Pravidlá na ihrisku

marinelka
24. júl 2014

Ahojte maminy! Mam 19 mesacnu dceru a zacali sme chodit na ihriska, ved nech je mala v kolektive. Lenze zaraza ma viacej veci, ktore zrejme kvoli svojej naivite neviem pochopit, preto by som bola rada, keby ste mi napisali, ako danu vec vnimate vy. Budem konkretna...tyka sa to vcerajska...doobeda mi mala cestou z obchodu domov zabehla na detske ihrisko, kde uz boli tri deti. Mali tam svoje hracky, ktore samozrejme zaujali aj moju malu a chcela si ich pozriet. Dve deti mali hracky v rukach, to jej samozrejme nedovolim brat, opakujem jej, ze z rucicky sa nic nesmie brat a vzdy to pochopi. Tretie si vykladalo veci do pieskoviska a ako videla moju, hned ich zhrabla a velice si ich kryla. Takze sme nepochodili, ale respektovala som to. Mojej som upriamila pozornost inde a pokracovali sme domov. Tu ale musim povedat, ze mi chybal nejaky zasah matky toho druheho dietata, kde by sa podla mna hodilo usmernenie typu...dievcatko si to len pozrie a vrati, ved sme na pieskovisku, kde si predsa deticky take veci ako formicky poziciavaju. Vsak nech si taketo typy zriadia na balkone svoje pieskovisko a nechodia na ihriska. Poobede sme boli na inom ihrisku, so svojimi hrackami do piesku a kocikom s babikou. Moju prestali bavit jej veci a chcela ine, nepochodila zase a odrazadlo som jej nedovolila zobrat, lebo som nevedela, koho sa spytat, ci si ho mozeme pozicat. Tak sa isla hrat do domceka, na smyklavku a tak...zrazu pozriem a nas kocik bol uuplne mimo za oplotenim ihriska, prekoteny a babiku mali vacsie dievcata, ktorych mamky sa druzne bavili. Vsak ok, mne to nevadi, nech si pozicaju. Ale potom si nas kocik s babikou zobral chlapec, ktory si ho tak privlastnil, ze aj ked moja mala si zobrala z kocika svoju babiku, tak jej ju nechcel dat a bezal jej ju vziat. Pri odchode domov som ho bola prosit o nas kocik, ktory mi dal trucovito az na 6ty krat a to mi spustil z toho vysokeho domceka, ktory ma tie detske atrakcie na sebe. Ci ho chcel so svojimi kamosmi spustat dole smyklavkou, alebo naco im tam bol, nechapem. Hlavne, ze jeho mamka sa hrala s mobilom na lavicke a nic mu nepovedala. Bola som pozbierat rozhadzane formicky a isli sme prec. Na chodniku zaujalo dceru odrazadlo a len sa ho dotkla, uz si nan sadol chlapec a povedal "nepoziciam". Jeho mama mu hovori, "ved nepozicaj, je tvoje". Prideme pred nas barak na ihrisko a uz dcere cca 4rocny chlapec zobral z ruk kocik s babikou. Alebo minule...boli sme v restike, kde bolo ihrisko s hrackami pre vsetkych. Dcera sedela a nakladala si kamienky do kyblika. Prisiel zase jeden chalanisko a zobral jej to z pod nosa. Ona ked prisla neskor za nim, tak ju odohnal! A rodicia sedeli kusok dalej a nic. Toho je proste viac...ja aj chapem, ze je to asi prirodzena vlastnost deti, ale zaraza ma nekonanie a arogancia niektorych rodicov. Nase pravidla su, ze z ruky sa neberie, ale ine deticky si mozu pozicat veci, ktore sme von priniesli. Najviac ma stve, ked si nejake dieta zoberie nase formicky, alebo co, pride moja k nemu a ono ju odhana a hovori jej napr. nechaj mi to, nechytaj to! Tak na toto sa uz zacnem ozyvat, aj ked som doteraz ine deti nenapomenula. Ako taketo veci riesite vy? Napominate aj ine deti? Vediete svoje deti k tomu, aby pozicali svoju vec, ved aj oni si poziciavaju?

lalinko2010
24. júl 2014

@marinelka ahoj, ja som to vyriešila inak - nechodili sme na ihrisko! malý tam nerád chodil, našťastie, ale u nás takéto nebolo ani raz, čo si zažila ty, s hračkami. u nás sa v pieskovisku hrá aj rodič, čiže neni problém žiadny.

salome123
24. júl 2014

"Jeho mama mu hovori, "ved nepozicaj, je tvoje""....kokos, tak to uz hej 😕

oktoberka
24. júl 2014

@marinelka priznam sa,ze este sa mi nestalo,ze by som cudzie dieta neupozornovala....skor radsej svoje zoberiem a ideme bud dalej alebo uplne prec...ale mam to mozno stazene tym,ze vsetko su to mamicky,kt.poznam...a nechcem nejako prist do konfliktu s nimi...
pokial by ale nieco naozaj vazne hrozilo,prip.by nieco cudzie dieta robilo mojmu...hmmm,asi by som sa ozvala,resp.upozornila by som mamu...
ale tiez musim priznat,ze mam okolo mamicky,kt.su normalne a hned zakrocia,ked sa nieco deje...a vacsinou stylom....podelte sa ,zahrajte sa spolu,pozicajte si...
a k tomu vediem aj svoje dieta,ze sa ma podelit a kamaratit....
ale plne ta chapem....
v meste,kde je zrejme vacsia anonymita je to asi horsie...asi nikto s nikym nic nechce mat a vedu sa k tomu potom aj deti ☹
lebo ako sa maju k sebe chovat deti,ked sa nevedia k sebe chovat ani dospely...

stanislavao
24. júl 2014

@marinelka viete, toto je velmi tazka situacia. zaraza aj mna nereakcia matiek na dane situacie, ale asi si hovoria, ze pokial sa deti nebiju, netreba to riesit. deti su lakome a veci cudzi si pozicat chcu, ale smoje pozicia len malo kto. ja cudzie deti napomynam. pokial mali nasu vec a chcel ju syn naspat, isla som a zobrala som ju dietatu aj z ruky s vysvetlenim, ze ot je simonkove a musi mu to vratit. samozrejme pokial to dieta bolo malicke, necely rok, tak tam sa to riesi inak. ale pokial je to rovesnik, tak som uz nekompromisna. dieta si hracku pozicia a vrati pokazenu. moj nazor - nech sa hra kazdy so svojimi hrackami a pozicat len vynimocne, popripade len na vymenu. a nepochopim, preco si chlapec poziciava kocik s babikou. mali ste im to hned zobrat, ze to sa s kocarikom nerobi, ze sa taha na preliezacku.

oktoberka
24. júl 2014

@oktoberka opravujem......este sa mi nestalo,ze by som cudzie dieta upozornovala 😉

mishita2401
24. júl 2014

@marinelka Ja sa teda ozvývam, pretože mojej dcerke vštepujem že ma požičat ak si niekto pekne vypýta ale môže si aj ona požičat ak si vypýta-čo ešte nevie tak pýtam ja-ale ona aspon čaka 😀 ja sa s malou hravam v pieskovisku-nesedim na prdeli niekde a nenecham ju škubat sa o hračky atd. mne osobne to vadi- hlavne rodičia typu daj mi pokoj a hraj sa .... nevšimavost mi celkovo vadi, nepoviem ked si mamička alebo ocko chvilku posedia a nechaju dieta sa hrat ale akonahle vznikne nejaký vačši problem je podla mna vhodne zasiahnut.jasne aj dieta sa musi vediet naučit prebojovat mat zodpovednost a byt samostatne ale to sa musi naučit... a hlavne pri takých ihriskách kde je medzi detmi dost velký vekový rozdiel je to občas problem... moja mala bola kedysi taka že jej každý všekto bral - teraz si už svoje nenecha vzdiat ale zasa požičia....

horana
24. júl 2014

Pamatam este mojho prvorodeneho aky bol z toho vyburany, jeho hracky ako si ine deti poziciavali bez dovolenia, jemu nepozicali a pod. Ked sa rozlozil, casto sa ani nerozkukal a uz nic nemal, vsetko pobrate. Ked aj niekomu pozical ale na chvilu, dotycny uz nechcel vratit az po mojich intervenciach. Alebo to zahodil v inom horu ihriska, ked ho repstalo bavit, museli sme hladat. Vtedy mi to tiez hrozne vadilo, moj prvorodeny je skor introvert a dost ho to trapilo. Casto vobec nechapal co sa deje.
Casom...ako nespochybnujem ze mnohe deti su nevychovane a rodicia ich maju na haku, ze velke tajfuny castu ustrkuju mensie deti a drobne nepravosti sa deju. Len vidim jedno: ked sa nam narodilo druhe dieta a ako dorastlo do veku kedy zacalo chodit, zacali mensie boje doma o priestor a hracky medzi nimi - take prirodzene. A ako sa mi druhorodena ostrielala ze nemala na ihrisku problem. Je fakt ze je aj ina povaha ale aj syn sa naucil, len neskor.
Teraz to uz beriem z vacsieho nadhladu, je dobre ked sa deti ostrielaju, je dobre si hajit svoje a malym detickam pomahat v domahani sa svojich prav, ale zaroven je to ich prvy, casto drsnejsi kontakt s kolektivom inym ako rodinny. Priprava na skolku kde sa tiez nehraje casto fer a vyhodu ma dieta, ktore je uz trochu trenovane. Cize tak pol na pol, nenechat si dieta, aj sa ho zastat a vysvetlovat mu co a ako a niekedy - konkretne situacie podla pocitov ho aj nechat. Je to tak nejak intuiciou, vacsiniu u dalsich deti uz mama sa prirodzene nacvici a zvlada to s vacsiu graciou.

susi123
24. júl 2014

@marinelka Ahoj marinelka. So zaujmom som si precitala tvoje slova. Ja mam chlapca v podobnom veku, na ihriska zatial nechodime, on nie je druzne dieta a momentalne ma obdobie, ze sa cudzich deti boji, takze ti neviem poradit, ani si vymenit skusenost. Ale som velmi velmi zarazena tym, co sa na ihriskach deje...lebo to pocujem nie prvykrat. Spravanie deti je myslim uplne prirodzene, v soku som ale zo spravania mamiciek. Chyba mi vychovny prvok, ucenie dietata kamaratstvu, empatii, druznosti s druhymi, laskavosti, schopnosti podelit sa o to, co mam. Deticky sa to same nenaucia, musime ich k tomu viest my dospeli. Zial, mam dojem, ze vela mamiciek- ci uz z pohodlnosti, nevsimavosti, alebo aj vlastneho nedostatku pravidiel slusneho spravania- ponechava podobne konfliktne situacie bez zasahu. Co takto vstepia svojim detom do zivota? Co cakaju, ze z takychto deti vyrastie? Na rozlicnych socialnych sietach vsetko zdielame- zdielat je momentalne velmi popularne. Len skoda, ze iba tam....v realnom zivote nedokazeme zdielat nic s nikym a prenasame to na nase deti... spolu s bezohladnostou a bezocivostou voci druhym. Je mi z toho smutno a dost sa bojim o buducnost svojho krpca, ktory na tuto dobu asi nie je "dost priebojny" :(
Prajem jemu, a rovnako tvojej dcerke, vela skvelych a pohodovych ludi okolo seba.

tatko_bebe
24. júl 2014

marinelka vsak sa toto stalo v BA a okoli? Tu su ludia doslova sibnuty. Toto stupidne spravanie sa akoze rodicov som zazil aj ja. Nic si z toho vsak nerobim je to obrazom nasej dnesnej skazenej spolocnosti. Ono to potom aj tak vyzera ked ti 4rocny maju zrazu 18rokov.. a v hlavach maju piliny. Nastastie u nas mame ukazkove ihrisko, kt sa zbudovalo svojpomocne tak pred 10timi rokmi. Ludia co sa o to zasluzili tu uz ani nebyvaju.. ale ihrisko je a deti si nechavaju svoje hracky polozene a nik ich nezoberie okrem mojho maleho 😀 s kt musim stale bojovat pri rabovani opustenych hraciek.

Vsetky taketo prejavy su hlavne prejavom rodicov. Mne uz 7rocny fagan povedal ze pockaj zavolam svojho fotra a uvidis co s Tebou spravi 😀 😀 😀 tak som mu s usmevom povedal ze nech zavola ze uz sa tesim a on nechapavo odisiel.
Mohol by som o tom napisat clanok. O nasej uz chalabohu ex susedke a jej manzelovi. Ktora bola 6rokov na materskej a cele dni zrali len pizzu 😀 sak potom aj tak tie deti vyzerali 🙂 male prasata. Proste ked sa sedlac dostane k troche peniazom tak to potom takto dopada. Ale dnes je najsamdolezitejsie ze mame nove auto na lizing a byt na hypo a potom sme do pol noci za par gorsov v praci.

Ja nemam byt na hypo auto mam starsie a nezijem na dlh ale potom ma susedia oznacuju za mafiana, tak si vyber 😅 jaaj zabudol som mafian preto lebo ma nepoznaju a smejem sa ich detom ked maju primitivno silacke reci

serpentino
24. júl 2014

@marinelka musis byt aj ty viacej priebojnejsia...ja by som s mojou povahou urcite nevydrzala a keby,ze pocujem hlasku..ved nepozicaj,je tvoje..tak by som tej mame asi dobre nalozila..mna taketo veci dokazu fakt nahnevat..ked malej nikto nepozicia,nech si ani ona nenecha od nikoho brat...ked jej pozicaju je samozrejmost,ze aj ona...ale ked jej beru nasilu nejaku jej hracku alebo jej nechcu ju vratit,TY sa musis predsa ozvat a nie ho prosit spratka jedneho 😀 na 6X..to kde sme??ja by som mu tym kocikom rezla este o hlavu 😀 😀 kebyze sa mu musim 6x doprosovat...dala by som mu moznost max.2x na 3 raz uz by videl..ved ked sa prinesu hracky na ihrisko automaticky sa musi ratat s tym,ze tie hracky zaujmu aj ine deti a nie nepozicaj,ved je to tvoje

sonkab
24. júl 2014

No to mate teda zvlastne osadenstvo na tych vasich ihriskach ☹ U nas to funguje podobne, hracky poziciavame, aj si poziciavame ak nemame svoje. Ak by mal niekto snahu zobrat hracku mojim detom z ruky, zasiahla by som, neberuc ohlad na dieta ci jeho rodica. SLusne by som tomu dietatu vysvetlila, ze su to nase hracky a teraz sa s nimi hraju moje deti. V pripade, ze by islo o hracku toho dietata, ktore mu hracku berie / vytrhava z ruky, poprosila by som svoje deti, aby hracku vratili majitelovi. Rovnako ako v restauracnom ihrisku - ak by trhal erarnu hracku mojmu dietatu z ruky, jasne by som mu vysvetlila, ze toto su hracky pre vsetkych a teraz sa s nou hra moje dieta. Aj keby ju naspat nevratil, tento komentar by som si neodpustila.

marinelka
autor
24. júl 2014

@lalinko2010 vcera sme mali proste taky cely blby den, uz som aj ja povedala, ze sa budeme ihriskam vyhybat...skusala som naucit dceru, nech tiez povie "moje!" a aj to povie, ale nic sa tym nezmenilo...mam pocit, ze deti su akesi agresivnejsie ako ked sme boli my mali...

pribinak
24. júl 2014

Ja upozornim aj cudzie dieta, ked vidim, ze mamicka je "zaneprazdnena" nejakym rozhvorom a preto som neoblubena na khrisku, ale zijem s tym v pohode ;)

stzu27
24. júl 2014

deti sú obrazom svojich rodičov, nepomôžeš si
moje deti som naučila sa o veci deliť, ale nenútila som cudzie deti, aby sa delili o hračky, ak nechceli, len som sa snažila mojim deťom to nejako vysvetliť alebo ich inak zabaviť, nebol s tým nikdy problém
ale vždy som deti strážila a nikdy som nemala problém decko, ktoré by im robilo zle - čo sa sem-tam stalo - upozorniť alebo aj okríknuť, veď to, že majú niektoré deti debilných rodičov neznamená, že za to budú moje deti trpieť 🙂

mimake
24. júl 2014

Niečo podobne trápi aj mna. Ale nie v tom smere že kto ma koho veci ale skôr ma trápi to ako mám pre moju dcérku nájsť ten správny stred. Chcem aby sa podelila no nechcem aby sa podriadovala. Tak napr. Šli sme na ihrisko, formicky na zemi, lenže nikde nikoho tak sme si ich nepozicali, lebo veď najprv sa treba spýtať.... Den na to rovnaká sytuacia s našimi formickami a zrazu sme ich mali všade možne len nie tam kde sme ich nechali- to ale až tak neriešim, Skôr riešim smykalku.... Ak dcérka príde na smykalku kde sú pred ňou iné deti, musí počkať a zaradiť sa. No potom sa mi stalo že prišli deti po nej a predbehli sa. Najprv som to neriešila nech si dcérka pomôže sama, ale všimla som si že potom rezignovala a nechala sa predbiehať všetkými detickami. A to zasa nechcem. Tak som zakročila a napomenula druhé dieťa. Toto uz zrazu neostalo nepovšimnuté zo strany matky toho dievčatka..... Zatvarila sa ako keby som jej zjedla večeru. A takto nejako aj ja bojujem s tým ako nájsť správny stred a neurobiť z malej agresora ani strachoputa. A takto nejak som sa dopracovala k názoru že detičky si to musia nejak vybaviť samé. Snažím sa malú usmerniť vždy keď si myslím že je to nutne a keď vidím že sa " bije " za hračku ktorá patrí jej a je v rukách iného dieťaťa, ktoré si ju zobralo bez opytania, tak sa budem " bit " spolu s mojou dcérou. ( čiže nezasiahnem)

petra92
24. júl 2014

ahoj ja mám skoro rovnako starú dcéru ako ty a tiež podobné zážitky,ja som doteraz bola len pár krát na detskom ihrisku nakolko malú to tam nebavilo,hojdačiek a šmyklaviek sa bála ale boli sme skúsiť asi pred týždnom či sa niečo nezmenilo...tak som ju dala na hojdačku ale na tú pre väčie deti lebo na tej pre menšie sedela asi 5 ročná slečinka a húpala ju babka...No a ona ked videla že som zohnutá a držím malú aby nespadla tak hovorí vnučke aby ju pustila že ona je ešte malinká a tá jej odpovedala že načo nech počká kým sa ona dohúpe 😕 😕 tak som zobrala malú a išli sme na šmyklavku a samozrejme ona za nami a sadla si hore na šmyklavku a začala mojej malej vyplazovať jazyk a uplne škaredo na nu pozerala až mi zle došlo,a začala jej rozprávať že ona ju tam nepustí že lebo ona tam chce sedieť!!! babka samozrejme ticho,ešte sa smiala akú má vtipnú vnučku...tak som sa nezdržala a vyklzlo mi že "ach to je výchova"ešte som tej malej nezabudla povedať že mi sa jej nebudeme pýtať či sa možme šmýkať a to vyvalila oči,že čo som si to dovolila odpapulovať 😖 😖 Samozrejme viac som na ihrisko s malou nešla lebo ja neznášam arogantnosť a nevychovanosť či už rodičov alebo detí a som strašne výbušná povaha a poviem do očí čo si myslím,preto viem že to nerobí vždy dobrotu a nechcem sa hádať na ihriskách jak nejaká trúba. Ale teda odpoved na tvoju otázku znie nemám problém napomínať aj iné deti ale zase nie každý rodič je ticho ak niekto druhý upozorní na "nedostatky" jeho dieťaťa 😉 😉

lady511
24. júl 2014

no moji ..mne sa toto stalo ked som bola s malou u rodičov..boli sme v detskom kutiku kde ja som sedela asi 2-3metre od malej,,bola to dokopy aj reštika dala som si kávu a sledovala malu,,doslova tam bolo na stlpiku písané,,že kutik je len pre deti do 5 rokov a tam kadejaký 7-8 ročný sopliaci,,doslova taký malý grázli,,,ja som nechápala čo tie detiská tam dokážu narobit,,boli tam také umelé preliezky ktoré sa dali aj rozobrat.,,neustále ich rozoberali a to takým sposobom že tam bokom bol aj taký umelý rebrík ktorý si opreli o tu preliezky a odhora ju začali rozoberať aj ked tam boli deti,,zoskakovali odtial ked dole liezli malí drobci ktorý nevedeli pomaly chodit ☹ ...ako mala som dost,,,moja mala sa hrala v guličkách troška dalej,,,velmi ma nahnevalo čo robia tieto deti,,samozrejme rodičia nikde 😠 ..aj druhý rodičia sa pokukovali kde tieto decká maju niekoho a nikto nikde,,tak soms a nakoniec zodvihla a šla im pekne od pluc dohovoriť,,myslíte že posluchli?...za 5min to isté,,ja neviem či je to touto dobou ale ked mne dohovoril ako decku niaky dospelák dobre že som sa nešla dos...ť,,ako vtedy iný rešpekt

andelok
24. júl 2014

U nas celkom jednoduche pravidlo:
- pozicat si moze, ale len ak jej to dotycne dieta, prip. jeho rodic, dovoli. ODkedy vie rozpravat, sama sa naucila, ze kym si nieco zoberie, treba sa spytat "Mozem si pozicat?" Ak nechce ine dieta pozicat, respektuje.
- poziciavame aj nase hracky, takisto ak sa nas niekto opyta. Ak nechce pozicat nieco, co ma velmi oblubene (napr. si priniesla svoju babiku alebo novy bublifuk), nenutim ju. ANi my dospeli nedame vsetko svoje do ruky cudzim 🙂
Cize rovnaky meter aj na poziciavanie inym, aj na poziciavanie si. Ak jej nejake dieta berie veci bez opytania a dotycna mamicka sa nezaujima, zakrocim ja a vysvetlim. To sa na ihriskach stava dost casto, vela rodicov si spravanie svojich deti zial nevsima.

baia
24. júl 2014

@marinelka ja zas nie som ten rodic aby som malej stala stale "u zadku". Ale moja ma uz 4r. Jasne ze ked bola mensia som na nu davala vacsi pozor. Ale mam odstrasujuci priklad kamosku ktora stale len so svojim sa hrala, tvorila, chudak maly nic nevedel sam , ale hlavne ze ONA sa mu vo velkom venuje.... a maly si bez maminky ani neprdol....

Pises, ze zacinas chodit na ihrisko.... uvidim ako to bude u teba o dva roky 🙂 Mozno ta niektore iluzie prejdu.... Napr. ja som malej zakazovala sypat na smykacku piesok, ze piesok patri do pieskoviska a nie na smykacku.... ale x-krat tam sypalo kopec inych deti piesok.... nakoniec som z tohto "zakazu" upustila.... a verim ze teraz na mna cumia ine hyperaktivne mamky aka som ja ignorantska lebo dovolim svojmu dietatu sypat piesok na smykacku 😀 No ano dovolim, ale len ked sa tam ona smyka ak su tam ine deti nedovolim.
Len to je priklad toho, ze mas nejake predstavy o tom ako sa chces spravat a myslis ze sa tak budu spravat vsetci naokolo, lenze niekedy od toho treba zial trosku upustit...

A s poziciavanim veci to vidis vytrhnute z kontextu, nevies ci to dieta ktore nechce aktualne pozicat nie je akurat unavene alebo nejako podrazdene.... moja vacsinou pozicia ale obcas sa stane ze nie... a co? Tiez nepoziciam nejakej neznamej susede ktora za mnou pride a pekne poprosi ze pozicaj mi na vikend auto... 😀
Tvoja ked bude mat 4r a bude si robit torticky z piesku a pride 15mes dieta a torticky jej rozsype, urcite jej to bude vadit aj ked jej budes pekne vysvetlovat ze to nevadi, ze to dietatko je mensie, a mozno si tiez zbali svoje formicky a bude sa chciet ist hrat niekde kde ju nebudu "otravovat" mensie deti, ktore sa este nevedia hrat na "jej urovni" ....

oktoberka
24. júl 2014

@lady511 vies,ked deti nemaju respekt ani voci svojim rodicom,nebudu sa bat ani ineho dospelaka....a mas rodicov,co svoje male "bozstva"este aj utvrdzuju a povzbudzuju v takom "grazlikovskom"spravani...
takze dobe je uz ina ako za nasich cias 😒
alebo presnejsie....ludia,co robia tuto dobu sa zmenili ☹

simca06022011
24. júl 2014

@marinelka podla mna sa na to pozeras trochu zle... na ihrisko nechodia deti, aby si hracky poziciavali, chodia sa tam hrat... ked sa nevedia hrat spolu, hraju sa osve a postupne sa ucia ako sa spravat. A ja osobne si myslim, ze kazde dieta sa ma hrat so svojimi hrackami, ak si chcu pozicat, musia si vypytat od toho koho tie hracky su, taktiez si myslim, ze mamy by nemali byt pol kilometra od deti a nevediet/nevidiet/nepocut co sa robi. Mama tam ma byt, aby to dieta naucila ako sa spravat a co robit (druha vec ak je mama citlivka a svoje dieta berie maximalne nadradene). Teda co nepochopim z tvojho zazitku je ten starsi chlapec s tym kocikom, a aj to ze niekto vynesie vasu hracku mimo ihriska a niekde ju zvali detto.. ozvala by som sa hned ako by ju brali a nech si mysli co chce, kto chce... ked dieta nieco cudzie pokazi, tak sa budu zase mamicky urazat a hadat. Proste riesenie je strazit si vlastne veci, ked niekto chce pozicat, nech pekne poprosi, ked nie tak nic nebude (ale to prave mamy vlastne by mali inciovat a nie majitelka, ked neinicuje ja sa opytam dietata ci si chce nieco pozicat -ved to kazdy musi vidiet ked nejake dieta tuzobne po niecom kuka🙂)) ) . A nenecham ani svoje dieta brat hracky niekoho ineho, ak mala trucuje a hambuje, ze si nevypyta, opytam sa ja ci si moze na chvilu nieco pozicat, ze vrati a ak sa dieta hra s hrackou ktoru chce moja mala? Aj ked je to jej hracka? Poviem jej nech si vyberie zatial nieco ine, alebo si pozicia nieco ine... (musim ale povedat, ze niektore hracky nepozicivame, ani doma ani von ani nikde, su jej a hotovo a "nebezpecne" ani nehovorim) teraz sa s tym hra niekto iny. Nenecham a do teraz som ani nemusela nechat nikoho trhat hracky niekomu z ruky. Na ihrisko pri dome nastastie chodime susedia.. hracky vysypeme a hra sa kazdy s cim chce 🙂))) ale v spolocnych pieskoviskach to takto nemusi fungovat/ani deti ani rodicia sa nepoznaju. Ked ideme domov, tak proste mala obehne ihrisko a veci si pozbiera (ale jasne uz je vacsia), pred tym som to zbierala ja a aj ked sa nikto hral s tym, tak som pekne povedala, ze my uz musime ist a teda musiem mu/jej to zobrat. Nikdy sme nemali konflikty (cest vynimke ked sa obhadzovali vsetky deti pieskom :P )

lady511
24. júl 2014

@oktoberka tak ako človek žasne že vlastne mu dohovoríš napr" prosím ta nerob toto a too aby si neublížil malím detičkám" a ty zmetkovia ti ironicky odvrknu že čo sa tam plazia take male deti ,,že oni tu boli skor atd,,no ako ja nasrata šla som za sbs-karom a on to vyriešil..inak sa nedalo...posadali si taký 7ročný na ten taký umelý domček a zo striešky skákali na zem a na iné preliezky,,ako dom na 300 😠 😠 😠

simca06022011
24. júl 2014

@lady511 fu toto ti verim, ja tu v OC zasnem ked vidim - male deti v detskom kutiku a medzi ne sa vteperia doslova velke deti, valaju sa tam, dobre ze ich neprevalcuju :P A maminky kavickuju.. ono je to super, je to detsky kutik a vsetci sa tam mozu hrat ale treba trochu brat aj na okolitych ludi pozor a nenechat ich tam besniet. Predsa to 2-3-4 rocne dieta (to je podla mna vek na tie male suchacky a domceky) si nevie dat pozor pred 2x vacsimi co tam lietaju.

lady511
24. júl 2014

@simca06022011 však ano,,aj keby som mala 7ročnu slečnu nikdy by som si nešla na kavu niekde na opačný koniec OC,,to čo je potom za matku?..a iný ludia aby riešili jej spratka 😒

vejula
24. júl 2014

@marinelka na ihrisku je to tak ako v živote. Treba si slušne a asertívne hajiť svoje, povedať vlastný nazor, bez zbytočného negatívneho naboja ale s istotu v hlase. JE mnoho ludí a nemôžme očakavať, že každý sa zachová rovnako. Su mamičky, ktoré nakrmia aj cudzie deti na hrisku zo svojho, a také, ktoré ani lopatku nepožičaju. Treba to akceptovať a zariadiť sa podla toho. Postupne sa obklopiť mamičky podobne naladenými a s nimi sa držať viac pokope. Ja napríklad na ihrisku problémy nemam. Ak sa mi niečo nepači, napríklad ak iné dieťa vytrhava môjmu neustale z ruk, tak si to slušne vyriešim s nim. Nie s mamou, ale priamo s dieťaťom, aby pochopilo, že ak už nejako koná musí si vedieť svoje konanie obhajiť. Tak isto pokial sa moje dieťa hrá s cudzou hračkou, tak ho necham do doby, kedy o danu hračku neprejaví zaujem to dieťa, ktorému hračka patrí. Tak isto naopak. Ak moje dieťa ponukne cudzia mamička niečim na papanie neohriaknem ho, nech to necha na pokoji, ale na oplatku ponuknem aj ja ich niečim čo mam so sebou. Hlavne si z toho všetkého nerobím velku hlavu.

lunedi
24. júl 2014

No...nemozete cakat slusnost od deticiek,ked niektore nemaju ziadny vychovny vzor. Na detskych ihriskach je to casto boj! Ja sa hravam s mojim syncekom 17mes. Niektore deti behaju ako strhane,a tiez za 5 minut nad oberu o vsetky hracky. Teda obrali by...keby som to trosku neusmernovala. No tombola bola!!!! Vychadzala som so synom z bytovky a akurat chcel vojst susedin syn 5 rokov na bicykli...a hovori mi-ze pozor. Skoro som padla do kolien...akoby nemohol zastavit a chvilku pockat. O pozdraveni ani nehovoriac...niektore deticky su fakt doslova drze. Nastastie ich v mojom okoli nieje vela.

horana
24. júl 2014

@marinelka To sa ale nenauci za jeden den, dokonca ani tyzden, to je dlhodobejsia vec, nacuit sa branit svoje a hovorit moje...ono to prichadza postupne, spolu so schopnostou najist si kamosku a utvorit alianciu...neviem ci vyhybanie sa takym situaciam nieco vyriesi..raz sa to bude musiet naucit. A v skolke je to tiez hodne mazec v tomto smere.

@salome123 Inak k tomuto "ved nepozicaj, je tvoje" si nemyslim ze by bolo vzdy odveci, vidavam casto mamicky ktore akoby ucia deti ze musia / mali by pozicat vzdy. To je scestne rovnako ako nepozicat nikdy. Dieta sa musi naucit ze nemusi pozicat, len moze..ked nema naladu vobec nemusi ten den poziciavat. Ako by nam dospelym padlo keby sme svoje veci mali poziciavat cudzim, len preto ze si ich vypytaju? Asi tiez nie dobre. A dieta co nepozicia uplne nikdy zas musime upozornit ze sa s nim ale nebude nikto hrat a neskor bude sam, na co aj same casom prijde...Skratka oni si to musia sami tie deti vyskusat dosledky na vlastnej kozi..

miku1
24. júl 2014

@marinelka Samozrejme vediem deti k tomu, aby hračky požičiavali, nakoľko si samé hračky požičiavajú od iných detí. No ako si sama napísala, problém je v niektorých rodičoch, ktorí nereagujú na to na čo by mali, ale to už my asi ťažko zmeníme. Za seba môžem povedať, že ak treba zasahujem, či už pri vlastných alebo cudzích deťoch. Takže ak mojim niekto niečo berie, s čím sa hrajú, tak nemám problém upozorniť to dieťa, a takisto nemám problém upozorniť aj tie moje, aby nechali hračky s ktorými sa hrajú iné deti a zobrali si niečo iné. Zo skúsenosti viem, že vždy tie cudzie hračky sú zaujímavejšie ako tie naše 🙂

something
24. júl 2014

Necitala som prispevky vyssie ale vyjdraim sa, kedze chodime na ihrisko casto a je tam vela takych udalosti. Niekde som raz citala clanok psychologa, ze netrena nutit dieta pozicat hracku. Je to jeho majetok a ked pozicat nechce, tak netreba nutit. Predstav si ty, ze prides do klubu vysivania napr. a mamicky ktore nepoznas budu od teba pytat tvoj mobil, tvoje hodinky alebo auto. Pozicala by si? Pre dieta su jeho hracky takym majetkom ako pre teba tvoje veci. Aj ja maleho ucim, ze ak si chce poziciavat on, tak musi aj on pozicat. A skutocne ma napr. cyklo prilbu ktoru nepozicia za ziadnych okolnosti a ja ho do toho nenutim. Iny je pristup matiek ktory si pisala...s tym som sa este nestretla a tiez sa mi takyto pristu nepaci. A veta je Nepozicaj je tvoje je asi normalna vo vztahu ako pisem vyssie. Moj maly tiez velakrat detom vezme z pod ruk (nie z ruk) aj mu poviem, ze sa to nesmie, ze sa musi opytat ci moze. Ak dostane odpoved ze nie, tak hracku vratime kolkokrat aj s revom. Pamataj, ze nebudes vzdy pri dcere aby si riesila veci za nu

betunka39
24. júl 2014

Je to velka arogancia zo strany rodičov, ako píšeš. Ale raz sa im to vrati,ked im ich vlastne deti zoberu z ruk auto a rozbiju ho, alebo si len tak bez dovolenia požičaju z ich penaženky kartu a vybielia učet. Ano ,možno sa niektore udivita a pohoršite, ale je to prvykrok k tomu, že takých rodičov nebudu rešpektovať ich vlastne deti. Ano deti to maju v povahe, jedno sa podeli bez rozmyšlania, ine treba k tomu učiť, a dalšie su zaťate a nepožičaju ani za svet, aj ked rodičia ich k tomu vedu. Nuž, ako to riešiť? Ja som vždy viedla svoje deti od mala k tomu, že existuje slovo prosim si ,dakujem, smiem, dám.Aj doma, ked niečo chceli učila som ich poprosiť si, podakovať. Aj ked chce mala moj mobil musi sa opytať, či si to može zobrat, podakovať, kde to vrati. Od staršich surodencov to iste. Ale aj opačne. Ked ja chcem jej hračku pytam sa či smiem, alebo poprosime, taktiež podakujeme. Je to krok po kroku, deti sa naučia podeliť. Na ihrisku na tvojom mieste, nedovolila by som bez opytania, aby len tak hocikto bral kočik malej. Je to jej, maju sa opyta, ak požičia o.k ak nie tak nemaju čo brať,. Možu sa hnevať kolko chceu. jednoducho to su zaklady slušneho spravania už v utlom veku. Nie, že ja niečo necham nevšimnute a hocikto to zobere ,nech to polame a čo potom. Jednoducho, čo mi nepatri nesmiem len tak zobrať bez opytania. Dieťa si potom vsugeruje, že to može robiť všade a potmo to vyzera aj v obchode tak, že deti beru hocičo z regalov, potom to rodičia hockde nechaju, lebo ani nevedia odkial to dieťa zobralo. Slova prosim a dakujem maju byť prvými slovami za mama a tata.dieťa si to vie velmi rychlo zapameatť, aj ked nevie hovoriť. Naša mala to ukazovala ručkami.