Mám 17 rokov a chcem si svoje dievčatko nechať

nikolinkamoja
9. okt 2014

Dobrý deň mamičky a oteckovia. Mám 17 rokov a som v 7. mesiaci tehotenstva. Naši chceli aby som si bábätko dala vziať. Dohodla som sa s nimi že to neurobím a že dám dieťatko k adopcií. Ako plynuli mesiace, veľmi som sa na Nikolku naviazala. Čítam jej knižky , počúvame spolu hudbu, rozprávam sa s ňou, cítim jej pohyby veď to poznáte... Desím sa dňa kedy, sa moje dievčatko narodí a ja sa ho budem musieť vzdať. Nikolka mi je všetkým hoc ešte nieje na svete. Keď som otehotnela, bola som sklamaná ale neodpustila by som si ak by som zabila vlastné dieťa. Prvé mesiace boli ťažké. Hnevala som sa na Nikolku že mi robí zle, že ma stále bolí hlava, že som nervózna no nikdy som neoľutovala že som nešla na potrat. Uvedomila som si, aký je to dar, že práve ja som sa stala matkou a i to že chcem Nikolku pri sebe. Som v druhom ročníku na bilingválnom gymnáziu. A moja otázka znie, zvládla by som život s Nikolkou či už po finančnej, psychickej alebo školskej stránke ? Pomoc s opaterou mám od jej starkej (zo strany otca), ale finančnú len minimálnu. Ďakujem

nefertiti
9. okt 2014

a to sa pytas nas? ty musis vediet aka je tvoja situacia, hlavne financna, dokazes dieta zabezpecit? ked si vedela ako sa to robi asi si uz dost ,,stara'' a rozumna aby si vedela co s pripadnymi nasledkami....ja som za adopciu....a ked si to nevedela tak si nezodpovedna osoba ktora si vychovavat dieta nezasluzi....

vevinaaa
9. okt 2014

Zakladatelka skor cakala.ochotu, pomoc a poradenie a nie zhadzovanie... Musi jej byt po psychickej stranke velmo zle, ale ved navazajte sa do nej, to jej fakt.pomoze 😉 ze tato stranka.ma vzdy odradzuje prave pre takychto ludi.. No sup ajdomna sa pustite pre nazor 😉

misinka26
9. okt 2014

Zvládneš to 🙂 🙂 Buď silná a ak cítiš, že si chceš Nikolku nechať tak ti nikto nemôže povedať, že sa jej máš vzdať, je to tvoje dieťa, tvoje rozhodnutie !!! Nechápem ako ti to rodičia mohli navrhnúť ... sa ich opýtaj či by sa aj teba tak ľahko zbavili !!! Majú stáť pri tebe nie ti to ešte sťažovať ... veľmi ti držím palčeky ...

misinka26
9. okt 2014

@nefertiti Nechápem ľudí ako si ty ... ona potrebuje podporiť nie zhodiť ... ak jej nemáš s čím pomôcť tak sa radšej zdrž názorov ...

sisaha
9. okt 2014

@nikolinkamoja iba obcasna opatera je prilis malo. rodicovsky prispevok, ktory budes dostavat ti nepokryje ani kompletne zakladne potreby pre dieta a kde si este ty? Kde by ste byvali? Nechaju ta rodicia doma?

alenkaorava
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
saurian
9. okt 2014

@nikolinkamoja osobne si myslim, ze ak budes mat v niekom z rodiny oporu - a to najma toho ze ti poskytne byvanie prip. parkrat postrazi dieta, ze sa to zvladnut da. len budes musiet byt velmi rozumna - v skole sa da vybavit individualny plan, takze by si sa musela vela ucit a dobiehat doma sama (mmch vela mamiciek vystudovalo pri detoch VS a zvladli), tiez co sa tyka financii - musela by si sa ty uskromnit, a tiez velmi rozumne nakupovat veci pre babetko - starsie, cez bazare ale slo by to. nech sa rozhodnes akokolvek, drzim palce.

sisaha
9. okt 2014

@misinka26 co nechapes na rozhodnuti rodicov? Ona nie je plnoleta, nezaraba... Kde beries odvahu sudit jej rodicov? poznas ich financnu situaciu? Navstevuje iba druhy rocnik gymnazia. Jej rodicia sa pre nu rozhodli zrejme po zrelej uvahe, alebo mali minimalne podmienky na dieta.

nikolinkamoja
autor
9. okt 2014

Pýtam sa tých čo v podobnej situácií boli. A myslím si že za to ani tak moc nemôžem kedže som brala HA. Finančne som na tom asi tak, že budem dostávať 190€ rod. príspevok + 23€ prídavok na dieťa + 30€ výživné. Bývanie mám zabezpečené bezplatné. A kedže nemám skúsenosti koľko také bábo mesačne stojí obrátila som sa s prosbou sem. Vidíte v tom niečo zlé ? @nefertiti

bianca
9. okt 2014

@nikolinkamoja dievca ked lubis,da sa vsetko.Skoda ze nemas podporu zo strany rodiny,ale skus to s nimi este raz prebrat.Postav ich pred hotovu vec,poved svoj nazor.Mas na to svate pravo.Myslim si,ze ziadny milujuci rodic by svojmu dietatu nespravil to aby ho odkopol,tak aj tvoji rodicia zmenia nazor,ved urcite by nechceli aby si sa do konca zivota trapila a ich vnuca tak isto,Ak nie,skus uz teraz vyhladat pomoc neakeho centra pre mlade maminky.Najdolezitejsie je ze to chces riesit a chces byt maminou pre NIkolku a urcite najdes sposob,Kde je vola,tam je cesta a z toho co citam mi je jasne ze ju lubis neskutocne aj ked si uvedomujes ake tazke to bude.To znamena ze niesi rozmaznane decko .Drzim ti palce dievca zlate.Bude z teba dobra mamina

nefertiti
9. okt 2014

@misinka26 potrebuje aby jej niekto napisal pravdu....lenze pravda sa tazko pocuva, cita....

evita_g
9. okt 2014

@nefertiti Jasné, len do nej! Presne to som čakala, vety typu: si nezodpovedná! nezaslúžiš si vychovať dieťa! keď vieš, ako sa "to" robí, musíš vedieť, ako sa o "to" postarať! Takýchto podobných príspevkov tu určite bude požehnane... A to je smutné. @nikolinkamoja síce urobila "chybu" a otehotnela v mladom veku, no zachovala sa dospelo, zodpovedne a odvážne a svoje dieťa si ubránila pred svetom, v ktorom je úplne normálne neželaný život zlikvidovať. Ano, bolo by to bývalo pohodlnejšie poslúchnuť rodičov, ísť na interrupciu a tváriť sa, že sa nič nestalo a život ide ďalej. Lenže ona už vtedy vedela, že by tie výčitky nezniesla a preto zachránila svoju dcéru a za to má môj obdiv. A miesto trápnych rečí o nezodpovednosti by si zaslúžila pochvalu a dodať odvahu, ktorú potrebuje. @nikolinka moja, neboj sa, nie si v tom sama. Je super, že máš podporu od babky a ja osobne si myslím, že keď tvoji rodičia uvidia svoju vnučku, obmäkčí ich to a budú radi, že ju majú. Teraz sú možno nahnevaní a sklamaní, považujú ťa stále za dieťa a mali o tvojom živote inú predstavu, no ty im musíš ukázať a dokázať, že už si dospelá a zodpovedná a že sa o svoju dcéru dokážeš postarať. Neboj, dobre si sa rozhodla. Mať dieťa je to najkrajšie na svete. A školu tiež dokončíš. Nebude to ľahké, ale keď sa chce, všetko sa dá. Silno ti držím palce! Drž sa!

tomasko27
9. okt 2014

@nikolinkamoja Ahoj nechaj si ju.Chod byvat k starkej ak by si doma nemohla ostat,a keed sa mala narodi a tvoji rodicia ju uvidia,isto zmenia nazor a budu radi ze si si ju nechala.Ak sa rozhodnes ze si ju nechas,tak navstiv UPSVAR a sa poinformuj dopredu ako by to bolo po nar malej s rodicovskym,pridavkami,popripade davkami v hmotnej nudzi kedze mas 17r.A co sa tyka vybavicky pre malu je nas tu vela co by ti pomohly 🙂

tilly24
9. okt 2014

ako nic v zlom ale s tym prvym prispevkom nesuhlasim - ale ze vobec, vies kolko je rodin - kompletnych kde maju ludia len minimum penazi, tak ze na chlieb a maju deti, nie jedno, ale aj 2-3, nie , nie je to nezodpovednost, dieta nepotrebuje miliony, dieta potrebuje hlavne niekoho na koho s amoze spolahnut, kto ho bude mat rad, kto s nim bude travit cas, tu na mk je viacero skupin - pomahajme si navzajom, pomoc mamickam v nudzi atd..., maminy tam pomahaju s oblecenim, jedlom, hrackami, vsetko je za postovne, je na tebe, ako sa rozhodnes, ak si silna adietatko si chces nechat , tak si ho nechas, dieta nepotrebuje najnovsie hracky, najznackovejsie oblecenie- nic z toho - to sa len maminky medzi sebou pretekaju ze ktora ma krajsie oblecene dieta, atd....budes dostavat rodicovsky prispevok, to ti bude stacit na plienky - nemusis kupovat pampersky - staci aj obycajne, lidl, tesco atd, umele mlieko ma za velmi dobru cenu aj dm, neskor prikrmy budes robit doma, spravis vied flasticiek mrkvy, zeleninky ovocia naraz a dasto zamrazit a takto postupne si budete varit, jasne budes sa musiat uskromnit, dietatko bude potrebovat prve mesiace - prvy rok, tvoju tak povediac 24 hodinovu pozornost, mas priatela - ten pojde na druhu kolaj, na neho vazne nebudes mat cas , ten prvy pol rok urcite nie, ten prvy pol rok s aurcite poriadne nevyspis, budu to take 2-3 hodinove spanky, podla toho ako ti bud espat babetko, medzi tym budes musiet prat, varit, a take domace prace, musis sa opytat sama seba ci to zvladnes - ak mas podporu rodiny tak to zvladnes, a z malej budes mat velku radost, ak pojd edo skolky, mas od statu prispevkz, zaplatia ti skolku a stravu v skolke platis tu najnizsiu sumu - max 2-3 eura mesacne, vecicky mozes kupit z bazaru, vo vypredajoch, urcite toi niekto nieco da, tu na mk, v tych skupinkach ktore som spominala vyssie, to iste v skolke, je to len alen na tebe, ale aby si si raz nevycitala ze nemas svoje dieta pri sebe, tiez s amoze stat - to nie je v zlom, ale aj to sa moze stat, ze toto bude tvoje jedine dieta a viac uz nebudu - nikdy by som to nikomuz nepriala, ale co ak...tak hlavu hore, je vela 17 rocnych matiek, ktore to zvladli....

vevinaaa
9. okt 2014

@nikolinkamoja ja by som sa dietatka ktore som nosila pod srdcom nikdy nevzdala, dietatko nemoze za nic a jekrasne ze si si ho nechala, hlavne sa neboj, rodicia sa s tym casom vyrovnaju, teraz by si potrebovala ich pochopenie, ale dufam ze ich to casom prejde, z pociatku mojho tehu sa s tym nevedel zmierit moj tato, no predychal to..ale.nemala.som taky pripad ako ty, no nie si ani jedina, hlavinu hore, vsetko sa zmeni ked sa babetko narodi, bude to tazke po financnej stranke ale ak uz by si nemohla byt z rodicmi existuju domov pre slobodne mamicky, tam mozes byt nejaky cas kym sa tvoja situacia neupravi..ale aspon budes mat nieo na zaciatok a budes tam moct byt s dietatkom. Kocarik, vybavicku zohnas bud.od znamych pripadne na.nete.pozres nieco lacnejsie.. Skolu mozes robit aj externe pripadne si ju na.nejaky cas odlozit, a dostudujes neskor.. Da sa to nejak vymysliet, hlavne sa nevzdavaj dietatka, nikdy by si si to neodpustila! Je mi luto ze rodicia nestoja.pri tebe, ale.mozno sa len boja.ako to zvladnes a vtedy su rozhodnutia rychle v navale emocii a mozno nie spravne. Uz si takmer dospely clovek musis vediet ako to citis hlavne ty, je tazke velmi tazke byt s.dietatkom sama, ale da sa to zvladnut mam taku kamaratku, ak by si nieco potrebovala, alebo sa opytat kludne mi napis do ip.. 🙂 hlavku hore!drzim ti peste nech sa nevzdas svojej Nikolky, nech s nou mozes dalej kracat 😉

silvinka1978
9. okt 2014
Používateľ silvinka1978 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od silvinka1978.

@nikolinkamoja
nikdy sa nevzdávaj vlastného dieťatka....celý život by si uvažovala kde je, ako sa má....mať dieťatko je to najkrajšie čo môže byť a VŠETKO sa dá zvládnuť.... 🙂

vercicha
9. okt 2014

Podla mna tak ako by si sa nezmierila s potratom nezmieris sa ani s adopciou. To ci to zvladnes zalezi na tebe ako velmi chces mat Nikolku s tebou. Ak chces zvladnes vsetko. Skola individualny plan a nejake brigady. Zvladnes to ak sa budes mat o koho opriet. Budes to mat tazke ale zvladnut sa to da. Radsej takto ako zit s pocitom ze si dala prec vlastne dieta....

sisaha
9. okt 2014

@nikolinkamoja kolko stoji dieta? No zakladna vybava a kocik najlacnejsia okolo 400 eur. Mesacne naklady - ak budes kojit tvoja vyhoda, ak nie krabica mlieka cca 8 eur/3-4 dni, balík plienok cca 24 eur na mesiac, masticky, kremiky do 10-20 mesacne. Oblecenie - z bazara lacnejsie ale cca 20 eur mesacne. Neskôr - príkrmy, ovocie, jogurty, maso. Treba si uvedomit, ze dalsie minimalne tri roky nepojdes do prace kym nedostudujes a otazne je, ci si najdes rychlo pracu ako slobodna mamina s malym dietatom bez praxe. Ak ti nema kto pomoct hlavne financne, budes to mat veeelmi tazke.

nikolinkamoja
autor
9. okt 2014

Ako môžte povedať že si nezaslúžim vychovávať svoje dieťa ? Snažím sa byť zodpovedná a hľadám riešenie, čo bude pre moju dcérku najlepšie. Vy si myslíte že som na to pyšná ? Myslíte si že som to urobila naschvál ? Myslíte si, že som s asociálnej rodiny ? Prečo by som si nemala zaslúžiť vychovávať vlastné dieťa ? @nefertiti

radanna11
9. okt 2014

zeny vy ste katastrofaalne ked niektora napise ze chce ist na potrat vsetky do nej hucite a nespocetne dlho ju prehovarate aby nesla ze existuju krizove centra ze jej poslete kvanta oblecenia hraciek a plienok a ked sa tu objavi pomerne zodpovedne dievca na jej vek ktore bralo HAK ostalo tehotne babo si nechalo a dokonca sa chce on starat tak vidite milion dovodov preco to nezvladne.je mi do placu ake ste....neboj sa zvladnes to uvidis aj rodicia ked malu uvidia uvedomia si ze je to ich vnucatko zmenia nazor neboj sa vsetko sa da zvladnut ja ta urcite podporujem aj ked ti tu na rychlo neviem napisat ako vselijako si mozes pomoct ale je milion moznosti

muchacc
9. okt 2014

@nefertiti sa čítaš???dospelá žena!!! Jáj veľká ti je hanba.....

mata95
9. okt 2014

@nikolinkamoja nečitala som ostatne prispevky takže neviem čo ti kto radil ale niesi prva ani posledna ktorej sa to stalo... ja velmi niesom zato aby mlade baby ako si ty mali deti, ale na druhej strane poznam takych dosť... ked to dieťatko chceš, porozpravaj sa otom hlavne s vašimi, s rodinou, ja si myslim že ked budu vidieť že ti na tej malej naozaj zalezi tak to pochopua, ved aj ty si ich dcera... len si sama musiš uvedomiť ake to bude pre teba ťažke, kedže ešte nemaš ani školu dochodenu, aj ked to sa zvládnuť dá, či už by si si dala rok odklad a dokončila ju externe, všetko sa dá ked sa chce.... ten rodičovsky prisp.je strašne málo na to aby si vychovavala sama dieťa, čiže ked maš aspon minimalnu pomoc dá sa to, ale musiš si uvedomiť aj to že musiš zabudnuť na seba, a na svoje" potreby"... ale dá sa to, XY žien tak žije ... ked maš kde byvať ani nerieš, zvládneš to....🙂... nedovol nikomu aby si prišla o možnosť vychovať svoju dceru, nikdy si to neodpustiš. kedže to takto citiš, ine by bolo keby si knej nemala žiadny vzťah, keby si ju nechcela.... život je častokrat ťažky, a mnoho ludi sa trápi a preživa zo dna na den a su tu... tak isto budeš aj ty... 🙂 držim palce...daj potom vedieť ako si dopadla 🙂

maslenka47
9. okt 2014

@nefertiti aj pravda sa da napisat roznymi sposobmi a bez toho, aby si sa nad niekoho povysovala, urazala a bola arogantna. Vazne som zvedava, ci by si sa v jej pripade rozhodla pre adopciu, alebo su to len silacke internetove reci na ktore mas kopu odvahy az dovtedy, kym nebudes v podobnej situacii.

@nikolinkamoja porozpravaj sa s rodicmi. Zvladnut sa da vselico, otazka je, ci to naozaj zvladnut chces.

le4
9. okt 2014

Ahoj, babatko nie je financne narocne, ak mas ochotnych darcov. My sme dostali pre nase babo asi 3/4 veci, co sme potrebovali, a peniaze mame. Dokonca aj latkove plienky(nejake som dokupila), ktore vyuzivam, takze tolko neminam na pampers. Kopa ludi ma veci po babatku a urcite by Ti pomohli aj mamy z MK. Napis mi, ak si babo nechas. Ak je babo kludne a mas niekoho, kto dieta moze pravidelne opatrit, da sa v pohode studovat dalej. Mozno by ti v skole dovolili aj mat dieta so sebou, v satke, no neviem ci v triede nie je vela bakterii a tak.
Je super, ze si svojmu babu dala sancu. Si tak mlada a nedala si sa zlomit recami a tlakom okolia a poviem Ti, je to obdivuhodne a do zivota vyborna vlastnost. Rada do buducnosti- je najlepsie pockat na praveho , ktory Ti zaruci, ze mu stojis za vsetko a ze sa o Teba a deti postara. Muzi macaju velke reci, ale skutky dokazuju ich pravost. Vsetko dobre.

henikav
9. okt 2014

@nikolinkamoja ak to ty tak citis, urcite stoji za to aspon sa o to pokusit. Ak sa dietatka vzdas, navzdy budes myslou pri nom, co asi robi, ako rastie, ako sa mu dari, ked uz toho drobceka teraz lubis, ja by som ti ozaj poradila aspon sa o to pokusit, porozpravaj sa s rodicmi, otcom babatka ci ostatnou rodinou, popros ich o pomoc, ak to nepojde das ho neskor na adopciu. Skus sa porozpravat s maminou, ci by nemohla ist na matersku miesto teba, pripadne ty pozastavis studium na nejaky cas a zacnes pracovat, skolu mozes dokoncit s nejakym individualnym programom, alebo popri praci. Babatko das do jasliciek ci ku tej starkej, co ti slubila pomoc. Ty musis realne posudit vsetky moznosti, lebo my ich nepozname. Pravda ak by ste mali hladovat a zostat na ulici, je lepsie ho dat na adopciu hned. Ale musis vediet ze to nebude lahke, naopak, bude to velmi velmi tazke, take tazke ze si to vopred nevies predstavit, je len na tebe ci to zvladnes. U nas zije take dievca, otehotnela v 17, vsetci ju opustili, narodil sa jej syncek, uz ma pol roka, zvlada to, ale priznala sa mi ze vela noci potajomky preplakala, ze je to ovela narocnejsie ako si myslela, keby sme jej nepomohli a tiez socialka, no neviem ako by bola skoncila. Teraz po par mesiacoch sa uz zabehla a aj ked to ma narocne, uz to nejako zvlada. Pre babatko mozes kupovat vecicky z bazarika, niekedy fakt za babku, usetris aj ak budes kojit, neskor varit papinky pre babatko. Iste sa najde aj par mamiciek co ti nieco poslu len tak. Ak mas kde s babom byvat, rodicovske co dostanes ti velmi skromne postaci, samozrejme, ziadne rozhadzovanie, ale za ten maly batoztek si myslim ze sa oplati nieco obetovat, ved ta obeta bude trvat "chvilku", dokoncis si skolu a dostanete sa z najhorsieho. Drzim ti palce, aby sa to vyriesilo tak aby bolo vsetkym dobre

rose32
9. okt 2014

dostanes aj jednorazovy prispevok🙂ked chces velmi dcerku nedavaj nikam,mas pravo si ju nechat,ty si mama a viem,ze vsetci budu stastni ako prides z porodnice,tes sa,prajem ti vela sily do buducna a hlavne zdravia

mimka11111
9. okt 2014

@nikolinkamoja mám 36 a niekolko rokov sa snažíme o miminko, nedarí sa......hned v tejto chvíli by som s tebou menila......dieťatko je požehnanie, nepočúvaj na nikoho, jedine na svoje srdce a to ti dáva jasnú odpoved 😉 😵

klincek
9. okt 2014

@nikolinkamoja bude to velmi tazke, ale to uz tusis..no ak si si ista, ze si babatko chces nechat, nikdy sa nezmieris s adopciou, poznaci ti to cely zivot. toto by mohla vediet pochopit hlavne tvoja mama. pokus sa o otvoreny a uprimny rozhovor s nou o vsetkom, co citis, a co ta trapi. ved je tiez zena a matka, tak snad ta dokaze pochopit a zmeni svoj nazor na to, co je pre teba najlepsie..dufam, ze si k sebe najdete cestu.
ked som sa raz o tom rozpravala s mojou mamou (hypoteticky, co by bolo, keby..), povedala, ze by nerozmyslala ani minutu, lebo by nebolo o com..ani tej tvojej nemoze byt jedno, co bude s jej vlastnym vnucatom-tomu proste neverim. a ak by si ju predsa len neobmakcila, da sa zit aj bez jej podpory. ako tehotna mas narok na prispevok od otca dietata, a na vyzivne aj na seba po dobu 2 rokov od porodu. no a aj mala osobna pomoc (od druhej "babky") je lepsia ako ziadna. rodicovsky prispevok a vyzivne nie su sice nic moc prijmy, no mozes si casom najst pracu, babo dat do jasli, popri tom si doplnit vzdelanie. ak si rozhodnuta pre dieta, dokazes vela.

tomasko27
9. okt 2014

@nikolinkamoja Precitaj si zopar diskusii ,kde vela zien mesiac co mesiac cakaju na dve ciarky na teste a tvoje rozhodnutie bude spravne,a ty si tie dve ciarky tam mala.Bude to ok 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre