Nočný spánok dojčeného dieťaťa bez dudla

bambinecko
14. júl 2014

Dobrý večer, chcela by som sa poradiť s maminkami starších detičiek. Náš 13-mesačný synček spí v postieľke len prvú fázu spánku, cca do deviatej až dvanástej, ako sa kedy podarí. Potom už spí s nami v posteli. Keď sa v noci budí, prekladám si ho zo strany na stranu a uspávam ho na prsníku. Niekedy zaspí hneď, ale niekedy si zo mňa urobí „živý dudel“. Ako zatiaľ to zvládam, niekedy sa zobudím nevyspatá, ale väčšinou sa relatívne dobre vyspím (keď sa mi podarí uložiť sa pohodlne, aby som aj ja mohla spať). No a moja otázka, maminky, ktoré ste to mali podobne, do kedy to trvalo? Nechcem ho odúčať od nočného dojčenia násilím, zatiaľ som ochotná mu to „tolerovať“. Dudel nemá, cez deň napr. v kočíku sa uspí palčekom, ale v noci si vyžaduje prsník. Ja viem, že každé dieťa je iné, ale aj tak by som chcela vedieť, čo približne mám čakať. Ďakujem.

ena1903
14. júl 2014

Aaaach, u nas je to preeesne, do bodky rovnako!!! Takze odpovede zaujimaju aj mna.

alzbetka83
14. júl 2014

@bambinecko Ahoj,u nás je to podobne,ale moja mala má 5 mesiacov.. Ja som čítala aj počula,že to tak býva u dojčených detí.

gromkaver
14. júl 2014

@bambinecko
@ena1903
@alzbetka83 ahoj, asi ta nepotesim, ja mam takmer 20mes. synceka a "naivne" som si myslela, ze sa "odstavi" sam ako jeho starsi brat. OMYL!!! 😒 Docime sa v noci, tiez prvu fazu do tej 23.00-01.00 je v postielke, ale potom v nasej posteli. Niekedy sa dojcime 2-3x za noc a niekedy aj kazdu hodinu. Ja by som z dojcenim chcela seknut v noci, prip. ho obmedzit na 1x, ale ci sa mi to toto leto podari, netusim.. teoriu, co a ako spravit "ovladam" 🙂 ... Moj je aj dost zly jedak, co sa tyka obeda (maso, prilohy...), stale uz aj 3/4 roka jedava iba vyvar, alebo dusenu zeleninu, no co ti poviem... drzim palce...

pupatko112
14. júl 2014

Och to som rada ze nie som sama.. Je to velmi vyčerpávajúce, najmä posledné dni ked sa od druhej rana naša 3 mesačná dcérka neustále budí a mrví.. Spi kľudne iba na ciciku a ked jej vypadne z ustociek hned say acne mrvit. Tiez dufam ze to prejde.

aeisha
14. júl 2014

Ahoj. U nas je to to iste. Cca do pol noci v postielke,potom nacvicujeme v posteli... No pri prvom to bolo podobne a oducenim od nočného dojcenia....tým momentom prespal.noc. teraz sa na to oducenie pripravujem,lebo uz je to velmi vyčerpávajúce pre všetkých... Mnohé maminy mi povedali,že sa to proste nezmení,len si treba zvyknut.... Ako pre mňa to nie je riesenie... Držím päste.

lia16
14. júl 2014

no, moze to byt len obdobie, nezavisle na dudli. Starsi syn aj ma dudlik a tiez ma takto dudloval......nejdu mu zubky? u nas boli vybojovane UUUUPLNE vsetky zuby, najhorsie boli vsak tieto po 1. roku - stolicky a ocaky.....
Ale samozrejme to moze byt aj nocnym kojenim. Ked isli synovi ocaky, zacal sa kojit pravidelne kazde 3 hodiny - den, noc....hoci uz 2 mesiace prespal aj celu noc, alebo sa zobudil max. 1 x , potom som v 17 mesiacoch odstavovala, lebo to uz len dudloval, aj 2 hodiny na prse v noci.....
Neviem, ci som pomohla, asi ani ne....☹

eeffka
14. júl 2014

@bambinecko
@ena1903 takže toto,cize živý dudel som vydrzala robit do 27m,chodila som od roka do prace,potrebovala som sa vyspať, a vedela som pri tom spat. Potom ma za 2 noci ozuzlala tak ze som plakala od bolesti,vybrala jej cicku a bol koniec. Tyzden revala ako pavian,potom čaj asi 2t, a spí celú noc.aom nasrata sama na seba aký som bola makkys... Odniesol si to môj chrbát.

masinka
14. júl 2014

@bambinecko moje baby nemali dudel ani jedna a robili si ho zo mna az kym som ich neodstavila - prvu v 23 mesiacoch (tiez spavala v postielke len prve dve hodiny) , druhu v 13 mesiacoch (ta spavala tak, ze bola v postielke bez bocnice pritlacenej k mojej posteli a musela som ju ostavit koli problemom s chrbtom)...tretia bude mat v oktobri 3 roky a stale ma ma miesto dudla. Ona ale nikdy v zivote v postielne nespala , takze ma stale samoobsluhu a ja sa pri nej v pohode vyspim, budi sa okolo polnoci a potom az rano okolo siestej, cucne si a spi este do desiatej.....

arwen88
14. júl 2014

no my to mame tiez takto nejako.. a ja som si myslela, ze o takomto case (dcerka ma takmer 10 mesiacov) uz bude spat celu noc, maximalne jeden krat nakojim...ale kdeze...takze sa este asi dlho nevyspim, co? 😒 🙂

bambinecko
autor
14. júl 2014

no to vám teda pekne ďakujem, zatiaľ ma tu nikto nepovzbudil, že mám pokračovať :D :D ale ja proste nemám na to gule, aby som ho nechala revať...keď sa zatiaľ relatívne dobre vyspíme..chrbát bolieva aj mňa, nemyslím si ale, že toto je jediný dôvod...
@lia16 stoličky ani očáky ešte nemá a v poslednej dobe je dosť umrnčaný, tak môže to byť aj z toho, no bola by som rada, keby to prešlo..

njonja
14. júl 2014

No u nas to bolo podobne. V 13 mesiacoch sa budil kazdu hodinu. JAs om uz bola na prasky☹ Potom som ho musela odstavit od nocneho kojenia, teda vlastne som ho odstavila uplne. Odvtedy spi celu noc od osmej do osmej rano... Teraz mam druhe a poviem uprimne, planovala som ho tiez mat bez dudla, ale uz som mu ho tiez sem-tam supla, lebo uz dak nevladzem ako pri prvom.

cikyta
14. júl 2014

@bambinecko trvať to bude dovtedy,kým budeš dojčiť.....ja som takto fungovala 3 roky.....každých 15 minut hore ku koncu...."živý dudel" hold.....
A teraz ? Poviem ti tajomstvo tak psssst. Nedojčíme,no stále vedla seba spinkáme 🙂 Pupočnú šnúru sa nám nepodarilo pretrhnúť ani po 5 rokoch, ale spíme celú noc bez 1 zobudenia 🙂

eeffka
14. júl 2014

@cikyta
@bambinecko

nemas za co 😀 , my tiez spime spolu, akurat ze uz nerobim MekCic Drive 😀 😀 😀

andelok
14. júl 2014

@bambinecko U nas to bolo UPLNE rovnako 🙂 Do prveho zobudenia (cca. do polnoci, alebo aj kratsie) spala v postielke, potom som si ju vybrala a pri kazdom zobudeni dostala jeden alebo druhy prsnik..ktory casto odmietala pustit, takze sme spali takto...Nebolo to vzdy pohodlne, ale inak sa nedalo (bez kriku a placu, co som nechcela)...Takze uplne chapem, co a preco robis 🙂 U nas to trvalo do ukoncenia dojcenia, teda do dvoch rokov...dojcenie sme vypustali postupne, nocne az ako posledne. Islo to relativne lahko, pretoze uz bola "velka" a mnohe chapala, ale stale sa budila v noci, aj ked som uz nekojila. Po asi mesiaci to ustalo a teraz uz vacsinou prespi celu noc, resp. jej staci pohladkanie alebo chytenie za rucicku, co som kedyi povazovala za sci-fi...inak ako prsnikom som ju neukludnila. Ale je pravda, ze vekom sa to zlepsovalo, kym v rok vedela spat "nacucnuta" aj celu noc, neskor to bolo ovela menej. Ale podla mna sa naozaj "vyspis", az ked prestanes kojit 🙂

alzbetka83
14. júl 2014

A cez deň to máte ako? Mala spi iba na prsu,hodku,niekedy dve,alebo v kociku,ale ten sa musí stale hojdat 😢

sednaja
15. júl 2014

@bambinecko To je typické správanie dojčeného dieťaťa, väčšinou zaspávajú na prsníku a zároveň nechcú cumeľ. Tiež to tak bolo aj u nás, ale naša spala s nami v posteli od začiatku (postieľku máme len ako kus nevyužitého nábytku). Podľa mňa na metóde akú využiješ závisí aj vek dieťaťa. Ročnému asi nevysvetlíš, prečo v noci nemôže dostať prsník akýmikoľvek výhovorkami. Tiež som sa zaoberala touto otázkou, aj keď ja som to chcela riešiť až okolo 2.-3. roku života, ale ostala som tehotná a naša malá sa odstavila úplne sama v 15.tich mesiacoch. Ale spí stále ešte s nami 😉

bambinecko
autor
15. júl 2014

@sednaja ani ja to nechcem teraz riešiť, lebo viem, že teraz by to šlo len týždňovým plačom. a toho mám momentálne dosť aj bez toho 🙂 ja by som tiež chcela, aby sa odstavil sám ;) to je taký môj alibizmus, nech to vyrieši za mňa..no ale chcieť môžem, realita bude asi iná 🙂

marcah
15. júl 2014

@bambinecko u nas to bolo pri prvom uplne rovnako, ani tehotenstvo to nejak nezmenilo, ale kedze som sa bala ako to bude manzel s malym zvladat kym ja budem v porodnici zacala som na tom pomaly pracovat ked mal maly cca 22-24 mesiacov.... najprv som sa ho snazila naucit zaspavat vecer bez kojenia - nakojila som ho pred telkou aby mi pri tom nezaspal a potom v posteli akonahle sa zacal sapat tak som sa snazila uputat jeho pozornost niecim inym - spev, skrabkanie, tukanie,.... co v tej chvili zabralo 🙂 ... a takto dookola kym ho unava nezlozila - trochu to trvalo ale zvykol si, no aj ked zaspal bez kojenia, v noci som ho inac neutesila, takze to nocne kojenie potom este chvilu trvalo - a maly teda spi dodnes s nami v posteli a sam nezaspi 🙂
Nas druhy ma mometalne 9 mesiacov a kedze v posteli je starsi bracha tak miesto prenho nebolo, takze v noci niekolkorat vstavam, nakojim a zase vlozim do psotielky - zvykol si, ale nad ranom ked chcem este po piatej trochu zdriemnut tak si ho necham v posteli, i ked sme ako sardinky, za tych 20 minut spanku mi to stoji 🙂
Takze myslim ze ked to nechces riesit drasticky nejalou metodou 3-5-7 tak potom ostava len trpezlivost 🙂

bambinecko
autor
15. júl 2014

@alzbetka83 pozerám, že moja odpoveď tu nie je, asi to nejak zblblo, keď som to posielala z mobilu...
u nás to je cez deň teraz super. približne od 12 mesiacov spí len raz za deň, ale zato potiahne 2 hoďky sám v posteli (uspávam ho na prsníku, ale väčšinou je do 5 minút tvrdý). je to zatiaľ od bábätkovských čias najlepší spánkový denný režim 🙂 myslím, že to súvisí s tým, že sa viac unaví - tým, že spí len raz a oveľa viac sa hýbe. tiež sme mali obdobie, že spal len v kočíku na prechádzke...tak som sa v zime 3 hodiny denne prechádzala..

alzbetka83
15. júl 2014

@bambinecko Ďakujem, tak si mi dala nádej,že to bude lepšie 😉 Dufam,že bude raz spať sama,chvíľu a ja niečo stihnem,lebo teraz je to katastrofa,ale snažím sa robiť všetko preto aby spala,(kojim,hrkam s kocikom,nosím )lebo spánok je si myslím pre bábätko dôležitý!

bambinecko
autor
15. júl 2014

@alzbetka83 to určite áno, minimálne pre to, že sa to s tými nevyspatými prckami nedá vydržať :D držím palce, bude lepšie. teda dúfam, že aj u nás v noci bude lepšie raz 🙂

sednaja
15. júl 2014

@bambinecko Moja známa odúčala svoju 2 a po ročnú dcéru systémom: Prvú noc upúšťala posledné kojenie teda cca o 6.00 ráno, druhú noc posledné s predposledným, teda napr. o 6.00 a 4.00 .......až sa postupne prepracovala k večernému kojeniu a nakoniec upustila aj to......samozrejme, že sa jej dcéra budila v stanovené časy, ale vždy ju uchlácholila (na každé dieťa platí niečo iné) a postupne sa prestala zobúdzať. Toto kombinovala aj potieraním bradaviek citronom a vysvetľovaním, že mliečko je kyslé.........staršie dieťa už chápe aj tie naše "výhovorky"..... Ako som už písala, mne sa malá odstavila pri mojom druhom tehotenstve sama, ale občas sa v noci aj tak budí, pomáha pohladenie po chrbátiku a pri večernom zaspávaní má v rukách plyšáka, hryzadlo a vždy jej pustím hrajúci naťahovací mesiačik - to máme taký rituál teraz keď už nekojíme. Predtým to bol však jedine prsník, prípadne hojdanie na vankúši.....Cez deň mi dodnes zaspí len na vankúši alebo z 99% vonku v kočíku (uhojdaná). Držím palce.

bambinecko
autor
16. júl 2014

@sednaja to znie dobre, upúšťať postupne od kojenia v noci....len ja som ráno najnáchylnejšia dať mu to, čo chce, lebo aj ja chcem ešte spať :D myslím, že tak sa nám dostal do postele, keď bol malinký, spával v postieľke a kojila som po sediačky - nemal ako vedieť, že sa dá ležať pri kojení (ani sme to nevedeli, mala som problém s krvácaním bradaviek). až potom sme sa to naučili a ráno som si ho brávala ešte k sebe, trošku si ešte schrupnúť. no a postupne sme sa dopracovali až k večeru. keď tak nad tým uvažujem, môj malý vlastne použil metódu tvojej kamarátky v opačnom poradí :D šikuliačik jeden

sednaja
16. júl 2014

@bambinecko Moja spala v postieľke asi iba prvú noc, hneď keď sa pomrvila, tak som ju vyberala a prikladala, ale často to bol iba planý poplach, tak som si povedala, že kašlem a vzala som si ju do postele, keď sa potom v noci mrvila, len som priložila prsník a ona sa buď prisala, alebo nie, avšak som sa aspoň neprebudila tým vstávaním z postele. Keď už bola trošičku väčšia, tak som jej len dala cicať a ja som spala ďalej (zaspala som skôr ako ona) 😀 . Okrem toho to naše šidlo je neposedné, mrví sa po celej posteli a tie mriežky v postielke by ju rozčuľovali. To, že bábo spí v manželskej posteli je v prvom rade pohodlné pre mamičku (ak je bábo kojené), neviem si predstaviť zakaždým ju vyťahovať z postieľky, počkať kým sa napije a potom ju tam vložiť, ona si cuckala a ja som spala 😀 - aj keď jasné, že to nie je plnohodnotný spánok

miskaska
16. júl 2014

@bambinecko u nas to trvalo do 20. mesiacov. Potom ako sme zistili, ze ma pokazene zuby, som sekla s nocnym dojcenim. Po umyti zubkov, nic ine, len voda. Spava lepsie, ale tiez sa budi 😉