Školáci žijúci v zahraničí, ktorí musia chodiť na komisionálne preskúšanie na Slovensko

garzonka
20. júl 2012

"Podľa súčasnej platnej legislatívy pokiaľ má dieťa IBA slovenské občianstvo, musí byť zapísané na kmeňovej škole na Slovensku, ktorá ho eviduje ako dieťa v zahraničí a chodí na komisionálne preskúšania, aby mal vysvedčenie i zo slovenskej školy.
Pokiaľ má dvojité občianstvo, je jedno, v ktorom štáte navštevuje školu."

Milý rodičia,
ak ste aj vy v takejto situácii, že žijete v zahraničí, ale vaše školopovinné deti majú trv.pobyt na Slovensku a aj občianstvo slovenské, a teda ste museli deti prihlásit do slov. školy,prosím podeľte sa so svojimi skúsenosťami:-

- vyberali ste si školu sami alebo ste to prihlásili na tej, ku ktorej podla trv. pobytu patríte? (Rozmýšľam, že vyberiem nejakú v odľahlej dedinke niekde na pohraničí, zdá sa mi to tak lepšie)
- ako je to so skúškami (dá sa aj dohodnúť s riaditeľom, ako často ?)
- ako skúšky prebiehajú? Kto všetko je v "komisii" ?
- je nejaká možnosť deti skúšať doma, keďže som účitelka na 1.stupni?
- ako to vaše deti prežívajú?
- ako to robíte s úlohami? Ako často sa učíte (tie sloven. veci) ?
- plus uvítam ďalšie vaše informácie.... Ďakujem

erikasadek
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sisaka
30. júl 2012

@erikasadek no silne cafe, zda sa,ze na Slovensku je vsetko mozne, takze ja som mala celkom stastie,ze ma zatial nik neotravuje

sisaka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cmulinko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
garzonka
autor
23. aug 2012

@cmulinko _
Ahoj, mozno si uz nasla odpoved na svoju situaciu, ale tak co som ja vyzistila a na vlastnej kozi zazila 🙂 : tak pokial tvoj syn, ktory ma LEN slovenske obcianstvo a aj trvaly pobyt na Slovensku, tak zo zakona mate ako rodicia povinnost na jeho zakladne vzdelanie. Syn je obcanom SR a nikoho nezaujima, ze zije dlhodobo v inom state..... Skratka je to vasa nazvime to obcianska povinnost.
V case ked dovrsi vek zacatia povin.skolskej dochadzky (v SR 6 rokov veku), by ste mali s nim ist na zapis na Slovensko, skolu si mozete vybrat sami. Pri zapise oznamite ze syn zije s vami v inom state a tam bude aj chodit do skoly a teda pisomne poziadate o "povolenie vzdelavania mimo uzemie SR". Riaditel vam to povoli a dohodnete sa zaroven na komisionalnom preskusani / ako casto a z akych predmetov/. Slovensky jazyk a literatura je povinne, ostatne predmety su na dohode. Dieta bude pridele do konkretnej triedy, s pani ucitelkou uz budu rodicia v kontakte cez mail,

Buduci tyzden idem na Slovensko nasich chlapcov zapisat. Oslovila som nakoniec svoju byvalu kolegynu, dnes uz riaditelku ZS, kde som pred 11 rokmi ucila. Poznam to tam a aj niektorych ucitelov, tak mi to prislo ako vhodne riesenie.
Najprv potrebuju k zapisu moju ziadost o zapisanie deti do skoly, potom sa bude zase ziadat o povolenie vzdelavania mimo SR a dohodneme sa este na tych skuskach.
Zajtra idem este za riaditelom tunajsej CR skoly podpisat "potvrdenie o navsteve skoly", kde musi byt napisane (okrem mena, bydliska, datumu narodenia) aj to v ktorom sk. roku je dieta ziakom danej skoly v zahranici a plus ake predmety absolvuje v danom rocniku.
No papierovaciek ako maku. Uvidim ako sa mi podari dohodnut na tych skuskach a z akych predmetov, dufam ze toho nebude vela....

slniecko77
23. aug 2012

@garzonka prosim ta mozes mi napisat kde si sa docitala, ze ked ma dieta dvojite obcianstvo tak je na rozhodnuti rodicov aku skolu bude navstevovat? V ktorom zakone to ma oporu?
..ja mam informaciu, ze pokial je obcanom SR tak musi byt zapisane aj v slovenskej skole a tiez absolvovat skusky
..bolo by fajn keby bola tvoja informacia spravna a moja nie, ale ja som to konzultovala s detskym ombudsmanom a bolo mi napisane, ze slovensku skolu navstevovat musi, samozrejme pokial sa nezmenia zakony ako napr. v CR..ale to sa este nacakame 😝

garzonka
autor
24. aug 2012

@slniecko77
Ahoj, tu je link kde sa hned v uvode pise, ze ak dieta ma aj ine obcianstvo okrem slovenskeho, rodicia ho do slovenskej skoly zapisat NEMUSIA !!
http://www.rodinka.sk/vychova-a-skoly/skolak/zi...

Okrem toho to mam aj pisomne potvrdene pracovnickou odboru skolstva na MsÚ v Žiline, kde mi jasne napisala citujem:
" ... podľa súčasnej platnej legislatívy pokiaľ má dieťa iba slovenské občianstvo, musí byť zapísané na kmeňovej škole na Slovensku, ktorá ho eviduje ako dieťa v zahraničí a chodí na komisionálne preskúšania, aby mal vysvedčenie i zo slovenskej školy.
Pokiaľ má dvojité občianstvo, je jedno, v ktorom štáte navštevuje školu."

Ako je mozne ze "detsky" ombudsman hovori nieco ine? Nerozumiem. V akej situacii si ty a tvoje deti? Nieco blizsie....

slniecko77
24. aug 2012

@garzonka ani nevies ako si ma potesila 😉 dakujem
..nas syn je este maly na zacatie skolskej dochadzky, ale overovala som si to, lebo kamaratka - ceska, teraz prihlasuje dieta do skoly a chcela som vediet ako to v skutocnosti je (kedze obe zijeme mimo CR a SR)
..mimochodom v Cechach to uz zrusili od januara 2012, dieta, ktore zije v zahranici musi zacat skolsku dochadzku v state kde zije, v Ceskej Republike sa len zapise na prislusnu ZS, aby bolo evidovane
..ombudsman resp. jeho pracovnici mi odpisali cca 3 stranovy list a uvadza sa v nom okrem ineho toto: Podla ustanovenia paragrafu 19 odstavec c. 1 zakona 245/2008 Z.z. o vychove a vzdelavani (skolsky zakon) a o zmene a doplneni niektorych zakonov v zneni neskorsich predpisov nikoho nemozno oslobodit od plnenia povinnej skolskej dochadzky. (este mi to napisali aj boltom 😀 ) To som sa vyslovene pytala na dvojite obcianstvo..no evidentne si zakony mozno vylozit rozne.

garzonka
autor
25. aug 2012

@slniecko77 Nikde som citaĺa (tu na fore) ze v CR je prave rozdiel oprosti SR: aj ked maju deti dvojite obcianstvo (CR + ine ), aj tak musia byt zapisane a chodit na preskusanie. V SR je aspon to vyhodnejsie, ze pri dvojitom obcianstve si mozu vybrat kde budu chodit do skoly....
Ale je mozne ze to uz neplati a rodicia si to uz musia vyzistit sami.....

slniecko77
25. aug 2012

@garzonka este raz dik, hlavne ma potesilo, ze zo ZA ti to odpisali, ja som tiez zilincanka 😉
..v CR sa ten zakon zmenil a uz nemusia chodit deti na preskusanie - kym sa SR k tomu dopracuje 😝
krasny dnik 😎

cmulinko
26. aug 2012

@garzonka dakujem za odpoved....nejako takto som to vedela aj ja a je to teda pre mna dost problematicke,ze s jednym dietatom budem musiet chodit na tie skusky a s dvoma nie.

garzonka
autor
26. aug 2012

@cmulinko skusala som k tomu vygooglit viacere info, nadabila som aj na jedno forum (ale zial nespomeniem si uz kde to bolo- ale pisali tam Slovaci aj Cesi a bolo to z roku 2010), no a jedna Slovenka pisala ze oni boli na zapise, aj boli na skuskach, apotom pisomne poziadala skolu u "vyradenie z dvidencie", zo skoly dostala odpoved, " vasu ziadost akceptujeme" a co bolo potom uz neviem, dalje to nepokracovalo, dokonca jeden Cech pisal ze po prvych skuskach sa na to vykaslali, so skolou nekomunikovali viac a maju zatial pokoj, neviem ako to je dalej..... ale tak asi sa to da aj takto, kto bude z daleka cestovat, ak sa naozaj nikdy nechce vratit.....

bublina83
26. aug 2012

Rada by som pridala tiez skusenost k tejto teme. V july sme sa prestahovali do Rakuska a moje deti ostali nadalej ziakmi zakladnej skoly, do ktorej chodili. Musia prist na preskusanie kazdy rok alebo na konci 9.teho rocnika zo slovenskeho jazyka, dejepisu (narodne dejiny) a geografie. Skola im dala knihy pre nasledujuci skolsky rok a komunikovat budeme mailom ohladom ucebnej latky, ktoru budu musiet ovladat. Nastastie tu v Rakusku je omnoho menej narocne studium, takze to budu zvladat. Byvame od SK skoro 500 km, ale na vyber nemame. Sice sme zrusili aj trvaly pobyt, ale obcanmi Slovenska sme stale a tym sa na deti vztahuje povinna 9-rocna skolska dochadzka a doucit sa budu musiet to, co sa nebudu ucit v danej krajine. Velmi proti tomu oponovat nemozem, lebo mam v pestunskej starostlivosti brata a nemozem si pohnevat socialku. Drzim vam vsetkym palce.

garzonka
autor
26. aug 2012

@bublina83 PŠD na Slovensku je 10 ročná 😉 (to len opravujem, aby nevznikli u niekoho pochybnosti 😉 ). Čiže celá ZŠ + jeden ročník na SŠ...
Vďaka za podporu, budeme to musieť nejako zvládať, skúsim sa dohodnúť na našej škole, že by im nechali na preskúšanie len slovenčinu, na druhej strane si myslím, že budú v niečom dopredu, keď bud vzdelaní aj v jednom aj druhom štáte, snáď sa im to v živote na niečo hodí...
Vám prajem veľa síl, učiť sa s viacerými deťmi asi nie je sranda... 🙂

bublina83
26. aug 2012

@garzonka Jasne, dakujem za opravu 🙂

garzonka
autor
26. aug 2012

" Obec v súlade s ustanovením § 6, odsek 19 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vedie evidenciu detí a žiakov vo veku plnenia povinnej školskej dochádzky, ktorí majú v obci trvalé bydlisko a vedie evidenciu, v ktorých školách ju plnia. "

..cize : ak vase dieta (so slovens. obcianstvom zijuce v inom state) uz nema v SR trvaly pobyt, je velmi pravdepodobne, ze v case zacatia povinnej skol. dochazky NIKTO nezisti, ci zije a studuje mimo SR.
samozrejme, ta povinnost zapisat na ZŠ v SR tu stale ostava, len teda ti rodicia a ich deti, ktorym to moze pripadat obtazujuce (vzdialenost, iny skolsky system, financny stranka ...), tak to asi riesit nebudu a deti nechaju studovat len v state kde ziju...

garzonka
autor
3. sep 2012

Teraz koncom augusta sme boli na "zápise" ..... teda na odovzdaní žiadosti o prijatie detí do ZŠ, odovzdaní žiadosti o povolenie vzdelávania mimo SR, odovzdaní potvrdení o návšteve školy tu v ČR.
Bola som sama, bez detí, išlo len o formality, papierovačky.
Vybrala som si školu, kde som pred niekolkými rokmi sama učila, dnešná p. riaditeľka a aj zástupkyňa boli v tom čase moje kolegyne, všetko prebehlo OK.
Dostala som pre každého syna učebnice (pre prváka na všetky predmety + zošity a písanky na precvičovanie pímen+ kartičky na rozstrihanie kvôli skladaniu slov - pre tretiaka len SJ a vlastivedu). Dohodli sme sa na preskúšaní na konci šk. roka, vraj to nebude náročné (tak uvidíme). Skúšanie bude zo SJL + vlastiveda (3.roč) + informatika a projektové vyučovanie - stačí aj cez internet zaslať tr.pani učiteľke napísaný " projekt" na nejakp tému (rodina, zviera...). Tým bude splanené aj projekt. vyuč a aj informatika (praca s počítačom).
To je teória, uvidíme ako to bude v praxi.
Komisia má byť údajne 3-členná, ale vraj nechávajú len tr.pani učiteľku...
S každou budem v kontakte cez mail a budeme konzultovať učivo.

binki
18. dec 2012

žijeme v zahraničí a do ČR budeme muset stejně jezdit na přezkoušení, poradili mi vybrat rozumnou učitelku, která chápe, že syn mele dohromady 4 jazyky a ne nějakou babiznu :D

garzonka
autor
18. dec 2012

@binki Ako viete že budete aj tak musieť jazdit na preskúšanie? Lebo pokiaľ viem, tak "od 1.1. 2012 je zrušena zákonná povinnost českých dětí vykonávat rozdílové zkoušky v českých školách. Další povinnosti zůstávají. " (zdroj http://www.czechwells.com/cz/aktuality )

http://www.msmt.cz/dokumenty/novela-skolskeho-z...

Znenie § 38 novely školského zákona (č. 472/2011 Sb.)
"Plnění povinné školní docházky v zahraničí, v zahraniční škole na území České republiky nebo v evropské škole
(1) Žák může plnit povinnou školní docházku také
a) ve škole mimo území České republiky,
b) ve škole zřízené při diplomatické misi nebo konzulárním úřadu České republiky,
c) v zahraniční škole uskutečňující na území České republiky vzdělávání podle zahraničního vzdělávacího programu, zřízené na území České republiky cizím státem, právnickou osobou se sídlem mimo území České republiky nebo cizím státním občanem, která není zapsána v rejstříku škol a školských zařízení a z důvodu uplatnění obsahu zahraničního vzdělávacího programu ani o zápis do rejstříku škol a školských zařízení nežádá, v níž ministerstvo povolilo plnění povinné školní docházky v příslušném školním roce, nebo
d) v evropské škole působící na základě Úmluvy o statutu Evropských škol24a) (dále jen „evropská škola“).
(2) Pokud žák nemůže v zahraničí plnit povinnou školní docházku způsobem uvedeným v odstavci 1 písm. a), b) nebo d), plní povinnou školní docházku formou individuální výuky.
(3) Žák, který plní povinnou školní docházku způsobem uvedeným v odstavci 1 nebo 2, je zároveň žákem spádové školy nebo jiné školy zapsané v České republice do rejstříku škol a školských zařízení, kterou zvolil zákonný zástupce žáka.
(4) Zákonný zástupce žáka je povinen oznámit řediteli školy uvedené v odstavci 3 předpokládanou dobu plnění povinné školní docházky způsobem uvedeným v odstavci 1 nebo 2, adresu místa pobytu žáka a popřípadě i adresu příslušné školy uvedené v odstavci 1. Zákonný zástupce žáka je povinen přihlásit žáka do školy uvedené v odstavci 1 písm. a), b) nebo d) nejpozději do dvou týdnů po příjezdu žáka do země pobytu.
(5) Žák, který plní povinnou školní docházku ve škole uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo způsobem uvedeným v odstavci 2, může na žádost zákonného zástupce konat zkoušky z vybraných předmětů ve škole uvedené v odstavci 3 nebo ve škole při diplomatické misi České republiky; nekoná-li žák tyto zkoušky, doloží zákonný zástupce plnění povinné školní docházky žáka škole uvedené v odstavci 3 způsobem stanoveným v prováděcím právním předpisu. Žák, který plní povinnou školní docházku ve škole uvedené v odstavci 1 písm. c), koná zkoušky z vybraných předmětů ve škole uvedené v odstavci 3.
(6) Ustanovení odstavců 3 až 5 se nevztahují na občany jiného členského státu Evropské unie, kteří pobývají na území České republiky přechodně po dobu delší než 90 dnů, a jiné cizince, kteří jsou oprávněni pobývat na území České republiky přechodně po dobu delší než 90 dnů, pokud plní povinnou školní docházku ve škole uvedené v odstavci 1 písm. c) nebo d).
(7) Ministerstvo stanoví prováděcím právním předpisem výčet předmětů, podmínky pro konání, způsob, obsah a náležitosti zkoušek a způsob doložení plnění povinné školní docházky podle odstavce 5, podmínky pro poskytování učebnic a učebních textů žákům, kteří plní povinnou školní docházku podle odstavce 1, a pro zařazování těchto žáků do příslušných ročníků základního vzdělávání."

adrianka1712
18. dec 2012

Ahojte..Mozno trochu odbocim od temy...Zijem so synom (5r.) v Čechach a uz nemam v plane ist byvat naspat na Slovensko. Cize chcem, aby nastupil normalne do ceskej skoly. Je to mozne aj bez nejakeho potrebneho povolenia zo Slovenska, alebo nieco podobne? Dufam, ze s tym nebudu len komplikacie. A este jedna vec..maly nevie po cesky, aj ked nieco rozumie, ale jemu nerozumie skoro ziadny Cech. Do skolky nechodi, lebo su preplnene, ale aj keby ho teraz prijali, neviem, ci by to dohnal za ten rok. Nema s tym niekto nejaku skusenost? Dakujem.

garzonka
autor
19. dec 2012

@adrianka1712 Ziadne povolenie nepotrebujete, pojdete normalne na zapis do ceskej skoly.
Moze byt akurat neskor "problem" s tymi komisionalnymi skuskami, pokial ma vas syn este stale na Slovensku trvaly pobyt (a ma len slovenske obcianstvo). Vtedy na zaklade trv. pobytu mozu prist na to, ze vas syn nebol na Slovensku na zapise a budu po vas chciet aby ste ho zapisali aj na SK do skoly a robit tie skusky..Ale pokial trvaly pobyt uz na Slovesnku nema, tak na vas s najvacsou pravdepodobnostou nepridu 😉
(i ked teda tato povinnost vyplyva predovsetkym zo statneho obcianstva: ak ma vas syn LEN slovenske obcianstvo, tak by tie skusky mal robit, pokial ma aj ine, nez slovenske, tak tato povinnost odpada).

Co sa tyka tej cestiny a ako sa s tym vas syn vysporiada v skole, tak kuk tuto temu :
https://www.modrykonik.cz/diskuse/skolak/sloven... 😉

binki
23. dec 2012

k tomu je také prováděcí předpis, kterým se řídí, říkaly mi to už dvě pracovnice ZS

garzonka
autor
23. dec 2012

@binki overila by som si to na ministerstve, skuste tam napisat.

binki
1. jan 2013

nevím, snad, jednou z nich je přímo paní, která přezkušuje :D

jahna
23. jan 2013

ahojte chcela by som sa vas opytaj ako to je ked sme slovaci,ale žijeme v čechach a dcera minuly rok nastupila chodit do anglicka do školy.Ale nie je tu bohužial praca tak by sme sa chceli vratit naspat do čiech.Ako to bude s nou bude musiet ist na preskušanie alebo by mohla nastupit na nejaku strednu školu?V lete bude mat 15 rokov.Mohli by ste mi prosim vas poradit ,kde sa mam obratit?dakujem vam za odpoved vopred.

simonisko1
4. feb 2013

@bublina83
Zdravim mozem sa opytat,kde ste v Rakusku?Moja dcera tu studuje mame v skole problem ,chceme sa odstahovat,zmenit skolu,potrebujem poradit.Dakujem.

samasa
8. feb 2013

práve to rišim z mojím synčekom... boli sme na zápise a pani učitelky boli velmi milé a ústretové- ide o preskúšanie iba z predmatov, ktoré my v čechách mat nebudeme... čiže jazyk slovensky, a náboženstvo... inak všetky predmety sú zhodné...dohodli sme sa na preskúšaní polročne... aby toho nemal vela naraz...

samasa
8. feb 2013

@adrianka1712 adi čím skor začni s ním rozprávat po česky...náš malý po česky rozumie..aj vdaka školke začal pekne prepínat..nikto s tým problém nemal...iba v jednej škole sa začali teraz na to ohradzovat... takže začni sama...ulahčíš mu cestu...podotýkam že sme ho zapísala do troch...a len jedna p. riaditelka..mala problém...myslím si že skor so mnou ako s jeho rečou... 😀

binki
9. feb 2013

uvidíme, kdo by měl zájem se mi svěřit do článku? mám blog pro vícejazyčnou výchovu
hezký článek třeba tento: http://habitatbohemicus.blogspot.com/2012/03/sk...
(rozhovor s ředitelkou ŽŠ Guth Jarkovského, která žáky jezdí přezkušovat v rámci České školy bez hranic do zahraničí)

kvietocek7
6. apr 2013

@garzonka ahoj, citam ta tu v teme a chcem sa spytat ci sa uz pripravujete na tie rozdielove skusky alebo ako to mate? vy ste uz akoze oficialne prvacikovia na sk ci?vdaka