Šikana na dieťati v škole pred učiteľkou

zuzka1984
12. apr 2013

Dobry den, velmi by som potrebovala poradit. Dnes bola fyzicky a psychicky šikonovana dcerka mojej kamaratky. Nakolko ona pracuje v Rakusku ako opatrovatelka a moze pricestovat az v nedelu, tak pisem za nu. Pred zrakom ucitelky, jeden chlapec mlatil dievcatko drevenym pravitkom po remenach a rukach. Postihnute miesta som si pre istotu vyfotila. Na miestach ma podliatiny a ukazuju sa pomaly modriny a pritom sa jej posmieval. Ucitelka bola v triede len sa pozerala a nezakrocila. Chcem sa opytat ci mi niekto nevie poradit ako ma kamaratka uradne dalej postupovat, na koho sa obratit? Kde sa stazovat, ako to riesit? Budem vdacna kazdej rade. Dakujem velmi pekne

13betina13
12. apr 2013

V prvom rade sa spýtaj konkrétnej učiteľky, ako je možné, že nijako nezakročila. Samozrejme, že treba informovať riaditeľa školy. A všetko čím skôr, ešte "zahorúca." Riaditeľ by si mal pohovoriť s učiteľkou, urobiť o celej veci zápis a vyvodiť dôsledky. Hlavne nech sa to neprejde mlčaním. Šikana je vážny problém, ktorý môže mať následky na psychickom aj fyzickom zdraví dieťaťa. Držím palce.

zuzka1984
autor
12. apr 2013

@13betina13 Dakujem za radu, ja som v skole bola, ucitelka tam uz nebola, riaditelka tak isto a zastupkyna sa len uskrnula ze mna to nema co zaujimat nakolko nie som za dievcatko zodpovedna a je lne u mna pokial je jej mamina v rakusku. Tak najskor to moze urobit v pondelok. Este raz dakujem

13betina13
12. apr 2013

Držím ti palce, aby ste to aj s mamičkou dieťaťa dotiahli do konca, nech to neostane "v lufte" papa

aristka
12. apr 2013

@zuzka1984 a to dieťa čo udieralo nebol rómsky občan,pretože tam si moc nepomôže,bola by rasistka,inak by som šla osobne za učiteľkou a riešila to na riaditeľstve

zuzka1984
autor
12. apr 2013

Dakume velmi pekne za rady a podporu. Neviete vsak na aku instituciu alebo urad sa obratit v pripade ak staznost u riadetelky nezafunguje? Pytam sa preto, ze zastupkny a riaditelka su z rovnakeho cesta, myslim tym, ze takymito vecami sa asi tazko budu zaoberat. Mam s nimi osobne skusenosti este pred koncom vysokej skoly som navstevovala tu istu skolu. Su to arogantne osoby s ktorymi tazko vyjst :/

jarkapa
12. apr 2013

@zuzka1984 Ja ti poviem, čo by som ja urobila. Keby som zistila, že moje dieťa bije dalšie a učiteľka sa nato len pozerá, neviem či by som sa dokázala pri nej ovládnuť. Ja som dosť prchký človek a keď sa nebodaj ešte pácha krivda na mojom dieťati, koniec...párkrát som mala výstup s učiteľkou z materskej školy, lebo tiež tam bol problém, ale tak som jej prehovorila do duše, že sa na nič nezmohla. A ver mi, niekedy postačí, keď ju postrašíš školskou inšpekciou a zázračne to zafunguje 😎

zuzka1984
autor
12. apr 2013

@jarkapa Vdaka Jarka, to urcite pojde na inspekciu, lebo ja som na tej skole praxovala tak poznam pomery. Ale ako poznam kamaratku ta jej tiez poriadne prehovori do duse 🙂

renab
12. apr 2013

@zuzka1984 nemala si si dieťa fotiť, ale navštíviť detského lekára a pýtať si od neho správu. Potom by som napísala list riaditeľovi školy, priložila správu od lekára. V liste by som ho požiadala o vyšetrenie problému. Na list ti odpovedať musí a poprípade ho môžeš podpísať v mene kamarátky. Tiež by som žiadala, aby mi napísal, aké opatrenia urobili, resp. urobia, aby sa to viac neopakovalo. V prípade, že by ti riaditeľ neodpovedal, čo by sa teda stať nemalo, alebo by si nebola s odpoveďou spokojná, treba sa obrátiť na zriaďovateľa.

yukki
12. apr 2013

@zuzka1984 súhlas, odfotiť tak, aby bolo jasné, že sa jedná o konkrétne dieťa (že si si nestiahla len nejaké podliatiny z netu), príp. ešte lepšie ako píše renab-ísť k doktorovi, ktorý nech zranenia-podliatiny potvrdí do zdr.záznamu dieťaťa. Písomne doporučene osloviť riaditeľa školy a kópiu listu odoslať na školskú inšpekciu a zriaďovateľovi školy. V liste žiadať vysvetlenie a nápravné opatrenia. Že sa decká tlčú-to sa stáva, ale ak bola prítomná učiteľka a nezasiahla...napokon ona je v čase, keď je dieťa v škole zaň zodpovedná

zuzka1984
autor
12. apr 2013

@yukki Dakujem pekne yukki, to s tvarou som pozabudla si ce tam je vidno cast ale nie celu. Ozaj som ti velmi vdacna!!

katecameron
13. apr 2013

z vlastnych skusenosti je najlepsie vyriesit problem rovno s tym deckom pretoze ucitelia davaju pracky od takychto veci prec vyriesit s chlapcom alebo s jeho rodicmi pokial je to mozne

pingu1
13. apr 2013

moju dcerku tiez jedna mala standa sikanovala. mala z nej normalne neurozu a v noci nocne mory... 3x som povedala ucke a nic. potom som si malu pockala, drapla pod krk a povedala par teplych slov. odvtedy bol klud

ani3012
13. apr 2013

@zuzka1984 http://www.prevenciasikanovania.sk/?mod=pedagog...
tuto ti budú vedieť pekne poradiť
poradia,pomôžu 😉

yukki
13. apr 2013

@ani3012 už je stránka čo si dala v obľúbených...pre istotu.

juliakocka
13. apr 2013

@zuzka1984 ...na tvojom mieste to nechám na rodiča toho dievčaťa, nech to porieši...v druhom rade si myslím, že je blbosť, že učiteľka nezasiahla...buď to nevidela, ked ju bil, deti sú zákerné, možno to bolo cez prestávku, nevieš situáciu, a myslím, že každá normálna učiteľka, by niečo chlapcovi povedala, takže zase nerobte problém niekomu ak neviete ako to bolo, kto vlastne povedal že učiteľka nezasiahla, to dievča, pozor na deti, vedia si vymýšľať

ani3012
13. apr 2013

@yukki Paťko tm písal minulý polrok a na druhý deň dostal aj odpoveď a rady a aj pomoc, že ak by nepomohlo to čo oni radia,tak má im znova napísať a že to potom budú riešiť oni...lebo niekedy sú aj rodičia ako zahnaní v kúte a nevedia čo ako

zuzka1984
autor
14. apr 2013

@juliakocka Samozrejme ze to necham na rodicoch, resp. na jej mamine, lebo otec sa vyparil :/ A samozrejme ze sa treba vopred dobre informovat, pokila sa podniknu uradne kroky. Dakujem za radu. Ja som sa len chcela informovat, nakolko mamina momentalne nema sancu si nic zistit, tak je lepsie vediet pre istotu vsetkyy moznosti