rozmýšľať prečo nie sme v tabuľkovom priemere... 😎

nika1020
16. júl 2015

Mojho syna vysetruje endokrinolog.poslala nas tam detska lekarka.bol aj hospitalizovany.robili mu testy.skumaju rastovy hormon.rychlo rastol.mal tri zlomeniny.nezanedbaj to.drzim palce.je na ti liecba.vysvetlil nam co a ako.