Asi nechcem mať druhé dieťa. Som zlá matka?

knihomolka2
23. máj 2014

Ahojte. Moja dcerka bude mat rok. Od narodenia s nou nemam v podstate ziadny problem, je to mile a dobre babatko, mozno si akurat taz vyzaduje viac pozornosti ako ine deti (aspon ked to porovnam s inymi detmi v jej veku, ktore poznam). S muzom nas teda vie niekedy celkom dobre vycerpat🙂 Ide o to, ze ja som mala v plane, ze ked bude mat dcerka asi tak rok a pol, pokusime sa o druhe babatko. Cim dalej tym viac mam vsak pocit, ze sa mi do toho nechce. Proste sa mi nechce zacat zasa odznova so vsetkym, co s tym suvisi, pricom by to bolo samozrejme este tazsie, kedze sa budem musiet starat vlastne o dve deti. Dcerka teraz uz chodi, je samostatnejsia, kazdym dnom je pre mna ta starostlivost jednoduchsia. Neviem si predstavit, ze zasa ma zacat vsetko odznova. Najde sa tu niekto, kto mal podobny pocit a pri tom pocite i zotrval, pripade sa odhodlal mat druhe dieta? Budem vdacna za kazdy nazor, kedze moje pocity ma zacinaju dost trapit.
PS: mam uz 32 rokov, takze odkladat materstvo uz velmi nemozem, bud teraz alebo nikdy🙂

navan
23. máj 2014

@knihomolka2 ja budem mat druhe az po 4 rokoch, tiez som sa na to necitila. a budem mat 34. vobec sa nemusis ospravedlnovat za svoje pocity, vsetky velmi dobre vieme co je to za kolotoc. S tvojou poslednou vetou absolutne nesuhlasim, ked nemas ziadne zdravotne problemy, prve tehu bolo ok tak mas casu stale dost.

klincek
23. máj 2014

@knihomolka2 hlavne sa do nicoho nenut. buduci rok budes mat len o rok viac 😉, a mozno uplne ine pocity.
a nie, nie si..teda spon ja si pod "zlou matkou" predstavujem celkom iny typ zeny s inymi dusevnymi pochodmi 🙂

kikuleenka
23. máj 2014

my s muzom druhe dieta neplanujeme tiez (aj ked pred porodom boli plany ine - chceli sme 2) a urcite sa za zlu matku nepovazujem. Tiez nas odradila vsetka ta starostlivost a odriekanie - viedli sme velmi aktivny zivot pred narodenim Hanky (horolezectvo, vysokohorska turistika a pod.), navyse Hanka ma intoleranciu laktozy a teda sme si prve 4 mesiace uzili strasne vela placu, kym sme na to prisli a odstranili koliky. Nastastie ani muzovi sa to uz nechce absolvovat znova (ja mam dokonca 36 na krku). Myslim si, ze moj nazor na toto sa uz ani nezmeni a muzovi vzdy prizvukujem, aby mi to nezabudal tiez pripominat a otrepat o hlavu, ak by som sa rozhodla nazor zmenit 🙂

navan
23. máj 2014

a ked sa na to nebudes citit ani o rok,2,3, tak sa nic nestane. Dolezite je aka matka si svojmu dietatu ktore mas. Dobre matky sa nepoznaju podla toho kolko maju deti 🙂

sarinka2012
23. máj 2014

@knihomolka2 Ahoj ,naša ma 27 mesiacov a druhe dieťa neplanujeme,svoju dcerku velmi milujem a velmi sme po nej obaja tužili,je pohodova ,spoločenska a život v trojici nam maximalne vyhovuje 🙂 Netužime po druhome dietatku a zatial to vyzera že ani nikdy nebude...aleee nikdy nehovor nikdy 🙂 ak nas prepadne rovnaka tužba ako po dcerke pred troma rokmi,tak sa nebranim,zatial som však spokojna a pravdepobne svoj nazor nezmenim 🙂

andreasiskova3
23. máj 2014

@knihomolka2 urcite nie si, pokial sa na to necitis tak nemaj. Ved to je kazdeho.osobna vec a mozno neskor ta to chyti a budes chciet. Aj starsie zeny maju deti, myslim ze este mas cas. Nestresuj sa kvoli tomu.

monicm
23. máj 2014

@knihomolka2 a prečo by si mala byť?ak svoju dcéru miluješ a dobre sa o ňu staráš,tak nie si zlá matka.zatiaľ chceš jedno,tak máš jedno,ak sa to raz zmení,tak sa o to pokúsite a uvidíte,čo vám osud,Pán Boh,šťastie dopraje.užívaj si svoju dcérku najviac ako môžeš

sunset
23. máj 2014

@knihomolka2 Vobec do nicoho sa nenut, stale mas casu dost, aj keby ta ta tuzba prepadla o par rokov neskor (dcerka uz by mohla byt tvoja pomocnicka). Ja napr. som sa nechala nahovorit manzelom na druhe dost skoro a na zaciatku som myslela ze to ani neprezijem. Aj ked teraz by som uz maleho nedala ani za nic, nechcela by som si to zopakovat...a zla mama nie si urcite 🙂

iva36
23. máj 2014

urcite sa nemusis s 2. babom ponahlat a nutit sa do niecoho, na co nie si pripravena, mam 2 kamaratky, ktore rodili prve dieta ovela neskor, ako ty. jedna ako 37 rocna a druha ako 36 rocna a uplne v pohode.....a mimochodom, moj maly ma 15 mesiacov a tiez momentalne dalsie dieta nechcem....

skoricaxx
23. máj 2014

otazka veku - to i na top vpohodke v decembri som bola v porodnici vek 33 a to som tam bola jedna z najmladsich
nie ziadna zla matka riad sa pocitmi
mi sme na tom naopak ako ty ja som pred prvým tvrdila že aj jedno je dosť, dve to už by bolo privela....ale že jedno teda chcem..... a teraz mam tri nikdy predtým by som to nepripustila............

billam
23. máj 2014

Ja som zas naopak veľmi rada, že mám dve deti...a pri plánovania druheho som vôbec nemala na mysli, že zas to iste odznova...ale každý sme iny...

nadula01
23. máj 2014

@knihomolka2 ja mam 33 .Dcera ma 2.5 a druhe chcem nasjkor tak o 2 roky ,takze bud v klidku 😀

zuzkalujza
23. máj 2014

Zlá matka je možno tá čo má 2,3.4... a nestará sa o ne! Keď to takto cítiš, tak je to úplne v poriadku 😀 Ja mám deti 2 a je medzi nimi rozdiel 11 rokov.... Neplánovala som síce až taký veľký no po prvej dcérke som sa na druhé necítila lebo už vtedy náš vzťah s mužom nebol v poriadku, ale aj pre to že dcérka bola tiež dosť náročné dieťa. No prišiel nový partner a po 6 rokoch spolunažívania sa nám narodila Lujzička 🙂

ichbinich
23. máj 2014

Pocet deti nie je meradlo dobrej alebo zlej matky 😉
A "stara" v 32 urcite nie si.
Poznam tvoje pocity, my sme planovali 2 deti s odstupom asi 3 roky. Ale, ked bol cas zacat byt "aktivny", aby to vyslo (😉 😀), tak ma prepadala panika. Syn bol velmi narocny, v noci sa budil niekolko krat, spal iba so mnou a ulozit som ho mohla tiez iba ja,... ze som sa casto sama seba pytala, ze ako to teda bude? A potom som si povedala, ze to zvladaju miliony zien na celom svete, ze to zvladnem aj ja 🙂
Mame odstup 3,25 roka. Zo zaciatku samozrejme narocne, ale ako male babo bola dcera "jednoduchsia", syn si aj pekne zvykol na svoju velku postel a kym som bola v porordnici, aj na to, ze ho ulozi spat manzel 🙂 Proste vsetko sa to samo nejak utriaslo. Dokonca som niekedy mylsela aj na tretie. To sa uz zase preslo, ale nakoniec sa to fakt samo vyvrbilo pekne.
AK sa teraz este na druhe necitzis, tak to nechaj tak. Mozes sa sama seba zase spytat za polo roka, rok, dva,... Uvidis.
Nech sa rozhodnes akokolvek, vsetko dobre!

lullu86
23. máj 2014

@knihomolka2 urcite si velmi dobra maminka svojmu dietatu, ja tiez nechcem deti po sebe...vidim to u kamosiek, starsiemu sa uz nevenuju tolko ako tomu mladsiemu...prave teraz ked matku potrebuju najviac....treba odplienkovavat, cibrit motoriku,spievat, rozpravat sa, vela citat...a rozne ine cinnosti...Ja si to chcem naplno uzit s jednym a az o niekolko rokov, napr o 3...to je moj sen mat jedno dieta na prsniku, v druhej ruke varesku pri sporaku a vedla seba dalsie dieta,ktore si trebars placom vydobija moju pozornost....Vsetko je to vsak obrazne povedane, ale casto je to tak...Obdivujem vsetky matky,ktore maju vic deticiek posebe. Ja sa tiez na to necitim, preto to ani robit nebudem. Tiez sme mali velmi aktivny zivot,chodili sme na vylety, dovolenky ci poznavacie zajazdy...ale robceka sme chceli, bol planovany, velmi ho lubime 🙂...aj mu urcite zadovazime surodenca, len nie teraz...A vobec nie si stara...Moje kolegyne rodili prednedavnom vo veku 41,44. 46 rokov, prepadol ich opat materinsky cit, takze mozno chyti raz aj teba....🙂

nini1010
23. máj 2014

Chapem ta,ja som si tiez nie ista ci chcem druhe dieta a ak tak az za par rokov.ale.niekedy mam pocit ze ludia maju povit ze rodina je plnihidnotna az ked su v nej dve deti.neviem co je toto za blbost...

jalito
23. máj 2014

Súhlasím so zakladatelkou. Ja mám tiež jedno dieťa ktoré už má päť rokov a na druhé sa necítim a ani na to finančne nemáme. Je pravdou, že niekedy ma mrzí, že je malý jedináčik a nemá súrodenca a že ak sa aj niekedy odhodlám mať druhé dieťa, tak to už bude pomerne dosť veľký vekový rozdiel, ale na druhej strane - zvykla som si na určitú voľnosť a musím sa priznať, že som aj spohodlnela. Ale mám "len" 28 rokov, tak možno ma to klepne po tridsiatke, uvidím. Zatiaľ a hlavne do tridsiatky druhé dieťa u mňa neprichádza do úvahy, a to hlavne z finančných dovodov.

Manžel to našťastie chápe. Asi si tiež spohodlnel 🙂

havana_frost
23. máj 2014

@knihomolka2 Určite nie si a myslím si, že ak by si aj o 2,3,4 roky prehodnotila svoj postoj, stále nie je neskoro.

lll2010
23. máj 2014

@knihomolka2 ..presne tieto pocity poznam. S mm, sme sice po 4 rokoch od narodenia syna zacali rozpravat o druhom dietati (dovtedy ta tema 2.dieta na ani nanapadla🙂), ale predsa sme sa bali. Pri malom sme si do jeho 2,5 r. vytrpeli svoje- koliky, ekzem, astma a pod. Je to velmi akcne dieta. Tajna tuzba tam bola ale urobit ten krok sme sa bali...a priroda to zariadila inak. Teraz cakame 2.dietatko a velmi sa tesime.

katka121
23. máj 2014

@knihomolka2 jááj mne sa do druhého tááák nechcelooooo - mali sme odstup skoro 8 rokov medzi synom a dcérkou - narodila sa mi v deň mojich 34. narodenín - syn samostatný a znova do toho -ale - od začiatku vzťahu sme si vraveli že dve deti budú fajn - a teraz? malá bude mať v lete 3. roky a ja si stále kladiem otázku - na čo som čakala? už si neviem predstaviť že by som ju nemala.... súrodenecká láska je úžasná a nechcela som syna o ńu pripraviť - majú sa strašne radi - syn s moc tešil...
Na tvoju otázku - nie nie si zlá matka - v žiadnom prípade - ani ťa tu neprehováram na ďalšie dieťa - poznám veľa úžasných mamičiek ktoré sa rozhodli pre jedno dieťa - iba ti prezentujem ako som to vnímala ja ..... dcéra je riadna potvorka malá taká chlapčena poriadne svojhlavá a pravidelne nás vytáča do červena ale už ju takú berieme - syn povie ááách tá naša Hana ..... zasmejeme sa na jej tvrdohlavosti a berieme to s nadhľadom ale na druhej strane je to živé ukecané strašne chutné dievčatko ktoré zbožňujeme presne také aké je....

d_anica
23. máj 2014

@knihomolka2 Ahoj! Môj syn má 2 roky 8 mesiacov a mám rovnaké pocity ako ty. Nechce sa mi ten kolotoč absolvovať znovu. Mojím najväčším strašiakom sú prebdené noci. So synom som 2,5 roka neprespala viac ako 3 hodiny v kuse, často sa budil aj po hodine. Horor. Nie som si istá, či som schopná to absolvovať ešte raz. Niekedy si myslím, že som sebec ☹ s manželom sme sa rozhodli, že počkáme rok a potom túto otázku znovu preberieme. On by chcel ešte jedno dieťa.

kristink
23. máj 2014

Napisala si to presne tak , ako to aj ja citim. Dcera ma rok a pol a ja uplne vylucujem moznost druheho dietata ...ona je strasne neposedna , hrozne aktivna a ja si neviem ani len predstavit zacad odznovu . Mozno neskor ma to chytí , no moje momentalne vyjadrenie je, ze som rada,ze je uz takto ako je a kazdy mesiac je to lepsie a lepsie. Takze , vooobec nie si zla matka . 🙂 Pekny den

cerez
23. máj 2014

@knihomolka2 Vôbec si nenahováraj, že by si mala byť zlou matkou už len preto, že momentálne necítiš sa na druhé dieťatko. Ja som tiež mala pred 30 dieťatko a vedela som, že musím sa dostať do štádia, kedy budem veľmi túžiť aj druhé. Vytešovala som sa, keď malá už bola bez fľašky, bez plienky, bez cumľa a podobne. Okolo 4 rokov mojej prvorodenej som začala mať opäť túžbu mať maličké a znova sa tešiť s miminkovských vecičiek, fľaštičiek. Cesta k druhému dieťatku bola už ťažšia pre moje zdravotné problémy, ale dočkali sme sa po ďalších dvoch rokoch. Vychutnávala som si to znova ako prvorodička. Dokonca by som povedala, že ešte viac.

shanis
23. máj 2014

@knihomolka2 ahoj, suhlasim s ichbinich, ako ona trefne poznamenala "Pocet deti nie je meradlo dobrej alebo zlej matky" Ked momentalne netuzis po dalsom dietati, tak to ani neries...alebo sa zamysli nad tym, preco ta v tvojom vnutri trapi tato otazka.😉
Ja mam doma chalanov dvojicky...budu mat 10 rokov a my sa teraz snazime o tretie...onedlho budem mat 38. 😉 Tiez ked mi niekto spomenul dalsie babo, ked som "lietala" okolo dvoch prckov, tak som ho vysmiala, ze tito dvaja mi bohate stacia a o dalsom som nechcela ani pocut. No po rokoch som zistila, ze nestacia a chceme dalsie. 😀
A to NIKDY nevyslovuj ani v duchu sama pre seba...lebo prave preto ti to osud posle, aby si si to "uzila".🙂

0silvia0
23. máj 2014

@knihomolka2 a možno chceš mať druhé dieťa, len o tom ešte nevieš 😀 😀

googlinqa
23. máj 2014

niee , ty musis vediet na co sa citis po vsetkych strankach ak citis ze jedno je ok tak tak ostan rob ako citis

syrik
23. máj 2014

Ja mám presne opačný problém - ja veľmi chcem, no muž nie. A zase sa nedokážem vyrovnať s tým,že by bola malá sama :-/

saska.t
23. máj 2014

@knihomolka2 jaj ja som sa na 1 odhodlala (tolko sme si davali pozor az sme to prehnali 😀 ) v 30-tke hned som povedala,ze je to moje posledne dieta a dalsich 5 rokov som Bola prehovarana az ma dokopali do druheho v 35 r.a nelutujem,uzivam si ho omnoho viac ako prvu dceru,aj ked som Bola do druheho viac-menej dotlacena dcerou a manzelom,rozhodne to bolo dobre rozhodnutie 😉

dejka77
23. máj 2014

Uplne ta chapem. Ja mam maly rozdiel medzi detmi a ked si predstavim, zeby som mala mat este tretie tak na to sa uz rozhodne necitim. Do druheho sa mi chcelo, ale som rada, ze sa uz z toho pomaly "vyhrabavam" tym ako deti rastu.
Mozno este zmenis nazor 🙂.

talula
23. máj 2014

@knihomolka2 to poznam, az do 4r mojej dcery som mala ten pocit, ze mi ona uplne staci a nemala som absolutne ziadnu tuzbu po druhom dietati a nechapala som ludi co maju deti tak skoro po sebe... ale teraz, by som uz dalsie prijala 🙂