Novorodenec a cumeľ

martina374
27. aug 2014

Ahojte, chcela by som sa spytat ci ste davali novorodencovi cumeľ, teda pocula som, ze dieta si ma navyknut na bradavku matky a teda cumel ma iny sklon a potom by mohlo odmietat matkinu bradavku a teda ze kym kojim tak by som cumel dietatu nemala davat. Je to pravda? zaspi male dieta aj bez cumla?......od kolkych mesiacov mozem davat cumel respektive nemusim ho vobec nikdy ucit na cumel?? Vdaka.

alchemilkazltozelena
27. aug 2014

ja kojim a moja nema cumel a dufam ze ani mat nebude....zaspava krasne od 1.dna, vobec ju nemusime uspavat, dam ju do postielky a spinka....

oktobermimi
27. aug 2014

@martina374 Ahoj ja sice nekojím ale cumel nemáme 🙂 a myslím si že to je len dobre 🙂...
cumel je podla mna len závistvolst (dufam že ma zožerete)....

vulka
27. aug 2014

Naše obidve deti boli po narodení na JIS-ke a tam automaticky dostali aj cumeľ. To nám ale vôbec neprekážalo v tom, že som ich kojila vyše roka.

simsalabim
27. aug 2014

Moja prva dcera tak strasne vrieskala, ze by som dala neviem co, aby cumel prijala 😝 V porodnici sme boli skoro 3 tyzdne, a ked sme konecne sli domov, uz cumel nechcela. Ked som sla do porodnice 2x, isla som tam s vybavou 5 alebo 6 roznych druhov cumla - povedala som si, ze nech sa deje co sa deje, uz 2x ten sustavny plac psychicky nezvladnem a niektory cumel si snad vyberie. A aj vybrala a bola cumlikova....a kojena vyse roka a pol. Ak vsak dietatko nie je nepokojne, nevidim dovod s cumlikom zacat.

margarita
27. aug 2014

ja aj kojim, aj cumel som dala vsetkym 3 este v porodnici.
nasi skratka maju silny saci reflex, a ja nechcem aby ako cumel mali mna, moje bradavky....cumel casom vezmem a pohoda....ale su deti, co cumel nepotrebuju, zaspia aj bez neho,
kazdy nech si robi ako uzna za vhodne.

kdesi som citala, neviem to teraz najst, ale ze robil sa vyskum asi v USA< a zistili, ze velke percento fajciarov boli prave deti,co v detstve nemali cumel, a tak mali vraj neuspokojenu tuto oralnu potrebu.
mozno je to blud, ale ako prevencia fajcenia by cumel nebol zla volba 😉

ukulela
27. aug 2014

@martina374 ja tiez rodim v oktobri. cumel mam pre istotu kupeny, no tiez ho nebudem malemu pchat do ust hned a zaraz. spolieham sa na to, ze zdravy rozum (alebo aspon materinsky cit) mi napovie.
inac moje sestry kojili nadstandardne dlho a ani cumel im v tom nezabranil. takze ja to vnimam skor ako take bu-bu-bu. jasne, ze vsetko treba s mierou, no ked to dietatu pomoze ukludnit sa a ty vdaka tomu nebudes mat vycmulanu bradavku po pupok, resp. mozes medzi kojenim ulozit spiace dieta do postele a apon do dalsieho kojenia zbehnut na wecko, tak preco nie. drz sa 🙂

siska53
27. aug 2014

@martina374 ja som cumle kupene mala,ale ani jedno dieta nedudlovalo. Nechceli,vypluvali.takze nie je nutny.

katarina644
27. aug 2014

@martina374 ahoj, cumel je normalka, ci kojis alebo nie. je to dobre na upokojenie dietata, nie som za to, aby sa dietatu nedaval cumel iba koli tomu, ci si zvykne alebo nie. dietatko potrebuje pokojicek svoj, a ked si to vyzaduje nech ho ma...

lullu86
27. aug 2014

Ja som sice nekojila, mala som cumlik kupeny, aj sme ho pouzivali cca 5 mesiacov, ale maly mi potom odmietol flasku aj cumel, sam od seba, vadil mu ten silikon, na spinkanie dostal mojkacika a snim spi doteraz, myslim, ze nie je nutne ho detom nutit...Ale ak ho to ma ukludnit, tak radsej by som mu ho dala ako ho pocula vyvreskovat, teda ak by uz nic ine nezabralo....tak drzim palceky....-)

standu
27. aug 2014

@martina374 moja starsia bola cumlova az az, mali sme problem sa ho zbavit, kojena bola 2 roky ale od roka vlastne uz len cez noc a rano...preto som mladsej nedala a zije v pohode bez neho. zaspava na prse, je dojcena na poziadanie. neskor sme aj cumel kupili, na cesty autom, lebo ich zvladala otrasne ale aj tak ho nechcela, teraz mam tiez jeden do auta ked uz zlyhaju hracky ale hryzie ho, nevie co s tym 😉 vobec jej nechyba. pit som ju ucila uz od pol roka z hrnceka, teraz vie pit z cohokolvek .som s tym takto velmi spokojna, chcem dojcit do prirodzeneho odstavenia. co sa tyka placu, ako babatka boli zhruba rovnake, taky stred. pouzivanie cumla u dojcenych deti je kontraproduktivne z hladiska odsuvania dojcenia. strcis cumel dieta je ticho, nedas prsnik a produkcia moze casom klesat.... takze ja neodporucam. a este jednu peknu vetu z netu (nie citacia) : dojcenie uci dieta, ze jeho potreby naplnaju ludia, cumel uci dieta, ze jeho potreby naplnaju veci.... 🙂

siska53
27. aug 2014

@martina374 ja este doplnim, ze jedine,co mi odporucili,nedavat do 2m.pit cez flasu, aby sa dieta nenaucilo na nu a neodmietalo prsnik. Ale z cumla nic netecie,takze tam to nehrozi.

siska53
27. aug 2014

@standu krasna veta!

gretocka
27. aug 2014

no tak ja mam skusenosti z oboch pristupov 🙂 synceka som rodila na Kramaroch, nikto mi cumel nenutil, podporovali nas v kojeni a syncek bol pokojne babo, na prsniku vzdy zaspinkal a cumlik sme nepotrebovali.

Dcerku som rodila v Povazskej a druhy den po porode ma sestricky z novorodeneckeho zjazdili kde mam cumel, lebo mala bola nepokojne babatko, vela plakala. Na cumel sa rychlo naucila a to tak, ze teraz v dvoch rokoch silne bojujeme aby sa od neho odnaucila.

Takze moja rada: ak bude babo pokojne, urcite mu cumlik nepchaj a hlavne ak aj ano, urcite nie namoceny v mede cukre a podobnych skupenstvach 🙂

standu
27. aug 2014

nahodou mi prave na fb vyskocil clanok 😉
http://www.mamila.sk/pre-matky/pribehy-matiek-o...

zenabla
27. aug 2014

niečo na tom bude, v pôrodnici to podľa mňa bez cumľa v pohode zvládneš. Z vlastnej skúsenosti si myslím, že cumeľ nie je zabijak dojčenia, ale odporúčam začať používať až keď sa bábo naučí poriadne piť, cca 4-6 týždňov.

mirkava
27. aug 2014

@alchemilkazltozelena tak tomu hovorim šťastie....

mirkava
27. aug 2014

@martina374 každé dieťa je iné, ak nechce cumel a pekne zaspinká tak nedávaj.... náš mal koliku a vela plakal a plakal aj ked zaspával... na cumel som ho naučila tak povediac "nasilu" a odvtedy zaspáva bez plaču a je kludnejší a necmúľa si rúčky (idú mu zúbky).... mal ich už tak vycmúľané, že sa mu ronil ekzémik

cecilka123456
27. aug 2014

Nečítala som reakcie ale moja dcéra v nemocnici cumlala cumel o 106 a keď sme prišli z pôrodnice rázne ho začala odmietať. Dnes má pol roka je plne dojčená a sme bez cumľa 🙂

stanulienkat
27. aug 2014

Moja cumel nikdy nechcela a bola som len rada.

mirkava
27. aug 2014

@oktobermimi náš cumeľ odmietal a naučila som na neho ako píšem vyššie "nasilu" a odvtedy je kľudnejší, nemá vycmúľkané ručičky a zaspáva bez plaču.... takže niekedy ta "závislosť" je prospešná aj pre dieťa lebo ho ukľudňuje.... každé dieťa je iné a nám cumlík veeelmi pomohol a aj malému...

katulienkax
27. aug 2014

To sa nedá porovnávať su deti ktoré cumel potrebuju a ktoré nie
Moja mala až s cumlom začala pekne spinkat a bez Uspavania. Ja a ani moja sestra sme cumel nemali a spali sme dobre. Takze ak spi zle tak cumel treba vyskúšať ak spi dobre tak netreba siliť.

luga
27. aug 2014

Nasa mala cumel hned v porodnici ( ale dala som jej ho ja, nie sestricky), lebo som ju nechcela mat nonstop na prse a dojcila som ju 13 mes., problem s prisavanim sme nemali ....ked mala pat mesiacov, cumel vymenila za palec a to je teda iny problem ju odnaucit ( cumel by som vzala a hotovo, prst odrezat nemozem)

moni244
27. aug 2014

moja si urobila cumeľ zo mňa, už v pôrodnici som jej ho dávala, nechcela, potom nechcela ani fľaše z cumľom, nič, každý hovoril, že ako super, že sa nenaučila, len to, ako by mi to pomohlo, keď vrešťala v kočíku v autobuse, von a to som nemohla prso vytasiť, keď bolo -5 a snehu všade, čiže ja by som bola šťastná, keby cumeľ chcela, ale nechcela a trápili sme sa, nespala dobre, nedala sa mi nijak utíšiť, ukľudniť, len na prse, našťastie sa sama odstavila

eviq
27. aug 2014

Nas cumel nikdy nechcel ani sme ho neucili. Má rok a pol, este stale je kojeny a cumel nám nikdy nechýbal. Minule ho asi prvýkrát videl na návšteve a sa čudoval, čoto je 🙂 ttakže nie, nemusíš učiť na cumel, z hľadiska kojenia to nie je veľmi vhodné hlavne v začiatkoch, keď ešte babo nevie dobre piť. Rovnako tak nemusíš nič dávať piť z fľaše pokiaľ je kojeny, mliečko mu pokryje pitný reži. NNáš z fľašenikdy bnepil, prešiel rovno na poháriky. Ale samozrejme každé babo je iné, tak časom aj sama zistíš, čo sa vám osvedci 🙂

oktobermimi
27. aug 2014

@mirkava tak to je zas iné ked si ho potrebovala utíšit aby zaspal ked mal tý koliky to je uplne íné 🙂

danula.ch
27. aug 2014

@martina374 ak netreba, na cumel neuc, ale do porodnice si zober a vytiahni, ked uz budes v koncoch. mozno ho aj tak nebude chciet, ako ta moja. co ja by som obcas dala za to, aby ho namiesto placu dudlala 😅 . nechaj si to ako krajne riesenie. moj starsi dudel mal a kojili sme do roka, rovnako ako malu 🙂 v roku sa sami odstavili zo dna na den, takze ja tam nejaku suvislost nevidim, aspon u tych mojich deti

dollynkaa
27. aug 2014

@martina374 cumel som dala uz v porodnici . Kojim doteraz a nie je s tym ziaden problem. Podla mna niekedy to dudlovanie to babo ukludni. Vecer nikdy nezaspavas tym ze dudluje.

me_to_you
27. aug 2014

@standu paradna a vsetko vystihujuca veta!

"dojcenie uci dieta, ze jeho potreby naplnaju ludia, cumel uci dieta, ze jeho potreby naplnaju veci...."

suhlasim na vela vela %, opodstatnenie v cumliku chapem len v pripade ak je babo umrncane a "ubolene" z refluxu alebo kolik, keby pouziva maminkino prso nonstop len na dudlanie a upokojovanie a pre mamu je to uz neunosne... inak som odporca cumlikov, myslim ze jeto zbytocne, treba reagovat na kazdu detsku nepohodu, ked im da clovek cumel, nereaguje na nepohodu adekvatne, proste strci cumel a dieta sa nauci v podstate ze jeho potreby nie su vyslisane, aj ked navonok to prijme a zmieri sa s tym
suhlasim tiez ze je to kontraproduktivne aj v oblasti dojcenia, prsnik sa ma aktivne ponukat, ked dieta zadudlujeme, kedy ho potom vlastne aktivne ponukame dojcenim?
mam stastne babatko bez dudla 🙂

(a este by som dodala, ze velmi nerada vidim trend, strcit babatku uz prvy den v porodnici dudel z dovodu ze to je bezne...nedaj boze este "nasilu" ucit babo na dudel aj kedho odmieta, nechapem - a som aj rada ze nechapem 🙂 )

me_to_you
27. aug 2014

a eeeste dodam 🙂 ze cumlik nie je nevyhnutny a normalny ani pre "flaskove" detick 🙂