Mám dvoch chlapcov, dvojgeneračný dom a nikoho na pomoc

czorky
10. dec 2013

Zdravim vsetky maminy...verim, ze v tom co napisem sa vas najde viacej, no naozaj to uz niekedy nezvladam a potrebujem poradit, mozno podporit 🙂 . Som na MD uz cez tri roky, moj prvy syn ma tri roky a druhy osem mesiacov a oboch mam doma. Starsieho mi nevzali do skolky, lebo mal tri az min.tyzden a u nas je vela deti, tak su prisne kriteria. Mame dvoj gen.dom v ktorom byvame, bohuzial uz sami styria, takze cca 240m4 upratovania. Jedna babka na vychode, ktora ked aj sem tam pridu, venuje 85% casu detom mojej svagrinej, nie nasim. Ked pridu k nam, tak vzdy s neterou, ktora je permanentne chora a nevychovana, takze po celej ich navsteve nam tu ostanu rozbite hracky, bordel, nejaky novy zlozvyk co si priniesla z jasli a naucila ho mojho starsieho syna a bacily...druha babka...hmmm...ta sa pride postazovat a porozpravat, kde kto umrel pri kave takze zasa nic. Manzel je dlho v praci a ked aj pomaha, ze je s detmi, tak ja zas lietam, lebo treba navarit, upratat, oprat, pozehlit..ved to poznate. Starsi syn k tomu tusim vstupil do tej troj rocnej puberty a odpoved "lebo sa mi chce/nechce" pouziva uz skoro na vsetko. Do toho sa zacal v noci aj tri styri krat budit, je jedovaty, papulnaty, ukricany, uplakany a to sme denno denne v kazdom pocasi vonku, aby sa prevetrali. Mensi je zas moc temperamentny a hned dava vsetko na javo krikom, placom a malo spava, v noci aj 6krat papa a to ide spat o dediatej a vstava medzi siedmou, osmou...nastastie medzi nimi problem nie je. Maju sa radi, stiskaju, boskavaju, hraju...neviem, mozno je to najviac teraz pred viaocami, ze mam v hlave kopec veci co treba a bojim sa, ze to nestihnem...ale nevladzem, som unavena, vsetko ma boli, nervozna...a najviac si to odnesie ten starsi, ze na neho kricim, alebo mu dam po zadku. Neviete mi prosim poradit, ci existuje nieco na upokojenie a energiu pre dojciace matky? Uz si ani nepamatam kedy som si naposledy aspon na 5min len tak sadla, bez toho aby som nieco rozliate utierala, vysypane vysavala, cistila zeleninu, skladala pradlo, alebo tak cosi a bojim sa ze takyto stav naozaj nikomu neprospieva...dakujem velmi pekne, za akukolvek pomoc ci radu a prajem krasne Vianoce.

anjelicek26
10. dec 2013

@czorky - Dve materske po sebe ja zaberak na psychiku, hlavne taketo dlhe... v zahranici to vobec nie je takto a zienkam sibe myslim trochu menej, ked sa medzitym dostali medzi ludi a robili nieco ineho nez len utierali sople, zadky a upratovali do aleluja. Prepac ten ironicky podton. Dom mame natahany na tri poschodia, deti su tri, pribuzenstvo na pomoc v pocte nula a manzo robi od nevidim do nevidim. NEPLACEM. Na co do je dobre? Kazdu chvilu su tu deti na navsteve, mladsich mam doma oboch a robime denne rozvazky nastarsej okolo sto kilometrov... obiehame kruzky (klavir, plavanie, soccer, jiu jitsu, svetelne divadlo a balet), skolu, lekarov, nakupy, vsetko s priveskom na nohe. A vies co pomaha? Nadhlad, klud, flegmatickost, pohoda, nesnazit sa o dokonalost a hlavne spoliehat sa na samu seba a hlavu hore a ideme! Cim viac sa budes lutovat, cim viac ti to bude liezt na mozog, tym horsie... a ak to bude fakt take zle, tak je vychodisko - maly skolka, malicky jasle a ty do prace. BEZ VYCITIEK.

adkasmolka
11. dec 2013

si nervozna a vycerpana, co si aj sama pripustas..Ja stale v takychto pripadoch radim, najst si niake dievca aspon na 2 hodiny k detom a VYPADNUT Z DOMU !!! To, ze mali trucuje, je normalne ma obdobie a zrejme mu uz aj chyba skolkarsky kolektiv. Nemozu Ti ho vziat od januara do skolky? Ved aj vtedy sa robia nastupy. Ja som bola na syna ked bol mladsi sama, manzel vkuse na sluzobkach. Potom ked som uz bola "tele" som si niekoho k nemu zohnala a mala aj cas na seba. Teraz ked robime obaja a cez wknd neni sanca sa dostat k upratovaniu, mam pani na upratovanie. A nehanbim sa zato. Wknd travime vsetci traja spolu, podnikame vylety a ja nemienim byt doma zavreta s handrou a vysavacom! A kedy peciem k Vianociam? no po nociach al. pri synovi, kde odskakujem k 10 inym veciam, ktore ho okrem pecenia zaujimaju 🙂 A presne ako pise anjelicek26 aj u nas je to tak, ze sa musim spoliehat sama na seba. Takze rekapitulacia: zohnat si k detom niaku babu alebo pani a ked bude najhorsie aj pani na upratovanie - tiez citujem anjelicek26 BEZ VYCITIEK !!!! A NEZABUDNI SI MAMA - NIE OTROK!

darina1952
11. dec 2013

@czorky ahojky 😀 myslím, že si práve prežívaš "syndróm vyhorenia", tak laicky je to stav kedy už máš všetkého po krk, nevládzeš, stratila si energiu a si stále v jednom kole starostlivosti o domácnosť, deti, rodinu...ja som aj kvôli tomu odišla počas RD naspäť do práce lebo mi už doma zašibávalo. A tiež švagrinke vysvetli, že si neželáš jej návštevy s chorým dieťaťom, pretože sa nakazia tvoje deti...mala by to rešpektovať.
Nájdi si čas aj na seba - zájdi cez deň k nejakým kamoškám, skús ísť večer keď je muž doma niekam von na pohár vínka alebo si zacvičiť skupinové cvičenie - spoznáš nové kamarátky...
a keď ti už takto došla energia, tak ti odporúčam brať Magne B6, a hlavne si nájdi čas na seba (nájdi si koníčka, čítaj knihy,...)
držím palce, nech to rýchlo prekonáš....a nestresuj sa keď bude cez vianoce o dva druhy koláčikov menej 😉
... a keby to domáci rozpočet dovolil, tak si urobte s rodinou predĺžený víkend niekde mimo bydliska, na chate u známych,... a možno by si mohla skúsiť na týždeň dať staršieho syna k niektorej babke - nech si vnúča aj ona užije u seba doma 🙂.

buffinko
11. dec 2013

@anjelicek26, absolútny súhlas, len škoda, že slovenskí zamestnávatelia často berú matku s deťmi akoby mala lepru, skrátené úväzky sú divom divúcim...na rozdiel od zahraničia...a to ani nehovorím o škôlke otvorenej do 16.00, takže musíš mať ešte aj pani, ktorá ti deti vyberie a postráži, kým sa vrátiš z práce...keď nemáš rodinu nablízku. to len na okraj.
@csorky musíš vypnúť trochu a nesnaž sa fungovať 100% na všetkých frontoch, to nejde. poľaviť musíš, dočasne.

matozazzo
11. dec 2013

@czorky V prvom rade, klud!!! Na chladnicke mi visi odkaz: NIKDY NESTIHNES VSETKO! Svata pravda, naucila som sa selektovat,co je dolezite a co nie. Hracky maju deti len v izbe,kde sa hraju,lebo ked mi ich tahali po celom dome,vecer som hodinu upratovala... a v kuchyni,kde varis, maly kutik s par hrackami. Ak nevyuzivate cely dom,tak tam staci pratat raz za cas,my sme to rozdelili,pouzivame len 1 poschodie. Inak nemam sancu :( a maximalne si to ulahcit. Kupili sme postupne mycku,susicku, usetri mi to kooooopu casu a bordelu 🙂 varit mozes na 2 dni, vecera nemusi byt varena,daju sa robit pomazanky,natierky...manzel pomaha, velke prata ie razza tyzden spolu. Ak je na zahrade,berie deti, a ja v klude popratam, navarim. Zehlim len to,co musim. Ked peries na 60', nemusis zehlit napr.uteraky,sp.pradlo,detske veci... A deti maju priblizne rovnaky rezim, aby bola chvila,kedy obe spia a ja mam aspon hodku klud lebo inak by som to ani ja nezvladla... okna umyvam len 2x do roka :D a ze je obcas neporiadok? No a co? Mame 2 deti,pracujeme, o dom sa treba starat... kto ma deti,pochopi,kto nema,nepochopi a nema vyznam to vysvetlovat :D

darina1952
11. dec 2013

@czorky a ešte pridám jeden príspevok. Raz som tu na MK našla u jednej žienky toto:
Špinavé riady znamenajú, že varím svojej rodine. Plný odpadkový kôš znamená, že po nich upratujem. Neporiadok na podlahe znamená, že sa dieťa na nej hrá. Veľká kopa špinavej bielizne znamená, že udržujem svojich najbližších v čistom oblečení a mokrá podlaha v kúpeľni znamená, že kúpem svoje deti! Takže nabudúce ak prídete k nám domov a uvidíte neporiadok, trochu sa zamyslite skôr, ako ma začnete posudzovať! Ak ste prišli za nami, poďte ďalej, na ak ste prišli prehliadnuť dom, tak si dohodnite vopred stretnutie! Daj kolovať, ak si rodič...

matozazzo
11. dec 2013

@czorky V prvom rade, klud!!! Na chladnicke mi visi odkaz: NIKDY NESTIHNES VSETKO! Svata pravda, naucila som sa selektovat,co je dolezite a co nie. Hracky maju deti len v izbe,kde sa hraju,lebo ked mi ich tahali po celom dome,vecer som hodinu upratovala... a v kuchyni,kde varis, maly kutik s par hrackami. Ak nevyuzivate cely dom,tak tam staci pratat raz za cas,my sme to rozdelili,pouzivame len 1 poschodie. Inak nemam sancu :( a maximalne si to ulahcit. Kupili sme postupne mycku,susicku, usetri mi to kooooopu casu a bordelu 🙂 varit mozes na 2 dni, vecera nemusi byt varena,daju sa robit pomazanky,natierky...manzel pomaha, velke prata ie razza tyzden spolu. Ak je na zahrade,berie deti, a ja v klude popratam, navarim. Zehlim len to,co musim. Ked peries na 60', nemusis zehlit napr.uteraky,sp.pradlo,detske veci... A deti maju priblizne rovnaky rezim, aby bola chvila,kedy obe spia a ja mam aspon hodku klud lebo inak by som to ani ja nezvladla... okna umyvam len 2x do roka :D a ze je obcas neporiadok? No a co? Mame 2 deti,pracujeme, o dom sa treba starat... kto ma deti,pochopi,kto nema,nepochopi a nema vyznam to vysvetlovat :D

eeffka
11. dec 2013

@czorky v prvom rade treba investovat do seba, takze ja mam mycku 😀 , planujem susicku 😀 a momentalne soms a tak vymakala vo vyvesovani a hladkani, ze nezehlim uz skoro nic (takých 5%) takze zehlim tak raz za mesiac 30min.
Je pravda ze ja malo varim lebo nie sme doma, ale ked som bola na RD tak som varila vela a malokrat, nie som otrok ze 3chodove menu kazdyden. Mas obrovsky dom, odstrihnite casti co nepouzivate, zamkni a dovi dopo alebo si sprav z priestoru vyhodu, ze 1 izba herna, tam nech aj potkany byvajua druha detska spalna, tam sa nerobi bordel...
choru neter slusne vyhod a svokru zapriahni ked potrebujes. Ked moze svagrinine moze aj tvoje.
viem ze niekedy je to tazko najma ked si typ co si vsetko najradsej spravi sam ale takto sa zblaznis.
Ja sa mam nastastie prirada takze ja dokazem si sadnut uprostred rozhadzanej obyvacky, pri vrieskajúcich deckach a citat si knizku, mama ma "relax time" mozete sa aj pozabijat. ale k tomuto levelu som dospela az vekom 😎

eliska3
11. dec 2013

@czorky na to je len jedna odpoveď - všetko sa to raz skončí 🙂 🙂 Príde čas, keď deti podrastú, bude s nimi menej práce, pôjdu do škôlky, do školy, ty do práce a na všetko budeš spomínať s úsmevom a nostalgiou 😉 Ver mi, viem o čom hovorím. Tiež som si tak niekedy pripadala ako ty. Išla som z jednej materskej do druhej a ti poviem, po 5-6 rokoch mi to už šibalo 😀 Hlavne keď sa mladší narodil, starší mal 2,5 roka a bol to des. Aj staršieho bolo ešte treba kŕmiť, lebo strašne zle jedol, popritom mladší plakával, a čo keď doma nebolo super upratané a vyleštené 😝 , kašlať na to. Píšeš, že ti muž aspoň z deťmi pomôže - tak to je na nezaplatenie, koľkí sú takí, čo ani to nespravia 😒 A nedá sa vám veľký dom predať a kúpiť menší alebo byt? Veď nie je hamba, keď nevládzeš taký dom upratať, tiež by som nevládala... Pekné a pokojné Vianoce 🙂

klincek
11. dec 2013

@czorky kazda z vyssie uvedených rad ma nieco do seba, osobne mi najviac sedi príspevok od @matozazzo (a to mame len byt 🙂 )
raz som niekde citala, ze umenie zit spociva v tom, ze sa vies rozhodnut, na co sa vys..t 😅. opodstatnenie tohto tvrdenia pocitujem zvlast od navratu do prace. a tak sa to "umenie" postupne snazim naucit..napr. vcera-odmrazovala som mrazak, popri tom sla umyvacka. navarene a oprate uz bolo..po nalozeni chladnicky a mrazaku a vylozeni umyvacky som si povedala, ze podlahu v kuchyni uz dlabem, lebo roboty na dnes stacilo, nevladzem, a..mam v pazi. namiesto toho som si sla citat a naliala si medovinu. mne bolo fajn a tej dlazke sa vôbec nic nestalo 😉
navstevy pribuznych tiez mozes obmedzit, a svagrinam ci babkam na rovinu povedz, nech k vam chore deti nevodia (sa divim, ze to niekomu vôbec napadne).
vsetko bude lepsie, ked ti malinky trosku podrastie. ale v prvom rade si vyhod z hlavy to, ze povinnostou kazdej matky je strhat sa od roboty a nervov. vsetky s tym bojujeme, ale chce to zmenit pristup, inak nie je sanca vyhrat-ten boj trva minimalne 20 rokov, to nemas sancu tymto tempom ustat 😉

stanki
11. dec 2013

Ženy, ja len že presne toto som potrebovala čítať, muža mám tiež každý týždeň služobne v Nemecku, doma dve deti do troch rokov a niekedy mi už prepína. Normálne sa začínam tešiť, ako sa dnes na všetko vybodnem 😀 Vynikajúce postrehy od každej z vás, vďaka 😉

horana
11. dec 2013

Viacgeneracny dom je otrocina na zblaznenie. Bud ma clovek dost penazi na to zaplatiti si jeho upratovanie, alebo je to pre zenu len na obtiaz.
Volakedy bolo tak, ze sa nezvyklo chodit na dovolenky a rozne akcie ako dnes, bolo sa pri dome, pri hospodarstve, a zaroven bezne byvalo viac generacii naraz, to suviselo so zivotynch stylom. Preto to bola vyhoda a nie pritaz, dnes je situacia uplne opacna, domy sa stavaju radsej mensie, aj pozemky mensie, ved kto to ma obhospodarovat? Mladi chcu zit inde, byt viac mobilni. Poznam x rodin kde rodicia nutia odrastenym detom zit s nimi, ked uz taky velky dom maju a mladi nechcu ani za svet. A potom ostanu dvaja starsi rodica s detmi ktore vyleteli z hniezda v kolose s x izbami kde sa citia sami, opusteni a na krku nehnutelnost ktoru nevyuzivaju a nemaju co s nou...

Svagrinej dcera chodi do jasli/skolky, je uplne jasne ze prinasa zlozvyky a bacily, hlavne to vynikne z pohladu maminy ktora ma doma este "ciste", tymito zariadeniami nepobozkane "slusne" deti. Ked by syn zacal chodit do skolky, bol by tam posun tymto istym smerom.

Chapem ponorku opisovanu v clanku, ale tazko poradit ked clovek nepozna realie, len maly vysek, nevieme ci je dom vo velkom ci malom meste ci na dedine, tym sa dost lisi vyuzivanie volneho casu, zvyklosti a moznosti, nepozname financnu situaciu rodiny a tak niektore dobre mienene rady mozu aj drazdit.
Neviem ci je moznost vypadnut do MC ci inde a najist kamosky. Nevieme skoro nic.

A co poradit? Od radikalnych rieseni, predat dom a ist "blizsie k ludom" do niecoho menej zatazujuceho a pritom vyuzitelnejsieho z hladiska moznosti bezprostredneho okolia, cez riesenia ist do prace a supnut obe deti do zariadeni kde ale budu min prvy rok najskor non stop chore, az po suplnut si nejaky prirodny ukludnovak napr. Anxiolan min 2 tablety, dat si cajik ci kavicku a relaxovat kedy sa len da...my sme mali napr. minule Vianoce v Jeziskovom style, teda aj on sa narodil v chlieviku a podobne to vyzeralo aj u nas, ziadne upratovenie, ale zato dobra nalada. Ked dosli na navstevu s detmi, mohli tieto u nas kludne rozhadzovat, a ani to nedoslo nikomu luto. Vsetci sme si to uzili, napodiv aj dospeli sa citili uvolnene. Prvy rok ten minuly to bol experiment, ktory pre velky uspech opakujeme.

adkasmolka
11. dec 2013

tak, tak ako pisu baby: niet nad mycku a susicku. My, ked sme sa stahovali do vacsieho bytu, tak podmienka bola, ze ako prve sa kupi susicka. Zehlim len kosele do obleku,sakove nohavice a obrusy. Tym to hasne. Maly je uz velky, nemusi mat aj ozehlene pradlo, ako ked bol miminko. Mycka ide u nas aj 2x do dna - vsak nato je. Investovali sme -teda jezisko aj do robotickeho vysavaca a paradicka, poobede zapnem, povysava a mam svaty pokoj. Skoda, ze na utretie prachu z policiek nieco nevymysleli 😀 😀 😀

mimake
11. dec 2013

@czorky v mojom okoli vidim ze najviac vycerpanych matiek je tych ktore chcu byt co najdokonalesie. Neviem sa vcitit do tvojej koze lebo mam len jedno dieta a maly domcek,ale navstev mam za to kazdy den pozehnane a ten bordel co po nich ostane..... Muz sa ma raz spytal co mam na plane a ja : zehlit prat pratat varit..... On na to: co tak dat si pauzu? A mal pravdu. Detom neublizi par prehodenych veci cez operadlo na gauci, nepotrebuju vyluxovany stol a polievku kazdy den tiez nemusia mat.... V bordeli a bez jedla sa sice zit neda, ale co tak sa aspon jeden den v tyzdni na vsetko vybodnut, navarit nieco jednoduche a hlavne rychle a oddychovat? Proste trosku brat vsetko s nadhladom. Ja sa niekedy pozriem okolo seba, zalomim rukami a napocitam do desat 😀 a tak ako ti tu uz niekto radil, treba urcite popremyslat aj nad predajom domu, kupou mycky a susicky a pokial financie dovolia tak ani dievca na pomoc pri detoch alebo domacich pracach nie je zly napad.

skoricaxx
11. dec 2013

@darina1952
tak to by som mala dať prečítať keždej návšteve čo k nám chce vojsť

euka210
11. dec 2013

od kedy sa narodil maly, tak som rada ze mame co jest 🙂 Robim najnevyhnutnejsie prace, hoci tiez som ten typ, ze kde pozriem vsade robota, lebo tiez "mame" poschodovy dom a hoci byvame so svokrovcami (teda u nich), tak v podstate dnu je vsetko na mne a mm. A ked chcem mat pekne a cisto, tak si to musim urobit sama, alebo dokopat k tomu mm, ktory radsej robi vonku ako dnu v dome. A tiez ma to stve, ale co s tym spravim? Velmi sa neoplati a radsej sa povenujem detom. Poriadnejsie poupratujeme tesne pred Vianocami aby to tych par dni vydrzalo 🙂
A kebyze sme sami v dome, tak sme dole a horne poschodie by som vobc neriesila ked sa nepouziva.

euka210
11. dec 2013

a este som zabudla...prave vo chvilach ked uz nevladzem najme psychicky, tak sadnem k svokre ku Chlapi neplacu, asi moja prva telenovela od Manuely 🙂 , aby som si oddychla a kaslem na vsetko...okrem deti jasne, ale tie pozeraju s nami 🙂
...robota pocka, deti nie 🙂
...a citala som raz clanok s nazvom "Bordel v byte, stastne dieta"
Je to o prioritach a vedomom rozhodnuti, lebo ja som tiez perfenkcionistka, ale ucim sa pohodicke od mm.

darina1952
11. dec 2013

@euka210 ja to poznám takto: "Bordel v bytě - zdravé dítě" 😀

czorky
autor
11. dec 2013

@darina1952 dakujem ti moc pekne...tak nejak to aj planujeme...medzi sviatkami niekam vypadnut..snad to vyjde, no s tym vinkom a cvicenim to vidim biedne, lebo stale kojim a vtedy sa nema....alkohol urcite, a civicit vraj tiez nie...a tiez som po druhom cisarskom, takze ani tomu cviceniu sa nemozem venovat minimalne rok po cisarskom... :( ...ale je to asi ten syndrom, lebo presne vsetko sedi ako pises...snad to prejde a skusim to magne ak to teda mozu aj dojciace...este raz moc dakujem ahojky a prekne sviatky zelam...

czorky
autor
11. dec 2013

@eeffka
Super dakujem...musim sa naucit vypnut a kaslat na vsetko mas absolutnu pravdu, ze chcem vsetko sama a hned a poriadne..aj to ze to nejde...musim skusit ubrat tuto, lebo u svagrinej a svokry to nejde, tam nemozme povedat ani makke F...lebo by bol ohen na streche...a nepotrebujem este aj zlu energiu od bosoriek ;) ...no manzel uz povedal, ze ked k nam, tak bez malej...podarilo sa to raz, potom ked boli pri nasich detoch a my sme sli do sauny na blbe dve hodky, ked sme sa vratili...hadaj ake prekvapenie nas cakalo doma....starsi sedel chudiatko sam na hojdacke, na dedovi vysel nas mensi a babka sa venovale vnucke, ktora sa tam nenazdajky vzala...skoro ma slak trafil...skusim nejak vypnut, takto sa to neda...

czorky
autor
11. dec 2013

@eliska3
Dakujem velmi pekne vsetkym za odpovede a podporu...

czorky
autor
11. dec 2013

@horana
No byvame v malom meste, no a moznosti moje su biedne, maleho mi do skolky nevzali je tu obmedzeny pocet deti na triedu a vraj jeho rocnik bol silny, tak boli velmi prisne podmienky a on mal tri az teraz v piatok, takze nula bodov, az v septembri, no a jasle tu tiez nemame, nejake tety na opatrovanie, alebo upratovanie tu neexistuju, mozno z vacieho mesta okolo, no to zas neviem ci by nebolo drahe a ja sa detickam venovat chcem, preto ich mam, lubim ich a chcem byt s nimi max casu, nie daka teta....len proste niekedy to uz na mna cele padne a koniec...myslim, ze nie som samostazovaci ani samolutovaci typ, naozaj vydrzim dost..no niekedy to proste nejde...tak este raz ti moc dakujem a prajem krasne sviatky 🙂 ...ahojky
Aj viem ze je to kvazi moja vina, lebo som perfekcionosita a chcem mat stale vsetko upratane, lebo tento domcek si prerabame viac menej vlastno rucne uz sest rokov, investovali sme sem vela casu,nervov, napadov a aj peniazkov a chcem to mat pekne...viem,ze teraz su deti, ze to nejde..ale nejak si to neviem ulozit do hlavy...vsetko si uvedomujem, ale neviem sa zmenit...mam to asi v krvi, alebo ja neviem co s tym...detickam venujem max.casu, denno denne sme za kazdeho pocasia vonku aj tri hodiny, potom obedny spanok, tedy mam trosku klud ak mensi neplace...a potom znovu vsetko od zaciatku az do vecera...premyslali sme nad predajom a kupou niekde inde prec nieco mensie...ale to je velka zmena, manzel aj ja tu mame dobru pracu...toto je dom po mojich starych rodicoch, moje rodisko...ma tu trosku k tomu vsetkemu vztah...kamaratky, vsetko...urcite tu moznost nevylucujeme, no bolo by to ozaj tazke...ak k tomu niekedy pride...
Preto som pisala, ci nie je nieco prirodne co ukludnuje, co by ma vyplo a bolo mi jedno...lebo sama to neovladam...a kedze kojim, je to asi velky problem...ale aj tak dakujem vsetkym

darina1952
11. dec 2013

@czorky Ahoj, aj ja som po dvoch SC a cvičiť môžeš v pohode po 6-tich mesiacoch od pôrodu...nemusíš sa báť 🙂 a keď teraz nemôžeš vínko, tak ti jedno malé tmavé pivo raz za dva týždne neublíži a ani malému 😉
Magne B6 alebo nejakú jeho alternatívu môžeš brať aj počas dojčenia - najprv ber aspoň mesiac ráno a večer a potom môžeš dávku znížiť na 1x denne - uvidíš ako budeš mať viac energie a budeš aj vyrovnanejšia. Má sa brať dlhodobo, takže to nevzdávaj po 3týždňoch keď ešte nebudeš cítiť účinok... 🙂
Skrátka si "uprac" vo svojom režime dňa alebo týždňa a vyhraď si čas na SEBA a venuj sa koníčkom alebo si napusti vaňu...čo máš rada. Ja som začala na RD robiť poťahované torty a je to môj relax - umelecký 😉
Skús si jeden deň v týždni nechať doma len malého a staršieho syna odnes ku kamoške alebo k starej mame a kým bude malý spať pospi si aj ta...a keď sa to manželovi nebude pozdávať, tak mu povedz, že síce on je v práci od - do, ale ty si v práci 25hodín denne 🙂 a skrátka potrebuješ vypnúť...
držím palce 😀

marlen18
11. dec 2013

Ahoj, ja som na tom podobne ako ty. Mám syndrom vyhorenia a preto, ked pride muz z tyzdnovky, potrebujem sa uvolnit. Polovicu vecí, ktoré som v domácnost som vylúčila - tzn. nežehlím posteľné, uteráky,...teda vlastne nič okrem detských vecí 🙂 . Odkedy sa riadim heslom chcem byt supermama a nie superman, cítim sa lepšie. A rodine som dala najavo, že ak si prídu vyliať srdce a na kávu a klebety a nepostrážia mi malú, nech si môžem v kklude upratať, nemajú právo mi hovoriť do toho či mám alebo nemám všetko na 110% upratané

mimake
11. dec 2013

Mozno ma tu niektore ukamenujete ale podla mna netreba brat lieky na to aby si mala energiu. Skus menej kojit. Ja som do 9m. Kojila 6-8x za den + noc a bola som jak vypluta. Stopla som to, presla len na ranne a vecerne kojenie a nabrala som novu energiu. Malej nic nechyba a ja mam na nu dostatok energie

rebeka7501
11. dec 2013

@czorky nebuď otrokom domácnosti. Musíte využívať všetky priestory ? Tie, ktoré nepoužívate zavri (zamkni) aby tam nikto nechodil a máš to. Ak niekomu vadí neporiadok - z návštev - svokra, mama, suseda - nech ti upracú. Prišli na návštevu alebo kritizovať ? Z jednej miesnosti urob napr. herňu a keď dáš deti spať iba zvari a máš upratané. Ako písala niektorá z maminiek - kúpiť spotrebiče, ktoré šetria ČAS ! Navariť 1 x do týždňa - dať do mrazáku a iba vyberať. Ak máš náročných stravníkov (napr., že musia mať čerstvo navarené), bohužiaľ - alebo nech si varia sami. Žena, ktorá sa stane matkou predsa niie je otrok a nemusí byť všetko na 100 %. Teória mojej ex svokry - čo ak niekto príde ? čo povedia susedia ? Mám ich všetkých v ..... Nikto mi na chleba nedáva. Skús relaxovať, vypni. Myslíš, že deti budú s láskou pozerať na nervóznu matku ? Určite nie.
A rada na záver - hlavne teraz pred Vianocami : Myslite na to, že Ježiško sa narodil v chlieve. Neupratujte, aby sa cítil ako doma 😎

kacena4
11. dec 2013

@czorky neboj je to problem kazdej dobrej matky ktora sa snazi mat doma upratane na 110% a venovat sa detom na 110% a pri tom nestiha seba 😝 kasli na poriadky (uprac len obyvacku tam chodia navstevy najviac 😀 😀 😀 kasli na varenie, kup polotovar a chvilu zite na nich a skus pred vianocami relaxovat viac. neboj moze byt este horsie 😲 😲 😲 ked zacne aj mladsi chodit potom len uvidis ako nestihas 😅 😅 😅
tak kasli na vsetko okolo seba a dopraj aj sebe trosku relaxu, oddychu uvidis upravi sa to najma vekom deti a to ze je v 3rocnej puberte no kazde dieta bolo tak bud rada ze ho rano nemusis budit "jedovat sa s nim" kym ho dopravis do skolky ja som to napr. zazila dnes rano 😝 nie a nie si obliect zimnu ciapku ona chce klobucik a reeeeeeb az do susednej dediny reku raz na mna zavolaju socialku 😀 😀 😀 ale potom pochopila ze je zima a dala si ju len som ju celu cestu do skolky musela niest na rukach. poviem ti ked budes mat 4 deti potom len nebudes stihat 😀 😀 😀 😀
takze hlavu hore a ulahci si co mozes, kriza prejde a bude lepsie. urcite nebudes zlou matkou ked das dietatu zeleninovu polievku z mrazenej zeleniny ci uz vopred obalovane file.... podstatne je aby si bola ti stastna a spokojna a potom budu aj deti
a co sa tyka velksoti domu kasli na jeho upratovanie zavrite 120m2 a neupratuj tam len prilezitostne a upratuj len tak kde ste a kde chodite ja mam len 70m2 a poviem ti obcas nieje kam stupit a uz si tazku hlavu nerobim zivot ide dalej aj bez 110% poriadku
drzkaj sa a kasli aj na vianocne pecenie ked sa ti neda, radsej jeden rok kup popr. sa s niekym dohodni nech ti da par domacich, na kolacok vianoce nestoja, ale na tvojom usmeve a pokoji v srdci ano

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
euka210
11. dec 2013

ja na nervy a energiu pozieram sladke a inak moze cajik z medovky ale aj vitamin B je na nervovu sustavu

luci78p
11. dec 2013

Ja varim teda skoro kazdy den, s malou uz nemam ziadnu robotu, ale varim niekedy aj tri jedla - pre kazdeho ine 😀 ale vsetko rychlovky .... a s upratovania si tazku hlavu nerobim a ked je uz zle poziadam vsetkych o pomoc v domacnosti 🙂 🙂 🙂 🙂 normalne smeti na podlahe ale ked sa mi nechce vylozim nohy a mam na haku - sak to neutece 😀
Inak umyvacka je moj sen 🙂 🙂 🙂 🙂