Ako riešiť šikanu v škole?

maruska75
4. mar 2013

Ahojte. Môjho syna v škole spolužiaci šikanujú. Je šiestak .Robí to takmer celá trieda. Prišiel do tejto školy v piatom ročníku a rozhodli sa že mu dajú najavo ,kde je jeho miesto. Posmievajú sa mu (vždy si nájdu nejaký dôvod),schovávajú mu veci, lámu ceruzky, keď sa snaží ich nevšímať prídu odzadu a kričia mu do ucha.Odmietajú mu dať opísať si poznámky ,keď sa po chorobe vráti do školy. A keď to poviem učiteľke tak jej povedia že si nepýtal.Keď sa niečo udeje v triede vždy to hodia na neho.Samozrejme proti takmer celej triede nemá šancu sa obhájiť.Dokonca dochádza aj k fyzickým útokom. Nahovoria nejakému spolužiakovi, že syn niečo povedal o tom dotyčnom a potom sa takmer celá trieda zabáva na tom ako syna bijú a robia mu zle. Pani učiteľka verí väčšine a hlavne neverí tomu ,žeby žiaci ,ktorí sa dobre učia mohli také niečo robiť. Pôvodná trieda drží spolu a pani učiteľka im všetko uverí ,najmä dievčencom,lebo dievčence by určite neklamali. Všetko sa to odohráva cez prestávky. Vtedy sa tam žiaden učiteľ nenachádza .A keď sa syn triednej posťažuje,lebo príde už k nejakému incidentu, tak to skončí tak ,že syn z toho vyjde ako ten, ktorý to všetko spôsobil. A pani učiteľka nedohovorí útočníkom ,ale synovi . Syn sa kvôli tomu zhoršil v prospechu,pretože hoci sa doma pripravuje do školy ,nedokáže sa v škole sústrediť. Začal mať zdravotné problémy. Každé ráno ho bolí brucho, odchodu do školy predchádzajú naše spoločné dlhé rozhovory. Nechcem ,aby to vyústilo v zaškoláctvo. Viackrát som žiadala triednu aby to riešila. Ale bez úspechu ,ona verí tomu čo povie väčšina triedy. A hlavne všetko rieši pred celou triedou. Neporozpráva sa s každým aktérom osobitne. Tí ktorí by sa aj postavili na synovu stranu sa boja hovoriť ,pretože ona ich konfrontuje s útočníkmi. Konflikty sa vyskytli aj piatom ročníku, kde to vyústilo do tetanického záchvatu ,ktorý syn dostal v škole. Poraďte prosím ako by ste to ďalej riešili vy.

mrva
4. mar 2013

zmeň mu školu. Šikana je na psychiku dieťaťa neskutočná :( ja som svoje prestávky počas 7. triedy trávievala na wc, vychádzala som z triedy s uč. a vchádzala tiež iba s ňou. Mne zasa robili chalani zle (sex. harašenie)... nenechaj ho trápiť.

renata5
4. mar 2013

tu neni co riesit okamzite by som ho zobrala zo skoly nikdy by som toto nedovolila aby s mojim synom niekto robil najdi mu inu skolu inu triedu ved toto neni normalne vies ako sa musi bat jeho sebavedomie ide dolu vodou ma strach zo skoly s deti ked chces aby mal normalny vyvoj v momente obehaj skoly kde sa len da keby aj dochadzal a odchod uz dneska by som ho nedala do skoly a sama by som ho doucila doma sama som si presla tym sikanovanim a odrazilo sa to aj v dospelosti aj v mojom zivote vela stastia

renab
4. mar 2013

@maruska75 ak môžeš zmeň školu. presne viem, o čom hovoríš. a aj keď bude chcieť učiteľka, riaditeľ.... niečo riešiť, poriešia akurát tak zníženou známkou zo správania. tie deti ešte nie sú trestne zodpovedné a zo školy ich vylúčiť nemôžu, keďže je povinná školská dochádzka.
ak bijú tvoje dieťa, má modriny a pod., choď s ním na pohotovosť, nech máš doklad a na políciu. tá ich možno trochu postraší (u nás ani toto nepomohlo ☹ ) a tiež zober syna k psychológovi, nám to pomohlo, dal mu rady, ako sa správať, aby "neprovokoval" ostatných a aby sa šikane čiastočne vyhýbal sám.

kaktusik007
4. mar 2013

toto uz zaslo daleko, tu je naozaj na mieste zmena skoly.... dufat, ze sa nieco zmeni, je len cisto tvoj alibizmus - nezmeni sa nic, meni sa to uz rok a pol a vidis, kde to je....
svoje dieta asi milujes, ved ktora matka nie, a to ze ma bolesti brucha -- to su uz tie psychicke problemy, co ma... toto nie je v poriadku.... zmen skolu, to je podla mna akutalne uz iba jedine riesenie....

@maruska75

sisaha
4. mar 2013

@maruska75 aj keby sa to nejaky spôsobom riesilo dohovormi, proti tvojmu synovi stoji cela trieda, je jednoducho outsider pre nich.. Zmen skolu..

lovela1
4. mar 2013

@maruska75 približne pred tromi týždnami sa riešila šikana aj v triede mojej dcéry,tiež je šiestačka.....asi šest dievčat šikanovalo dcérinu spolužiačku,pretože nemá ideálnu postavu,nechodí v značkovom oblečení atd.....tiež začala mat psychycké problémy,zhoršený prospech.......trvalo to dost dlho,až ked to vyvrcholilo fyzickou šikanou jej matka povedala a dost.....spísala formálnu stažnost riaditelke školy,v ktorej uviedla mená dievčat ktoré šikanujú,konkrétne sposoby šikany,na záver žiadala o vyriešenie problému šikany..........dievčatá boli na koberci u riaditelky,spolužiaci potvrdili šikanu,majú pokarhanie a prinajmenšom náznaku opakovania šikany okamžitú zníženú známku zo správania

ssisska
4. mar 2013

@maruska75
Ty by si mu nemala zmenit skolu ,ty mu musis zmenit skolu!!!A men mu skolu dovtedy kym nenajde normalnych spoluziakov!A ta hlupa ucitelka musi byt strasne psychicky slaba osobnost!Ona to vie ,ze tie decka ho sikanuju velmi dobre!Len ona sa tych deciek v triede boji.Odporucam ti tvojho syna dat na neaku umelecku skolu,medzi deti ,ktore su neakym sposobom umelecky nadane.Tieto deti urcite su ovela inteligentnejsie a citlivejsie ako neake bezvyznamne sproste a drsne decka,ktore nielenze nemaju ziadny talent ale ani zmasel zivota!Sama som nieco podobne zazila a poviem ti radsej by som usla niekde do zahranicia v 15 rokoch a predierala sa zivotom sama ,ako s takymi hnusnymi spoluziakmi v triede byt zavreta!

vlnka81
4. mar 2013

@maruska75 ufff tak to je brutal, neznasam taketo hnusne detiska. presne takych tyranov som ako mala mlatila a slabych som sa zastavala (vyrastala som s chlapcami tak som mala doma trening) ale poviem ti, nie vzdy to malo pozitivny ucinok. najlepsie zobrat dieta zo skoly prec. mojich synovcov tiez v triede sikanovali. obaja maju nadpriemerne IQ a deti zavidia vsetko. a sestra je rozvedena tak chlapci sa neobliekaju znackovo a v dnesnje dobe je to skandal (bleee). najviac utokov prichadzalo od hlupych deti ktore mali vsetko co si len zaziadali. sestra to riesila tak ze siedmaka nechala - ze uz ma len jeden rok na skole. podla mna spravila hroznu blbost - mala ho zobrat prec. a mladsieho, kt bol siestak dala do novej skoly. siel do skoly kde mal nejakych kamaratov a my sme tam poznali riaditelku. viem ze ked raz tvoj syn menil skolu tak sa mu do novej nebude chciet, a po tejto skusenosti uz vobec nie☹ ale nevzdavaj to. nema nejakych blizkych kamaratov alebo bratrancov? hoci by do skoly dochadzal aj hodinu. stoji to za to. je to tvoj najvzacnejsi poklad. A neboj sa, urcite nie vsade ziju takyto blbci na akych natrafil v tejto skole. skus to riesit uz teraz, necakaj na novy skolsky rok. ako uz skor niekto spominal, moze sa to poriadne odrazit na sebavedomi, na osobnosti tvojho syna a moze mu to ovplyvnit cely zivot. odkial si? kludne napis IP.

zuzanocka
4. mar 2013

riešili ste to aj s riaditeľom školy?

@maruska75

ssisska
4. mar 2013

Taketo idiotske decka v zivote aj tak nic nedokazali a ani nedokazu a prave deti ,ktore su sikanovane,su mnoho krat aj vynimocne,citlive a nadane.Ja som mala z diktatov a z matematiky same jednotky.Nechceli by ste vidiet tie vrazedne a zavistive pohlady spoluziakov a spoluziacok!Isli ma pohladom zabit!Boli sprosti ako polena!Presne vedeli z inej triedy aky diktat sa ide pisat aj si ho poriadne prestudovali hodinu pred .Aj tak z toho diktatu dostali stvorky ,patky!

nikolka2
4. mar 2013

ja by som to riesila cez riaditela ,,ak by nenastala zmena ,,pohrozila by som médiami ,a policiou ...ta to kde sme ???? Potom sa nedivim , ze z tých detí vyrastaju delikventi a vrahovia 🙄

vlnka81
4. mar 2013

@nikolka2 prepac ze to takto napisem, nie je to nic proti tebe. len nezdielam tvoj nazor. moja sestra riesila sikanu cez policiu - a nic nevyriesila, aj ked sme tam mali znamych. a media?? prosim ta koho to zaujima? takyto bulvar? len sa to zhorsi pre dieta ak sa o nom bude pisat a ak sa potom dostane na nejaku inu skolu tak sa urcite najde niekto kto to vysnori ☹ a ak pojde mamina za riaditelkou tak este viac nastve ucitelku a ta mu bude robit este vacsie podrazy - uplne nevinne a nenapadne. ja si myslim ze by mala @maruska75 dieta zo skoly zobrat. ina cesta nevedie. a nenechat sa utesit ze sa to raz nejako zmeni a vyriesi ☹

nikolka2
4. mar 2013

@vlnka81 V pohode ..to je moj nazor 😉 Len neviem , ci tym nieco vyriesi , ze ho dá na inu skolu ... Ja by som to riesila radikalne ...nech aj oni troska pocítia co je to strach a zodpovednost za svoje skutky proti bezbrannému spoluziakovi ,,odíde on pride dalsi a budu robit to iste inemu ....

maryka
4. mar 2013

Tvoj prispevok ma zaujal ,lebo to iste riesila moja kamaratka jej syn mal problémi s partiou chalanov ktori boli slabšimi ziakmi ale bohatsích rodicov.Triedna uč.zatvarala oči a tvarila sa .že sa nic nedeje a ked to isla riesit s riaditelom aby chlapcov napomenul a potrestal,jeho odpoved bola potrestam !!!!ale aj vasho syna .Preto zmen chlapcovi cim skor skolu!!! Moja kamoska skolu nezmenila lebo syn stale dufal,ze bude lepsie ale dnes s odstupom casu( syn ma 18 je na OA ma kamaratov a je stastny( by skolu zmenila hned.

silvia07
4. mar 2013

@maruska75 je mi to luto
urcite by som dala pisomnu ziadost riaditelovi skoly, nech sa to riesi...to je zavazny problem
a ak sa da, ho tiez prelozila na inu skolu....lebo ak sa aj sikana vyriesi a vinnici potrestaju, v takom kolektive by sa musel zle citit a cely cas sa bat, ci sa to nebude opakovat

yukki
4. mar 2013

@maruska75 dobre ti radia o tej zmene školy, ale ak je ti to veľmi proti srsti...... by som sa písomne doporučene obrátila na riaditeľa školy s tým, že k´opiu listu posielaš aj na školskú inšpekciu a takisto zriaďovateľovi školy. V tom liste by som si vyžiadala písomnú odpoveď, ako sa bude postupovať pri riešení problému.
U nás sa takisto vyskytla šikana, ale nakoľko šikanujúce dieťa je z rodiny, proti ktorej sa nik nepostaví, tak muselo odísť šikanované dieťa. Ale viem, že riaditeľ sa to v tých vyšších ročníkoch určite snaží riešiť, dokonca v tomto spolupracuje s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, a aj sám ped.zbor inicioval nejaké anonymné dotazníky ohľadom tej šikany.... čiže sa to dá aj riešiť zrejme, ale musí byť prístupný učiteľ a vedenie školy.

maryi
12. apr 2013

Ahojte, mám rovnaký problém. Môj syn chodí do tejto školy od prvého ročníka a teraz je štvrták. Prvú triedu som celú odplakala, lebo chodil domov s tým, že dnes horšie ako včera. Nikto sa s ním nechcel rozprávať ani hrať. Stále ho vytŕčali. Nechcela som ísť robiť rozruch do školy, pretože v tej triede sú okrem neho len štyria chlapci, s ktorými by sa mohol kamarátiť a bála som sa, že mu to kamarátstvo do budúcna pokazím. Čakala som, že to nejako prejde. Aj som bola za učiteľkou, aby to sledovala, ale nič sa nezmenilo. Druhý ročník bol taký istý. V treťom sa to trochu utriaslo a teraz v tom lietame zasa. Že ukazujú na vyplznutého vlka, že to je on. A na tučné prasa. A že je omega samec a podobné hlúposti. Keď príde ráno do školy, sedí tam sám na lavičke, kým začne vyučovanie. Cez prestávku sedí sám v lavici, pretože, keď sa k nim pridá, tak sa začnú otáčať, obzerať a aj od neho odídu. Pritom syn je chlapec pekný, šikovný a citlivý. Zvažujem inú školu, manžel je proti. že si má vydobiť rešpekt, keď sa mu posmievajú aj bitkou. Lenže rešpekt je jedna vec a priateľstvo druhá. Tá škola kam by mohol chodiť je práve moja základná škola. Chodieva k mojej mame na víkend a pozná odtiaľ niekoľko chlapcov aj starších. A hovorí, že to je celkom iný prístup. Je mi ho ľúto a bojím sa, aby nezostal z toho nejaký narušený, alebo si aj niečo neurobil. Podľa mňa je dôležité, aby decko do kolektívu zapadlo. Nechce, aby som išla za učiteľkou. Tiež je taká, že by to riešila pred celou triedou a z toho by bol ešte frustrovanejší. Ďakujem za každý názor.

sylvia001
12. apr 2013

Ahoj, súhlasím s nikolkou2 aj s yukki. Obuj sa do tej školy. Teraz sa všade píše o šikane, sú vypracované metodiky prevencie šikany, tak z ministerstva ako aj každá škola má svoju a dokonca tam musí pôsobiť koordinátor prevencie. Informuj sa a kontaktuj ho a žiadaj nech ti ukáže plán prevencie. Nedaj sa len tak odpinkať, daj im to poriadne vyžuť. Máš na to plné právo. A doporučujem navštíviť aj psychológa, nech ti vypracuje posudok, aby si mala niečo v rukách. Kontaktuj riaditeľa, a povedz mu ak sa to nebude riešiť posunieš to vyššie.

ewca
12. apr 2013

no je to naozaj neprijemna situaciua, ja som si tiez v skole toho zazila svoje.... pre ucitelku nie je argument ani to, ze chlapec zacal mat zdravotne problemy? dokonca tetanicky zachvat? (viem co to je aj ja tym trpim a nie je to sranda)... ja by som mozno skusila riesit to aj s rodicmi na rodicovskom zdruzeni, tam by som aj navrhla rozhovor ucitelky s detmi pojednom, nenapadne tak aby ostatne deti netusili, ze ucitelka s nimi mava take rozhovory, lebo ak su tam aj cestni jednotlivci, udu sa naozaj bat takych konfliktnych typov... nakoniec by som sla za riaditelkou skoly a ak by nepomohlo ani to, vyziadala by som si mozno posudok psychologa a riesila to vyssie... drzim palce

maznacik007
12. apr 2013

@maryi no podla mna si to mala riesit hned v prvej triede.... ja som tiez teraz riesila s dcerou podobnu situaciu, sme pristahovani cize sla posledna do kolektivu je tam malo dievcat je vyborna ziacka, pekna sikovna, vela vystupuje ... a tiez to zacalo ten sa s nou nebavi jedna nahovarala aj ine dievca aby sa s nou nebavilo zasla som za triednou povedala som jej aby to riesila a ze uvidime zatial dam tomu cas ak nie pojdeme to riesit ako oficialnu sikanu, zatial to klop klop vyzera ze lepsie je to ... urobila som opatrenia aj ja ... porozpravala sa s nou ako sa ma tomu branit, prihlasila ju na kruzok kde chodia ostatni z triedy aby lepsie zapadla...

ja v tvojom pripade by som urobila nasledovnu vec ihned sa obratila na CPP poradnu pod ktoru patrite je to pedagogicko psycho. poradna ako urgenty pripad tam sa porozpravaju s tebou so synom, daj si vypracovat spravu a oni pridu do skoly a urobia tam presne postupy pri boji so sikanou ...a to tak aby syna netraumatizovali, a uvidis aky postup ti navrhnu ....
neriesila by som to uz s triednou lebo si to mala davno vsimnut ze sa take deje....

sonickaka
12. apr 2013

@maruska75 Ďalšia pani učiteľka, ktorá sa radšej bude hrať na mrtveho chrobáka, kategoria veľká nula a mala by zmeniť svoju prácu, pretože narobí viac zla ako osohu.

Ja som sa s týmto stretla, ale len z rozprávania od mojho syna, ktorý stál na neutrálnej pôde a šikanu v triede mi opísal, no pani učiteľka o tom vedela, ale zrejme mala iné starosti a nie riešiť pre ňu neriešitelné.

maryi
15. apr 2013

Ahojte, ďakujem všetkým za dobre mienené rady. Nedalo sa mi reagovať skôr, pretože som mu práve chystala oslavu 10-tych narodenín, tak som bola tri dni v kuchyni a behala okolo návštev. Že existuje na škole plán proti šikane som ani netušila. A priznám sa, vôbec som nevedela, že aj toto je forma šikany. Stále som hľadala chybu v synovi. Manžel pomaly mäkkne a tá zmena školy mu nepríde už taká nereálne. Tento týždeň sa chystám do školy. Dosť sa s malým o tom rozprávam a nechce psychologičku do školy, ani keby tam bola tajne. Nechcem to riešiť s každým, aby sa o tom rozprávalo aj na ulici, lebo ak ozaj zmení školu a potom stretne decká odtiaľto, tak sa s ním nikto nebude ani rozprávať. Ale tento raz asi na neho nedám, kým ešte beží školský rok asi treba skúsiť aj ten postup. Dokonca som sa dozvedela, že niekoľko detí z rovnakých dôvodov z tejto školy odišlo.

gydy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ekyna
14. mar 2017

zazila som sikanu na zakladnej skole a poznacilo ma to na cely zivot, sebavedomie, pohlad na seba samu. Rozhodne mu zmen skolu. dieta nemoze vyrastat v takom prostredi lebo mu to velmi ublizi

gydy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hettinka
23. mar 2017

@gydy v prvom rade, máš zápisy o tom, že si danú situáiu riešila? Ak nemáš nič písomne, je to tak, akoby si nikdy nič neriešila. Nechápem, že decko si necháš ničiť 8 rokov. Ja by som ju dávno preložila na inú školu, ked si doteraz nepohla s problémom ... a teraz čo? Je ôsmačka, za rok končí, bud sa jej už zle začínať takpovediac od nuly, zvykať na nový kolektív, učiteľov

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gydy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hettinka
23. mar 2017

@gydy po 8 rokoch šikany už hľadáš školu? Z vlastnej skúsenosti, treba tieto veci riešiť rýchlo a rázne, ak je dieťa v škole nešťastné ... U nás to nebolo až také dramatické, ale boli veci, kde sa porušoval školský zákon... Ja som šla za riaditeľom, ten to neriešil, tak sme okamžite vybavovali inú školu, do mesiaca bolo dieťa inde a urobili sme najlepšie, čo sme mohli. Ja som bola odhodlaná platiť hoci aj súkromnú, ale nakoniec sme našli školu, kde dieťa vzali a je super spokojné.
Nikde nemáš záruku, že sa šikana nebude opakovať ... ale aspoň je istá šanca, že to bude lepšie. A určite odporúčam navštíviť aj psychológa, niekedy vie zistiť prečo práve toto dieťa sa stáva terčom pre útočníkov a tiež odporučiť, ako s tým pracovať ďalej. Čím nechcem povedať, že si za to môže samo ... len proste treba naučiť dieťa asertivite a obranným mechanizmom,a by sa to nestalo zasa.