Prváčik sa nevie sústrediť

edyta
9. apr 2015

Mam dcerku narodenu v auguste, teraz isla do skoly, tam je vsetko v poriadku, no problem zacina sa doma, nevie sa sustredit. Domace ulohy robi doslova hodiny. Ako jej pomoc? Moze byt este nezrela?

mirka49
9. apr 2015

Nie,nema adhd?

bonaqa2013
9. apr 2015

@edyta a nepozerá dcéra veľa televízor? Alebo notebook? mám dcéru ja v druhej polovici júna a tiež taký problém máme. Už som niekoľko krát oľutovala že sme ju dali do školy. Ale čo už. Naša veľa pozerá telku, nevie si tak spracovať v tej svojej hôavičke rozprávky a potom to aj tak vypadá...

jeennyv
9. apr 2015

Ja ked som bola prvacka, tiez sa mi do uloh nechcelo a robili sme ich doma dlho, dodnes si na to pamatam...nemam ziadnu poruchu, nie som nijak dys...len ma proste nebavilo napr stokrat robit dajake kruzka pismenka a blbosti...kazde dieta je ine, plus kazda skola ma ine naroky na dieta....poznam mamicky co s detmi toho vela nerobia, ine maju uz v prvom rocniku toho vela...pomozes jej jedine trpezlivostou a privetivym pristupom plus robte male pauzicky medzi ulohami......

bonaqa2013
9. apr 2015

@jeennyv k tým úlohám. Dcéra chodí do 3 triedy a ďalšia do 1. Tretiačka nemáva takmer žiadne úlohy, ale zato prváčka celé strany.... už si myslím, že to pani učiteľka preháňa.

edyta
autor
9. apr 2015

@bonaqa2013 skusim to obmedzit, u nas pozera sa po veceri. No ked pozriem na to realne tak je to 1-2 hodiny. Ani sa nezda. Cez vikendy isto viac.

janinah
9. apr 2015

@bonaqa2013 a to je problém tv obmedziť?
@edyta poraď sa s učiteľkou,zrejme dieťa nechodí do družiny,možno by tam na skúšku mohla trebárs mesiac chodiť,píšu tam aj úlohy,možno by sa s tým tak nevliekla...lebo čo bude robiť v ďalších ročníkoch,ak sa v prvom učí hodiny?

edyta
autor
9. apr 2015

@jeennyv ked som jej dala citat normalnu knizku tak mala zaujem citat, ale ked ma 5 krat precitat zo Slabikara tak to cita nekonecne dlho. Naposledi ked som odisla z izby po hodine precitala 2 krat a cele ruky popisane perom. ☹ A to som zabudla napisat ze mala precitat 5 viet.

edyta
autor
9. apr 2015

@janinah zial u nas v druzinie sa nerobia ulohy. Len sa hraju.

janinah
9. apr 2015

@edyta ruky popísané....je v strese a treba stres odbúravať...nech sa najprv napije,naje,vypišká,urobí si pohodlie a ide sa učiť,pri učení treba,aby si bola pri nej,ona bude čítať tebe a nie stene...

bubelko
9. apr 2015

@edyta kedy chodi domov zo skoly a robi ulohy? lebo je rozdiel robit ulohy hned po obede a je rozdiel robit ich, ked pride dieta o piatej domov a uz sa mu nic nechce...

janinah
9. apr 2015

@edyta do 16tej,16,30 sa len hrajú a deti domov prídu bez úloh? divná družina 😒

jeennyv
9. apr 2015

@edyta akoby som trosku seba videla, ale ja som zo slabikara citala rada...je to prosto o tom, ze tamto robi rada citanie kniziek atd...a tamto do skoly sa jednoducho musi....uvidis prvy rocnik bude rozpacity.....ale ked uz budu naucene pismenka a citanie pojde to lepsie.... tazko je porovnavat, ale ja to viem podla seba....postupom casu ked si zvykne clovek na skolu potom ide vsetko lahsie 🙂 🙂

@bonaqa2013 ja som chodila na taku mozem povedat strelenu skolu, prosto taka disciplina, ze az...keby mohli uniformi by nam dali atd...a ulohy ako vravis cele strany...nosila som do skoly kocky drevene, hudobne nastroje....moja taska ako prvacky mala okolo 6 kil..... niekde to skutocne prehanaju...ked si teraz na to spomeniem mi je este nedobre.....

edyta
autor
9. apr 2015

@janinah no asi sme sa nepochopili. Dcerke sa venujem.

janinah
9. apr 2015

pri čítaní skús podložiť ten riadok,ktorý práve číta bielym listom papiera,aby videla len daný riadok a nie kopu písmen,ktoré ju môžu rozptyľovať

bonaqa2013
9. apr 2015

@jeennyv dcéry chodia na jednu školu, len učiteľky sú veĺmi rozdielne.

jeennyv
9. apr 2015

@bonaqa2013 ved toto, je to aj od pedagoga k pedagogovi...no ja napr. teraz zasnem ako je jednej znamej dcerka uz druhacka, ale ked bola prvacka aj teraz, prosto tie ulohy tu napisat jednu, tam len kusa vyfarbit...prosto maju spravny pristup a aj ja by som dala dieta na taku skolu uz teraz viem...

bubelko
9. apr 2015

@edyta teraz citam, ze chodi do druziny a po navrate si robi ulohy. to som si vsimla aj u syna, ze ked si nesplni povinnosti hned po obede, ale ide este ku kamaratovi, ze potom, tak to miesto 15min trva takmer hodinu. jednoducho je rozbehnuty z hrania a to sa mu potom tazko vracia do stavu, ze "musim"...
nedalo by sa s druzinarkou dohodnut, ze by si dcerka urobila ulohy este v druzine?

pribinak
9. apr 2015

@janinah nie vsetky deti si môžu robit úlohy v družine, kamoska ma dcéru prvacku a úlohy si musia robit doma, ucitelka to jednoducho tak vyžaduje a vychovávateľka v družine nemôže robit úlohy

pribinak
9. apr 2015

@edyta mozno ju treba niečim motivovať, ak si rychlo urobíš úlohy, môžeš sa ísť hrať na nejaky cas na tablet ci mobil
Neruší ju nieco? Výhľad na telku, ci na ihrisko, alebo hrajúceho sa súrodenca?

pribinak
9. apr 2015

@janinah ale je to na nervy robit úlohy s dieťaťom o 18.00 hod vecer ;((

janinah
9. apr 2015

@pribinak po 17tej je decko unavené a nesústredí sa,to ti povie každá psychologička / a aj zdravý sedliacky rozum/,byť rodičom v tej škole,kde sa úlohy v družine nepíšu,tak to riešim s riaditeľom školy...v našej družine sa deti naobedujú,pobehajú vonku a potom píšu úlohy,preto aj rodičia nesmú vyrušovať a majú chodiť pre deti v určený čas,aby nerušili pri písaní úloh

pribinak
9. apr 2015

@janinah ved píšem, ze je to na nervy robit o 18.00 hod úlohy s prvákom, este sa chce dieta najesť, pohrať, pozriet TV, potom jasná vec, ze sa tažko sústredí
Kamoska sa pýtala na rodičovskom a odpoved bola, ze druzinarla ma v skupine 18 deti a nemôže pracovať s toľkými deťmi (ucitelka c triede môže??) a ze rodič, ked robí úlohy, tak vidí ako dieta napreduje co vie a co treba dotrenovat a ci dieta chápe co sa učí a tak
Proste nie, dost bola nahnevaná, majú este škôlkara, ktorý tiez chce nejaky cas

meluela
9. apr 2015

@edyta ani mna by nebavilo citat 5x to iste ... je super ze ju bavia ine knizky ... na tom sa da urcite dobre stavat ... tak nech jej ucitelka dava pol roka kuriatka namiesto vceliciek ze nevie naspamät slabikar, ale ked bude citat sama co ju zaujima, cochvila predbehne v citani ine deti ...
alebo ked sa inak neda, tak ich precitajte spolu, potom nebude mat priestor na pisanie po rukach ... a da sa motivovat aj nejakou odmenou ked to spravi (trebars ta telka az po ulohach)
ale treba sa pozret ci nie je tych uloh privela, s tym by sa snad dalo nieco urobit na rodicku
och, desim sa prvej triedy 😖

janinah
9. apr 2015

@meluela ale tak sa začína,čítať 5x,dokonca čítať 10x ten istý text...

akika722
9. apr 2015

Ahoj
Tiež mám prváka,chvála Bohu nemáme taky problém,ale neboj to prejde.
Neviem kedy chodieva domov z družiny no u nás to funguje tak že HNEĎ ked príde,prezlečie sa a ideme sa učiť.Ak to presúvam na neskôr už je unavený,nevie sa sústrediť.
Domov chodíme o cca 15.30-15-50 kedy ako.Urobíme si domáce úlohy /robíme to spolu,nenechávam ho aby s tým šiel do izby na pol hodinu a medzi tym robil aj iné veci.
Sadneme a ja sa ho pýtam čo tam napíše,ako to má byť a on robí /samozrejme ak nechápe vysvetlim -pomôžem/.
Ak urobí úlohy potom ešte prepisuje texty /pár viet,poprípade ja si niečo robm v kuchyni a jemu diktujem a píše-precvičujeme lebo vynecháva občas bodky,čiarky,dĺžne.../
Pripraví veci do školy a tým to padlo.A to celé nám trvá cca pol hodinku,viac určite nie.
Ja na tvojom mieste ju nenútim čítať 5x,myslím že úplne stačí ak to prejde 2x,maximalne 3x a aj to je dosť.

Možno je už unavená ak chodí neskôr z družiny/Teda ak chodí,neviem kedy sa zvyknete učiť/
A ak vieš že ma problém sa sústrediť už taký čas neposielaj ju do izby nech číta sama.Je logické v ich veku že namiesto čítania budú robiť hlúposti.
Môj si tak na začiatku roka ostrihal ofinu.
Mal si pozerať obrázky ale to bolo nudné ak bol v izbe sam 😅
Tiež sa mu na začiatku nechcelo,ale jeho vôbec nebavili tie čiarky..no už je dobre...

edyta
autor
10. apr 2015

@akika722 moja ma este kruzky, pon, utorok a piatok konci o 15, zvyknem ju brat kazdy den o 15. Ked pridem skor v stredu a stvrtok place ze sa nepohrala s detmi. Chcem ju naucit aj samostatnosti, pozreme si co ma spravit a potom nakukavam, ale aj ked sedim vedla nej tak to prepisovanie ju vobec nebavi a citanie dookola. Matiku este spravi svizne. Je pravda ze mame este 4 rocnu co beha a vyrusuje no na obojok ju nedam, a zamestnavat ju telkou sa neda donekonecna. Obycajne dam aj jej daco riesit, ale posedi hodinku a uz chce robit daco ine. Mozno predsa by som mala stale sediet vedla nej. len potom sa mi zda ze taky rodicia sa ucia s detmi az do 5 triedy, alebo sa mylim? Nechcem jej robit policajta.

akika722
10. apr 2015

@edyta ja mam tiez doma 4 rocneho cize chapem.Ja mojho tiez ucim samostatnosti samozrejme a myslim si ze samostatny je az az,ale co sa ucenia tyka vidim ze ak sedim pri nom alebo som v jednej miestnosti neodflakne to a aj pise krajsie.A nie,urcite pri nom nebudem sediet po piatu triedu 🙂 he....Ako dlho vam trva ucenie? My mame vacsinou jednu ulohu z matiky,v pisanke vacsinou 4 riadky a citat.+ piseme diktat alebo prepisuje texty - toto robi v izbe sam a ja potom kontrolujem.cele to trva do pol hodky.Neuci sa mala velmi dlho?Skus na par dni sadnut k nej ci bude nejaky rozdiel 🙂 .pisem z mobilu tak asi trosku ako tatar 😀

yidaky
10. apr 2015

@edyta Ahoj. U nás je trochu podobná situácia. Dcérka však už je 2. Má aj potvrdené adhd s poruchou pozornosti /neurologicky/. My sme mali problém aj v škole veru so sústredením. Učí sa však výborne, len to sústredenie. Som však rada, že má výbornú pani učiteľku, je ich v triede 9 tak je to úplne iný prístup. No Ty si písala, že dcérka je v škole ok, len doma sa učí dlho a nesústredí sa. No musím Ti povedať, že nejaký extra recept som veru nenašla. My sa k učeniu dostaneme väčšinou o 17,00, tak verím, že už môžu byť deti aj unavené /no nato aby lietala po ihrisku...to má toľko energie 😉/. Len si napr. neviem predstaviť, že by si robila zase úlohy v družine, veď po 4-5 vyuč.hodinách sa im nechce zase učiť. A robia aj kadejaké aktivity a tak. Ja sa veru s našou učím. Dám jej vypočítať napr. 10 príkladov, tak je niekedy schopná počítať ich 20 min. a niekedy to má hneď. Čo narobím? kreslí si, nohy vykladá...takže toto stále riešime dookola. proste sa aj sama takto vyrušuje....no môžem povedať, že u nás sa to predsa len zlepšilo v druhom ročníku. Ten prvý to bol riadny zaberák 😀 . Tak asi len vydržať, obrniť sa trpezlivosťou. A inak ani moja by veru nezvládala čítať 5-10x to isté, aj keď je to len 5 viet. U nás máme pravidlo najviac 2x, ale musí sa snažiť, sústrediť. Tak jej daj z čítanky prečítať najviac 2x a ak treba ešte čítať, tak prečítať niečo z nejakej knižky. Aj doteraz sa učievame dlho, keď si to napr. porovnám s bratovou dcérkou, tá je naučená hneď a nám to trvá niekedy aj 2 hod. ☹ . Ešte ma napadá, vidíš nejaký rozdiel, keď sa učíte poobede v bežný pracovný deň a napr. v nedeľu do obeda? Lebo u nás to veru až taký rozdiel nie je. No mám napr. kamošku, ktorej syn sa odmietal učiť celý 1. rok. Keby mohli tak sa snáď učia aj do rána, plač, krik, odmietanie spolupráce...to bolo veru ďaleko horšie, aj keď sa to už tiež zlepšuje. Proste niektoré deti potrebujú asi viac času na prispôsobenie sa...Inak ma napadá, že mi sme mali aj nejaké úlohy od psychologičky, taký projekt. Bolo to každý deň treba robiť 3 mesiace, pred učením, kratučké, zamerané sa sústredenie sa. Taký malý tréning. A myslím, že jej to pomohlo. Trochu sa ukľudnila tým a pokračovali sme úlohami. Teraz praktizujeme pred učením klavír. Tiež sa musí sústrediť, upokojiť....

prasiatko30
10. apr 2015

u nas jednoznacne pomohlo to ze sa zrusila telka pocas tyzdna - cez tyzden sa televizor nepusta a dcera ma este aj ine aktivity okrem skoly - to znamena ze si musi sadnut k uloham hned po obede a snazit sa ich urobit este pred odchodom na aktivity. sice s mm sme v tomto mali uplne iny nazor a mlada to na zaciatku dost vyuzivala - robila cirkusy jak zmyslov zbavena lebo samozrejme si myslela, ze je to omnoho lepsie si trochu oddychnut - vid neurobit ulohy pred odchodom na kruzky a potom ich robit o 19tej vecer - a nemoct ist do parku, kniznice alebo sa len tak hrat so sestrou. po asi stvrtroku mojich nervov a jej vystupov si zvykla a prisla na to, ze ak si stihne urobit ulohy pred odchodom na kruzky ma potom cele poobedie na oddych - a tak nam to vyhovuje vsetkym ale itez jej to obcas trva - a hlavne vtedy ked nema ziadnu povinost tak vtedy dokaze robit dva priklady aj dve hodiny, ked ma casovu tiesen tak je do pol hodiny hotova so vsetkymi ulohami.

janickacrazy
10. apr 2015

@edyta No podľa mna by si mala pri nej sedieť celý čas ako si robí úlohy a tej 4ročnej zatiaľ pusti nejakú rozprávku v telke, aby vás nerušila. Prvák by sa nemal učiť dlhšie ako tej polhodinky, max. 40 minút. Ja som teda pri mojom v prvej triede sedela pri úlohách, ked som odbehla, hned prestal písať a začal vymýšľať. Takisto ked príde domov zo školy, najprv nech si trošku oddýchne, naje sa, pohrá aspon 10-15minút a potom šup na úlohy. U nás to tak fungovalo.