Neposlušné 6 ročné dievčatko ide od septembra do školy

petrushka16
8. aug 2014

Ahojte dievčatá,
práve sme sa vrátili s dcérou z denného tábora, ktorý absolvovala od pondelka, dnes je piatok, a vlastne si už nejako neviem rady. Vedúcich, ktorí to tam viedli poznáme, dcéra k nim chodila na krúžok celý školský rok. Sú celkom milé a šikovné, problém je, že mi sústavne opakujú, že dcéra nepočúva, že nedáva pozor, a potom nevie, čo má robiť. Malá má 6 rokov a od septembra má nastúpiť do školy a ja mám obavy, ako to tam zvládne. Som už z toho v podstate zúfalá, lebo fakt, celý školský rok a aj teraz na tom tábore som len dookola počúvala, že je príliš chudučká, či niečo je, že je neposlušná, že nepočúva, proste stále to isté dookola, mám z toho už pomaly hlavu ako slon. Zozačiatku sa jej to tam páčilo, aj ju pochválili, že je šikovná, ale potom som mala pocit, že nepočujem nič pozitívne, postupne to malú prestavalo baviť, ale stále sme tam chodili, aby sme nesedeli doma. Ja neviem, ale mne skôr prišli ostatné deti veľmi tichučké, zakríknuté a ustráchané, báli sa aj pozdraviť, keď prišli, ja som dcéru od malička učila, aby sa nebála, aby nahlas zdravila, chcela som, aby bola veselá a smelá, lebo ja som presne bola také ustráchané decko, a nechcela som, aby bola taká. Ale mám pocit, ako keby to pre všetkých bol problém. Sme z východného Slovenska, my sme s manželom precestovali veľa krajín, a všade som sa presvedčila, že dieťa nemôže sedieť ustráchané v kúte. Mám však pocit, že tu panie učiteľky potrebujú, aby deti ticho sedeli a nič od nich nechceli. V škôlke nám tiež párkrát pani učiteľka povedala, že malá je živá. Musím však tiež povedať, že je veľmi šikovná, a inteligentná, nechá si veci vysvetliť, nemala ani 5 rokov, keď sa sama naučila čítať, písať a počítať. Chodila aj na výtvarnú, kde s ňou pani učiteľka nemala absolútne žiaden problém a mala ju rada. Som z toho dosť nešťastná, lebo stále dookola počúvam, aká je dcéra neposlušná a nepočúva, tak to dá človeku zabrať. Donedávna som si to o malej nemyslela, že by bola nejaká ťažko zvládnuteľná, vydrží sa pekne sama hrať aj hodinu dve, má veľa kamarátov, je komunikatívna a veselá, taká roztopašná, ale nie je žiaden agresor a má dobré srdiečko, neublížila by ani muške. Len mám pocit, že tu na východe trocha zaspalo naše školstvo, a panie učiteľky predsa nemôžu v dnešnej dobe chcieť, aby deti pod nejakou hrozbou sedeli ticho ako muk, dieťa predsa má byť smelé a veselé, aby z nich vyrástla normálna sebavedomá generácia, a nie zakomplexovaní ustráchaní jedinci, ktorí ani nevedia povedať, čo chcú. Myslíte si, že sa mýlim? Vopred všetkým ďakujem za odpovede.

tinki
8. aug 2014

@petrushka16 Možno sa ti to bude zdať odveci..Ale so správaním detí úzko súvisí aj strava..Ak je dieťa neposedné, vkuse so sebou niečo robí, nechce jesť..môže to súvisieť s tým, že je vadí nejaká potravina..Musíš si vyzistiť sama čo to môže byť..Viem o čom hovorím, moja malá má problém s kravským mliekom a tiež sme mali takéto príznaky..resp.prejavy po zjedení niečoho s obsahom mlieka..Neviem, všímaj si aj iné prejavy..časté ochorenia, častý nedostatok vápnika, alebo železa, alebo vitamínu D..

petrushka16
autor
8. aug 2014

@tinki Ďakujem ti za odpoveď, skúsim to nejako odpozorovať. Malá je naozaj slabý jedák, ale to som bola aj ja, doteraz som dosť chudá, ona mi nechce jesť veľa veci, a tak musím stále rozmýšľať, čo variť, aby mi niečo zjedla. Hlavne sa snažím o pestrú stravu, zo všetkého niečo a striedať ako sa dá. Večer s ňou bojujem, aby som ju dostala do postele, a ráno mi nevládze vstať, a hlavne vtedy badám, že ju zaujíma všetko možné, len nie to, čo má.

kamajka
8. aug 2014

@petrushka16 tazko povedat....ja si myslim,ze na zdravom sebavedomi nic zle nie je,prave naopak,je to vyhoda. Aj ked moje deti su prave ti zakomplexovani jedinci,ktorych spominas🙂. Z tvojho popisu mi tvoja dcerka pripomina chlapceka jednej znamej,inteligentny,sikovny chlapcek,no s aspergerovym syndromom a extrovertny typ autizmu...neviem ci je take nieco mozne,no chodia s nim do bratislavy do aut.centra,tak snad ona vie najlepsie,aka forma to je. No nedokaze pocuvat absolutne.a uz zase sest rocne dieta by malo podla mna vediet pocuvat,aspon scasti a prisposobit sa poziadavkam okolia v ramci svojich schopnosti a moznosti...myslim,ze ked nedokaze vobec pocuvat,tak uz je to trosku problem,ale mozno sa mylim...vela stastia a dufam ze najdete riesenie🙂

tinki
8. aug 2014

@petrushka16 Držím palce, aby ste to nejako zvládli, ešte je možnosť návštevy detského psychológa a on by ti poradil nejaké hry alebo cvičenia na zvýšenie pozornosti..

kamajka
8. aug 2014

@petrushka16 moj syn neje nic(8r),je ako prutik,a pocuva...je tak disciplinovany az to ludom niekedy dych vyraza,takze asi jedlom to nebude😀.ale ktovie,co jednemu vadi,druhemu nemusi,pozorovanie je dobry napad🙂

zuzanockamt
8. aug 2014

@petrushka16 hlavne hned do toho netahaj skolstvo a pedagogov, aki su neschopni ... jasne, ze dieta moze byt aj zive, ale jednoducho v skole musi byt nejaka disciplina a dieta musi vediet tych45 minut spolupracovat, nemoze si robit, co chce ... ak mas pochybnosti, tak navstiv CPPPaP, mozno tam je nejaka hyper. alebo ADHD alebo nieco ine ... a este mas moznost ju ucit cely prvy stupen doma - nase skolstvo to rodicom umoznuje, ak sa ti zda momentalny slovensky skolsky system nevhodny ... mimochodom aj ja mam zive dieta

bajana
8. aug 2014

Myslim, ze deti by mali do urcitej miery vediet ticho sediet a ani nemuknut - je to trening sebaovladania... ono mat triedu smelych a veselych deti, ktore mozno nevedia respektovat dospelych a ich pokyny, tiez nie je ziadna vyhra...mozno sa tvoja dcera ozaj vymyka priemeru a narusa pracu v triede, ty to tazko posudis, ak ju mas doma samu a nesledujes ju v kolektive...
a ano, nasa mentalita je ina, ako vo svete, ale ze by styl vychovy v zap.Europe bolo to prave orechove sa tiez neda tvrdit s istotou...v poslednom case dochadza k opacnemu extremu - len bud smely, drzy, presadzuj sa, v zivote to budes potrebovat...no ja o tom silno pochybujem...clovek zije medzi inymi ludmi a nemoze predsa hladiet vzdy len na seba a svoj prospech....
prepac, ze som neporadila, len vyjadrila vlastne postrehy...

kacena4
8. aug 2014

pišeš že vie čitať, písať i počítať, daj jej spraviť inteligenčné a emočné testy aby si vedela na akej urovni je a podla toho sa k nej treba spravať. možno pani učiteľky v tabore s nou jednali ako so 6 ročným "deckom" ale treba s nou pracovať ako s 8-10ročným nadaným dietaťom, ktoré ma nejaké tie prvky adhd ci add. mam to doma tam viem o com hovorím (sorry za chyby) ja fakt napr. pozor na cukry, tie v takychto detom podporuju energiu a dieta sa nevie zastavit a obsediet a nesustredi sa. staci aj obycajne lizatko ci platok cokolady a je total mimo na 1-2hodiky aspon moj syn ci dcera su. je tu viac skupiniek na tuto temu nadane deti ci hyperaktivne deti ci adhd ci add deti skus si niektoru najst mozno si najdes nieco viac co ti pomoze, ak by ste v skole maly problem da sa pri takychto detom (ktore vedia citat a pisat a pocitat) spravit aj individualny plan aby sa v skole nenudili a nerobili problemy, skus si nieco nastudovat. a neboj sa, mas sikovnu a super dcerku v zivote to daleko dotiahne 😉

petrushka16
autor
8. aug 2014

@kamajka ďakujem aj tebe za odpoveď, vieš, ona vždy počúva na začiatku, aj sa vždy snaží urobiť to, čo po nej chcú, teší sa, keď ju pochvália, ale keď je už toho veľa, alebo to trvá dlhšie, napr. 60 minútový tréning, tak nevydrží celú hodinu byť ticho a počúvať, ale začne sa niečo vypytovať, komunikovať, a tak. Keď si večer čítame, tak to ju tiež veľmi baví, a ticho sedí, a ako som už písala, nechá si veci aj kľudne vysvetliť a pochopí, keď jej hovorím, že takto sa nemôže správať, povie, že sa bude viac snažiť, ale nejde to veľmi nadlho.

nikawero12
8. aug 2014

@petrushka16 nehnevaj sa, ale máš čudnú predstavu o deťoch a ľudskej psychike. Len preto, že niekto dokáže v pokoji sedieť a dávať pozor čo hovorí iný človek ešte neznamená, že je zakomplexovaný a ustráchaný jedinec. Jednoducho ak človeka niečo baví, tak sa dokáže na to sústrediť a vtedy vie byť kľudný - a týka sa to aj detí. To, že sa deti nepozdravia je chyba, lebo evidentne nie sú na to naučené.
A čo sa týka tvojej dcéry, ak nevedela pri nejakej činnosti "obsedieť", tak to mohlo mať viac príčin. Buď ju to nezaujímalo a preto vyrušovala, alebo má tzv."roztekanú" pozornosť a má problémy so sústredením a to už bude po príchode do školy problém.

danielahamar
8. aug 2014

tiež som za návštevu CPPPaP 😉 , či sú ozaj tí čo nevedia čo so sebou učitelia, mne Cpppap dalo veľa odpovedí

petrushka16
autor
8. aug 2014

Všetkým vám ďakujem, že mi odpovedáte, aj teraz sme prišli domov, a zasa mi niečo odvrkla, tak som sa už nezdržala a nakričala na ňu, tak sa rozplakala až z toho zaspala, a mne je to teraz tak ľúto.

petrushka16
autor
8. aug 2014

Ďakujem za všetky názory, aj tie rýpacie, možno sa v niečom naozaj mýlim, ale privítala by som hlavne tých, čo mi chcú nejako poradiť. Nad psychológom som posledných pár dní reálne rozmýšľala.

kubisova
8. aug 2014

Nechcem tu niekoho nahnevat ale s jedlom si myslim ze nic to nema spolocne a to ze nepocuva je neposlusna vies kolko deti je takych a tiez by som to neriesila ze by mala byt nejak chora....proste je hyperaktivna a ja myslim ze ked zacne chodit do skoly bude to ine...chodila do skolky a vies aka tam bola

zuzanockamt
8. aug 2014

@kubisova len nadmerna zivost a hyperaktivita je rozdiel, to nie je to iste ... hyperaktivita je diagnoza a je dobre, ked sa riesi odbornikom ... pomoze to vsetkym - rodicovi, pedagogovi a hlavne dietatu

sissy27
8. aug 2014

@petrushka16 jedna vec je sebavedomie, druhá vec je rešpektovanie autorít... moja dcéra má sebavedomia na rozdávanie, nemá problém s nikým a ničím, nehanbí sa vypýtať si, poprosiť, povedať, ozvať sa, ale autority rešpektuje - nás, učiteľov, trénerov, táborových vedúcich... ak by mi to povedala jedna osoba, že sa moja dcéra nevie vpratať do kože, tak sa len pousmejem a poviem, že si nesadli povahovo, ak by mi to povedalo viac ľudí nezávisle od seba, tak by som sa veru zamyslela... a to, že sa nevie sústrediť, môže byť v škole dosť problém... samozrejme ten september je taký všelijaký, deti si musia zvyknúť na nový režim a povinnosti, určite nebudú hneď 2.9. všetky deti sedieť pekne potichu celú hodinu, ale pokiaľ ti učiteľka či výchovná poradkyňa niečo naznačia, tak to rieš, nechaj si poradiť...

yidaky
8. aug 2014

@petrushka16 No, to mi pripomína moju staršiu dcérku 😉. Teraz má sedem a pôjde do 2. tr. Je to také šidlo, má neskutočne veľa energie, všade je, všetko ju zaujíma. Je veľmi komunikatívna a atď. Má problém posedieť v kľude 45 min. na vyučovacej hodine či nerozprávať. No má diagnostikovanú ADHD s poruchou pozornosti /u neurologičky/. Podľa Tvojho opisu mi to úplne pripomína jej správanie. Takže by som kľudne doporučila nejakú skúsenú psychologičku, možno by Vás usmernila. No treba sa obrniť trpezlivosťou, pretože takéto deti za to ani nemôžu. Ja to vidím aj na dcére, že sa aj snaží, len...
Naša chodí do tr. pre nadané deti, je ich len 9. P. učiteľka má skúsenosti s takýmito detičkami, takže ja som veľmi rada, že sme ju tam dali. Po 1. triede som úplne presvedčená, že by asi klasicku triedu s 25 detmi, 45 min. sedieť na zadku a sústrediť sa...asi nezvládla.
To že jej musím stále dookola veci opakovať to máme aj my. A nepomáha ani prosím, ani krik ani niečo zakázať...jej to proste niekedy "nepríde".

lillika
8. aug 2014

@petrushka16 Ahoj.aj mna napadlo,ci dcerka nema miernejsi AS,ako pise kamajka.Moj syn ma a tie "priznaky " by tomu nasvedcovali.Odporucam navstivit Dr.Danielu Janosikovu v Trnave.Je to psychologicka,ktora sa zaobera prave poruchami autistickeho spektra a je naozaj najlepsia. 🙂

petrushka16
autor
8. aug 2014

V škôlke sa v ich triede vystriedalo niekoľko pani učiteliek. Väčšinou nám povedali že je zivsia, ale viac menej to bolo V pohode, myslím, že tam boli oveľa horšie prípady, ako povedala jedna Z učiteliek. 🙂

kacena4
8. aug 2014

@petrushka16 ja mam aspergera to je o inom autisti ju "narocnejsi" ale nikdy nevies ale ta trieda pre nadane deti je super napad ak mas moznost ju dat moj tam chodil a nikdy nebudem lutovat je to super sanca pre dieta - odpurucam ak na to ma a spravi testy, tak ju mozes preradit aj v priebehu skolskeho roku 😉 😉

petrushka16
autor
8. aug 2014

@yidaky áno, presne ako hovoríš, má neskutočne veľa energie, také sidielko, A ja som si to počas skolky nejako nevšimla, žeby sme mali S ňou nejaký problém, ale V poslednej dobe, keď sme chodili Z toho krúžku, tak ťa pani trénerka stále len to isté hovorila A mňa to začalo dosť trápiť. ☹

drama_queen
8. aug 2014

@kacena4 a v com je trieda pre nadane deti dobra? My mame buduceho prvaka, vie citat, pisat a aj pocitat-do 20 plus, minus. Rozmyslali sme nad druhou triedou, ale neviem..

yidaky
8. aug 2014

@drama_queen Nasa ked nastupovala min. rok do takej triedy sice nevedela citat ani pisat...teda pismenka poznala, sama sa naucila aj co to pisat....musela spravit nejake testy, iq testy u p. psychologicky. Vyhoda je v tom, ze je ich malo. Ucitelka sa im v pohode venuje. Tak nejako rychlejsie vsetko preberaju a v pohode stihaju...Niektore deti, uz tiez vedeli citat ci pocitat. Tak neviem veru co by robili v 1. triede. Pre mna bola vyhoda hlavne v tom, ze nemuseli sediet v kuse 4x45 min. na zadku, mali vela roznych aktivit pocas hodiny. P. ucitelka im davala aj individualne ulohy, podla toho ako stihli. Aby sa nahodou niekto nenudil 😉. Nasa ma teda ADHD s poruchou pozornosti...proste sa mozem "aj na hlavu postavit" jednoducho nevie obsediet. A ak by sa mala nudit, ze uz to vie, tak by sa nudila a len by vyrusovala 😒. Takto ich ucitelka zapajala aj individualne. Mohla si ist aj na koberec nieco robit, ked spravila to co mala na hodine a tak. Ja som sa toho teda dost bala, ako to bude zvladat v skole...aj s tou pozornostou. U nej je to tak, ze mate pocit, ze nepocuva, rozprava ci vyrusuje, ale tak nejako vnima a pocuje vsetko naokolo. Tak zatial zvladame.

yidaky
8. aug 2014

@petrushka16 No ja som to vnimala aj pocas skolky. Mala som aj spatnu vazbu od uciteliek. Jednoducho mala problemy vydrzat dlhsie robit nejake aktivity, predskolsku pripravu. Neviem ci tym, ze uz to vedela, ci sa chcela hrat...doteraz je velmi hrava. Naapr. ked sa aj nieco ucili ci robili, dost casto "vyrusovala". A ke ju aj p. ucitelka chcela nachytat, "ze vidis nepocuvas, a teraz nevies co mate robit, alebo o com sa bavime", tak sa jej to za 4 roky v skolke nepodarilo 😉. Vzdy to nejako pocula, vsetko vnimala. Vzdy prva odpovedala, stale vela rozpravala, dost je teda ukecana...my sme mali vsak stastie na p. ucitelky. Tak nejako bola ich zlaticko. proste si vie ziskat ludi. Teraz v skole, s tym samozrejme mame tiez problemy. Uz ju poznaju asi vsetky p. ucitelky "to je ta ..., co vecne lieta po chodbe" alebo je skoro v kazdej "vylomenine". P. ucitelka je dost prisna, taka autorita...tak to nie je len tym, ze by sme my nezvladli vychovu, ci neboli dosledni...Proste je to v nej.
Len tak som ti opisala nejake crty spravania nasej dcerky, myslim, ze v tom asi najdes nieco podobne s tou tvojou. Ja si nemyslim, ze by to bol asperger. Aj toho mame v blizkej rodine. Skor mi to pripomina adhd.

yidaky
8. aug 2014

@kamajka Ani nasa nie je teda nejaky jedak, ale veru napr. ak si da nejaku sladkost...tak to je teda "diva". Aj bez sladkeho ma energie na rozdavanie a potom, je to "na slucku" 😉. Maju to asi mnohe deti, ale podla mna nieco na tom je. Na tych nezdravych eckach a nejakych zmenach v spravani, ale to je uz na inu temu 😉.

miskaradko
8. aug 2014

Mila maminka... bud hrda na svoju dceru a zato aka je... ja mam to iste je sikovna a mudra ale vie aj nepocuvat. Uz ide do 2.rocnika a mala som obavy ako v skole a ozaj ta mozem ubezpecit ze bude to super. Skola je pre taketo tipy deti nieco nove a su sikovne... inych si nevsimaj...dohovor jej kolko sa da a neboj vyrastie z toho ani si to neuvedomis...tes sa z nej ozaj aj ked je ,,rychla,, 😉 dnes taky clovek musi byt...

esterba
8. aug 2014

@petrushka16 Nerobila by som si z toho nic. Dcera vyzera byt podla tvojho opisu nadana (nadpriemerne inteligentna) a take dieta sa zacne rychlo nudit. V malom meste s tym pocas zakladnej skoly mozno budete mat trochu problem, ale kym ju vychodi pravdepodobne sama zisti "ako na dospelych", aby si nevyrabala zbytocne problemy. Ja som tiez z maleho mesta, ale naši mali stastie, lebo sme išli do prvej triedy uz citajuci dvaja a pani ucitelka bola velmi rozumna. Az do tretej triedy sme mohli pocas vyucovania citat "pod lavicou" vzdy, ked sa preberalo ucivo, ktore sme uz vedeli. Tak si pani ucitelka zabezpecila, ze sa nenudime a nerobili sme "bordel". Drzim palce, aby si mala stastie na podobnu ucitelku. Druha vec je, ze dcerke treba starostlivo vyplnit popoludnia, potrebuje program. Vyclen jej čas na domaće ulohy, ale len taky, co nevyhnutne potrebuje a zvysok dopln kruzkami aspon do 5. h kazdy deň. Aspon 2x do tyzdna to chce tanec alebo nejaky sport, aby sa aj fyzicky unavila. Z reči si nic nerob, toto ludia tazko prehryzu, zvyknes si. Ak by dcera robila v skole umyselne zlobu (myslim sikanovala, bola drza a pod.) tak jasne, ze treba zakrocit, ale to co robi teraz je len z nudy. 🙂

kamajka
8. aug 2014

@petrushka16 presne mi to pripomina toho chlapca,chodi s mojim synom na taekwondo a vydrzi tak max.15 minut pocuvat,potom sa vrti,hra sa s opaskom,sadne si,ked maju stat ,vybera si spinky spomedzi prstov,pri napomenuti sa postavi,za pat minut zas tancuje,rozprava,zabava ine deti,inak velmi spolocensky typ..tiez ma adhd este k tym ostatnym veciam...zajdite ak mozete do pedagogicko psychologickeho centra,mozno sa vela veci vyriesi. Mam aj dcerku ktora ma tiez nadpriemerne iq,a tiez sme mali problem s hyperaktivitou,brala aj liekyisty cas,teraz dospieva,snazi sa zapadnut do kolektivu,pomalicky sa to zlepsuje,nema nejaku tazku poruchu. Drzim palce,pekny vecer

kubisova
8. aug 2014

@zuzanockamt poznam vela hyperaktivnych deti a neriesi sa to odbornikom...mam 4rocneho syna a tie je hyperaktivny az taky zivy ale doma sa chova vseliako a ked je v skolke tak v poriadku....ja myslim ze je aj na rodicoch ako sa k detom spravaju ci sa hraju a tak

zuzanockamt
8. aug 2014

@kubisova ma diagnostikovanu hyperaktivitu? ... lebo oznacit dieta za hyperaktivne moze len odbornik ... zivost, nadmerna zivost sa nerovna hyperaktivita ... to su dva odlisne pojmy