Základná škola Česká v Bratislave

silviaby
11. sep 2013

Máte prosím niekto skúsenosť alebo referencie na ZŠ Česká 10 v BA - súkromná alebo štátna. Ďakujem pekne.Silvia

lubkadan
16. jún 2014

zdravim, tiez ma zaujimaju informacie o tejto skole. Ziskala ste nieco tu na Mdrom konikovi?
dakujem
lubka

jaaty
16. jún 2014

Ahojte, naša Hanka končí tento rok na súkromnej ZŠ na Českej ul. 1. triedu. Škola je časovo náročná, pretože deti okrem klasických hodín - 2x do týždňa majú 4 hodiny a 3 x do týždňa 5 hodín, majú každý deň aj povinný krúžok, a to 2x anglický s native speakrom,1 x nemecký, 1x pohybový krúžok a 1x informatiku. Vyučovanie im fakticky každý deň končí o 15,00 hod (krúžok majú od 14,15-15,00hod)
Angličtinu majú, okrem krúžkov, ešte 3x do týždňa, pričom aj na matematike a prírodovede.
Učitelia sú OK, treba však počítať s tým, že nemajú len 1 učiteľa. Hanka má svoju triednu učiteľku na Sj, Vv, Hv a Tv. Ďalšiu učiteľku majú na matematike, tretiu na Aj a prírodovede. V triede ich je 16.

alojzia
20. jún 2014

@jaaty chcela by som sa spytat podrobnejsie, ak mozem 🙂
to maju bilingvalne vyucovanie na vsetkych predmetoch?
a tie kruzky su pre kazdeho povinne alebo iba pre deti, co chodia do družiny?
(druzinu - skolsky klub - predpokladam skola ma)
a kolko maju deti domacich uloh?
a celkova uroven vyucby je v poriadku, alebo tym, ze je to sukromna skola, a teda rodicia su "páni", tie poziadavky su trochu znizene?
a pri nastupe do 1. triedy treba ovladat aj nejake zaklady anglictiny?
ospravedlnujem sa za tu kopu otazok 🙂 ale velmi by som ocenila informacie takto z prvej ruky. dakujem.

alojzia
20. jún 2014

@jaaty a este ma napadlo, kolko sa plati za druzinu? a tie povinne kruzky su v cene, alebo sa priplaca?
dakujem 🙂 a zapisne je jednorazove, alebo kazdy rok sa plati?

jaaty
20. jún 2014

@alojzia Anglinu majú na matematike, prírodovede, s časti na etike. Na SjJsamozrejme nie, tam výlučne slovensky 😀 .
Tiež krúžky sú povinné, aj keď ak sa ho z času na čas nezúčastní, nič sa nedeje a sú zahrnuté v cene.
Domáce úlohy asi individuálne, podľa toho koľko stihne na hodine. Ale podľa toho, čo som porovnávala s inými prvákmi (kamarátky na štátnych školách), tak by som povedala, že menej.Nemyslím si, že by boli učitelia benevolentný. To čo musia prváci vedieť, musia aj ony. Okrem toho napr. počítať aj v angličtine. Navyše tým, že hodnotení boli v % alebo v bodoch (napr. 23/25), vždy som vedela, koľko chýb mala (ak nejaké mala 😉 ). To mnohokrát v štátnej škole nevedeli, pretože dieťa dostalo 1 alebo 2 a nevedeli koľko chýb bolo - samozrejme, ak nemali test alebo diktát doma.
Tie základy asi nejaké ovládať treba, pýtali sa ich to aj na zápise. Vás na zápise sa to nepýtali?
Za družinu sa platí 300 eur za polrok- to aj za tie krúžky. Zápisné sa platí len v prvom ročníku, potom už len školné.

alojzia
20. jún 2014

@jaaty no ja som s nou nebola na zapise vnutri, takze ja ani neviem, ako to prebiehalo, iba co mi dcera povedala - a to nie je moc spolahlive 🙂
my sme celkovo toto mali ako skolu druhej volby (ta prva nam nakoniec nevysla), preto az tak podrobne som sa u nich nevypytovala; a teraz som zistila, ze plno veci vlastne neviem, ako tam funguju 🙂
trochu ma zaskocila vyska poplatku za tu druzinu, je to celkom dost - hlavne ked sa zrataju vsetky ostatne poplatky spolu (zapisne, skolne, strava).
ale v kazdom pripade sa zda, ze ste tam spokojni a ze to vsetko stoji za to, je to tak? 🙂
alebo je tam nieco, co vam vadi? a tie kruzky nadvazuju na vyucovanie (myslim tu anglinu), alebo je to len formou nejakej hry?

jaaty
20. jún 2014

Ani ja som vnútri pri zápise nebola, ale Hanka spomínala, že sa pýtali na angličtinu - čo presne, to neviem. Sme spokojní my i Hanka a zatiaľ sme neobanovali ani nerozmýšľali nad zmenou. Anglické krúžky na hodiny nenadväzujú. Na hodine angličtiny majú slovenskú učiteľku (učí ich aj prírodovedu) a na anglickom krúžku majú nativ speaker - čiže je to uvoľnenejšie a skôr formou hry. To isté aj na nemčine.

alojzia
20. jún 2014

@jaaty este posledne sa spytam, a potom uz nebudem otravovat 🙂
v ramci tej druziny chodia aj von, prip. si tam robia ulohy? a platia sa este aj nejake dalsie poplatky (nieco ako zrps na statnej skole, alebo nieco podobne)?

jaaty
20. jún 2014

zrpš nie, platili sme ešte za knihy a zošity, čo im kúpili na začiatku školy.
Z družiny chodia von denne, úlohy si v družine nerobili vôbec- to len ak stihli ešte v rámci hodiny.

alojzia
20. jún 2014

@jaaty velmi pekne dakujem za vsetky info a za ochotu 🙂
bolo fajn sa popytat priamo niekoho, kto ma skusenosti, lebo v skole vzdy hovoria len vsetko pozitivne 🙂
dufam, ze tam teda budeme aj my spokojni, snad je tam preferovany aj individualny pristup k detom, lebo dcera je trochu zivel 🙂

jaaty
21. jún 2014

@alojzia určite je, aj keď aj tam musia deti poslúchať a dodržiavať pravidlá 😉 verím, že budete spokojní. anka

alojzia
21. jún 2014

@jaaty vďaka 🙂 možno sa tam potom niekedy aj stretneme 🙂

jaaty
22. jún 2014

@alojzia na spoločných akciách určite 🙂

improvizacia
18. nov 2014

@jaaty
Ahoj, ty si svoju dcerku aj nejako pripravovala na tie "prijimacky"?
Prosim Ta a nepamatas si ako dopredu bolo potrebne riesit zapis?
Diky
L

jaaty
18. nov 2014

@improvizacia Ahoj, dcérku som nijako nepripravovala, ani by som nevedela ako 🙂. Hanka tam bola sama, tak ani neviem čo riešili, ale vravela, že " v pohode".
Zápis som riešila v súlade s informáciami na ich stránke - nijako dopredu. Majú termíny ako na štátnych školách.
anka

improvizacia
19. nov 2014

Ok diky!

3kvetka3
5. dec 2014

Ahojte, kolegynka, ktora ma v sukromnej skole na Ceskej, sa zacala stazovat uz od septembra, ze v skole ucitelia davaju hromadne vypovede. Nevyucuju tam teraz kvalifikovani ucitelia, uz 6 krat detom menili rozvrh. Tak som velmi zaskocena a musim hladat alternativu, aku skolu teda vybrat pre nasu dceru. Ma niekto blizsie info, ze tam nastali take zmeny? dakujem.

kurier413
8. dec 2014

Kolegyňa má dieťa, ktoré chodí do tej školy (1. stupeň Súkromná ZŠ Česká). V poslednom čase sa však dosť sťažuje. Od septembra 2014 sa vraj kvalita vyučovania prudko znížila. Native speakri odišli (alebo ušli?). Rovnako odchádzajú aj kvalifikované a skúsené učiteľky. Deti majú krúžok angličtiny s tetou z Filipín, alebo s vychovávateľkou. Stále im menia rozvrh a na hodinách zaskakuje často iný učiteľ.

darcek5
29. dec 2014

Nejake nove informacie o personalnych zmenach? Uvazovali sme o tejto skole, no teraz neviem.. :o

oblivian
12. jan 2015

Moja sestra je tam učiteľkou a hovorí, že to tam ide dole vodou. Učitelia odchádzajú, učí tam čoraz viac nekvalifikovaných ľudí a je tam chaos. Gymnázium vraj funguje dobre, majú dobré výsledky, ale základná škola, konkrétne prvý stupeň je strašný... Ona hovorí, že keby nemajú s priateľom hypotéku, hneď by to tam nechala, lebo celá atmosféra je deprimujúca a je jej ľúto tých detí. Nestačí, že na 1. stupni nemajú jednu a tú istú učiteľku na všetky predmety, ako je to zvykom na ostatných školách (a má tomimochodom veľký zmyseľ pri malých deťoch), ale v 1. poroku sa im každý mesiac zmenil rozvrh na 1. stupni + zmenili sa aj učitelia! Takže sú triedy, ktoré mali najprv na predmet P učiteľku A, potom učiteľku B, potom zase učiteľku A a neskôr učiteľku C a z tých dve nie sú ani kvalifikované, "stačí", že vedia anglicky...

zuzana8
13. jan 2015

no ja som sa tam chcela dať dcéru od 9/2015, tak teraz neviem. Myslíte, že to tam do septembra vyriešia alebo budú problémy? Ja som bola dnes v Aj škole na Kalinčiakovej, je to perfektné, ten prístup, predmety všetko by mi vyhovovalo, až na cenu. Tak druhá alternatíva zostala Česká...no teraz som na pochybách... ďakujem za info.

silvia74
13. jan 2015

@zuzana8 - my sme na tuto skolu prestupili v aprili minuleho roka , ked dcera bola v druhom rocniku, prestup bol absolutne bezproblemovy a dcear si velmi rychlo v skole zvykla
je pravdou, ze od septembra odisli z prveho stuplna 3 ucitelky, z toho jedna sa vratila spat na rodicovsku dovolenku, dalsia ucila nasu dćeru matematiku a jej odchod nelutujem, lebo, ked som videla otvorenu hodinu v jej podani, tak som bola rozcarovana, teraz maju novu matematikarku a je to ovela lepsie
myslim si, ze vzniknute problemy sa snazili riesit a to ze deti maju viacerych ucitelov mne ani dcere nevadi, aspon budu mat lahsi prechod na druhy stupen, kedze uz budu zvyknuti bude to pre nich normalne

o negativnej atmosfere medzi ucitelmi my ako rodicia nevieme nic, nasa dcera to nepocituje a to je pre mna prvorade, my sme zatial spokojni, nakolko sme mali moznost vyskusat si aj statnu skolu, tym nechcem povedat, ze statne skoly nie su dobre alebo pod., my sme dlho rozmyslali nad skolami, az sme si zle vybrali a boli sme nuteni skolu zmenit, vsetko je to o uciteloch 🙂

zuzana8
14. jan 2015

@silvia74 to som potrebovala vedieť🙂 veľká vďaka, ideme tam tento rok na zápis, tak verím, že dcéru zoberú.🙂

darcek5
26. jan 2015

Zuzana8 a kolko stoji ta eis? My sme tiez uvazovali o ceskej od 9/2015..

viera
3. feb 2015

@oblivian Ja som tam chcela prihlasit syna pred 2-3rokmi a rychle som zdupkala.Na mna ta skola posobila negativne, chaoticky...Kamaratkin syn tam chodil a musela ho odtial dat prec.

oblivian
3. feb 2015

@viera Myslím si, že ste dobre urobili. Nechcem ohovárať nič a nikoho, ale fakty sú fakty...

bibibarci
23. feb 2015

@jaaty ahoj, čítala som tvoj komentár z júna 2014. ako je na tej škole teraz, ešte stále ste spokojní? moja kamarátka bola s dcérkou na zápise, a uvažujem, že by som tam možno aj ja dala svojho syna v septembri do 3. ročníka...

jaaty
23. feb 2015

@bibibarci ahoj, my sme spokojní. problémy, ktoré tu boli popísané sa riešili a odchody učiteľov sú bežné na každej škole. Zatiaľ nebanujem a neplánujem školu meniť 😉

bibibarci
23. feb 2015

@jaaty ešte by ma zaujímalo, ako sa ti zdá, zdokonalila sa Tvoja dcérka v angličtine v dostatočnej miere? ďakujem 🙂

jaaty
23. feb 2015

angličtina je aplikovaná na každej hodine okrem Sj. Netreba počítať s tým, že v druhom ročníku bude dieťa hovoriť po anglicky. Má bohatú slovnú zásobu, vie jednoduché frázy, veľa rozumie. Na hodinách nehovoria plynule, odpovedajú slovami alebo frázami. Učia sa jazyku rozumieť a vnímať ho ako čosi bežné a normálne. Neučia sa prekladať vety či články. Deti, ktoré boli dlhodobo v zahraničí a jazykom hovorili plynule (majú v triede asi 3) sa nezdokonalili, to netreba očakávať. Hanka vedela zo škôlky základy, jednoznačne vie viac.