Ako sa rozprávate s deťmi?

andika10
3. sep 2010

chcem sa opýtať ako sa rozprávate s deťmi, či im hovoríte napr. daj maminke alebo daj mne. alebo mu hovoríte Janka ide papať alebo ty ideš papať. Hovorím o 2 ročných deťoch, ktorý už vedia kto je kto po mene.

berus222
3. sep 2010

nas este nema 2 roky, ale uz pozna ludi po mene. od narodenia sa s nim rozpravame normalne. ziadna ziza ale lampa, ani hackaj si ale sadni si,..... a pod jest, ziadne misko ide jest. ja som za to, aby sa s detmi rozpravalo uplne normalne, lebo "co si z nich urobime, to z nich budeme mat."
uz som zazila, ze prvacka povedala ucitelke, ze ona neni petra, ona je petruska a ma perecko, nie pero. 😝 tak preto sa snazim normalne sa s nim rozpravat.

jonas17
3. sep 2010

treba to robiť prirodzene, tak ako to cítiš.niekto rád používa zdrobneniny, iný nie. ale zdrobneniny patria k malým deťom, tak si myslím, že sú namieste.ked prváčka povie učiteľke, aby ju volala zdrobneninou, tak nie je na vine tá zdrobnenina, ale niečo iné.
určite sa nedá s dvojročným drobcom rozprávať ako s dospelým človekom.je to ešte stále väčšie bábätko.teiž nemám rada maznavú reč, skomoleniny, ked rodič rozpráva detskou hatlaninou, ale povedať 1-2 roč.dieťatku, že ideme papať, je podľa mňa, normálne. mne príde scestné, ak matka 20-ročného chlapca oslovuje: Lukáško, nejdeš papať?Lukáško,pridám ti?Lukáško, nalejem ti vodičku...ale každý sme iný,že? 🙂

mamutka
3. sep 2010

no mna by tiez zaujimalo presne to co spomina andika - daj maminke, alebo daj mne...... pekne papas, ci Maxik papa, no ja raz tak raz tak, ale neviem ci by som sa nemala sustredit stale na to aby som ho nedomotala. ale zase chcem aby poznal svoje meno aj vo vetach, kde sa vysklonuje, tak poviem trebars dame Maxikovi auticko a ked mu ho podavam, tak Maxik tu mas auticko, a potom ty si si ho pekne zobral, nech vie ze aj "ty" je vlastne on, aj Maxik je on, aj "tebe" je o nom.... no je to zlozite prenho asi 😅
co sa zdrobnenin tyka, snazim sa to obmedzovat, hovorim mu napr.ake ma krasne vlasy, lebo aj o svojich hovorim ako o vlasoch, aj ked najradsej by som mu vravela ze ma vlasky.....
ale casto sa pristihnem, ze to motam, raz poviem oblaky, potom sa hrame a poviem oblaciky, vtaciky/vtaky.....neviem ci ho domotavam, alebo obohacujem jeho slovnu zasobu a je schopny pekne chapat ze ked hovoria ludia v oboch formach, myslia to iste...aby nemal slovnu zasobu ako stroj ale rozumel beznej hovorovej reci. ved to sa utrasie, vsetky deti napokon prezili preslapy rodicov a ich jazyka a rozumeju 😅
ale to o tom oslovovani - osobne zameno/meno/sklonovanie..to ma zaujima...

cmulinko
3. sep 2010

Rozpravam sa s detmi normalne a snazim sa nepouzivat zdrobneniny,lebo to neznasam.Dieta ma potom problem opakovat po mne slova.U nas sa nepouzivali slova ako plienocky a flasticky a papucky a satocky a nic podobne.

motylik_22
3. sep 2010

na kazdej mamine je to zvlast.. a aj dietatko je kazde ine niektore je take jemnucne ine zas certisko 🙂))ja mam 11 mesacnu dcerku a rozpravam sa s nou myslim normalne ....ale zas sem tam ta zdrobnenina musi byt.. pootm mi to pripada ako nejaky vojensky vycvik bez citu....
ja ju nap. neoslovujem ty... lebo mne to tak nesedi....
ale mozno o 5 rokov sa budem stazovat... uvidime 🙂))

blumka
3. sep 2010

ja niekedy daj mne a niekedy daj maminke...pamatam si ze ked mala dva roky tak ju velmi mylilo zameno "ty" ono vlastne poukazovalo na nu tak ona potom sama na seba hovorila "ty" nie "ja" (dufam ze chapes)

a inak co sa tyka zdrobnenin, preco sa ich snazite nepouzivat? ved podla mna to patri k dietatu
a niekde som pocula nazor, ze ked sa pouziva slovo v jeho zdrobnenom tvare ze potom sa lahsie hlada jeho rod (pisem ako hotentot, dufam ze chapete), hlavne u slov ktore v zakladnom tvare su take neurcite, napr. pec, v takomto tvare este aj moj muz sa zmyli a povie ze to je nie ta pec ale ten pec a pritom ked si povie piecka tak je jasne ze je to ta piecka...
no dufam ze som nikoho nedomotala...

stvura
3. sep 2010

Rozpravam sa normalne, hlavne spisovne, tiez nepouzivam ziadne slengova ani narecove slova. Inac to "TY" je dost problem aj u nas, lebo kedze som sa ho vzdy pytala spojenim napr. "prosis si aj ty?" a nie prosi si aj Alex, tak sa oslovuje ty a hovori o sebe ako ty....

leginca
3. sep 2010

Ahojte, ja som sa s naším synom od malička rozprávala úplne normálne, žiadne maznanie a ani zdrobneniny. Presne ako napísala berus222 - deti sú presne také ako ich vychováme.

ba80
3. sep 2010

ahoj, moja dcerka ma tiez dva roky a pouzivame oba tvary, ako sa podari... rozumie obom a nie je s tym ziaden problem... 😉
...a co sa tyka zdrbnenin, mala ich pouziva rada, aj ked ja jej poviem slovo v zakladnom tvare, sama si ho zdrobni a rozpravaju sa jej daleko lepsie, odmalinka rada pouziva "ž, č š, cž"... kazde dietatko je ine, ale aj tak sa to vsetky nakoniec naucia pouzivat rovnako... 😉

hanka274
3. sep 2010

andika10, 2rocne deti su uz v rozpravani velke, takze ziadne Janka ide papat, ale "ty ides papat" 😉

Ako detom rodicia rozpravaju, tak sa to deti naucia a budu pouzivat... takze tak ako je to spravne.

luly13
3. sep 2010

neviem ci aj dvojrocne deti su este "male" , ale pri malych sa vyslovene odporuca, aby sa nepouzivali zamena (ty, on,...), ale boli nahradene priamo menami vzdy, ked je to mozne. cize daj maminke,,, adamko ide papat. tymto opakovanim si utvrdi, ze ja som maminka, on je adamko atd. dieta zamena v utlom veku len pletu. ( ty, on... moze byt hocikto). ked dozrie k vysiemu komunikacnemu levelu, automaticky prejde na pouzivanie zamien.
a pouzivanie zdrobnenim je velmi prirodzene. nesnazme sa z deti robit dospelych 😉. samozrejme treba najst zlatu strednu cestu.

blanblan
3. sep 2010

moja mala uz bude mat tri roky a len teraz nedavno sme zacali hovorit sposobom "ides papat". A chyta sa na to nema problem s ja a ty. Podotykam ze jazykovo je trochu pozadu oproti rovesnikom, takze az teraz prechadzame na ja a ty.
Co sa tyka zdrobnelin, preco nie....? podla mna je to uplne krasne,dieta ktore pouziva zdrobneniny, ked bude mat 15 uz tak urcite rozpravat nebude, tak preco by som si to neuzila ked je male.Nejak mi to patri k tomu veku.nemyslim si ze vy bolo rozmaznane alebo hlupejsie ked nosi satocky, papa masko a ryzku, umuva si rucky a pod.....Ja zijem v zahranici a celkom mi tu chyba to ze deti nevolaju nejak pekne ale proste oficialne ako dospelaka.A to ta moja sa svojim oficialnym menom ani nevie predstavit 😀

digysa
19. jún 2013

Od narodenia sa rozpravam s detmi, ako s dospelymi, pretoze potrebujem aby vedeli spisovnu slovencinu. Takze bavim sa s nimi, ako s dospelym......iba ak citam nejake detske knizky, tak tam vidia obcas zdrobneliny.