Moja prvá rozprávka. Prečítali by ste ju svojmu dieťaťu?

alen31
25. apr 2015

ahojte,

napísala som prvú krátku rozprávku a zaujíma ma váš názor, či sa vám a vašim malým páči. Ide o sériu krátkych príbehov medzi Koláčikom a Mackom a ich spoločnými kamarátmi. A buďte prosím kritické 🙂 🙂

rozprávku stiahnete tu
https://www.dropbox.com/s/j9hwkfzezktx95x/kolac...

izabelkas
25. apr 2015

@alen31 Popravde ja by som ju určite nečítala deťom. Nezaujalo ma to a vysvetľovať deťom ako môže balón stavať hrad z piesku... Plus to strašidlo... Je tam dosť chýb, vynechaných písmen.

h2
25. apr 2015

@alen31 Hm, nechcem byť zlá, ale sama si chcela kritiku: príde mi to nezaujímavé a napísané tak trochu ťažkopádne. Možno, keď to večer rozprávaš svojim deťom, tak je to v pohode, veď všetky si niekedy vymýšľame pre deti vlastné rozprávky, ale ak by si to chcela publikovať, asi by to veľký úspech nemalo. 😒 Prepáč, dúfam, že Ťa to neodradí. (Len tak mimochodom, už som čítala aj horšie. 😉 )

bonaqa2013
25. apr 2015

@alen31 mne sa to páčilo. Zahliadla som tam zopár chýb, ale ako rozprávka je to pekné. Detičky by to isto zaujalo. Teda aspoň moje. Len pre zaujímavosť. Minule som doma upratovala nejaké knižky, a vravím synovi - 20r,. Nechápem kto takú hlúposť napísal. Syn mi povedal, pamatám sa na tú knihu, čítavali sme ju v škole, ale mne sa páčila. Niekedy deti majú troška iný vkus ako my dospelí .....

ukulela
25. apr 2015

Tak napad je to fajn, vychovne - to sa mi pacilo. Postavy - balonik, kolacik, strasidielko, mne to neprekaza - ved aj v "klasickych" rozpravkach su kadejake priserky a nezmyselne postavy. Ved aj vajce bolo na vandrovke, aj pampusik, ... 🙂 Praveze postavy sa mi aj pacili, taka zmeska, kazdy iny, ako deti - kazde je ine.
Treaba vsak popracovat na style pisania. Mozno kde tu kratucky opis, rozpravanie. Nie len dialogy. Taktiez dejova linka je taka prvoplanova. A miestami mi tam chyba aspon jedna veta na preklenutie - naranajkovat a zabalit hned formicky na ihrisko ... sup piesok do oka, prepac a pidlime domov .. ja by som ich minimalne nechala postavit nakoniec aj nieco spolocne.
A Kolacikovi by som teda nedavala fuzy (popod ktore sa smeje 🙂 a ak to bolo myslene ako metafora, tak by sa u mna smial iba popod nos.
Takze popracuj na style, napady mas dobre - a teda urcite popracuj aj na gramatike.

jana_eyre
25. apr 2015

No mne literarna kritika nikdy moc nesla, viem vacsinou povedat, ci sa mi to paci, alebo nie.. a toto sa mi vlastne pacilo, bolo to nenarocne, nie prilis dlhe.. hoci nasli sa chyby, tazsia stylizacia, ale dej poucny, logicky a to sa ceni.. ale uplne suhlasim s ukulela, treba nejake preklenutie, opis..

vyber postav sa mi pacil, je to fantazijne - nemyslim, ze deti sa nejako moc pozastavia nad tym, ze kolacik sa rozprava s balonom a mackom..

mozem precitat starsiemu synovi a dam vediet, ak ako obvykle nezabudnem.. 🙂

bonaqa2013
25. apr 2015

Mne sa práveže páčilo že je tam veľa dialógov....

uhnakova
25. apr 2015

Rozpravka je vyborna, dej aj zaver pekny poucny, vhodny pre male deticky. Ja by som to svojmu synovi kludne precitala. Vylepsila by som nasledovne: kolacik a macko nemaju mena, zatialco balonik a strasidielko ano. Macko by este obstal aj s pomenovanim Macko s velkym M, no urcite by som dala meno kolaciku, aby zapadol medzi ostatne postavy, mozno by bolo vhodne ho nejak konkretizovat, napriklad by sa volal Pampuch, Muffin alebo nieco podobne. Aspon jedna postava by mohla byt dievcenska, nech sa maju s kym stotoznit aj dievcatka. Inak na prvotinu celkom fajn pribeh 🙂

ukulela
25. apr 2015

@uhnakova skvela pripomienka s tou chybajucou dievcensou postavou 🙂

uhnakova
25. apr 2015

@ukulela diky 🙂))

alen31
autor
26. apr 2015

ďakujem krásne za postrehy, rozprávka je krátka a posolstvo vždy výchovné. Priznávam, že dej je zjednodušený a viac opisu situácie by to odľahčilo od dialógov

@bonaqa2013 presne, deti majú obrovskú fantáziu, ktorá ma vždy dokáže prekvapiť 🙂
@jana_eyre to by bolo skvelé, názor syna ma zaujíma
@uhnakova nad menami postavičiek som rozmýšlala a asi sa k tomu ešte vrátim, mám v zálohe ešte ďalšie postavičky a sú tam aj dievčenské 🙂