Kamarátka "preháňa" materstvo. Ako jej mám pomôcť?

tasiko
27. apr 2012

Ahojte.Sama som maminou už krásneho pol roka.Mám však dobrú kamarátku,ktorá má tiež dcérku /7m/.Často sa stýkame a už dlhší čas si na nej všímam čudné správanie.Častokrát mám pocit akoby svoje "materstvo" preháňala./postupne sa bohužiaľ vidíme čoraz menej/
Týka sa to najmä vecí ohľadne jej dcérky.Nikdy by som si nedovolila zasahovať jej do výchovy dcéry,ale zdá sa mi že neni u nej všetko v poriadku..
Nikdy nedovolí cudziemu človeku držať jej bábo,ani mne.Stále chodí dcérku kontrolovať,či dobre spí,či nemrnká,ak sa chce moja dcérka dotknúť jej,musím jej poutierať rúčky vlhčeným obrúskom,a dovolí to iba na chvíľu.Vonku je s ňou max hodinu,aby jej "nebolo dlho".Ak náhodou trošku zaplače,hneď s ňou letí domov... O obliekaní ani nehovorím...dcérka jej nikdy nemôže nič zašpiniť,náhodou si zababre veci keď papá,už je z toho nervózna,podráždená,slová typu pozri sa ako vyzeráš,čo teraz a podobne... Stále všetko porovnáva,kedy moja robila toto,hento...svoju malú ľúbi,ale neviem či je to zdravá láska,nikdy som ju nevidela s ňou "mojkať",nikdy som nepočula že je to jej láska a podobne,ako to vravíme my maminy.Oslovuje ju zásadne menom Natália,žiadne zdrobneniny ako"Natálka" atď nehrozia,jej sa to jednoducho nepáči.Malá je ako taký slon v porceláne,nesmie toto,hento preto a preto,všetko musí byť sterilné,hračky má max dve,aby nebola rozmaznaná...týchto vecí je milión.
Snažila som sa jej dohovoriť,že je prehnane úzkostlivá,nebrala ma vážne.Prosím stretli ste sa aj Vy s niečím podobným,ako jej mám pomôcť?Obávam sa že to je už nejaká "diagnóza".Vopred ďakujem za všetky odpovede.

kocko
27. apr 2012

Poznám takú maminu. Toto správanie mi je povedomé, ale nie v takomto meradle. Najviac potom na to
dopláca chúda dieťa. Myslím si, že to prehána, ale ak sa takto bude správat nadalej tak sa podľa môjho
názoru zrúti....Toto správanie je chorobné, možno si to ani sama neuvedomuje. Je to len môj názor, ale
ked si nepripustí ani ten tvoj / a to si kamoška/, možno by sa to dalo riešiť sedeniami u psychologa.
Nemôže mať predsa všetko tip top. Deti sa potrebujú vyblázniť, zašpiniť a aj niekedy vykričať a vyplakať.

diusik
27. apr 2012

Podla mna je to uz fakt "diagnoza" sklamem ta,podla mna jej nepomozes :o( takymto ludom sa neda len tak dohovorit.moze mat aj problemy v sukromi...

lili_mia
27. apr 2012

podľa mňa tu nejde priamo o mamičkovanie .. to sú tí ľudia, čo majú doma na chlp presne nastavený nábytok, presne vymeraný nábytok, všetko je na svojom miestne a ak vázičku pootočíš, aby si ju videla celú, tak okamžite vyletí, tebe tresne po ruke a nastaví vázičku, tak ako to vie iba ona .. vraj je to nejaká porucha osobnosti, niečo ako autizmus, ale nejde priamo o autizmus, proste Monk 🙂 všetko musí byť tak ako to oni spravili, ale môže to byť aj obrana mozgu voči nejakej traume .. kľudne s ňou chodievaj von a pokiaľ ona obmedzuje malú, alebo okamžite idú von, jej vec, nechaj tak, toto je pre psychológa a pokiaľ nevieš ako, tak sa do toho sama zacyklíš, až ti unikne vlastná rodina

pink_lady
27. apr 2012

ja som sa s podobnym spravanim k synovi stretla u psychiatricky ... 😕 😝 .. s tym asi nepohnes, netrap sa tym, ozno ma v sebe nejaky blok, mozno nejaku kompulzivnu poruchu, co ju to nuti robit...sama si povedat neda, t yjej nemas ako pomoct

alabama0011
27. apr 2012

Neries a uzivaj si svoje baby 🙂

mummy01
27. apr 2012

Podla mna je tazke zistit co je normalne a co uz nie-hranica medzi tym je velmi tenka.No podla mna tato tvoja kamoska potrebuje mat nad vsetkym kontrolu,otazka ale znie ci bola taka aj predtym alebo to v nej odstartovalo az materstvo.Ak bola taka aj predtym tak sa podla mna asi tazko zmeni,no ak jej tento stav odstartovalo materstvo mohlo by ist aj o nejaku hormonalnu nestabilitu,ale tazko povedat.Podla toho ale co pises jej spravanie nieje celkom v poriadku,uzkostliva matka vychova uzkostlive dieta.Nasilu jej ale pomoct nemozes,ale skus si s nou niekde vyrazit bez deti-na kavu a tak a porozpravaj sa s nou.Asi nic viac pre nu urobit nemozes

lukinka26
27. apr 2012

Tak toto poznam, v rodine mame takuto pedant maminku. Cim viac sme jej chceli dohovorit, tym sme boli horsi, uz neriesim, samozrejme na to doplaca synovec, proste sa s nou neda pohnut. Raz na navsteve som si zobrala flasu s mincou a naliala som si ju a polozila ju na ine miesto s nalepkou dozadu, vsimla si to, vstala od stola a zacala hundrat, ze to ma byt nalepkou dopredu, nech to tak nabuduce davam a isla ju napravit a prelozit na "svoje miesto"´, potom dezinfikovala vypinace pri vchodovych dverach ked sme si neumyli po prichode ruky, ale sme si zapalili svetlo, aby jej synator nieco nechytil od nas a podobne somarinky, je to na sedenie u psychologa, ale s nou nepohneme.Je to fakt smutne, hrozne lutujem drobca.

baklik
27. apr 2012

ze to vobec riesis, kazdy sme nejaky 😉
ona sa svojim sposobom snazi spravit pre nu to najlepsie a ja hovorim, ze kym jej neublizuje, tak nech... ono ju to casom aj tak prejde, podla mna. neda sa to stale...

bambi2
27. apr 2012

neries, ja mam taku susedu. uz sa iba pozdravime a je to... si predstav, ze mame zahradu a jej deti sa nemozu na trave hrat.. vsetko musi byt perfektne, kazdy ten list travy... je mi luto tych deti... ale nie su moje, takze sa nestaram...

meusicka
27. apr 2012

nenapada mi ako sa to vola odborne ale je to "choroba" ked mas nutkanie stale iste veci robit rovnako. napr si stohujes oblecenie v skrini, vytlacanie zubnej pasty, neslapat na poklopy na ulici a podobne veci. proste to tak musis robit a hotovo.
daj svojej kamoske cas a uvidis ako sa to bude vyvijat. zvyk je zelazna kosela ako sa vravi, ja sama som mala na zaciatku problem ked sa nam narodila dcerka. dovtedy som bola zvyknuta vsetko mat popratane a pod. a potom bum, nestihala som a chytali ma z toho az depky. postupom casu so ´m sa naucila ignorovat iste veci. napr. neumyty riad v kuchyni ... sadla som si proste chrbtom k linke nech to nevidim a hotovo. dcerine zaspinene obelcenie ... zo zacatku som ju stale prezliekala, postupne som sa naucila to ignorovat. a ze mam v byte niekedy ao po vybuchu bomby ... uz som otukana mamina a ma to nestve , ale boli casy ked som si ten stav nevedela ani predstavit 😝

hradnapani
27. apr 2012

podla mna jej mozes pomoct len v tom, ze jej pomozes vyhladat pomoc... odbornu. Ako, to uz bude na tebe. Ked ste dobre kamaratky, tak mozno budes vediet, ako na to.
Ale ak sama nebude chciet o tom ani pocut, nezmozes nic, zial. 😒

petkave
27. apr 2012

Ach, chúďatko dieťa. Čaká ho pekných pár rôčkov s divnou mamičkou. Ale neboj sa, časom to malej dojde a spraví si vlastný obraz o svojej matke. Alebo druhá možnosť - bude rovnaká ako ona. Inak, súhlasím s @lili_mia, je to asi nejaký monkizmus, nejaké tie obsedantné stavy... Takíto ľudia by si nemali "zaobstarávať" deti. Fakt by jej pomohol asi iba psychiater. Ale k tomu ju len tak ľahko nedostaneš. A ak chceš, aby ste zostali naďalej priateľky, tak to nemá význam riešiť. Lebo sa iba urazí, nahnevá a bude si myslieť, že na ňu útočíš a pod... Na tvojom mieste by som však stretávanie obmedzila asi ešte viac. 😖

anniera
27. apr 2012

Poznám maminu ktorá má nastavené hodinky a každých 30 minút dieťatko musí vypiť presne namiešaný nápoj v množstve 200ml z fľašky poležiačky....nič by na tom nebolo možno až také čudné, keby "dieťatko" nemalo už 6 rokov. Vstáva každý deň v rovnakom čase, každý deň rovnaké raňajky, len jeden druh chleba (pre istotu ho má vždy aj v mraziaku keby náhodou ten jej chlebík bol v obchode vypredaný), dieťa smie jesť len jahodový jogurt jednej jedinej značky a aj to v presne stanovenom čase, povinne každý deň od pondelka do piatku. V sobotu a nedeľu jogurt jesť nesmie. Keď je v tabuľkách napísané že dieťa vo veku 6 rokov má dostať na obed 100g mäsa, tak ona ho proste odreže, hodí na váhu a odkrajuje z neho dovtedy, kým mäso nemá presne 100g. Potom dieťa dostane podbradník a ona ho pekne nachová. Samé papať nemôže, čo keby sa umazalo.... Dieťa má 6 rokov a ešte nesedelo na odrážadle, na bicykli, nekopalo do lopty, poslušne za rúčku cupitá s maminou v presne stanovenom čase na vychádzku......mám pokračovať? Myslíš že je to fikcia? Ubezpečujem ťa, že nie je. Jediná rada - nerieš. Pre takých ľudí sme čudní my, obyčajní ľudia, ktorí máme deti čo sa zababrú od čokolády, roztrhnú si gate lebo sa vonku strieska z bicykla alebo odspí od únavy pred TV v čase, ktorý nie je striktne určený na spánok. Všetci sme nejakí a naozaj je najlepšie hľadieť si svojej výchovy, každá matka je presvedčená o tom, že robí pre svoje dieťa len to najlepšie.

masinka
27. apr 2012

ked som robila Au-pair, dostala som sa do rodiny takejto mamicky. Hrnceky boli ulozene v skrini s uskami otocenymi v presnom uhle, lyzicky v supliku lezali ako vojaci, ked mamicka prisla z prace domov , postavila sa k vylestenemu sklokeramickemu sporaku a este hodinu ho lestila od smuh, ktore videla len ona....13 mesacna dcerka robila vsetko podla presneho harmonogramu...
nastupila som k nim v pondelok a vo stvrtok som utekala kade-lahsie....

anjelicek26
28. apr 2012

@tasiko - skus to prehliadat. Nepohnes s nou, ona je presvedcena, ze jej dieta to potrebuje, vyzaduje, ze je to nutne. Len ti poviem, kam to povedie o par rokov.

Saskina najlepsia kamoska, s ktorou sa teda poznaju od miminka je zlate, ale tak strasne rozmaznane dieta, ze si to neviete ani predstavit. To dieta nespravi NIC same, mama okolo nej beha, skace. Kamoska mi stale vravi, aka je mala narocna, ake je to s nou tazke, ze na druhe dieta si netrufa, aj ked dcerka si zela surodenca? Ale ako by zvladla take dalsie strasne narocne dieta?

No tak som jej od srdca povedala, ze problem nie je v dietati, ale v nej. Chcelo to odo mna dost kuraze - a urcite pomohlo, ze jej dcerka bude mat uz 6 a uz to neni styl tutuli mutuli a necitila sa, ze by som ju tym napadla. Lebo to sa cloveku moze rychlo stat, ze to dotycny pochopi zle 😝 Povedala som jej, ze malu rozmaznava, vyskoci, ked mala pipne, nenecha ju nic samu vyskusat, hned je pri nej, ze sama zo seba spravila otroka. Nuz kamoska mi prikyvla, aj ked som cakala kadejaku reakciu. Len teraz uz toho asi moc nezmeni.

Neviem, jej manzel chce tiez druhe dieta a ona si netrufa, ze to nezvladne.. bohuzial.... pripravi svojim prehnanym maminkovanim manzela o dalsie dieta a dceru o surodenca... buduci rok ma 40 a neviem, ci sa este spamäta A ci sa jej podari este zmenit dceru, alebo z nej bude rozmaznany jedinacik - v tomto pripade to bohuzial plati doslova a do pismena.

digysa
28. apr 2012

Zeby Obsedantno-kompulzívna porucha? ( OCD). Pripada mi, ze ma mierny stupen tejto poruchy...

Taketo debaty mozu vase priatelstvo rychlo ukoncit. Je to prilis chulostiva tema.... Ak ti to velmi vadi, tak by som sa s nou prestala stretavat. Ale pomoct jej bude tazke. Museli by ste byt viaceri, ktori jej dohovorite. Ak budes sama, tak to moze byt prave ona, kto povie, ze prehanas 😒

vinifred
28. apr 2012

...mňa by to unavovalo rovnako ako teba,tak moja rada znie,čím menej sa s ňou budeš stretávať,tým lepšie pre teba a tvoje dieťa.. 🙂 keď nemá kontakt sama so sebou,ťažko jej pomôcť,ešte Ty budeš za blbú.. 😖

tinki
28. apr 2012

tiež si myslím, že sa to nezmení. Sú také typy ľudí. Vaše cesty sa rozchádzajú. Musíš sa zmieriť s tým, že budete mať čím ďalej, tým menej spoločného...

happy8051
28. apr 2012

Poznam maminku s podobnym spravanim. Nesnazila by som sa jej dohovarat, aby zmenila postoj, pretoze to nema zmysel. Ona je stopercentne presvedcena, ze je to tak, ako ma byt.
Bud pride sama na to, ze to prehana, alebo nie. Stretavajte sa, ale toto s nou vobec neries. Nielen ze jej nepomozes, ale mohlo by sa stat, ze by ste celkom stratili kontakt, pretoze ona nebude ochotna nieco na svojom spravani zmenit.