Priberanie dievčat v začiatkoch telesného dospievania

kamajka
6. júl 2014

Mam dcerku,v decembri bude mat 11 rokov. Vzdy bola utla,ale za posledny rok velmi pribrala. Rastu jej prsia,chlpky v podpazusi,zacala fyzicky dospievat🙂 podla mna skoro ale nevadi. Problem mame ale s vahou,ma 150 cm a 45kg a stale to ide hore. Nepapa nejako extra moc,ale je uz celkom gulata. Zadok ma vacsi ako ja. Je pravda ze muz ma 140kg ale nebol vzdy taky. Moze to byt aj dedicne? Alebo je to vplyvom hormonov a upravi sa to? Nechcem ju nejako obmedzovat aby nezacala mat problemy s prijimanim potravy,ona je dost citliva a vsetko sa jej bytostne dotyka,nechcem jej uhnat nejaku vaznu chorobu. Dakujem za nazory.

trgypadl
6. júl 2014

11 rocne dievca urcite neobmedzovat v stravovani,skor dbat na dostatok pohybu 😉

kadri
6. júl 2014

@kamajka moja dcera ma 11,5r, vysku 150cm a 40kg. telesny vyvoj podobne ako tvoja dcera. ako rastie, tak aj rovnomerne pribera, postava sa jej vyrazne zatial nezmenila, stale je taka detska, nie zensky tvarovana. dost sa hybe - venuje sa tancu, vela chodi pesi, skace na trampoline, bicykluje, v zime lyzuje, korculuje. ma tvoja dcera dost pohybu? ako pozeram rovesnicky svojich dcer, tak su ozaj dost gulate, hovori sa aj o vplyve hormonov z kuraciny, neviem, cim to je 😒

kamajka
autor
6. júl 2014

@kadri musim uznat ze vela pohybu nema,lebo ju to nebavi a tlacit ju nechcem. Snad teraz v lete nieco zhodi plavanim. Zacinam byt z toho trosku nervozna.

kadri
6. júl 2014

@kamajka hm, dnes pc a mobily robia program deckam... nedavno sme narazili na sidlisku na zarastenu preliezku, moje decka sa hned zacali vesat, som si spomenula na svoje detstvo, ze sme veru vzdy viseli na preliezacke 😀 neexistovalo, aby pod nou narastol suvisly zeleny porast

janinah
6. júl 2014

@kamajka netreba ju tlačiť,ale motivovať a možno trocha zmeniť tvoju kuchyňu na ľahkú /lebo manžel asi neje šaláty a ryby- bez urážky prosím/..nepôjde dcéra na bicykel,ak nemá s kým /súrodenec,ocko,kamarátka.../a zbytok rodiny sedí pri tv..snáď chápeš čo chcem týmto povedať-hýbte sa ako rodina spolu,nielen ju posielaj behať či korčuľovať..a teraz je leto,kopa ovocia,zeleniny,tak si dajte prestávku od rezňov a buchiet 😉

moll
6. júl 2014

Mozno neobmedzovat v strave ale aj tak davat pozor na to co zje ...moja ma tiez nabeh a preto ju sledujem ....nechcem aby bola tucna ..ak uz nie koli vyzazi tak koli zdraviu ...viac ovocia zeleniny pohybu abmedzit sladke zakusky a biele pecivo ...co ju teraz naucis vyuzije aj ked bude dospela .....

henikav
6. júl 2014

@kamajka dcerku mam este malicku, takze neviem urcite ci je to podobne u chlapcov a dievcat, ale moj syn ked mal 11 rokov tiez zrazu pribral, dovtedy bol od malicka stale chuducky, teraz bude mat 14 a vytiahol sa a zacal sa formovat skor do takej muzskej postavy, uz nie detskej, prave to pribratie ho zmenilo, teraz uz zas nie je gulaty, je to normalny mlady "chlap". Mozno u dievcat tiez taka faza ze z dietatka priberie a potom sa z nej vykukli krasna mlada zena 😉

ammellia
6. júl 2014

Hlavne ju nekomentujte, aj manzel nech si dava pozor na "vtipne" poznamky.
Tiez si myslim, ze zmen stravu a zivotny styl celej rodiny, ale postupne a nenasilne.

mamkabeika
6. júl 2014

@kamajka Ja si pamätám, že sme robili všetko ako rodina spolu. Keď som bola v jej veku, s našimi sme sa zobrali na bicykle, prešli sme niekedy aj 20km denne, najmladšia bola v cyklosedačke a brala som to ako výlet. Cestou sme sa zastavili na nejakej lúke, dali sme si piknik, alebo sme šli na kupko. Možností bolo viac.
Každý deň sme spolu v obyvke pri telke cvičili strečing. Mala som dobré držanie tela, všetci sme sa cítili lepšie. S mamou a so segrou sme skákali na švihadle, súťažili sme.
Pravidelne sme hrali tenis a badminton, chodili sme behávať a chodili sme na celodenné túry spojené s ďalšími zážitkami, na ktoré som doteraz nezabudla.
V lete sme jedli samé ovocie a zeleninu, šaláty, ľahké jedlá, ryby, ovocné sorbety, atď.

tenerifka
6. júl 2014

@kamajka Ako to bolo u teba, ked si bola v jej veku? Vela robi genetika a vela aj styl zivota.
Kocky vyssie ti spravne napisali, ze to bude pravdepodobne nedostatkom pohybu, a aj s tou kuracinou suhlasim, moje deti nikdy nejedli kuracinu z obchodu, je to najlacnejsie a najpodradnejsie maso plne hormonov a chemikalii, po konzumovani ktoreho u vela dievcat nastava predcasna puberta a priberanie (mam vo svojom okoli par pripadov).

tenerifka
6. júl 2014

Neviem, ci je to pravidlo, ze dievcata v obdobi dospievania aj priberu, ja som bola vzdy ako dieta chuda, a to som jedla takmer klince, detto moja dcera, za 2 mesiace bude mat 12 rokov, a co ona za den poje by sa do mna nevoslo, a uz ma prerastla, ma 168 cm a len 42 kg, ale sa cely den nezastavi......

kamajka
autor
6. júl 2014

@tenerifka ja uz som menstruovala v jej veku:D ale mala som uplne inu postavu aj ked myslim ze v case takehoto dospievania som bola najtucnejsia,ale nebola to zas nejaka katastrofa. Ja varim lahko,ovocie a zelenina vsetko je ako ma byt,toho kur.masa zase nepojedla take mnozstvo za zivot si myslim. Bicykle maju len deti a nebavi ich to okolo baraku sa vozit,alebo max.patnast minut. Ja bicykel nemam takze sa nemame ist ako bicyklovat,lyze korcule tiez nemame,jednoducho na take veci mi nevychadza. Na tury chodievame casto,aj na kupko co najviac ako sa da,a malu pocitac nebavi ani mobil,ona sa hra s macikmi :D

csenibaba
6. júl 2014

@kamajka Ahoj moja dcèrka teraz v auguste bude mat 10 a má vysku 152 a váhu 51 kg,(rastú jej prsia aj chlpky)pritom je stále pohybe-tancuje,bicygluje behá na kol.korculách atd-takze podla mna je to skôr dedicnè!

tenerifka
6. júl 2014

@kamajka tie tury su fajn, pokracujte v tom, je to aj pohyb aj zabava.
Ked zacne skolsky rok, mohla by sa dcera zapisat na nejaky sport, nieco ju urcite bavi(tanec, plavanie......).
Moja teraz zacina so surfovanim, ale my tu mame na to celorocne podmienky

bubatinko
6. júl 2014

@kamajka ak sa ti nieco nezda preco sa neopýtas pediatricky ci je to OK moze to byt aj stítnou zlazou ...zacína aj puberta a vtedy hormony su inak rozbúrene.... hlavne by som si vsak davala pozor na komenty k jej postave..v tomto veku su dievcata veeelmi precitlivele na seba...

stefka33
6. júl 2014

@kamajka Nie je to zatiaľ nič hrozné, môj syn má 152 cm a 46 kg. Pýtala som sa pediatričky ako to vidí ona a tá mi povedala, že jeho váha je úplne v norme a že sa nemám opovážiť dávať mu nejakú diétu alebo ho obmedzovať v jedle. Takže jedine pohyb a čím menej sladkostí, malinoviek, džúsov. Čo ju prihlásiť na aerobik, zumbu alebo niečo. Mohla by si chodiť s ňou. Mali by ste babskú jazdu. 🙂

nevesta1974
6. júl 2014

Suhlasim s tym,ze neobmedzovat velmi v jedeni,skor klast doraz na pohyb,ale chcem Ta zaroven trosku ukludnit,mam 2 starsie deti,dcera ma teraz 17 a syn 14 a u oboch som registrovala obdobie cca medzi 10-13rokom ked sa "zagulatili".Pamatam si aky problem bol dcere kupit nohavice,lebo v pase co zapla,to jej bolo dlhokanske,kupovali sme najmensiu damsku velkost a jej veci po nej dedila jedna moja utlejsia kolegyna🙂A teraz maju obaja aj so synom krasne postavicky,niekedy az si myslim,ze skor chudi su.Syn sa tiez vytiahol tento rok,aj prerastol sestru,vaha mu ostala,ale islo to do dlzky.A podotykam ani jeden z nich velmi neholduje sportu ani prirode,prilezitostne plavu,bicykluju a pod.Takze nezufaj,podla mna to suvisi s vekom😉

noemkanikoletka
6. júl 2014

@kamajka s toho si nič nerob aj mne sa to stalo 🙂 A teraz cez leto nech má viac pohybu aby to neostalo , pýtala som sa na to zdravotníkov ktorý povedali že dievčatá v takom veko 11-15 r. by nemali ani chudnúť lebo sa im to nepodarí kedže je to dospievaním 🙂

lilitela
6. júl 2014

@kamajka Mne sa nezda, ze je to privelka hmotnost na jej vysku, ale samozrejme, urcite to vies najlepsie. Treba mozno nenapadne upravit jedalnicek, aspon cez vikendy a vecere. A hlavne pozor na reci - ako mna mama zdeptala v case dospievania ...

licona
6. júl 2014

Ja keď som si nedávno pozerala fotky zo školy všimla som si, že keď som mala 11,12 rokov, bola som tiež dosť zaguľatená. Akurát som tiež začala telesne dospievať. Podľa mňa to súvisí s tým, že sa jej "rozbieha" produkcia hormónov. Od nejakého toho 13-teho roku som sa vytiahla do výšky pár centimetrov a tým sa mi tá guľatosť stratila, až moc chudá som zrazu bola práveže. Ak neje vyslovene nezdravo - sladené nápoje, vyprážané jedlá... tak je to myslím úplne prirodzené 🙂

kamajka
autor
6. júl 2014

@licona prave naopak a inklinuje k zdravej strave rada si cita fitness casopisy cvicit sa jej ale nechce. Ja mam tiez radsej lahku stravu takzr u nas sa vari striedmo vcelku. Dakujem vam za nazory 🙂

kamajka
autor
6. júl 2014

@stefka33 kdeze ju prehohorim na zumbu:D uz som to skusala :D