Združenie rodičov školy. Je poplatok povinný?

pd900bo
13. jan 2009

ahojte.. potrebovala by som vediet ci je prispevok do ZRŠ pre rodičov povinny alebo dobrovolny, tak isto jeho vyska, ked sa rodic rozhodne nezaplatit alebo zaplatit len polovicu.. neviem to nikde najst

nasla som na google nejake stanovy len netusim ci tie stanovy platia pre vsetky skoly alebo si ich napisala konkretna skola

dakujem za info

titkovamiriam
13. jan 2009

po dohode v skole povinny 🙂 aspon si myslim,ved kto by ho uz nedal.ja platim na zakladke 250 a na strednej 300,tak to nieje tak vela ked s tymi deckami stale niakam chodia dotuju sa ztoho lyziarske plavecke a pod.

pd900bo
autor
13. jan 2009

tak mi platime 800 a vsetky vylety lyziarske a sutaze si tak isto platime samy tak ja neviem

titkovamiriam
13. jan 2009

a skola nic nedotuje,u nas je presne kazdy rok kolko sa vyzbieralo kolko z toho islo kam ci uz okna,dvere lavice a pod a potom u vas kam idu tie peniaze?

pd900bo
autor
13. jan 2009

urcite skola nieco dotuje ja netvrdim ze sa to prepije, ale akcie pre deti to nie su a ta vyska 800 sa mi zda vela

titkovamiriam
13. jan 2009

tak to tad je!!!a odkial si?

pd900bo
autor
13. jan 2009

pd-prievidza

titkovamiriam
13. jan 2009

a to mas zakladnu statnu skolu,ved tusim ani v blave tolko nepytaju 😠 .

pd900bo
autor
13. jan 2009

osemrocny gympel,

vo stvrtok idem za riaditelkou tak som chcela byt troska informovana co sa tyka zakona, lebo niekde som pocula ze prispevok je dobrovolny ale neviem to na 100%

kocurik16
13. jan 2009

mňa to ani nenapadlo sa pýtať.Odhlasovala sa výška na celoškolskom zrps a vyplatila som.Viem,že teraz ked mali venček tak škola žiakom dotovala aj z rodička aby sme menej platili.Kupkjú sa z tých peňazí výhry pri rôznych súťažiach a pod.
Počula som ,že na tajto škole je iba jeden chlapec,čo nemá vyplatené a vždy platí za rôzne výlety viac ako všetci ostatný.Na učňovke tiež všetci platia. Na oboch školách sme platili tento rok po 200 Sk.

zuzana76
13. jan 2009

aj ja som ucila na osemrocnom gymnaziu a ziaci platili 800 sk, nie je to nahodou cirkevny gympel? ak ano, tak tie dostavaju nizsie dotacie od statu, tak maju vyssie poplatky.

zuzana76
13. jan 2009

a zase ved to je na cely skolsky rok, tak sa mi to nezda az tak vela, ale uz ked sa to odsuhlasi, tak je to asi povinne, to neviem ani ja, ale u nas boli vzdy ziaci z chudobnejsich rodin a ti boli od poplatku oslobodeni a tak isto 2. a 3. dieta z tej istej rodiny platilo len polovicu

zuzana76
13. jan 2009

a okrem toho, ved skola musi z niecoho financovat aj rozne aktivity, napr. rozne prerabky, tu nejde len o kruzky, odmeny ziakov, sladkosti na Mikulasa a kazde taketo financovanie sa aj schvaluje na ZRPS, teda rodicia su do toho zainteresovani a tato rada rozhodne na co a kedy sa financie vyuziju

zuzana76
13. jan 2009

dalej napr. takisto starne fond ucebnic, ktore treba obmienat, pocitace, treba nove jazykove ucebne, projektory, x dalsich veci

zuzana76
13. jan 2009

urcite sa nikto z toho prispevku nebude obohacovat ani nic podobne, ja napr ked som ucila a mala som urobit centralnu nastenku vo vestibule, este som nakupila material za vlastne, ked som chcela aby to bolo tip top

bibula
13. jan 2009

my platime 1000-teda este sk 😀

riska
13. jan 2009

pd príspevok je dobrovoľný 😉

kocurik16
13. jan 2009

tu je poplatok na evanj. zs 200 Sk.

bambusko
13. jan 2009

pd, zdruzenia rodicov funguju ako obcianske zdruzenia, stanovy si urcuju sami, takisto vysku clenskeho prispevku. zaroven je tam klauzula, kto sa moze stat clenom oz a ze clenstvo je dobrovolne. takze nikto ta nutit nemoze, z pravneho hladiska. ale z praktickeho 😕 ved ked tam ma tvoje dieta chodit niekolko rokov, treba nejako spolunazivat a dohodnut sa. inak, mas ako clen oz pravo na info o hospodareni. cize co sa s tymi peniazmi urobilo, na co sa minuli

bibula
13. jan 2009

no ale potom na co sa este aj triedny fond plati,ked ZRPS prispevok ma byt na to? co je 1000sk malo,ked idu 3x do divadla,kina,vystavu a to si este listky MHD kupuju sami?.

zuzana76
13. jan 2009

bibula my sme mali triedny fond jedine na veci co bolo treba kupit do triedy, napr rozne veci na nastenku, alebo ked nieco poskodili, tak to islo z toho, napr doskriabane lavice, alebo poskodena stena

zo ZRPS sa platili ine veci, ako napr. prerabka WC , nove PC, jazykove ucebne

zuzana76
13. jan 2009

a triedny fond je dohoda ziakov tej triedy, nemusi byt ziadny fond, ale ked nieco treba kupit do triedy, tak to ide z toho, mozu sa z toho platit aj nejake akcie, ale to je uz pdola sumy, ktora sa zbierala, napr u nas to bolo kazdy mesiac len po 10 korun, tak to sme mali ledva na nastenky v triede a ich obmienanie + nejake drobnosti, ked bolo treba zaplatit

sassi
14. jan 2009

príspevok na ZRPŠ je "dobrovolne-povinný"
teda nikde nie je, že ho bezpodmienečne musíte zaplatiť ... ale ak nezaplatíte, potom by sa vaše dieťa nemalo zučastnovať žiadnych školských akcií (alebo si ich potom zaplatíte) ....

pd900bo ak maš pocit, že platíš za nič, odporučam ti zajsť za riaditelom školy a informovať sa, kam penieze zo ZRPŠ idú
na škole mojej dcerky su z týcho penazí čiastočne financované pomocky na vyučovanie (také, čo poslužia všetkým žiakom, nie napr. knihy pre učitelov, ale napr. literatura do žiackej knižnice, dovybavenie počítačovej učebne, rozne vývesne tabule, nástenka... )
su to príspevky na všetky Olympiády a súťaže organizované školou (matematická olympiáda, MAKS, športove suťaže, jazykove olympíády. Hviezdoslavov Kubín ... ) to ide na odmeny pre najlepších + občerstvenie pre všetkých účastníkov
príspevky na školske akcie - noc s Andersenom, karnevaly, besiedky ... tiež občerstvenie a odmeny pre deti
príspevky na kurzy - lyžiarsky a plavecký

a ešte dalšie akcie, čoi sa však posudzuje individuálne, napr jedorazove príspevky na projekty, kde škola musí uhradiť napr 10% z ceny a iné veci

prednostne idu peniaze pre deti a na akcie, ktoré školu zvoiditelnujú - teda napr. nie triedny vylety a exkurzie

Decka dostanu sice príspevok, ale samozrejme si aj rodičia vždy musia doplatiť, ale menej, ako keby si to platili celé sami.
Ak sa vyberá ZRPŠ, musí zasadať aj Rada rodičov školy, ktorá tieto peniaze spravuje a rozdeluje. Z vašej triedy v tejto Rade rodičov musí byť zástupca, takže sa informuj kto to je, a aj on musí vedieť kam penaize idu! U nas je to tak, že ak je dieťa aktívne a pracuje, chodí na suťaže, može dokonca získať viac ako sme zaplatili 🙂
A príspevok je 150,- na rok.

Na Gymnáziu kde pracujem bolo pred mojou MD 1000,- korún, ale tiež su tam vyššie príspevky. Tiež su tie peniaze určene iba pre študentov, teda nesmu sa z toho kupovať veci pre učitelov, ani sa používať napr. na rekonštrukcie v škole ( s tým ani ja osobne nesuhlasím, ved su to penaize rodičov pre ich deti! Napriek tomu, že som učitelka atiež by mi dobre padlo, keby mi niekto aspon občas preplatil drahé knižky, čo si potrebujem kupiť na vyučovanie 😉 )
Tiež s az toho platia olympiady a suťaže, školske akcie (napr. sa zaplatí za to sála, kupi občerstvenie), kurzy (plavecký, lyžiarsky, branecký), prispevok na maturitu a podobne

kocurik16
14. jan 2009

ked sa pozrieme po detských izbách kde sú mobili,počítače,kadejaké hry atd tak ten príspevok na rodičko tvorí zanedbateľnú časť z týchto výdavkov a škola nemá financie platiť všetky tie položky nechodme dalej iba po odmeny za súťaže. V našej zs majú minimálne 4x do roka športový deň kde sú odmeny, priplatili im k plaveckému,venčeku a pod.
Na ucnovke neviem,ale na zs je iba jeden,čo nemá platené za vlaňajšok a deti dostali v novembri za venček viac ako bol poplatok za zrpš.My platíme už 10 rokov a ani raz sme neuvažovali nad tým či to musíme alebo nie.

sassi
14. jan 2009

my mame tiež aj triedny fond 100,- na cely rok (to vychádza vlastne tiež 10,- na mesiac) a zo toho pani učitelka kupuje nejaké male darčeky a odmeny, čo maju suťaže v rámci triedy, niečo im kupila na vylete (sladkosť, zmrzlinu) a tiež z toho kupuje veci na nastenku, nejaké pomocky pre seba (zošívačku, kancelársky papier), vreckovky do triedy ...

zuzana76
14. jan 2009

sassi, ale ved tie rekonstrukcie budovy sa tykaju vlastne ziakov- kedze ide o osemrocne gymnazium, tak sa predpoklada,ze ten ziak tam stravy 8 rokov svojho zivota,co je nemala cast a teda ak chce vyt v kulturnom prostredi, tak preco nerekonstruovat, napr. vymeny okien za plastove, kedze ide o staru skolu, alebo rekonstrukcia WC z hygienickych dovodov.

zuzana76
14. jan 2009

u nas sa z toho este prispieva aj na tyzdenny vymenny pobyt ziakov v nemecku a potom navsteva nemcov tu

stravi- nie stravy, opravujem
byt, nie vyt 😀

zuzana76
14. jan 2009

a drahe knihy na vyucovanie si tiez kupujem za vlastne, hmmm 😒

sassi
14. jan 2009

zuzana, ja si bäčšinou kupujem knižky z bonusov distributorov, ked objednávame učebnice pre žiakov
učím AJ/NJ 😉 takže tam si jazykove učebnice žiaci platia
no a niekedy nam preplatí aj riaditelka, napr. sa kupili slovníky a aj niečo do učitelskej knižnice
ale mam v tom aj vela vlastných penazí 🙄
vymysleli Novu maturitu, zmenili Cielove požiadavky - ale učitelom sa nič neposkytlo, žiedne knihy 😠 A jedna stojí 300 a viac korun ...

U nas na ZŠ, kam chodí mala, sa tiež davalo na rekonštrukciu, škola získala peniaze z fondov EU na velku rekonštrukciu budovy, ale podmienka bola, že istu časť si zaplatia sami, niečo dalo mesto a zvyšok išiel zo ZRPŠ
Ale prečo by rodičia mali platiť celu rekonštrukciu? Ved na to musi mať škola ine fondy a zdroje

zuzana76
14. jan 2009

sassi, ale ved nikto nepovedal,ze si platia celu rekonstrukciu, ale cast penazi ide aj na to, ved to by ani ten rodicovsky prispevok nestacil na niektore rekonstrukcie, taktiez sme cerpali z Fondov EU.

Ale PD sa pytala na co vsetko asi ide ten rodicovsky prispevok, no a urcita cast ide aj na rekonstrukcie 😉

Ja tiez ucim NJ 😉 , teda teraz som na MD , takze preto vravim,ze vela ucebnic som si platila zo svojho

sassi
14. jan 2009

a tie bonusy nevyužívaš?
nam davaju napr. k 15 učebniciam učitelsky balík (učebnicu + príručku + kazety) a ešte su take bonusy, akože zlava, ktoru ale nevyplatia, ale možeš si v tej cene niečo napísať z ich ponuky a to je zdarma (alebo doplatíš len rozdiel)
len je s tým robota, objednať, vyzbierať peniaze, isť na poštu, rozdavať to ... ale opaltí sa to 😉

U nas teraz na Rade chcela vyučujuca si dať preplatiť učebnicu a príručku, ale neprešlo to. Nakoniec povedal riaditel, že to zaplatí on, že na to zdroje. Ale u nas riaditelka tiež len maločo prepláca 😒 Ja mam ešte aj radio v škole vlastné 😖