Čo ak bude mať radšej otca?

diana20
21. aug 2015

Slobodné mamičky, ktoré ste samé s dietatom ale otec sa zaujíma a stretáva sa s ním.. Aký má k nemu dieťa vzťah? Budem mat dieťatko sama a bojím sa, že ak bude svojho otca malo vídať a samozrejme vždy dostane všetko, čo bude chcieť a bude s otcom robiť veci, ktoré so mnou budú zakázané.. Bojím sa, že ho bude mať radšej a že mi raz povie, že by radšej býval s otcom. Stalo sa to niektorej, že máte pocit, že vaše dieťa má radšej svojho otca ako vás aj keď býva s vami a vy sa oňho staráte?

lilimoni
21. aug 2015

Neboooj 🙂 mama je mama. Pokial budes mat cas venovat sa mu, rozpravat sa a podporovat ho, nikdy sa to nestane. Mozno naopak,nebude chciet k otcovi chodit 🙂

velkacica
21. aug 2015

ďalšia, čo mala muža len na splodenie (otázka by zrejme padla aj v prípade "trvalého" vzťahu)...

sissy27
21. aug 2015

@diana20 a čo ak sa otecko zaujímať nebude vôbec a žiadne puto sa tam nevytvorí? tvoje obavy sú trošku predčasné a neopodstatnené... aj keď áno, je dosť pravdepodobné, že v istom veku deti uprednostnia toho rodiča, ktorý nevychováva ale rozmaznáva... ale recept "ako na to" neexistuje...

sabina1975
21. aug 2015

@velkacica nesklamala si co prispevok to perla

mirkava
21. aug 2015

@velkacica kokšo ako ju mozes posudzovat???? Nič o nej nevies.... Ja uz nechapem niekedy. ..

janinah
21. aug 2015

@mirkava časom si tu všimneš nicky,ktoré si ani všímať netreba- vyrývajú v každej téme,asi sa doma nudia
@diana20 ako slob. matka by som bála o kedečo,ale kvôli tomu určite nie...a všeobecná rada-problém treba riešiť až keď nastane 😉

diana20
autor
21. aug 2015

@lilimoni ďakujem.. Určite mu dám všetko, čo budem môcť a podporovať ho.. 🙂

@sissy27 viem, že je to predčasné, ale zatiaľ hovorí, že sa starať bude.. Ja dúfam, že áno, lebo chcela by som aby mal malý otca.. Len sa bojím, že to bude neskôr zase bolieť iba mňa 😝

@mirkava ďakujem, že si sa ma zastala.. 🙂

@velkacica ty ako vieš aký som ja mala s otcom môjho dieťaťa vzťah? Neviem aké komplexy si tu riešiš, ale dávaj pozor čím akých ľudí urážaš, pretože ak odhaduješ ľudí takýmto spôsobom, tak určite málokedy odhadneš správne.

diana20
autor
21. aug 2015

@janinah to som celá ja.. Na všetko chcem byť pripravená aj keď dobre viem, že sa to vôbec nedá a preto rozmýšľam nad všetkým, čo sa môže stať a potom rozmýšľam, že akoby som to riešila a... Nakoniec mám len zbytočne strach, veď to nejako dopadne.. 🙂 máš pravdu, nemala by som teraz rozmýšľať nad tým, čo sa stane, keď ani neviem, či sa to stane.. 😝

sissy27
21. aug 2015

@diana20 no jo, vlk taky sliboval... ja byť tebou, tak si nerobím nie len predčasné starosti, ale hlavne nie ilúzie... ak už teraz vieš, že on nebude s tebou vo výchove "na jednej vlne", očakávaš od neho, že si bude malého kupovať a ťahať ho na svoju stranu, tak prepáč, ale daj dolu tie ružové okuliare... pretože dobrý otec by toto nikdy nerobil...

monikahan77
21. aug 2015

@velkacica nezvyknem ludi urazat a zosmiesnovat. Ale co je vela to je vela. Hanbi sa za ten prispevok a zmen si nick z pismena c na pismeno p, to ti bude lepsie pasovat

maciatkolulu
21. aug 2015

@diana20 zbytocne sa zatazujes takýmito vecami. Skor sa sustred na dieta, na to ako to po porode budes zvladst, ci uz ste nejako dohodnuti ohľadom penazi a take tie prakticke veci. Ci ti dieta v 13.v rozpuku divokej puberty nezahlasi, ze sa stahuje k otcovi, babke, susedke, kamaratke, to ti tu nik nezaruci. A tieto problemy maju aj rozvedene matky. Ale naozaj je zbytocne sa zatazovat s tymto este pocas tehotenstva. Mna otec tiez po rozvode rozmaznaval a splnil skoro vsetko a vzdy bol moja mama na 1.mieste. takze ziadne strachy.

diana20
autor
21. aug 2015

@sissy27 neverím už ničomu, čo hovorí.. Možno sa vôbec starať nebude tak, ako si napísala.. Aj si myslím, že to tak asi bude nakoniec.. Uvidím.. V každom prípade už radšej neočakávam od neho nič.. Ďakujem za radu 🙂

cerez
21. aug 2015

@diana20 Pokiaľ budete vy dvaja fungovať ako rozumný rodičia a budete sa akceptovať a nepôjdete jeden proti druhému a dohodnete sa na istých pravidlách dieťa bude mať rado oboch rodičov aj keď nebudete všetci traja spolu. Porozprávajte sa!

diana20
autor
21. aug 2015

@maciatkolulu máš pravdu.. Mala by som radšej myslieť na dôležitejšie veci 🙂
@cerez ja proti nemu určite nepôjdem tak dúfam, že ani on nebude robiť problémy a nejak budeme spolu vychádzať 🙂

sissy27
21. aug 2015

@diana20 ešte raz, zlož tie ružové okuliare a vynechaj slovíčka ako"dúfam, chcela by som..." radšej porozmýšľaj nad praktickými vecami ako je v prvom rade uznanie otcovstva, zverenie dieťaťa do tvojej opatery, nárok na výživné, stretávanie ... porieš si tieto veci súdnou cestou, ušetrí ti to kopu času a naťahovačiek...

kliara
21. aug 2015

@diana20 - nemaj obavy, dieťatko bude žiť s tebou, ty si jeho matka, bude ťa ľúbiť. A ak sa mu bude otec venovať a ak sa oň bude zaujímať, bude ľúbiť aj svojho otca, netreba porovnávať koho viac, je dosť málo pravdepodobné, že by raz chcelo bývať s otcom, ak bude od začiatku vyrastať s tebou, netráp sa tým. Najmä nie už teraz.

duun
21. aug 2015

velkucicu neriešte : 😠 provokovať, vyrývať a smiať sa, ako chuderky reagujú, to je jej zábava. Osobne si myslím, že je to zakomplexovaný chlap, ktorému vadí, ako ženy okrádajú štát (kam platí ON dane! a nemá z toho "nič") materskou, PN na rizikovom, rodičovským, povaľačky jedny! .... vysmieva sa z mamičiek, ktoré majú problémy v tehotenstve či postihnuté deti, detičky nazýva "nakotence, pankharti, kaliky", ktoré rodičom zarábajú príspevkom pri narodení a vylihovaním žien doma na dovolenke. Väčšina jej/jeho príspevkov skončí vymazaná adminom. Najlepšie - ignorovať takýchto duševne nevyrovnaných jedincov, príde o "dobrú zábavu".

@diana20 Až keď prídeš k rieke, rieš most. Poznám, toto sú hormóny, ja som riešila veci ako kam pôjde vtedy nenarodený syn do školy 😨 Syna vychovávam sama a nie je to ideálne, ani som to tak nechcela, ale tieto úvahy a problémy poznám a poviem ti, dajú sa riešiť a čím je väčší, tým si to vie zrovnať viac aj sám. Jediné pravidlo - nikdy neklamať a vysvetliť situácie jednoducho a primerane veku, bez hoc aj skrytého ukrivdenia, len fakty. Porozumie, lebo vidí denno-dennú lásku a starostlivosť. Niekedy to trvá dlhšie, treba zaťať zuby, nevyčítať, žiadne citové vydieranie ("ja sa starám a ty si nevďačný!), ale vždy sa to uhladilo, urovnalo. Hlavu HORE! Teš sa na bábätko a ži, sústreď sa na danú chvíľu. Dieťatko rastie rýchlo a treba si užiť každý moment a nie plakať nad niečím, čo možno ani nebude reálne.

maslenka47
22. aug 2015

@diana20 toto, co pises, sa stalo vela matkam. Hlavne takym, ktore si urcili otca svojho dietata za nepriatela, s ktorym treba o dieta bojovat.

V zaujme teba a tvojho dietata je mat s jeho otcom co najkorektnejsi vztah. Podporovat dieta ku kladnemu vztahu s druhym rodicom, vzajomna komunikacia atd. Samozrejme obojstranne.

Ak proti sebe "zbrojite" este sa dieta ani nenarodilo, tak je velmi velka pravdepodobnost, ze vyhra ten, co si dieta "kupi".

peneloppe
22. aug 2015

Tato otazka je pre slobodne mamicky ktore maju osobnu skusenost s takou situaciu. Lahko sa mudruje ale realita moze byt ina.

Ja mam kamaratku slobodnu mamicku ale ta kontakt s otcom dietata neudrziava, syn otca nepozna kedze sa na nich uplne vykaslal este porodom a preto ani v rodnom liste dietata nie je zapisany.

diana20
autor
22. aug 2015

@duun ďakujem.. Určite by som ho nikdy takto citovo nevydierala... Budem sa snažiť, aby mali s otcom dobrý vzťah ak sa bude dať a vôbec nie, že huckať ho proti nemu alebo čo..
@maslenka47 nezbrojíme sa, teda aspoň ja nie.. On mi však nie je moc ochotný zatiaľ pomáhať.. Ale nehádam sa s ním ani nič, len mu neverím.. Ale nie sme proti sebe, tak to dúfam dobre dopadne 🙂

silvia2103
22. aug 2015

@velkacica sprostejsiu odpoved si nevedela nahodit aj ja som slobodna mamina a nikde nebolo napisane ze z otca sa stane kreten ?!co to mas za posunkove zmyslanie sa uvedom a nebud hlupana !

jeennyv
22. aug 2015

@diana20 podla mna si hned na zaciatku urcite ako ma vas vzajomny vztah vyzerat, ci starostlivost o dieta z jeho strany bude iba financna alebo prispeje aj pomocou pri starostlivosti, navstevy, strazenie atd. urcenie si nejakeho obrazu ako by to malo vsetko vyzerat, aj ked je realita casto ina aspon ako tak pomoze pri fungovani...plus si v prvom rade urcite, ze obaja ste tu na vychovu a nepodkopavajte si vzajomne autoritu a svoje postoje ci nazory....toto je aspon pre mna hned urcit dolezite, lebo uz male babo potrebuje urcite istoty, rezim atd....vela stastia....

timea7
24. aug 2015

@silvia2103 nereaguj na ňu, je to nejaká zakomplexovaná chudera, alebo možno muž, je tu len na to, aby vyrývala.

tictactoe
24. aug 2015

@diana20 moja osobna skusenost (nasi sa rozviedli) - ano bol cas ked ma mama vychovavala a ja som sa preto chcela odstahovat k otcovi. dnes viem ako to bolo, aka bola realita a ak by ostala s nim tak by sa zosalela.
skusenost terajsia, kedze som slobodna mama a spermodarca zutekal hned ako som mu povedala ze som tehu, teraz sa vsak neskutocne zaujima, sudime sa uz roky... neviem ci ho ma syn radsej ako mna, dufam ze nie ze je to tak ako to ma byt. ale kupuje si ho darcekmi, kupuje mu to co si ja dovolit nemozem alebo hracky ktore ma odo mna zakazane. ma u neho tablet, moze pozerat filmy ktore mu ja nedovolim, hrat sa do zblbnutia na pc, tablete, telefone, napchava sa hranolkami, pije colu - ide ma z toho rozdrapit ale kto nema sudnost tomu niet pomoci. u mna nic z toho nema a ked na mna vyrukuje s tym ze otec to a otec hento, tak mu poviem ze ho pobalim a moze ist byvat k nemu. vtedy sa stiahne, ze on nikam nepojde a je pokoj. bojim sa dna kedy sa raz zbali a naozaj k nemu pojde. ☹

diana20
autor
24. aug 2015

@tictactoe presne z toho mám ten strach.. Že tá zodpovednosť za to ako je vychované dieťa je na mne, takže ja mu budem určovať pravidlá, hovoriť mu na veľa vecí, že to robiť nesmie a že nie sú správne, zakazovať mu jesť kopu blbostí zatiaľ čo jeho otec s ním bude menej a aby ho mal syn rád,tak mu dá všetko.. Aj to, čo je u mňa zakázané a tým pádom, že ho bude mať malý radšej, lebo také je detské zmýšľanie, sama si to pamätám, že som sa hrnula vždy najviac za tým, kto mi viac dovolil.. Naši teda neboli rozvedení, ale vždy som vedela, že toto mi mamina nekúpi a ocino áno atď a vtedy som si ako malá myslela, že on je lepší rodič.. Len kvôli tomu.. Samozrejme obaja moji rodičia sú tí najlepší a hlavné pre mňa je, aby som aj ja bola pre môjho malého tá najlepšia mama.. Myslím si, že tvoj syn ťa má rád a vie, že keď mu niečo zakážeš, tak pre jeho dobro.. Preto vždy ostane u teba.. 🙂

tictactoe
24. aug 2015

@diana20 viem ze ma má rád, aj mi to vela krát povie ked som na neho nahnevana "mami ved ja ta mam rad" ale deti sa daju velmi lahko kupit. kamoskina dcera bola tiez na prazdninach u otca a domov sa vracala s revom ze chce ist naspat a u mamy byt nechce. ale to bolo presne preto ze tam im mohla aj po hlave skakat, mala dovolene uplne vsetko. ja som v tomto viac realista, syna si kupovat nebudem, lebo na to nemam a nemam na to ani zaludok.
neviem ako vychadzas s otcom ale pokial sa da, snazte sa spolu komunikovat a radsej sa dohodnut. inak si budete robit naschvaly cez dieta. otec mojho syna je toho ukazkovym prikladom. vie co mi vadi a preto robi vsetko len aby ma vytocil a napokon je to vraj moja chyba. to ze maly reaguje na moje zakazy tym ze "otec mi to dovoli, otec mi to kupi, u otca sa mozem hrat na tablete" je (podla spermodarcu) typicka reakcia dietata ktoremu chyba otec... 😖
ak je otec tvojho dietata co i len trochu rozumny, snad sa budete na vychove podielat spolocne a nepojdete proti sebe. velmi drzim palce, lebo to je dnes skor rarita ako samozrejmost.

diana20
autor
24. aug 2015

@tictactoe myslím, že je trochu rozumný a nebude robiť naschvál proti mne.. Aj spolu komunikujeme aj všetko. Len je v tom diaľka.. Ale nejak sa to porieši hádam.. 😝 držím ti veľmi palce,aby tvoj syn vždy vedel, že u teba je správne ostať.. 🙂

timea7
24. aug 2015

@diana20 prečo by tvoje dieťa nemohlo mať radšej otca? Nie preto, lebo mu všetko dovolí a všetko kúpi, ale jednoducho preto, lebo je s ním zábava, venuje sa mu, keď je s ním a pod. Uvedomujem si, že je oveľa jednoduchšie zobrať dieťa s plným vakom čistých vecí na víkend raz za dva týždne, robiť mu štyri dni do mesiaca zábavu a vrátiť ho s vakom špinavých handier, ako sa mu venovať okrem tých štyroch dní celý mesiac, variť, prať, učiť sa s ním, bdieť pri ňom, ak má teplotu, chodiť s ním lekárovi, voziť ho na krúžky....v každom prípade, ak má otec záujem, tak by som sa ho snažila čo najviac zapojiť do takýchto činností - nech ide s dieťaťom zubárovi, nech mu ide kúpiť nové čižmy....v žiadnom prípade by som na neho pred dieťaťom nič zlé nehovorila. A že by bude mať možno radšej? Veď aj ty si ho mala rada, nie? A neboj, bude mať rád aj teba. Či viac, alebo menej, nie je predsa podstatné, či?

diana20
autor
24. aug 2015

@timea7 neviem, lebo.. Lebo s ním asi naozaj bude len tak málo a proste.. Neviem, asi je to určitý druh žiarlivosti, ale viem už teraz, že ja mu dám všetko, čo budem môcť, vrátane svojho času a že on mu dá možno viac materiálnych vecí, ale v skutočnosti neobetuje toľko, koľko ja a.. Chcela by som,aby moje dieťa videlo ten rozdiel.. Ja veľmi chcem, aby mal s jeho otcom.dobrý vzťah a nikdy im nezakážem byť spolu.. Ani nebudem o ňom hovoriť pred synom v zlom, ja taká nie som.. Asi mi len vadí tá predstava, že ho má radšej,pretože ja som bola rovnako nepripravená ako on a nevzdala som to. Plánovali sme spolu ako to zvládneme a po šiestich mesiacoch tehotenstva, keď už bolo všetko naplánované, som bola úplne nepripravená znovu, pretože on zrazu povedal, že pripravený nie je a radšej nech vychovávam malého ja a on mi bude finančne pomáhať a bude chodiť syna navštevovať.. Ja ho mám rada a viem, že aj malý bude.. Len sa bojím, že raz mi syn povie, že on je ten lepší rodič a že chce bývať radšej s ním.. Je to moja nočná mora.. Ale ako povedali aj viaceré mamičky, ktoré mi sem písali.. Budem to riešiť až potom keď uvidím ako sa to naozaj vyvinie.. 🙂 teraz to nechám tak a idem sa radšej báť pôrodu 😀

timea7
24. aug 2015

@diana20 Áno, je to určitý druh žiarlivosti, možno je v tvojich pocitoch aj kus hnevu, voči nemu. Ale vôbec nemusíš mať nočnú moru z ´toho, že by chcel raz žiť s ním. Kľudne by som ho pobalila, tak ako tu písala nejaká mamina vyššie, dieťa veľmi rýchlo zistí, že ak je u otca viac dní, nie len na návšteve, tak platia aj tam určité pravidlá. Rýchlo si potom rozmyslí, kde bude. Práve z toho dôvodu je dobré, ak matka nechá dieťa otcovi aj na prázdniny, nie len na víkend, čo nie je niekedy ani 30 hodím dohromady. Keď z toho odrátaš spánok, dá sa to vydržať. Ale mať dieťa týždeň, dva v kuse je už aj pre otca iné, už nerieši len cukráreň a ZOO, ale aj teplotu, vzdor, pubertálne maniere a pod. Naozaj sa teraz zbytočne stresuješ. Užívaj si posledné týždne tehuľkovania, teš sa na bábätko, nerieš budúcnosť, tá je málokedy taká, akú si ju predstavujeme. Veľa zdravia a šťastia. 🙂