Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

modra1
29. júl 2015

@kiki68 ono je to asi o vnímaní rodičov. Mne sa to ťažké nezdá, zdá sa mi to adekvátne môjmu dieťaťu.
Syn si robí projekty sám, v prvom a druhom ročníku som mu pomáhala najmä s určením, ktoré informácie sú podstatné, jednoducho - so skrátením práce. V 1. ročníku mal jeho projekt 17 strán + kresby, pri prezentácii v ročníkovom kole používal aj nezvyčajné názorné pomôcky z individuálnych zbierok, takže síce o tom odborníci nevedeli, ale tiež sa zapojili 🙂.
Hlavné je, že v škole je fajn atmosféra a myslím, že decká to tam majú radi 😉

kiki68
29. júl 2015

@modra1 17 stran? to chcel mat z toho uz porad bakalarku? 🙂

modra1
29. júl 2015

@kiki68 nie, obyčajná ročníková práca písaná rukou. Bakalárku bude písať na výške, ak sa rozhodne študovať.

kiki68
29. júl 2015

a este to vedel tych 17 stran naspamat odprezentovat? lebo mala musela vediet naspamat cely text, co som ju lutovala.

modra1
29. júl 2015

Každý rok si vyberie tému, ktorá ho momentálne baví a sám to píše, to sa ľahko učí. A posledné roky písal témy, ktoré nie sú vykusnuté z literatúry, alebo k nim nie je literatúra, teda vlastné myšlienky, skúsenosti, tam sa ani niet čo bifľovať. Nikdy to však nebolo 1:1 písaný text a prezentácia, ktorá určite nie je vyžadovaná formou naučiť sa všetko čo je napísané, ale odprezentovať prácu tak, aby boli povedané všetky podstatné veci a aby to divákov zaujalo Celé naspamäť by sa ani nedalo stihnúť za určený čas, ktorý sa smerom k vyššiemu kolu skracuje.

odm3
30. júl 2015

@eva4444 Ja to uplne chapem, mam doma rovnake dieta. Dcera je uz siestacka a nic sa nezmenilo – stale dokola pocuvam to iste na kazdom rodicku – ZABUDANIE a neviem s tym nic spravit – neodovzdava projekty, nerobi si ulohy, nenosi pomocky. Pritom je velmi bystra – napr. vysledky Komparo matematika 98, Komparo SJ 97, Matematicky klokan 96, iBobor 99 percentil. Napriek tomu nema same jednotky – uz viac krat mala znizenu znamku (dvojku) pre neodovzdane projekty a DU. Ano, ja to chapem – ide ma roztrhnut ked vidim ze napr. jedina z triedy mala z dvoch diktatov jednotku ale napriek tomu ma na vysvedceni dvojku a iny co mali horsie znamky za snahu a nacas odovzdane ulohy maju ronaku alebo aj lepsiu znamku. Empatia by bola ale poradit neviem. Ani to s ucitelkami neriesim, lebo si myslim, ze za ten laidacky pristup si naozaj zasluzi ten trest. Tie znamky nakoniec nie su take dolezite. Skor sa hrozim toho, ze dopadne ako vystizne pise zita19, ze raz zabudne aj vlastne dieta na pieskovisku.

moni73
4. aug 2015

na teplicku sa vraj zhruba kazdy rok hlasi cca 150 deti, z ktorych asi 50 prijmu. tento rok vraj boli deti dost slabe, tak ak chcete, vyskusajte este.

@odm3 suhlasim. znamky neriesim, zameriavam sa skor na dcerinu praktickost 🙂

marielik78
4. aug 2015

@moni73 No, mne povedali uz koncom juna, ze sa neda... ze su plni a museli odmietnut aj vela inych deti, co testami presli... tak neviem.

moni73
4. aug 2015

@marielik78 pisem ti takisto info z vnutra, ale ja by som tuto skolu nesilila 🙂

marielik78
4. aug 2015

@moni73 🙂 No tak mozno vyzistim teda, od toho juna som na stranku ani nepozrela a ani nic...

annaanna
4. aug 2015

maminky... vozíte niekto dieťa na teplickú aj z okolia BA? Naša dcérka bola prijatá do 1. ročníka a mne sa to zdá pre ňu náročné voziť ju do BA, aj keď tam obaja rodičia pracujeme.....

marielik78
4. aug 2015

@annaanna Ked tam obaja pracujete, tak by to bolo logisticky fajn 🙂 Ine by bolo, keby ste to nevedeli sklbit...

marielik78
5. aug 2015

@moni73 Tak dnes mi na Teplickej potvrdili, ze ziadny dalsi nabor, prijimacky a ani nic podobne sa nekona a maju plne kapacity beznadejne... Aj dobre, uz by mi to prislo neskoro nastavovat dcerku na inu skolu v meste, ked takmer denne chodime okolo tej, do ktorej je prijata...

annaanna
5. aug 2015

@marielik78 .. ani ste neboli na testoch?

marielik78
5. aug 2015

@annaanna My sme boli v CPPPaP na IQ testoch a testoch emocnej a skolskej zrelosti este skor...Na Teplicku sme mail ist odniest papiere, ale vtedy mi vraveli, ze uz je plno...

moni73
5. aug 2015

@marielik78 myslim, ze sa vam dobre stalo 😉 . drzim palce, nech mate dobru ucitelku.

marielik78
5. aug 2015

@moni73 🙂 dakujem

annaanna
6. aug 2015

@moni73 prosím máte nejaké negatívne skúsenosti.... pls, stále bojujem sama so sebou či dať či nedať dieťa na teplickú, tak čítam čo sa dá .... 🙂

modra1
6. aug 2015

@annaanna asi záleží kvôli čomu máš u svojho dieťaťa obavy. My sme sa dlho rozhodovali, ja som v podstate až do 3. Ročníka mala pochybnosti či sme sa správne rozhodli a teraz sa opäť uvidí čo prinesie 2.stupeň. Ale spätne som za tie 4 roky vo všeobecnosti spokojná. To neznamená, že je všetko super, čo je ale opäť veľmi subjektívna kategória.
Ak máš potvrdené, že dieťa je vysoko nad priemerom, neobavala by som sa. Toto som si overila u syna. vedeli sme, že ak by prešiel len tesne nad hranicou, nedali by sme ho tam.

odm3
10. aug 2015

Tí čo máte nadané dieťa a neviete sa rozhodnúť či dať dieťa na školu pre nadané deti – skúste zvážiť okrem iného aj sociálne správanie. Ak má napr. problém s vychádzaním s bežnými priemernými rovesníkmi, pretože má potrebu rozoberať témy, ktoré ostatné deti nezaujímajú (napr. vesmír a pod.) a naopak nezaujímajú ho bežné aktivity detí (futbal) tak ho radšej dajte na výberovú školu. Ak máte dieťa ktoré je silné v sociálnom správaní a odolné voči šikanovaniu a v podstate šťastné v akomkoľvek detskom kolektíve a všade si hneď nájde kamarátov môže chodiť aj na obyčajnú ZŠ. Jeho schopnosti mu nikto nezoberie, treba zvážiť hlavne či na škole bude šťastné. Neskôr je mnoho ďalších možností – gymnáziá, vysoké školy. Základnú školu zvládne ľavou zadnou a svojim koníčkom sa môže naplno venovať v mimoškolských aktivitách. Výhodou zmiešaného kolektívu v obyčajnej ZŠ je práve tréning sociálneho správania a komunikácie čo je pre praktický život možno dôležitejšie než vedieť napr. matematiku.

given
19. aug 2015

Caute, ak nahodou ide vas skolacik na Teplicku, tak už zverejnili zoznam pomocok, kuk tu: http://smnd.sk/teplicka/node/4294

modra1
19. aug 2015

@given nechcem kaziť radosť, ale presný zoznam dá triedna na 1.rodicku a ten sa líši od zverejneného.

mommy12
20. aug 2015

Ahojte skusenejsie mamicky nadanych deti, aj ja som si vsimla ze syn je iny, sikovnejsi ( sikovnejsi ako sestra v jeho veku ktora chodi na pytagoriady ) od 2 rokov pozna farby, hra sa so starsimi, najradsej s dievcatami, nadherne kresli ucitelke v skolke povedali ze na preskolaka, stale chodi za nami a pyta sa na pismenka, cisla, vie par slov napisat (tlacenym) , narata do 20, pozna okolo 70vlajok, vek,znacky aut rodinnych prislusnikov....kazdy mesiac si vyberie temu a ide do hlbky, napr. panelak, kolko ma poschodi, kto byva pod strechou kto strede, kto na akom cisle...je toho viacej..asi je len sikovnejsi, nejdem na testy len ma to zaujalo ci aj vase nadane deti su taketo alebo omnoho viac popredu.. este je syn velmi precitliveny a nemozem spomenut napr. ze niekto umrel a je v nebicku to sa pred nim nesmie....
😉

mommy12
20. aug 2015

podstatna vec: ma4 roky

annaanna
20. aug 2015

@mommy12 ahoj... naša dcéra išla na testy na základe odporúčaní užiteľky MŠ. Vôbec sme netušili, že je nejako nadaná, sociálne je zrelá, má rada spoločnosť, vždy bola bystrejšia ako iné deti v školke alebo jej kamarátky..... videli sme že je vpredu pred nimi, mysleli sme si, že je to tým, že sme sa jej dosť venovali, trávili veľa spoločného času, doma sme obaja pracovali tak to šlo.
Psychologička na teplickej otestovala a ihneď odporučila, nevyjadrila sa aké má hodnoty, ale vraj veľmi veľmi vysoké. Ani sa mi to nechce nejako veriť.... uvidíme v septembri,

paris3
20. aug 2015

@mommy12 moja dcéra je cerstvo 4 ročná. Dá sa povedat, že sa prejavuje podobne ako tvoj syn. Zaujímaju ju čísla, scituje, odcituje do desať. Obľúbené témy ma - dinosaury, sopky, vesmír, konštrukcie objektov. A tie nekonečné otazky. 😀 Na testoch sme boli a vyzerá to tak, že nadaná asi bude 🙂

mommy12
20. aug 2015

@paris3 moj sa momentalne uci pisat cisla...vie o ake ide ale pise ich zatial zrkadlovo...ale rad sa necha poucit...sama od seba si isla na testy alebo podnet ucitelky a pod.? 😉

paris3
20. aug 2015

@mommy12 že je nadaná sme sa dozvedeli od psychologicky, za ktorou sme boli kvôli problematickej adaptácii v MS. Dovtedy mi prišla iná ako ostatné deti, ale netušila som, že je o toľko popredu. 🙂

mommy12
21. aug 2015

@paris3 hmmm...to s nasim su zatial problemy neni, pekne sa hra, s kazdym takze to nechavam tak 🙂

kape
21. aug 2015

@modra1 - u nas minuly rok nedavala novy zoznam vsetci sme vychadzali z toho na nete , takze netrteba robit paniku