Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

nicky7
24. jún 2015

Dcéra to nevníma /vie, že je najmladšia, ale to je všetko/ a na výsledkoch v škole to nie je vidieť vôbec, sú tam detičky, ktoré sú o rok staršie lebo sú narodené v septembri a sú tam aj deti augustové - oproti augustu je už ten vekový rozdiel naozaj minimálny. Len keď sa jej niekto priamo opýta na vek, tak si väčšinou myslia, že sa pomýlila 🙂 Akurát ten prvý rok jej bola školská taška dosť veľká a zle sa jej nosila 🙂 dcéra je skôr drobnejšia / ale to je detail 🙂 / Úplne Vás chápem, ja som sa toho rozhodnutia veľmi bála, ale presne ako Vy aj my sme si povedali, že je to príležitosť vyskúšať to a keby to nefungovalo, tak vždy je možnosť klasickej triedy. Ak to navyše máte blízko k domu, tak podľa mňa naozaj nie je o čom 🙂

nicky7
24. jún 2015
lujza123
25. jún 2015

@nicky7 @nicky7 asi mame podobne deti...moja je tiez drobna na svoj vek ....ale vsak do tasky dorastie..ked si spomeniem ake opachy sme do skoly nosili my tak teraz je na vyber aj z tych mensich

Trochu si ma ukludnila, ze tie moje obavy nemusia byt opodstatnene.. dnes je nieco ako rodicko pre budúcich prvakov tak sa tam pojdem pozriet

zuzicka1982
2. júl 2015

Maminky viete mi povedat aky je pocet deti v triedach pre nadane deti? Je tam nejaka hranica? Alebo je to vsade inak. Syn je sikovny, ale socialne je dost neobratny, nema rad velky kolektiv. Dakujem

modra1
2. júl 2015

Paragraf 104 odsek 9 školského zákona. Napr. 1-4. Ročník max 12 deti, 5-9. - 16 deti
Realita: syn v 1. Triede ich bolo 12, v 3.triede mal 13 spolužiakov, v piatej ich bude v triede spolu 18. Asi su k tomu možné nejaké výnimky.
@zuzicka1982

nika.r
2. júl 2015

@zuzicka1982 v kosiciach su dve triedy, v synovej ich bolo 8, ku koncu roka pribudol jeden ziak.

natinecka
2. júl 2015

@zuzicka1982 moj syn teraz koncil 1. ročník v KE, boli 8 a ku koncu roka pribudol žiak z klasickej triedy.

nika.r
2. júl 2015

@natinecka hihi, nemame deti v tej istej triede? 😉

natinecka
2. júl 2015

no neviem 🙂 triedna je p. Richnavska

natinecka
2. júl 2015

@nika.r no neviem 🙂 triedna je p. Richnavska

zuzicka1982
3. júl 2015

@modra1 super, dakujem 🙂

tin007
3. júl 2015

@zuzicka1982 Zakon umoznuje vynimku navysit pocet deti v triede o +2 najviac; takze preto moze byt 12+2, resp. 16+2

3kvetka3
21. júl 2015

ahojte, neviete, aky je momentalny stav naplnenia prijatych ziakov do 1.rocnika na teplickej? dakujem.

marielik78
27. júl 2015

@3kvetka3 Ahoj, ja tam mam kamaratku s dvomi detmi, ta druha teda teraz nastupuje v septembri a maju plne styri triedy. Ja som tam chcela dat aj moju malu, ale ked som to v juni riesila, riaditelka vravela, ze uz maju plne stavy a ze museli niekolko desiatok deti odmietnut... Ale presny pocet deti ti neviem povedat, teda v tych styroch triedach...

marielik78
27. júl 2015

@lujza123 Ahoj, ja mam dcerku, co bude mat koncom septembra az sest rokov a tiez nastupuje do skoly... islo to na nasu ziadost, lebo nam cele tri roky v skolke nevraveli nic ine, iba ako je popredu vo vsetkom a na kruzku tiez. Aj cita, aj pise, aj odcita a scitava a zacina nasobit... Inak je ale ticha v neznamom prostredi, citliva, empaticka. Takze som dlho vahala, ale rozhodli sme sa urobit testy skolskej zrelosti, tie mala najlepsie a hlavne sa uz na nich polovicu casu oproti ostatnym detom (vsetko starsim) nudila, ale este nam to odporucili doplnit o IQ testy a tie mala tiez super, vsetko nadpriemer... Akurat ze teda, pre nadane deti sa uz nevosla na skolu, vsetko uz bolo plne a tak ide do normalnej skoly, co je mne zase luto, lebo som teda chcela skusit prave nieco ine (ale zase najnovsie mam info, ze aj na klasickej skole a v klasickej triede sa da sa dozadovat individualneho programu - akoby naviac projekty, a ulohy pre dane dieta, aby nestagnovalo a nenudilo sa oproti ostanym, pomalsim). Uplne ta chapem, ze mas obavy, ja som kvoli tomu par mesiacov nespavala (ci ju vobec obrat o ten posledny rok v skolke, ci neurobi na jej vyvine "svoje" fakt, ze vsetci jej kamarati a kamaratky zostavaju v skolke este a pod.), ale vidis, je nas tu viac... A je to skoda nevyuzit/neskusit... Nasa bude tiez najmladsia, vacsina deti tam bude o 6 az 24 mesiacov starsia, ona je take tintitko a neznasa, ked ju niekto do niecoho nuti a sutazenie nenavidi (napr. co bude na telesnej a pod.), tak ja mam z tohto este zvyskove obavy, ale uz sme sa rozhodli 🙂

kape
27. júl 2015

@marielik78 - asi sa da casom urobit prestup, u syna napr. Jedno dievcatko na konci roka odislo, podla mna ten stav doplnia a je tu viacej rodicov, co im deti neskor prestupili na vyucbu podla Aprogenu . Minuly rok ak si dobre pamatam boli stavy v 1ckych triedach 15,15 15 a14 tych najmladsich. Tu je este aj to super, ze ich rozdelili podla veku. Co Ty pises, ze starsie deti o 24 mesiacov uf . Ja by som na Tvojom mieste hned na zaciatku upozornila triednu, ze ako sa veci u Vas maju. A inak este k tomu veku u syna v triede bol najmladsi spoluziak v druhej polovici oktobra narodeny. A najstarsi boli koniec jula. A z ladái to cela trieda super, isli vraj rovnakym tempom ako triedy , co mali uz deti 7 rokov pri nastupe do skoly.

marielik78
27. júl 2015

@kape Dakujem 🙂 Ja som o Aprogene nevedela, neuvazovala, dozvedela som sa to v podstate nahodou predvcerom a hned to zacinam riesit a ziadat si papiere s vysledkami testov z CPPPaP, kde sme ich absolvovali. Nech to mam preventivne doma... A o dva roky budu v triede starsie deti z toho dovodu, ze rodiciach im chceli predlzit destvo, ziadali odklad a teraz budu mat zaciatkom skolskeho roka osem rokov uz :( Ja som to videla v CPPPaP, ze tam sme boli jedini z 22 na predcasne zaskolenie v ten den, vsetko tam boli deti s odkladom... a ked som sa pytala psychologicky, vraj je nas malo statisticky a ze teraz je trend davat odklad, preto to potom vyzera tak, ze su aj takmer dvojrocne rozdiely medzi detmi a vysko aj o dve hlavy takmer :( A ty mas teraz kde synceka? Lebo nepostrehla som uplne vsetko, prepac...

kape
27. júl 2015

@marielik78 - to je inak "dobry trend" vo vela pripadoch je to neopodstatnene, mam to aj v mojom okoli. A potom co tie deti co nastupia normalne, tempo ak je vacsina starsich deti v triede sa prisposobi im... Ja som rada, ze je to u nas tak ako to je a syn je na Teplickej. Mame za sebou uspesne 1 rok.

marielik78
28. júl 2015

@kape aha, tak uz viem, na Teplicku som aj ja chcela, ale uz som sa zmierila, ze sme to neskoro zacali riesit... nic to 🙂 Velmi sa mi ta skola ale paci.

3kvetka3
28. júl 2015

@marielik78 dakujem za info, my stale cakame na 2 kolo, takze odmietnem zucastnit sa, kedze nam oznamia, ze pre nedostatok miesta ho neprijimaju. Mozem znova riesit skoly v auguste ☹ Ked uz maju plne stavy, mohli informovat ostatnych, ze uz nie je miesto a mame hladat inu skolu. To mi pride zo strany skoly nekorektne. A urcite je to pocet deti v desiatkach. Este raz dakujem za info. Pekny den. 🙂

marielik78
28. júl 2015

@3kvetka3 A nehovorila si priamo s riaditelkou odtial? Ja som sa v juni na nich obratila a nam ani neponukli ziadnu inu moznost , rovno ze stavy plne info a desiatky deti sa tam ani nedostali. Ak este mate potvrdenu moznost druheho kola, tak by som sa na tvojom mieste spytala teraz v tychto dnoch, ako to teda je a ci maju potvrdene nastupy prvacikov... Mozno ste prizvani na druhe kolo prave preto, ze tam maju nejaku rezervu (nie vsetky deti mozno nastupia a preto, netusim)...

sardinka333
28. júl 2015

@marielik78 a zase iný názor - suseda zobrala syna z Teplickej, vahala dva roky (stále si myslela že sa to zlepší, syn bol 3tiak) a povedala, že je tam vela detí (jej syn mal v triede viac spolužiakov) sice nadaných, nadpriemerne inteligentných, ale sociálne uplne v ,suterene,, - niektorí aspergeri a autisti a deti, ktoré ,,nezvládaju,, kolektív resp. nevedia sa socializovať a pedagogovia si tam s takými to vraj nevedia dať rady. Mne sa sťažovala, že niektoré deti s diagnozami su agresivne, naschvál potknu, urobia zle...a nič sa s tým nerobí. Tak neviem..sto ludí sto chutí.

marielik78
28. júl 2015

@sardinka333 Dakujem, ano, moze byt... Kedze su zamerani na nadane deti a vysoky intelekt, asi tam nemaju specialnych pedagogov na tento socialny aspekt, co by rozhodne mali mat, lebo to sa obycajne zistuje prave uz pri testoch. Ja uz nijako neriesim, ze tam nejdeme, skor budem bojovat za individualny program dcerky v normalnej skole a triede, ak sa mi podari...
Apropos, to iste na Hlboku som pocuvala same chvaly, znami sa dali namotat a supli si malu tam, hoci su z Petrzalky a uz teraz ich kamaratka im zahlasila, ze odtial berie dve deti prec pre nespokojnost s pedagogmi a pod. Vzdy je to o tom, ze clovek si ma najlepsie utvorit vlastny nazor na zaklade vlastnej skusenosti (ked ma tu moznost), lebo kazdy sme ini a kazdy vnimame veci inak, a kazdy akceptuje ci ocenuje nieco ine...

kape
28. júl 2015

@sardinka333 - praveze sa o Teplickej hovori, ze "problemove" deti nechce a uz pri testoch vacsinou na to pridu a neprijmu ich. No u nas v triede nic extra rusive tento rok nebolo nastastie a nemam od syna ani info, zeby boli problemy na zmiesanych hodinach - matika, citanie ci AJ. Deti malil aj vianocne vystupenie, a krasne . Takze asi museli narazit na specialny pripad.
Ale samozrejme najdu sa vynimky, od nas z triedy odislo jedno dieta. podrobnosti neviem, ale bola tam vraj nespokojnost zo strany rodicov.

Ale inak je celkovo fakt, ze aspon u nas a isto aj na inych skolach, kde sa uci podla Aprogenu, idu deti rychlejsim tempom a po prvom rocniku maju ovela sirsi zaber vedomosti ako na beznej ZS. Bolo to pocas roka vidiet aj citit.

sardinka333
28. júl 2015

@marielik78 no...a kto sa dcere bude individualne venovať v bežnej zš? Ta učitelka čo ma 25 detí? No neviem...ale ako ,,nič nie je nemožné,, a kiež by vam to vyšlo to len ja som asi pesimista. Čo sa týka tých špec. ped. - tieto diagnozy a praca s nimi je v našom školstve skor v plienkach (mimo špec.školy) ...teoriu ovladame mnohí ale prax s takýmito deťmi už málo kto. Suhlasím, že človek si musí urobiť názor sám...aspon nemože na nikoho povedať že ho ,,nahovoril,.

marielik78
28. júl 2015

@sardinka333 No, nebude ich 25, ale 16-18 v triede 🙂 Tak snad by to slo, ja som chodila na ZS aj SS do triedy pri pocte 35 ziakov, co by bolo nemozne ziadat od ucitela. Tu ale som optimista, ine mi totiz ani nezostava za daneho stavu a situacie a voboxovat si viac uloh ci projektov snad taky problem nebude. Samozrejme, vsetko vsak budem vidiet realnejsie a jasnejsie, az ked si s ucitelkou (ani neviem este, ktoru budu mat) sadnem a vsetko rozoberiem... A ak by si mala pravdu, no tak potom budem musiet nieco "vymysliet" a najst inu cestu 🙂

kiki68
28. júl 2015

Len aby bolo jasno, do Aprogenu deti s autizmom alebo crtami autizmu neberu, nemaju vobec zmaknutu integraciu,takze to nerobia,jedine ak na velku vynimku,ale to je dieta pokusny kralik a nie ziak. V podstate ho mozu kedykolvek vyhodit, a problemy s takymi detmi nie su zvyknuti riesit. Kamoska tam ma dcerku, ta ma aspergera,ale je tam na vynimku. Ma vynimocne kvality,takze ju tam vzali s tym,ze ak to pojde tak ano,ak nie,tak ide aj pocas roka odtial na inu skolu. Udrzala sa tam,ale to tempo je tam enormne. Dieta pod 130 IQ tam nema co hladat. Nezvladne ucivo. To,co som videla co maju za ucivo v aprogene je uplne odlisne od beznej skoly,je to podobne ako keby za dva mesiace preskocite rocnik. Velmi tazka je tam hlavne matematika, tu maju dokonca rozdelenu na taku klasiku a potom formu,kde musite pouzivat vlastnu logiku a my dospelaci sme s tym mali co robit. Tiez sa vypracovava behom rocnika projekt,ktory sa prezentuje pred komisiou a ta dieta bud pusti cez rocnik alebo nie ak projekt nezvladne spravit a odprezentovat. Takze je to nieco ako keby idete obhajovat pracu na vysokej skole. Je pravda,ze tie deti su ine povahou,ale je to aj tym,ze su to deti,co maju vyhranene zaujmy odmalicka, naozaj im to mysli viac a inak nez beznym detom. Podla toho sa k nim musia aj spravat. V kamoskinej triede je iba do 10 deti.

modra1
29. júl 2015

@kiki68 myslím, že preháňaš. Tempo je zvládnuteľné, a to je môj malý extrémne lenivý ignorant. Učivo je obdobné tomu, čo sa učia decká na bežnej škole, len ho preberú rýchlejšie, možno zaujímavejším spôsobom, asi idú aj viac do hĺbky, tam kde sa dá. V podstate v septembri sa ešte neučia a júni sa už neučia. Ale žiadne také, že celý ročník za dva mesiace. Práveže sa držia osnov, v kúpeľoch syn chodil do školy a mimo matiky a angliny, kde bol naozaj mimo osnov a dostával individuálne úlohy, v ostatných predmetoch bol rovnako ako ostatné deti, pritom každé z detí bolo z iného kúta Slovenska.
Nepočula som o dieťati, ktoré by neobhájilo projekt a k vysokej škole by som to rozhodne neprirovnávala, určite nie na 1. stupni, kde väčšina detí opisuje z kníh alebo z internetu. Mimochodom, prezentuje sa pred triedou, do hodnotenia učiteľ zapája aj spolužiakov, až decká, ktoré postúpia do ďalšieho kola, prezentujú pred viacerými učiteľmi.
Matika je ťažká pre tých, ktorí nie sú správne zaradení, ale učitelia deti operatívne preraďujú podľa ich úrovne, ak vidia, že to nezvládajú alebo ak by zvládli vyššiu úroveň. Syn chodí na tú najnáročnejšiu a je to jediný predmet, kde je sústredený a baví ho to, na ostatných sa vraj niekedy nudí.
Súhlasím, že dieťa iq nižším ako 130 by mohlo mať problém, ale ani by nemalo byť prijaté, keďže kritériom Aprogenu je práve iq nad 130.

modra1
29. júl 2015

@sardinka333 chlapca s Aspergerom "vyriešili" tak, že ho po Centaxe presunuli do vyššieho ročníka. Vystrája dosť, aj fyzicky ubližuje, uvidíme na septembrovom rodičku, či učiteľka alebo jeho rodičia navrhnú nejaké riešenia.

kiki68
29. júl 2015

@modra1 mala prezentovala pred 4 ucitelmi,takze tak. A pracu som jej pomahala vypracovavat v spolupraci s odbornikom. takze viem ako to tam chodi. Praca mala 3 strany plus 3D model a este k tomu velke kresby s popisom jednotlivych bodov. Od seminarky to bolo odlisne jedine tym,ze to malo o par stran menej. Inak vsetko rovake, musela sa uvadzat aj literatura. Mozno je to o tom ako to kto vypracuje poctivo. My sme sa na tom smiali,ze o rok budu pisat dizertacku pri tomto tempe.
A to ucivo, no drzat sa osnov musia,ale je fakt,ze matiku proste maju velmi dopredu. Neviem o com,ze by som ja ako prvacka pocitala uz cez tisicky a robila tak zlozite ulohy. Ale ved nato su tie deti tam,ze maju nadanie a to treba rozvijat inym tempom. Ved aj jej mala sa niekedy nudi, ako kazde dieta ma predmet,co ju nebavi.