ZŠ Košická - medzinárodný program PYP. Máte skúsenosť?

redula
1. feb 2011

Ahojte maminky, uvítala by som nejaké osobné skúsenosti o týchto medzinárodných triedach, hlavne čo sa týka PYP1, ale kľudne aj vyšších ročníkov. Chystáme sa tam podať si prihlášku a veľmi by mi pomohli informácie od mamičiek a ich detičiek, ktoré tam chodia. Ďakujem

kasami
8. feb 2011

Ahoj 🙂 môj malý tam chodí do prvackej slovenskej triedy, čo ťa zaujíma?

redula
autor
10. feb 2011

No ja som sa snazila si zohnat uz nejake info a vela som si aj nasla, ale nepoznam nikoho, kto by tam priamo chodil, tak som chcela zistit, ci sa tam detickam paci 🙂 A hlavne som chcela vediet, ako deticky zvladaju hlavne tu anglictinu a ci to nie je velmi narocne, kedze to PYP je iny sposob vyucovania. Manzel zistoval od nejakej znamej, ktorej kamoska tam ma deti a ta tvrdila, ze maju dost vela uloh a skola je dost narocna, ale vraj su spokojni a nemenili by 😉 Nic nic viac mi nezistil 😒 Tak ma aj zaujimalo, kolko tam mavaju uloh, ci tie ulohy si robia ciastocne aj poobede v skole (kedze nie sme z BA, tak cestovanie + ulohy , to bude narocne ☹ ) A este ma zaujimalo, ci sa to da zvladat, ked sice hovorim po anglicky, ale nie som nejaka uzasna, tak neviem, ako to budeme zvladat s ucenim.

kasami
21. feb 2011

@redula kamoska z prvackej temy tam ma syna a aj maleho kamos z hokeja tam chodi do prvej ... a pravdu povediac je to dost narocne .... aj rodicka, vsetky predstavenia a vsetko sa deti ucia len v aj ... cela komunikacia je tam v aj ...
maju uloh dost ... ale to je to iste ako na slovenskej ... lebo obe triedy uz idu podla rovnakych osnov .... aj projekty uz budeme robit rovnake ... len oni to maj este k tomu vsetkemu v aj 😉 nam "len" pribudne jedna hodina aj navyse v druhom rocniku
ak by si chcela nejake info popytam sa ... alebo ti dam kontakt na tu kocku odtialto co tam ma synceka 😉

redula
autor
21. feb 2011

@kasami no ty si zlata. Mala chodi od 3 rokov do anglickej skolky, tak s anglictinou by nemala mat snad problem. Ja mam len zatial dilemu kvoli tomu, ze nie sme z BA a teda to cestovanie je zabijak a preto som bola zvedava, kolko casu travia este doma ucenim (aj ked to jasne vzdy zavisi od dietata). A prosim ta, ta tvoja kamoska hovori uplne plynule anglicky? Lebo ja sa sice dohovorim po anglicky, ale nie som az na takej super urovni.

renca3
1. mar 2011

@redula - poslala som ti IP.

livsa
4. apr 2012

Ahojte, nasu fesandu zobrali na anglicky PYP program. Je tu niekto, koho dieta tam chodi a vedel by mi dat viac info, ako funguje druzina, ci su tam nejake kruzky, ci si deti v druzine pisu ulohy a pod.? Jednoducho, ako tam funguju deti poobede🙂 Vopred dik.

renca3
4. apr 2012

@livsa - gratulujem. ja tam mam syna. napisem ti IP.

danka_ba
24. okt 2012

@renca3 ahoj, mohla by si aj mne dat nejake info? hladam skolu kde by mala dcerka vyucovanie v AJ. Jazyky ju bavia, od 4 rokov mi začala čítať a písať.
Nevieš či sa dá prihlásiť aj keď sme z inej časti BA?

danka_ba
5. nov 2012

@kasami ahoj, chcela by som sa spýtať, robili sa nejake extra prijímacky kvôli tej AJ? a platí sa za to extra?
ďakujem

kasami
5. nov 2012

@danka_ba ja mam maleho v SJ triede
renca3 ma v AJ 🙂 a ano ...tam su speci testy ...myslim, ze je uz aj info na stranke skoly 🙂

danka_ba
5. nov 2012

@kasami ok, idem este pozriet.

snezienocka100
31. dec 2012

@livsa
ahoj, chcela by som sa spytat, ako vyzerali prijimacky, bolo to vsetko v anglictine , z coho pozostaval test? Su trocha zvyhodnene deti, ktore bydliskom patria do tej skoly?

livsa
1. jan 2013

Ahoj, Kosicka nie je spadova skola, takze bydlisko vobec nezvazuju... Prijmacky pozostavali z testu (asi 40- minutoveho), kde detom citali instrukcie v anglictine a oni potom riesili ulohy, potom mali asi 15-minutovy pohovor v anglictine a nakoniec pohovor s psychologickou v slovencine. Co ma prekvapilo, najviac rozdielov (zrazok v bodoch) bolo prave v pohovore so psychologom.... Len to si nejako moja slecna nepamatala, ze co vsetko tam riesili...

roxi
1. jan 2013

@livsa tak s tým, že najviac deti strácali pri pohovore so psychológom som dosť zaskočená, koľko rokov mala tvoja dcérka, keď bola na príjmačkach? Moja je augustová, takže bude mať 5,5 roka, podľa psychodlogičky zo škôlky, je do školy zrelá, len mi vravela, že je ešte dosť citlivá a viem, že niekedy keď je bezradná, niečomu nerozumie, alebo niečo nechce, tak sa občas rozplače - to mi hovorili učiteľky v škôlke, napr. keď nechce ísť spať, (ale od 2 rokov na obed nespáva a teraz to zrazu od nej v škôlke chcú, tak sa jej ani nedivím, že sa tomu bráni, ako vie) ale inak, čo sa týka motoriky aj rozumových schopností je šikovná, No uvidíme, ako dopadneme, len ma to prevapilo, myslala som, že väčší dôraz je tam práve na ovládanie ang. jazyka.

livsa
3. jan 2013

Ahoj @roxi, urcite je doraz aj na jazyk, ale u nas v triede je dost vela deti z bilngvalnych rodin, takze najma co sa tyka toho pohovoru v anglictine, tam malo vela deti plny pocet bodov. Aj ten test tych prvych dvadsat deti zvladlo skoro rovnako... Naozaj neviem, co vsetko hodnotili v tej psychologickej casti, lebo aj deti z nasej skolky, ktore som ja z mojho laickeho pohladu povazovala za zrele, nepresli. Ale presli deticky, ktore boli augustove a septembrove. Takze nemam pocit, ze to az tak suvisi s vekom... Ono to v tej skole je aj o tom, ci sa deti neboja rozpravat, prejavit sa... Cca kazdych 6 tyzdnov maju pred celou triedou (a niekedy aj rodicmi) prezentaciu, taktiez cela trieda przentuje pred celpu PYP sekciou, co sa naucili...

roxi
3. jan 2013

@livsa ahoj, dík za info, anglicky hovorí plynule, takže o to strach nemám, ukecaná je tiež dosť, dúfam, že tam reč nestratí 😅 , o tých prezenáciách to viem, mám dve kamošky, ktorým tam chodia detičky, len oni mi vraveli, len o tých testoch čo sa týka ang., ten pohovor s psychologičkou len okrajovo spomenuli, tak ma teraz prekvapilo, keĎ si ty písala, že tam deti najviac stratili, no s tým nič nenarobíme, proste uvidíme po príjmačkách. Dcérka jednej kamošky je teraz druháčka a teiž vravela, že majú v triede dokonca aj septembrové a tuším aj októbrové dieťatko, takže vraj je aj dosť rozdiel medzi deťmi, niektoré nastupujú ani nie 6 ročné a niektoré vraj až 7 ročné - čo mali odklad.

danka_ba
7. jan 2013

Ahojte, vedeli by ste mi niekto povedat ake kruzky skola ponuka? Na ich stranke som to nenasla.

ďakujem

roxi
7. jan 2013

@danka_ba zoznam krúžkov nájdeš tu:
http://www.gjh.sk/files/kruzky1213zs.pdf

roxi
7. jan 2013

@danka_ba ešte viem, že tam je aj flauta a klavír - neviem či sú to krúžky, alebo vrámci družiny, ale medzi krúžkami to spomenuté nie je, ale viem, že to tam majú.

danka_ba
7. jan 2013

@roxi ďakujem presne klavír hľadám

danka_ba
9. jan 2013

@livsa môžem sa spýtať na akej urovni treba mať AJ? len take bezne komunikacne?

danka_ba
9. jan 2013

@livsa ahoj, ako sa Vam na tej skole paci?

livsa
9. jan 2013

@danka_ba okrem SJ maju vsetko v anglictine, takze dieta by malo byt zvyknute komunikovat v AJ a podla mna aj absolvovat v AJ predskolsku pripravu. U nas v triede su vacsinou deti, ktore chodili do anglickych skolok alebo su z bilingvalnych rodin... My sme zatial v skole spokojni, nehovorim, ze je vsetko idealne, ale ked beriem do uvahy, ze je to statna skola, tak naozaj mozem byt len spokojna.... V minulosti sa rodicia zvykli stazovat na druzinu, ale myslim, ze na tom tento rok intenzivne pracuju...

danka_ba
9. jan 2013

@livsa ďakujem

kbenuskova
16. jan 2013

@kasami Ahoj, mozem sa Ta prosim Ta spytat, tie testy boli nejake specialne? Vedeli ste uz citat a pisat pred nastupom do skoly? neviem si uplne predstavit testy pre skolkarov. Prosim Ta, tym, ze je ta skola narocnejsia, citis, ze by ste mali viac stresu? Asi mi na vsetko odpovies, ze nemate problem, kedze ste sa dostali 🙂, ale ked to porovnas s beznymi detmi. dikes

luciaj
17. jan 2013

@kasami prosím ťa a ake boli tie prijímanie testy pre SJ triedu? Aj tam sa robili z AJ alebo v com vlastne tie testy spocivali? Vďaka🙂

snezienocka100
18. jan 2013

do SJ triedy sa robia prijimacky? Tam asi beru hlavne deti, ktore tam bydliskom
patria.

roxi
18. jan 2013

@snezienocka100 aj do SJ triedy sa robia príjimačky, berú tam len nadané deti, robia tam nejaké testy - teda čo som počula,

kasami
18. jan 2013

Ahojte 🙂
Baby nehnevajte sa ... ale moj maly je uz 3tiak ... a na skole sa toho vela zmenilo ... skola uz nespada pod klasicke ZS, ale pod medzinarodny program PYP
Nas preklapali este v druhom rocniku, ale nasa pani ucitelka ide aj podla nasich normalnych SK osnov.
Co robia ine pani ucitelky netusim a my sme mali prijmacky este teda podla starych pravidiel .... mali nejake pocty ... napocitat do 10 .... kde je viac a kde je mej podla obrazkov ... rozpoznanie stromov, mali vediet co rastie v lese a poznat zvieratka, porozpravat rozpravku o cervenej ciapocke (Bola nakreslena na tabuli)... geometricke tvary ... potom nejake grafomotoricke testy, ciarocky, slimacik, podpisat sa ... nakreslit postavu .... myslim, ze maminu mal kreslit ... a zaspievat alebo zarecitovat ....

ale ako testy prebiehaju po novom ... to ani len netusim

A co sa tyka mojho maleho ... ano vedel citat ...nie plynule, ale cital a pisat vedel len tlacenym myslim ... pocitat vedel tiez ... a pisat cisla tiez ....

a co sa tyka ucenia .... na skole je to tak ... ze jedna pani ucitelka ma svoju triedu az do stvrteho rocnika ... v kazdom rocniku je len jedna trieda ...takze neviem a nemozem porovnavat, ci by ina pani ucitelka v tom danom rocniku postupovala rovnako ...
Oproti beznym skolam nasi robia omnoho viacej projektov ...vela projektov robia v skole spolu v skupinkach .... a vela projektov doma ... ale bez pomoci rodica sa zvladnut zatial nedaju ....
A co sa tyka ucenia ... z mojej skusenosti ziada nasa pani ucitelka viacej podrobnejsich informacii od deti ... tym chcem povedat, ze mam pocit, ze idu do hlbky s ucivom viacej ako inde ... ale je to naozaj moc pocit ...
nechcem, ale ani tvrdit, ze to je lepsie alebo horsie ... lebo to neviem posudit ... vela infrmacii podla mna, ktore sa musi naucit v osmych rokoch este nepotrebuje vediet a podla mna si ich ani nema zmysel pamatat ...

Jaaaaj a testy z AJ sa do SK triedy nerobili a myslim ani nerobia ...s anglinou zacinaju od zaciatku ... su deleni do dvoch skupin, ale podla abecedy, nie podla narocnosti ... na prvom stupni pani ucitelky zabezpecuju standard co sa tyka AJ vyucovania 🙂 len teda hodin my mame 3x AJ v tyzdni a teda je ich 10 v skupinke 🙂

Odporucam si nastudovat na nete program "PYP" Primary Year Program a ist sa informovat priamo k pani riaditelke, alebo pani zastup. a prist sa pozriet na den odtvorenych dveri.

danka_ba
3. apr 2013

Ahojte,
my sme nakoniec vzdali PYP AJ, nakolko doma nekomunikujeme v AJ, ale prihlasili sme sa na PYP SJ a tam nas zobrali. Tak sa tesime 😎