Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

slecnabe
20. mar 2022

@janedoe v maji bude mat 6. Hej presne, on by 100x radsej napisal cislo. Jeho bavi to lustit, riesit, chce ist rychlo na dalsiu ulohu, tak to len docarbe. Neviem vobec kolko sa hlasi, cakame este na termin testov

m.i.r.i
20. mar 2022

@slecnabe no presne u nas to tiez tak bolo...co sa tyka laterality tak on sa nam javil ako lavak...od malicka hadzal lavou, kopal lavou a aj tie ceruzky si bral raz tak raz tak, jedol lyzicou ako prislo. Kym bol taky 2-3 rocny tak sme to neriesili, lebo ved deti este casto v tej motorike sa hladaju, ani nevedia co kde chytia..ale to pretrvavalo aj v 5-6 rokoch. Potom si nejako sam zvykol ze zacal pisat pravou...teraz je na tom tak, ze stale kope do lopty lavou, ked hra nejaky floorbal ci hokej tak drzi hokejku ako lavak...hra tenis a tam hra pravou..a tym napriklad ked hadze tak hadze pravou ked to ma byt na dialku - napriklad kriketkou, ale lavou ked ma nieco trafit...cize na presnost...uplne cely je taky skrizeny....ale nie je to nic zle...uplne normalne a v pohode a ako vravim, s pisanim nebol v skole ziaden problem aj napriek tomuto...pekne zacal pisat a aj kreslit...nikdy by sme nepovedali uz, ze niekedy mal s tym problem

han27
1. apr 2022

Ahojte, napisem aj sem, mate niekto osobne skusenosti s Teplickou? Ste spokojni s pristupom k detom, vyucbou, priestormi..? Skola naozaj aj spolupracuje so zahr.skolami alebo len na papieri..?
Pripadne ma niekto skusenosti aj so ZS Intelekt na Znievskej v Ba? Dakujem

katarinarypakova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kulumulu123
9. júl 2022

@han27 ahoj moja dcera chodi na teplicku. My sme mega spokojni aj a pristupom, aj s ucitelkami 👍

darinka_or
23. nov 2022

Lermontovova

alex1212
8. dec 2022

@eva4444 jedna zabudnuta úloha týždenne je dosť.. nám píše učiteľka všetky úlohy do edupage, čiže vieme aké má.zabudnut si urobiť úlohu znamená malá 5, len mu ju nepíše, lebo je druhak.. dvojkou ho chce asi motivovať.. veď to nevadí.. nadané deti sú mnohokrát dvojkari, trojkari.. moja dcéra ide mať tiež dvojku zo SJ.. snažím sa to prehltnúť a nerobiť z toho až taký horror. Ľúto mi to je, ale čo už..

shee11
29. mar 2023

Ahojte, prosím, stalo sa niektorej z vás, že dieťa dosiahlo priemerné vysledky z testu SOCAG (asi... správu ešte nemám) a psychologicka vyslovila podozrenie na Aspergerov syndrom (autizmus)? Boli sme so synom v cppp, lebo často akoby nevedel čo sa v škole deje, rozmýšľa si nad svojim, je pomalý, dostáva aj trojky, pričom všetko vie, ale buď nestíha, lebo všetko rieši strašne komplikovane alebo robí banálne chyby. Myslela som, že či nemá poruchu pozornosti. V testoch vyšiel v niektorých zložkách dosť vysoko (menej ako 2 percentá populacie), pozornosť je vraj na úrovni 16 r. a v tej sociálnej "oblasti" bol taký priemerný. Veľmi ma prekvapili závery p. psychologičky, ísť s ním na neurologiu (lebo som povedala, že sa zamýšľa, zahľadí - či nemá epilepsiu ?? ) a ísť do centra pre autistov. Čím viac o tom študujem a pozorujem dieťa, tým viac som presvedčená, že túto dg. nemá, potvrdili mi to aj jeho učiteľky z MŠ a ZŠ, ktoré boli velmi prekvapené, takisto rodina a pod. Syn je síce introvert, ale zopár kamarátov má, deti ho majú radi, najma dievčatá, vyhľadáva vzťahy, síce mu trvalo dlhšie, kým si v ŽS nasiel priateľov, ale našiel. Proste, celé mi to príde veľmi prehnané a pravdu povediac, nechcem vláčiť syna po ďalších testoch. O tom, že by bol nadaný psychologicka nehovorila , ani o tom, že samotné nadanie môže spôsobovať podobné ťažkosti ako AS, proste stále to ťahala do toho autizmu. :-/

zuzuliak1981
29. mar 2023

@shee11 U nas to bolo presne naopak, najprv AS a potom potvrdene nadanie. Dcera je naopak velmi spolocenska, ale vo veku 3-4 roky mala problem s nadvazovanim socialnych vztahov. V skole je velmi sikovna, ziaden problem s pozornostou, skola ju bavi, skor ma problemy so zvladanim emocii. U kazdeho sa ten autizmus prejavuje inak, je to spektrum, kazdy ma trochu inak nakombinovane prednosti a slabosti.

zuzuliak1981
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzuliak1981
29. mar 2023

@shee11 Este doplnim, pri testoch nadania sa u autizmu ukazuje velke rozdiely mezdi jednotlivymi ciastkovymi testami, v niecom vysoky nadpriemer, v niecom priemer, dokonca az podpriemer.

shee11
29. mar 2023

@zuzuliak1981 Ďakujem, počkám na tú správu, som zvedavá. On bol pri tom WISC teste nadpriemer a pri tom "sociálnom" okolo priemeru, ak som to správne pochopila. Lrbo mi to len tak narýchlo ukazovala.

matejkoo
30. máj 2023

Ahojte, s kym sa stretneme tuto sobotu na stretnuti predskolakov na Teplickej? 🙂

ullala
30. máj 2023

@matejkoo my ideme 🙂

deedol
11. okt 2023

ahojte, mam otazky ohladom prijatia/neprijatia do CENADY. syn bol u nich na testoch, vyslo mu celkove iq vysoky nadpriemer, ale trocha nerovnomerne rozdelene (4x priemer, z toho dve x su v zatvorkach, co neviem, co znamena - nestihla som sa opytat), jeden vyssi priemer, 6x vysoky nadpriemer a 1x velmi vysoky nadpriemer (aritmetika). je cenada ten typ skoly, kde prijimaju skor intelektovo "vyvazenych", alebo nie? syn ma silnu verbalnu zlozku a slabsiu (ale stale nadpriemernu) neverbalnu. druha otazka - viem, ze v cenade je poradovnik a nedostane sa kazdy. kedy zvyknu dat vediet, ci ano alebo nie? lebo ak nie, budeme musiet riesit, ako dalej, co si vyzaduje nejaky cas 🙂 dakujem za odpovede 🙂

kulumulu123
12. okt 2023

@deedol osobne by som velmi odporucila isz sa pozriet do skoly na den otvorenych dveri... Mne sa po takejto navsteve velmi upratali v hlave vsetky otazky ohladne tejto skoly. Sama zvazis ci toto je to co pre svoje dieta chces. My sme nakoniec isli na teplicku a sme mega spojojni ale kazdy to moze vidiet inak

deedol
12. okt 2023

@kulumulu123 dakujem, boli sme tam na testovani, cakala som syna pred pracovnou psychologicky, takze som co-to videla, ale den otvorenych dveri je asi viac do hlbky 🙂 smiem vediet (kludne do spravy), preco ste nakoniec uprednostnili teplicku? my byvame pri cenade, takze z hladiska dochadzania by to bol ideal, do race mhd 50 min a autom 25 (plus ranne zapchy...) ale zas nevieme, ci sa do cenady zmesti, takze aj teplicka je "v hre".

paris3
12. okt 2023

@deedol tie dve školy sa dosť líšia. Ak chceš, napíšem viac do správy.

deedol
12. okt 2023

@paris3 ahoj, ano, budem velmi rada, ked napises 🙂

shee11
22. nov 2023

@zuzuliak1981 ahoj, kedysi davno si mi odpisovala ohladom naozru na syna a podotkla si, ze velke rozdiely medzi jednotlivymi zlozkami inteligencie mozu znamenat napr. autizmus... Ja som uz zabudla odpisat a teraz som sa k tomu "nahodne" dostala. Mam synove vysledky z CPP centra a neviem co si mam o tom mysliet, lebo jeho rozdiel medzi verbalnou a performačnou inteligenciou je obrovsky, viac ako 30 bodov (uz 15 bodov je vysoký, neverbálnu mal na úrovni priemeru a verbálnu veľmi vysoko). Psychologička vravela, ze to este nevidela. Zároven som ale presvedcená, že autista (asperger) nie je, nemá rituály, stereotypy, nemá tému, ktorú by stále rozprával a ktorou by bol az "otravný". Čítala som, ze existuje aj nejaká porucha - neverbálna porucha ucenia.. ale tu na SK o tom skoro nic nie je. Ale, že možno to nemusí znamenať nič. Tak to v podstate zatial nijako neriesim. A keďže tú neverbálnu mal "iba" priemernú tak mu celkové skore stiahla na vysoký nadpriemer a nesplna normu nadaneho dietata, takze ani integracia nie je mozna. Synove problemy sa vsak tykaju skor emocnej stránky ako nejakej túžby po vedomostiach 🙂 no uvidime co z toho bude.

zuzuliak1981
22. nov 2023

@shee11 Ahoj. AS nemusi mat svoj specialny zaujem, o ktorom stale rozprava, nemusi mat ani zjavne ritualy a stereotypy. S rozlisenim od nadania maju problem aj odbornici. Problem s emocnou strankou moze byt kvoli nadaniu alebo AS/ADD. Neviem, kolko ma rokov a ake problemy riesite, alebo si len chcela integraciu kvoli nadaniu. Myslim, ze v Cenade v cpp beru ohlad na odchylky v jednotlivych zlozkach intelektu, takze by ti mohli poskytnut papier o nadani. My sme napriklad v cpp v Pezinku nedostali presnu hodnotu IQ, len ze sa jedna o nadanie.

shee11
22. nov 2023

@zuzuliak1981 dakujem, ja som tam povodne isla s tym, ci nema nejaku poruchu pozornosti, pretoze je dost pomaly, nestiha pisat pisomky, pricom ucivo ovlada vyborne, uci sa lahko. V testoch sa mu aj potvrdilo pomale psychomotoricke tempo. Ale poruchu pozornosti vraj nema ani nahodou a vyrukovali na mna s tym autizmom a velmi nevyrovnanym intelektom. Ma 9 rokov, je stvrtak a dost tazko zvlada skolu, nema ju rad, je uzkostlivy, velky negativista, introvert, svoj svet... proste ustarostene dieta. Povodne mi vobec nešlo o zistovanie nadania, koniec koncov, to ze mu hlava stále "šrotí" vidim aj sama🙂 Pre mna je to skor vysvetlenie jeho zvlastneho spravania , akoby si jeho psychika s tym nevedela rady... Rozmyslam nad nejakou terapiou...

janedoe
23. nov 2023

@shee11 ahoj. Moj syn napr. nemal nic z crt autistu, co si pisala, ale napr. mi uz 2 specialne pedagogicky (jedna aj z Cenady) odporucili ho nechat skontrolovat, ci nema aspergera. Povodne som nad tym aj rozmyslala, ale napokon som od toho upustila, lebo zatial zvladame. A podla mna je len vysoko citlivy a rozdiel medzi EQ a IQ ... alebo kto vie. Ma dost vela spolocneho so mnou a ja sama o sebe hovorim, ze som vysokofunkcny autista 😁