Má právo učiteľ na druhom stupni známkovať úpravu v zošite?

wexy
23. nov 2014

Moja 10r. dcéra priniesla zo školy 2 z biológie za úpravu v zošite. Neviem či má na to učiteľ právo zatial mala len 1-tky učivo vie vždy na 100% a ešte ju to aj zaujíma proste má rada biológiu nechcem aby sa jej tým pokazil priemer a tiež nechcem aby jej učiteľ predmet znechutil a ešte kde je spravodlivost ak horší žiak ma lepšiu úpravu v zošite. Ak viete poraďte ďakujem.

evittam
23. nov 2014

No neviem či ma na to právo, ale nehnevaj sa - to akože 2 je nejaká katastrofa?! A nemyslím, že jej to nejak zhorší priemer. A spravodlivosť, bohužiaľ, nie je v dnešnom svete skoro nikde..... 🙂 😉

sonka_d
23. nov 2014

Prosim len neries tu 2 pred svojou dcerou. Je super, ze ma 1, snazi sa bavi ju to... takymto pristupom jej privodis len zbytocny stres z kazdej horsej znamky a nadmerny tlak.. potom raz dostane zo zbabranej pisomky 3 a byde sa bat prist domov.. toto je dolezitejsi poznatok pre nu, ako nejaka 2.

zrka
23. nov 2014

ja si myslim, ze ano, tiez sa mi nepaci ked moja 13r. dcera ma poznamky otrasne napisane a neprehladne, ved aj od upravy zalezi ako sa to dieta nauci, urcite sa lahsie uci ked su poznamky pekne napisane, ako ked je skrabopis. A tiez si myslim, ze je tu uci robit vsetky veci zodpovedne, takze urcite to nie je na skodu.

heni79
23. nov 2014

Robíš z komára somára! 😀 😀 A ak to takto predostrieš aj dcére, tak jej školu znechutíš ty, aj daný predmet. A z dvojky robiť tragédiu. 😕 No, keď donesie 5, skolabuješ ty, alebo ona. 😒 😖

A odpoveď - prečo by nemal mať právo známkovať aj úpravu v zošite?

sirene
23. nov 2014

Mozno to povedal ucitel na zaciatku roka, mozno tak dohliada na presnost obrazkov a popisov, prehladnost a presnost textu. Zosit ziakok sprostredkuva ucitelom odovzdane ucivo a myslim ze robi dobre , ak mu zalezi ako ziaci ucivo od neho preberaju. My sme napr dostavali zle znamky za upravu zosita este aj na gympli. Aj toto je vychovno-vzdelavaci postup. A to dieta ktore ma horsiu znamku z biologie moze naopak vynikat v kresbe.

koniarova
23. nov 2014

Má v dnešnej dobe vôbec učiteľ na niečo právo? 😒 😒 😒 😒 😒 Nie nemá. Len rodičia majú. Aj patent na rozum. 😉 😉 Nauč ju mať zošit upravený a budeš mať kľudný spánok. Pre tak výborného žiaka, ako je tvoja dcéra to určite nebude problém. 😉

heeedka
23. nov 2014

Nuž, asi ťa to prekvapí, ale ja som známkovala zošit aj gymnazistom. Predchádzajúca učiteľka NoS im tolerovala, že zošit vôbec nemali a nič nerobili. Tak som v septembri vyhlásila, že na polroku zošity zozbieram a ohodnotím. Síce frflali a protestovali, ale pred maturou, keď polovica išla maturovať z NoSky, boli radi, že ho majú...takže buď rada, že učiteľ na tom takto trvá a dcéra si nabudúce dá viac záležať. A neuraz sa, ale riešiť dvojku mi príde prinajmenšom zbytočné trápne...

rebeka7501
23. nov 2014

"Ako si to vôbec dovolil ?"
Prepáč, ale asi si z tých mamičiek, resp. rodičov, ktorí tvrdia, že dieťa je posvätné a učiteľ nemá právo na nič. Maximálne tak hodnotiť a klasifikovať učivo, ktoré si žiak nasúka do hlavy. Ku komplexnému hodnoteniu určite patrí i úprava pomôcok, aktivita a správanie.
Chúďa tvoje dieťa, ak sa musí stresovať za 2 !!!!!! A ak nedajbože vo vyššom ročníku dostane 3 alebo 4 (i to sa môže najlepšiemu žiakovi stať), nastane u vás apokalypsa ?
Keď som maturovala, učiteľka si nechala môj čitateľský denník na pamiatku a na ukážku pre ostatných žiakov. Povedala mi, že tak upravený denník ešte nevidela. A verím tomu, že prihliadla i pri hodnotení i keď som dotala 1.

maslenka47
23. nov 2014

Preco proste nevysvetlis dietatu, ze ked chce nabuduce dostat lepsiu znamku, tak si ma poznamky pisat poriadne. A ze spravodlivost?! Kurnik sopa, tak ked sa hodnoti UPRAVA ZOSITA, tak je celkom spravodlive, ze ti so vzorovou upravou dostanu LEPSIU znamku, ako ti, co maju zosit v horsom stave. Ci sa snad mylim?

Rodicov, ktory horsu znamku okamzite zhodia na ucitela, miesto toho aby spravne motivovali dieta ako tu znamku nabuduce nedostat, by mal niekto z cista jasna prefackat. Rozmaznavate to miesto toho, aby ste ich vychovavali.

zuzanockamt
23. nov 2014

Utekaj do skoly, vynadaj ucitelovi, ako si dovolil jej dat dvojku, vysvetli mu, ze tvoja dcera moze dostavat len jednotky a spis mu zoznam co vsetko jej moze hodnotit ... sorry, ale musela som .... kam tento svet speje ... chyba mi tu vracajuci smajlik

cecil36
23. nov 2014

A preco by horsi ziak nemohol mat lepsiu upravu v zosite? Nech sa snazi aj tvoja dcera a bude ju mat rovnako dobru ako jej spoluziak s horsimi vysledkami. Kokos, to uz nad cim sa tu matky nepozastavuju.....

pikino
23. nov 2014

ja sa ozvem za seba. Mne vždy známkovanie zošitov v škole dvíhalo tlak, vždy som kvoli tomu mala zhoršenú známku na vysvečku. Jednoducho škriabem, som lavačka, a ked som si chcela písať poznámky podrobne písala som rýchlo a v skratkách. Takže okrem mňa moj zošit nikto neprečítal. Nikdy som nedostala ani len pol včeličky za písanie 😀 Mala som z toho ako decko celkom traumu. To ale neznamená , že učitelka nemá pravdu, je to jej učitelka takže dcera musí hrať podla jej pravidiel. Ty si môžeš myslieť svoje, ale dcere treba vysvetliť že tak proste je, každá učitelka na niečom baziruje, takých ešte bude. 🙂

misaelka
23. nov 2014

samozrejme ze hodnoti upravu aj nam hodnotili upravu-hlavne nakresy z pozorovani a pismo... bola som neporiadnik, mala som dokrceny zosit, skriabala som ako kocur, neviem kreslit a dostala som 5 😀 presne v 5.triede to bolo... a som tu aj s vs titulom a mam aj maturu z bioly... 😀 suhlasim so @zuzanockamt napis ucitelovi zoznam co smie hodnotit, pekne to rozvir urob aferu nech ma ucitel tvoju dceru v zuboch nasledujuce 4 roky tym jej pomozes... 😕

sabina1975
23. nov 2014

Nuz pride mi to ze ucitel uz nema pravo ani vstupit do triedy ja ked som chodila do skoly tak ucitel \ka boli sväty nedovolili sme si ani tisicinu z toho co si teraz dovolia uz ziaci na prvom stupni sa zamyslime - nevstepujeme detom tu neuctu voci ucitelom nahodou my rodicia ?

ervenka
23. nov 2014

Nam este aj na gymnaziu znamkovali upravu v zositoch. a Pripav sa na to, ze dcera skor si neskor donesie aj horsiu znamku ako 2. Pozri si obrazok v tejto diskusii a vlastne si je celu precitaj. Psychologicka priprava, aby si pri 5 neskolabovala... https://www.modrykonik.sk/forum/skolak/tretiacka-dostala-5-2/

keziah
23. nov 2014

prekvapuju ma skusenosti tunajsich mamiciek. ja si spominam, ze naposledy ma nejakou upravou trapili v 2. triede na ZS-vtedy sa este znamkoval krasopis. vzdy som skrabala ako taky kocur, proste mam slabsiu grafomotoriku.
jedine, na com na ZS bazirovali bolo, aby sme si v zosite urobili okraje.
takze, na zaklade mojich skusenosti, sa mi ozaj hodnotenie upravy zosita zda divne. hlavne, ze sa tvoja dcera vie vo svojich poznamkach orientovat a vie sa z nich spravne pripravit do skoly.

bonaqa2013
23. nov 2014

Učiteľ aj na druhom stupni má právo na známkovanie úpravy zošita. mne úpravu známkovali celú ZŠ. Našťastie moji rodičia z toho nerobili až takú vedu..... Horšie ako 2 mi z úpravy nedali nikdy. a tak som dostávala napr.1,2. A čo dodať, učiteľ ak bude chcieť, dá jej 1, ak nebude chcieť - nedá jej 1. Zbytočne sa budeš stresovať. Kto chce psa biť, palicu si nájde.....

samasebou
23. nov 2014

Ak ma ta ucitelka objektivny pohlad na ziaka, urcite vie, ze tvoja dcera ucivo ovlada a na vysvedceni nebude horsia znamka z upravy zosita urcujuca preboha...nestresuj...moj syn doniesol z upravy štvorku, neviem, co by si robila, keby ti ju ucitelka znamkovala tak, ako jeho anglinarka napr. ze pisu 5minutovky, cize trebárs prelozit 12 slov, on prelozil 8 dobre, 4 zle a ze stvorka...potom 8 slovicok, prelozene 4 dobre, 4 zle, zase stvorka...ja sa vadit pojdem, ale ty chod "calm down", lebo na stres dovod nemas draha...viem, ze ta to stve, ze horsi mali lepsie znamky za upravu, ale ty si evidentne vacsie problemy s ucitelmi nemala, tak si gratuluj...a malu nestresuj tiez..

anuska74
23. nov 2014

Súhlasím čo popísali vyššie, myslím ak učiteľka pozná tvoje dieťa tá dvojka v zošite za úpravu nič neznamená, len pre teba zjavne áno.

barunka
23. nov 2014

No moja dcéra je len tretiačka, ale úpravu v zošite im už dávno známkujú... Dokonca aj pri písomkách mávajú známku z úpravy... A ak je domáca úloha škaredo napísaná, tak dáva aj 5 😀 😀

andrejka1974
23. nov 2014

ja by som bola za , aby sa znamkovala uprava, konecne by som donutila mojho najmladsieho syna pisat tak ako sa ma a nie tak, ze to po sebe ani neprecita ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ma 14 rokov a fakt sa po nom neda nic precitat 🙂 🙂 🙂 🙂 a z dvojky sa naozaj nestriela, co bude robit ked dostane 4 , to sa bude bat ist domov

hradnapani
23. nov 2014

nam to znamkovali aj na gymnaziu (ale viem, ze sa to nerobilo na vsetkych SŠ), vratane biologie - vela sa tam kreslilo, tak preto. Brali sme to normalne a na druhom stupni je to myslim este stale namieste.
teraz trochu od temy, ale co som nedavno videla zosity stredoskolakov, tak by som to zaviedla tusim povinne. Tukat do klaves vedia zdatne, ale to pisanie a celkova uprava 😕

alicka850
23. nov 2014

Ja neviem,neviem ako to beru ucitelia,ale ja si myslim,ze ked dieta nechce,nemusi si pisat poznamky a mat peknu upravu v zosite. Niekto sa mozno lepsie uci tak,ze radsej pocuva. Ked sa nebude mat z coho ucit,ich vec. Ked budu mat pekne poznamky,bude sa im dobre ucit. Ja som mala na gymmpli spoluziaka,ktory si v zivote nepisal poznamky a vystudoval MATFYZ. Podla mna sa deti v skole zbytocne buzeruju za nepodstatne veci. Naco mu bude pekna uprava,ked bude duty ako bambus?

adiena
23. nov 2014

doteraz pamatam na znamkovanie zositov niektorymi ucitelkami, nenavidela som to. dostavala som zle znamky za labaky z biologie, lebo som mala skarede obrazky, prosto neviem kreslit. zo SJ mi dala ucitelka v 3. rocniku na strednej poznamku, lebo som mala skaredo napisany sloh. nie som za to, aby sa znamkovala "krasa" zositov. ide o obsah, nie vyzor. nie kazdy vie pekne pisat. dolezite je, ze sa z nich vysomari ziak. a na druhej strane, co z toho, ked ma ziak pekny zosit, ked sa neuci. ale z 2 robit take haloo, netreba robit dramu z toho, toboz ked ide o upravu zosita 🙂

lubka1983
23. nov 2014

Ocividne ta viac rozhadzala ta dvojka nez ta dcerina uprava....aj ked si prispevok pisala je tam:ucivo vie na 100% .....

meluela
23. nov 2014

pozor, to je tu sama ucitelka, na zlom mieste si ta spytala :DDDD

na vyske ked som musela mat par krat pozicane poznamky, tak jedno uprava, neuprava, castokrat aj tie najkrajsie napisane pomaly s okrajmi nemali hlavu-pätu a bolo tam zapisane vsetko ine nez podstata prednasky 😀

tolko k uprave

dadica
23. nov 2014

Myslím, že učiteľ na to právo má. Ak tam má dcéra ako píšeš jednotky, tak jedna dvojka jej výslednú známku nezhorší. A čo sa týka slabších žiakov, podľa mňa je správne, že aj slabší žiak má šancu občas zažiť úspech a dostať jednotku, známku mu to asi nezmení, ale pocit z dobrej známky zažije. Nechajme trochu aj na učiteľoch, čo a ako ohodnotia a čo od žiakov vyžadujú.... mimochodom ja som svojmu mužovi prepisovala zošity na vysokej škole, lebo inak by neprešiel a to bol prosím pekne predmet Chov oviec. Takže neprežívajme každú známku ako tragédiu, veďme deti k zodpovednosti, čestnosti a úcte.

alby2014
23. nov 2014

Dopredu varujem. Som ucitelka, ale inak normalna. Ano, ucitel ma na to pravo, buduje sa tak to, aby si deti poznamky pisali a navyse, ak si dieta text zapise lepsie si ho zapamata. Je dokonca studia, ktora hovori, ze ak ho pise rukou pamata si viac, ako ked pise na tablete, ci pc.
Je ine, ked sme na VS, alebo v maturitnom rocniku rychlo skrabali tak, ze sme to len mi precitali, ale na ZS je to rozdiel. Plus na maturite sa hodnoti napr na slohu aj upprava a sloh musi byt napisany písaným písmom, inak body dole ...Navyse ucitelie nie je debil, vie aka znamka je za co a aku ma vahu, na to je dokonca vyhlaska. Tak sa upokoj a nerob z komara somara...

liebling98
23. nov 2014

Právo na to zrejme má. Aj keď podľa mňa má učiteľ biológie hodnotiť v prvom rade vedomosti z biológie, až potom úpravu. Ja len dúfam, že je to tak, ako tu píšu mamičky - učiteľky, že je jasné, ktorá známka čo hodnotí. Lebo mňa by osobne dosť nasr...dilo, ak by dobrý žiak mal na vysvedčení horšiu známku, ako niekto, kto má síce krásny zošit, ale v hlave prievan. Myslím, že toto mala zakladateľka na mysli, len sa vyjadrila trochu emotívnejšie.
Ináč, nám v škole keď hodnotili úpravu, tak známka pozostávala vždy z dvoch napr 1/3 znamenalo, že vedomosti super, úprava biedna.

janulik2008
23. nov 2014

Nám na strednej známkovala učiteľka síce nie zošit ale mali sme robiť vypracovávať témy na maturu. S tým že ona tú konkrétnu látku s nami prešla či nám niečo nechýba a dala nám na další týždeň s tým že to máme mať vypracované, resp. prepísané mať na papieri kt. budeme potom si "zakladať" ... spolužiak mal 3ky neviem koľko presne asi 4 a na konci polroka od neho opýtala témy kt. mal mať vypracované, resp. prepísané a nemal dala mu na konci šk. roka 4ku. Len preto že nemal prepísanú tému