Výsmech

diapavuch
24. júl 2014

Mám 12 ročného syna. V škole sa mu vysmievajú spolužiaci že je rozmaznaný jedináčik.Onedlho jedináčikom nebude. Je pravda že svojho syna obliekam pekne ale aj lacno. Ďalej sa mu smejú že nosí okuliare, neviem prečo sa mu vysmievajú. Nemá staré okuliare za 20 eur ale ani najmodernejšie za 200. Smejú sa mu že je rozmaznaný. Nechápem to. Najnovšie začali výsmechy kvôli zdraviu. Kubinovi sa zle dýcha a často sa "dusí" keď má takéto chvíľky tak sa mu vysmievajú. Syna aj mňa to trápi. Prečo to tie deti robia? Závidia? Nemajú čo.

vevesh
24. júl 2014

@diapavuch nezavidia nic.....tomu sa hovori zaciatok psychickej sikany... 😒

ajanaka
24. júl 2014

ahoj nemam sice taku skusenost...ale je to vekom deti su take, je to samozrejme hrozne..mozno sa ho skus opytat ci sa mu nevysmievaju ze sa dobre uci alebo ci neni prilis "sikovny ", alebo mozno aj on niekedy nieco spravil co v nich zarezonovalo a odtedy sa k nemu tak spravaju..mozno on sam sa vychvaluje a nepovie ti to/neviem aky je to musis ty vediet/, ale deti si vacsinou najdu aj taku "slabsiu "obet, mozno je naopak utiahnuty...kazdopadne je to hrozne ale su to deti, toto sa stava v skolach...ale neviem co by som robila na tvojom mieste...aldbo mozno ze ho vozite na drahom velkom aute..je to vek kedy su deti "hrozne"co sa tyka tohto...

diapavuch
autor
24. júl 2014

@vevesh a dá sa spraviť niečo aby s tým prestali lebo učiteľka mu nepomohla

diapavuch
autor
24. júl 2014

@ajanaka pravda je že náš Kubo sa učí dobre utiahnutý neviem má jedného kamaráta podla mna sa nevyťahuje lebo on sám my vraví že mu nemám kupovať drahé veci

elise
24. júl 2014

@diapavuch zmena skoly alebo aspon triedy, alevtoto je sikana, my sme sitym presli ale zmene skoli je vsetko v pohode

ajanaka
24. júl 2014

hm...ked sam hovori ze nechce drahe veci tak mozno to zacalo tym...jedine ze by ste ho mali prilis skromneho.../povedzme si narovinu deti v tomto veku skromnostou nevynikaju/aj ked k tomu urcite vela rodicov uci.., ked sam povie ze nechce drahe veci..to je zvlastne...asi ozaj vynika v tej triede, ty musis vediet na rodicovskych co aj rodicia druhych..ale to ho "sikanuje" hadam nie cela trieda..nie je to tak ze nejaki dvaja traja "vyrastkovia"ako to byva..?ze v triedach su taki..ak hej..mozno rodicia od deti nemaju daleko a v tom pripade ucitelka neurobi nic jak aj hovoris lebo ti by to povedali doma urcite aj trochu prehnali a rodicia by naklusali do skoly za ucitelkou...

ajanaka
24. júl 2014

inak a asi baby maju pravdu..zmena skoly a neriesit ani ucky ..aj ked su to asi papierovacky atd..ale ked to ma pokracovat tak..a detom to nevysvetlis mozno aj keby si nieco povedala tym detom este horsie budu sa mu vysmievat ze zaluje doma mamicke a pod...

vevesh
24. júl 2014

@diapavuch mozete sa doma porozpravat, pozdvihovat vedomie synovi - nech sa skusi slovne branit, napr. natrenovat "vtipne " odrazajuce odpovede ( napr. Okuliarnik, mas dvojite oci.... No aspon pri pisomkach vidim na rozdiel od teba..
dolezite je to odsledovat a hlasit ucitelke, ak by sa vyskytli situacie prekracujuce normu...
Z vlastnej skusenosti rozhovor rodica postihnuteho s detmi je 0-ucinnost, s ich rodicmi priamo minusova.. 😖

diapavuch
autor
24. júl 2014

@ajanaka traja sú taký čo mu stále robia zle občas sa pripojí aj niekto iný

puffu
24. júl 2014

@diapavuch podla mna v kazdej triede na zs je taketo dieta co sa mu posmievaju, ja sama som take posmesky na prvom stupni zazila a nejako nikto neriesil, mna to poznacilo v tom ze som sa hanbila pred cudzimi ludmi, ze som nemala samu seba rada, ako vyzeram atd..podla mna taketo veci treba riesit ale nie nejako dramaticky aby sa deti nezacali vysmievat aj z toho ze to riesi, najprv by som volila asi komunikaciu z rodicmi napr na rodicovskom, nech detom sami dohovoria, nejako vysvetlia ako by sa citili oni keby sa posmievali im..

demo
24. júl 2014

@diapavuch toto musi riesit skola. Pises, ze ucitelka mu nepomohla, hovorila si s nou o tom? V kazden´j jednej skole sa najdu deti, ktore maju sklon sikanovat ine deti. Rozdiel je v tom, ako k tomu pristupuje skola: ucitelia, vedenie atd. To nie je teoria, ale fakt. Takze ak dieta chodi do skoly, ktora je k tomuto lahostajna, tak ho urcite preloz. V skole, do ktorej chodi moj syn sa s tymto velmi intenzivne zaoberaju. kazdy naznak sa riesi. Si v BA?

diapavuch
autor
24. júl 2014

Asi ho dám na súkromnú. Mala som to spraviť už hneď.

traffic
24. júl 2014

@diapavuch ja by som skor povedala ze to je taky vek kedy deti si vyberu jednu obet, ktoru pootom napadaju ako tvojho syna aj psychicky aj fyzicky, je tazke radit co s tym , ale ja by som asi uprednostnila inu skolu ak mate v meste na vyber z viacerych skol, tak ho presunut do druhej, na zaciatok to pomoze, on bude sice v novom prostredi co nebude pre neho lahke, ale s novymi spoluziakmi co ho nebudu poznat a sudit podla toho ako ho sudia teraz
a hlavne doma nech ma podporu od vas, nech si nevsima spoluziakov a podporovat ho v tom co je dobry, napriklad v nejakom sporte alebo v predmete, v ktorom je dobry alebo v hudonom nastroji, pretoze iba touto cestou sa teraz vas syn dostane do normalnych kolaji, pretoze pre neho to musi byt velmi traumatizujuce a musi byt velmi psychicky poznaceny, tak ked bude doma, aby zabudol na to co bolo von a viest hotym smerom, v ktorom je dobry, pretoze nejakym aj ked mlaym uspechom ziska uznanie a prijatie do spolocnosti, ktore teraz tak velmi potrebuje

mamulienka30
24. júl 2014

@diapavuch - ked vidi svorka slabost jedinca, ktoreho nevzala za svojho, bude rypat a kopat do rany, kym ho "zabije". Tolko citat z prirody. Bohuzial bez zakrocenia rodicov a ucitelov pokial v kolektive vznikne dynamika navazania sa na xy-sposobov do jedinca, len ho este viac vyclenia a skutocne im vadit bude cokolvek. Tuto sa da ist velmi komplikovanou cestou riesenia cez psychologa (pomoct synovi), doma (podporovat sebavedomie), v skole (riaditel, ucitelky). Syn ti ide do puberty, to je uz samo o sebe velmi citlive obdobie, za mna - vezmi ho odtial, v septembri prestupi inam s cistym stitom. Skola je makacka aj bez toho, aby tam musel denno-denne riesit taketo problemy.

diapavuch
autor
24. júl 2014

@mamulienka30 a myslíš že by to súkromná vyriešila?

demo
24. júl 2014

@diapavuch sukromna to moze a nemusi vyriesit. treba hladat skolu, v ktorej sa tieto veci netoleruju - je jedno ci sukromna alebo statna. Na ktoru chodi syn?

ajanaka
24. júl 2014

hm..drzim palce neviem moc poradit.., ono ten rozhovor s rodicmi moze aj nemusi pomoct, ale ja pochybujem ze by to aj tie deti zmenilo ,hovorim toto je taky sprosty vek ked su ti traja taki ini do roka nebudu podla mna moj nazor..neviem moze to vyjst...ale dolezite je aby to nezanechalo nasledky na tvojom synovi...ved aj dospeli su niekedy somari..ale deti to horsie znasaju...neviem mozno sa aj poradit so psychologickou co urobit..

diapavuch
autor
24. júl 2014

@demo na štátnu

hermina_
24. júl 2014

@diapavuch sukromna skola nevyriesi nic

mamulienka30
24. júl 2014

@diapavuch - ako pise @demo - je jedno, ci sukromna, ci statna, ide o to, ci taketo veci toleruju alebo nie. Dcerka chodi do skoly, kde je podobne zla dynamika, skupinkovanie, clenenie a vyclenovanie deti, nastastie jej sa "problem" netyka a je oblubena, ale par deti ano a vidim, co to psychicky s nimi robi a ako to aj stale musia doriesovat rodicia. U nas je problemom postoj ucitelky, ktora ma uplne na haku v style, ze deti si predsa musia vyriesit problemy same.. no to nefunguje bohuzial casto ani u dospelych, nie to deti, ktore nezvladaju svoje emocie a pudy 😝

diapavuch
autor
24. júl 2014

ale aj tak ho asi dám na súkromnú uvidíme 🙂 🙂

demo
24. júl 2014

@mamulienka30 no to je absurdne, ze si maju deti riesit problemy same 😕

mamulienka30
24. júl 2014

@demo - absurdne to veru je, ale velmi vela s tym nenarobime :( Ucitelku budu mat tuto ako triednu este dalsie dva roky. Vravim vdaka bohu moja dcera problemy ziadne nema. Ale to je jedna z mala 😖 Konfliktov je stale dost, nie, ze by sa deti bili, ale nevedia poriesit konflikt a je krik, rev, jacanie po sebe a to take, ze to pocujem uz z parkoviska ked parkujem pri skole a NIKTO nezasahuje, ze musia poriesit sami. 8 rocne deti 😖

cobhan
24. júl 2014

@mamulienka30 idealne by si to deti mali vyriesit same,ale pod vedenim ucitela. S detmi treba pracovat, prikazy a zakazy vela neurobia, kym sa im niektore veci nevysvetlia (triednicke hodiny su na to ako stvorene)...lenze velakrat na to ucitel nema cas ani chut s tym nieco robit a tak to skonci pri prvej casti vety - deti si to musia vyriesit same :(

mamulienka30
24. júl 2014

@cobhan - ucitelstvo by malo byt poslanim a na nej vidim, ze to proste pre nu nie je :( Teda pre jej ucitelku. Akoby ju to nebavilo, chyba zapalenie a to je este velmi mlada. Nema ani vlastne deti a mam pocit, ze vela veci jej ani nedochadza, ako take dieta v tom veku vobec rozmysla, ake je citlive a ako sa ho urcite veci mozu dotknut...riesit to nema vyznam, kedze dcera to neriesi, jej vyhovuje, v kolektive nema problem, len mna ako mamu mrzi, ake to je, lebo viem, o kolko lepsie to moze byt s inym ucitelom... hadam v piatej triede bude mat uz stastie...

cobhan
24. júl 2014

@mamulienka30 nam sa na prvom stupni ucitelky menili kazdy rok a na druhom sme dostali triednu, co bola hotova katastrofa. Od piateho rocnika sa riesila (a nevyriesila) sikana, pretoze ju to skratka nezaujimalo. Tiez fungovala systemom - nech si to decka vyriesia dajako same a to sme boli az na par vynimiek polovica sikanovani a polovicu tvorili ti, co sikanovali - jednu pre rysave vlasy, dalsiu pre okuliare, dalsieho pre nadvahu, dalsie, ze bol nemotorni na telesnej, mna za zajakavanie, kamosku kvoli vyske, dalsiu kvoli sirke a vyriesilo sa to az tak, ze jej zobrali triedu a zrazu to vsetko utichlo. Ale kolektiv sa uz nikdy nenaucil fungovat spolu.

mijunik
24. júl 2014

@diapavuch ahoj, veľmi, veľmi Ti odporúčam so synom návštevu psychológa, resp. možno najprv sama alebo s manželom a potom so synom. A určite preložiť do inej školy. Ono je pravda, že deti vedia byť kruté a že v tomto veku je to veľmi náročné, ale to nie je ospravedlnenie situácie. Chalana to môže ovplyvniť na celý život, ak sa to okamžite nevyrieši. Osobne totiž poznám človeka (je to už dospelý chlap, má 36 rokov), ktorý bol na strednej škole a aj zo začiatku v zamestnaní šikanovaný. Vtedy som ho ešte nepoznala, len som sa to dodatočne dozvedela. Čiastočne od neho, čiastočne od jeho rodiny. Výsledok šikany je, že je z neho antisociálny človek, uzatvoril sa pred svetom, ešte nikdy nemal "dievča" (ako on vraví). Nechce nadväzovať nové kontakty, lebo takto mu dá každý pokoj, nikto mu nemôže psychicky ublížiť. Voľný čas trávi pri počítačových hrách, kde si vytvára imaginárny svet a postavy. Ale ani tam nevie riešiť konflikty... Viem, že to nie je iba následok šikany, ale ak by nebol býval šikanovaný, myslím, že by si dnes viac veril a mohol viesť úplne iný život. A ako to vtedy riešili jeho rodičia? Hovoril, že vtedy zostal pár dní doma, nešiel do školy a tým to bolo vyriešené! 😠 Zrejme keď tá šikana nejako vyvrcholila. Ale žiadna návšteva psychológa... Žiadne intenzívnejšie riešenie mám pocit! Ja som sa o tom s ním čiastočne rozprávala, aj keď neviem podrobnosti, viem len, že, citujem: "ho nútili robiť veci, ktoré robiť nechcel". Je fakt, že nie je nejaký krásavec, oblieka sa ako truhlík, nosí stále ľadvinku a nikto ho v tomto smere správne neusmerňuje, trošku ťažšie, resp. pomalšie rozpráva, takže áno - je to zjav, ktorý si vyslovene koleduje o nejaké to podrypnutie, nejaký ten výsmech, keď niekto hľadá, na kom by sa vyvŕšil... Ale ak by to boli jeho rodičia včas a intenzívne riešili, myslím, že by sa ten človek normálne začlenil do života. Tvoj Kubino ide do puberty, keď sa mu situácia môže ešte viac skomplikovať, dobre, že si sem napísala, že to riešiš. Chalanovi treba zdvihnúť sebavedomie, najlepšie by bolo, ak by mohol športovať, aj by sa mu možno upravilo dýchanie (neviem, to musí povedať odborník), aj by sa ľahšie preniesol cez nejaké blbé reči od okolia, vyventiloval by sa pri športe. Musí mať okolo seba dosť kamarátov, aby vedel zvládnuť tých pár jedincov, ktorí ho nemusia a ktorých nemusí on. Ja som síce priamo šikanovaná nebola, ale asi len preto, že sme v škole mali ešte uzavretejšiu spolužiačku a tak som je nebola až tak na rane. Ale častokrát sa mi spolužiaci posmievali. Až na strednej škole som si začala veriť, lenže doteraz keď sa nejaký hlúčik mládeže smeje napríklad v električke, napadne ma hneď, že čo ak sa smejú na mne... Blbosť, možno si ma ani nevšimnú, ale je to vo mne zakorenené... Tak preto Ti hovorím - rieš to radikálne a hneď. A určite vyhľadaj dobrého, zdôrazňujem dobrého psychológa, na to oni sú, aby radili, aby pomáhali. Ak má Tvoj syn rád zvieratá, mohol by, ak stíha, chodiť pomáhať do útulku. Tam sú, predpokladám, ľudia, ktorí majú iný rebríček hodnôt. Kubovi by to určite pomohlo po psychickej stránke. Je veľa aktivít, ktoré by mohol robiť, len si v niečom musí absolútne veriť a na tom môže stavať. Držím veľmi, veľmi palce, nech sa vám to podarí vyriešiť ku Kubovej spokojnosti. 🙂

mirtill
24. júl 2014

Ahoj,napadlo ma či to nemôže súvisieť s tým,že bude mať súrodenca,či sa za to nehanbí,alebo môže aj žiarliť na bábo.On nemusí hovoriť doma čistú pravdu,nie v zlom,ale môže aj zatajiť veci alebo si to doma ináč referovať a tak isto aj druhá strana,tie deti na svoju obranu dokážu aj klamať...Také veci by mohol riešiť aj otec,pomôcť mu aby sa nebál,poradiť ako má reagovať na útoky,vedˇchlapi o tom vedia viac,,,Môjho syna raz učiteľ zbil a som to nevedela riešiť,lebo som o tom nevedela,až po týždňoch,syn to zatajil a povedala mi to až jedna mamička.

nikawero12
24. júl 2014

A mňa zase napadlo, že ide o ďalšiu umelo vytvorenú tému, keďže máme skoro polovicu letných prázdnin za sebou a aby niektoré mamičky " nevyšli z cviku" pri nadávaní na učiteľov, tak treba vymyslieť nejaký školský problém 😀 😀 😀

epana31
24. júl 2014

Zmena skoly urcite my sme si tym presli, ucitel ani riaditel to nevyriesia a ked tak len naoko ked ostane sam s nimi tak to budu robit dalej,je to hrozne mmj krpec si tiez vytrpel a aj znamky boli horsie a u nas to bolo vdaka detom z pentagonu ty si ho vytypovali a bolo peklo anh moje upozornenia nepomahali proste nic po zmene skoly sa vsetko zmenilo k lepsiemu